ÚvodČeská nejHistorickéJaroslav Vrchlický – první český básník a spisovatel, nominovaný na Nobelovu cenu za literaturu
Historické

Jaroslav Vrchlický – první český básník a spisovatel, nominovaný na Nobelovu cenu za literaturu

Jaroslava Vrchlického, vlastním jménem Emila Jakuba Fridu (17. února 1853, Louny – 9. září 1912, Domažlice) známe jako básníka a spisovatele, ale proslavil se také jako překladatel. Jeho dílo obsahující všechny žánry literární tvorby patří k jednomu z nejbohatších a nejvšestrannějších v české literatuře. Byl také prvním českým autorem, nominovaným na Nobelovu cenu za literaturu.
Emil Frida se narodil v Lounech, studoval na gymnáziích ve Slaném a v Klatovech, kde byl jeho spolužákem jeho nejlepší přítel a pozdější věhlasný lékař Josef Thomayer. Už tehdy psal verše a právě Thomayer byl svědkem zrodu pseudonymu Jaroslav Vrchlický. Když na jaře společně navštívili rozkvetlé údolí řeky Vrchlice u Kutné Hory, básníka nadchla nádherná příroda a okolní krajina. Dnes v údolí Vrchlice najdete Vrchlického reliéf, vytesaný do pískovcové skály.

Na univerzitě v Praze studoval historii, filozofii a románské jazyky, navázal přátelství například se Zikmundem Winterem a Josefem Václavem Sládkem, a společně založili literární skupinu Lumírovců. Zpočátku se Vrchlický živil jako vychovatel ve šlechtických rodinách, později pracoval jako tajemník České akademie věd a umění. To mu poskytlo solidní existenční zajištění a možnost věnovat se ve volném čase literární tvorbě. Ta byla neobyčejně rozsáhlá, bohatá a také úspěšná; obsahuje přes 80 básnických sbírek a desítky divadelních her, z nichž nejznámější je veselohra Noc na Karlštejně. Byl také prvním českým autorem, nominovaným na Nobelovu cenu za literaturu, cenu ale nikdy nezískal.

Když v roce 1892 vyšla sbírka Okna v bouři a v ní verše „...Za trochu lásky šel bych světa kraj, šel s hlavou odkrytou a šel bych bosý, šel v ledu, ale v srdci věčný máj, šel vichřicí, však slyšel zpívat kosy, šel pouští a měl v srdci perly rosy. Za trochu lásky šel bych světa kraj, jak ten, kdo zpívá u dveří a prosí,“ málokdo věděl, že inspirací pro toto dílo byl otřes v básníkově soukromém životě. Už při studentských cestách do Veltrus se seznámil se spisovatelkou Žofií Podlipskou, která sem jezdila na letní byt, a do o dvacet let starší ženy se bezhlavě zamiloval. Podlipská se snažila Vrchlického obdiv přesměrovat na svou dceru Ludmilu. Skutečně se vzali a zdálo se, že jde o šťastný vztah, alespoň Vrchlický jej tak vnímal. Měli tři děti, žili společně se Sofií Podlipskou v bytě na Karlově náměstí v Praze, později na dnešním Rašínově nábřeží. Pak se ale Vrchlický dozvěděl, že mu je jeho žena nevěrná, a byl zřejmě jediný v Praze, kdo to nevěděl. Ludmila měla asi osm let poměr s hercem Národního divadla Jakubem Seifertem (který mimochodem hrál Karla IV. ve Vrchlického Noci na Karlštejně) a ten byl také otcem dvou ze tří Ludmiliných dětí. Vrchlický se po tomto zjištění zhroutil; děti přijal za své a naoko vše v manželství zůstalo při starém, ale nikdy Ludmile neodpustil.

Vrchlický získal řadu cen, vyznamenání a čestných občanství mnoha měst, roku 1901 jej císař František Josef I. společně s Antonínem Dvořákem jmenoval doživotním členem Panské sněmovny Říšské rady ve Vídni. Konec jeho života poznamenaly deprese a nakonec záchvat mrtvice v roce 1908, po němž již nebyl schopen psát ani číst. Pobýval v sanatoriích v jižních Čechách a v istrijské Opatiji. V roce 1911 se Vrchlický odstěhoval od rodiny do Domažlic, kde roku 1912 v pouhých 59 letech zemřel. Je pohřben na vyšehradském Slavíně.
Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Možná jste nikdy žádnou báseň Jaroslava Vrchlického nečetli a říkáte si, co má propána společného se známým filmovým muzikálem? Pak vás čeká velké překvapení: společného toho mají víc, než byste čekali. Film totiž vznikl podle Vrchlického divadelní hry, která měla premiéru už v květnu 1884.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Pěšky i na kole Šumavou na Čertovo a Černé jezero

Pěšky i na kole Šumavou na Čertovo a Černé jezero

Nádhernou šumavskou krajinu v okolí ledovcových jezer odnedávna opěvují spisovatelé, básníci a hudebníci. Všichni, kdo sem jednou zavítali, se pravidelně vrací, aby načerpali energii sálající z vodních hladin i okolních lesů. Na procházky Šumavou si určitě nezapomeňte přibalit dalekohled. Bude se vám hodit na vyhlídkách a při troše štěstí uvidíte také divokou zvěř.

Seznamte se: 27. dubna má svátek Jaroslav

Seznamte se: 27. dubna má svátek Jaroslav

Podle statistiky je Jaroslav šesté nejčastější mužské jméno u nás. Má slovanský původ, používá ho řada dalších národů a vyskytuje se i v ženské podobě jako Jaroslava. Jméno Jaroslav však není odvozeno od roční doby, jak by se možná zdálo, ale od slova jarý s významem bujarý, prudký nebo silný. Svým nositelům jméno prý přináší sílu, slávu, ale také jarní bujarost a energii. Všem Járům, Jardům, Jarkům, Jarečkům, Jarynům, Jaroušům, Jarouškům i Slávkům přejeme k jejich svátku všechno nejlepší!

Divadlo Na Vinohradech Kultura

Divadlo Na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech je jedna z hlavních činoherních scén v Praze, které bylo slavnostně otevřeno 24. listopadu 1907. Prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva. Divadlo patří k prestižním pražským scénám a jeho soubor tvoří přední čeští herci.

Vrchol Zvičina – nejkrásnější pohled na Krkonoše Příroda

Vrchol Zvičina – nejkrásnější pohled na Krkonoše

Majestátní vrchol Zvičiny s nadmořskou výškou 671 m.n.m. dominuje celému svému okolí. Na vrcholu kopce stojí barokní kostelík a turisty oblíbená Raisova chata s unikátní otočnou prosklenou věží.

Údolí říčky Vrchlice u Kutné Hory Příroda

Údolí říčky Vrchlice u Kutné Hory

Údolí Vrchlice je krásným místem pro výlet v kteroukoli roční dobu. Toto místo si zamiloval dokonce spisovatel Emil Frida, který vešel do dějin literatury jako Jaroslav Vrchlický. Údolím vede naučná stezka, která seznamuje se starými doly a mlýny. Na konci údolí objevíte také malebné vodopády.

Zřícenina hradu Karlík u Dobřichovic Památky

Zřícenina hradu Karlík u Dobřichovic

Skromné zbytky hradu Karlík najde pozorný turista v Kralickém údolí nedaleko Dobřichovic. O založení a funkci hradu historické prameny mlčí, je však možné že jej nechal postavit Karel IV. k ochraně hradu Karlštejna. Od roku 1422 je uváděn jako pustý.

Julius Zeyer – první velikán českého národa, pochovaný v hrobce Slavín na Vyšehradském hřbitově

Julius Zeyer – první velikán českého národa, pochovaný v hrobce Slavín na Vyšehradském hřbitově

Prozaik, dramatik a básník Julius Zeyer (26. dubna 1841, Praha – 29. ledna 1901, Praha) dnes patří mezi téměř zapomenuté spisovatele. Dokonce i jeho nejznámější dílo, pohádkově-poetické drama Radúz a Mahulena, známe hlavně díky filmovému zpracování z roku 1970 s Janem Třískou a Magdou Vášáryovou v hlavních rolích.

Hrad Karlštejn – nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Hrad Karlštejn – nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV., kam prý neměly přístup ženy, aby tu panovníka nic nerušilo ve státnických či teologických úvahách, bylo založeno jako sejf pro korunovační klenoty, svaté ostatky a státní písemnosti.

Naučná stezka Cesta císařovny Elišky na Berounsku Příroda

Naučná stezka Cesta císařovny Elišky na Berounsku

Stezka ukáže všem zájemcům, kteří se po ní vydají krásy města Dobřichovice, obcí Karlík a Mořinka, městyse Karlštejn a v neposlední řadě hrádku Karlík v překrásném údolí Karlického potoka.

Za pokladem kněžny Libuše – hra pro rodiny s dětmi

Proměňte s námi svoji procházku po legendárním Vyšehradě. Objevte místo, odkud je možné vstoupit do vyšehradské skály, ve které je poklad schovaný.
Praha 2, Praha

Za pokladem kněžny Libuše – hra pro rodiny s dětmi

Proměňte s námi svoji procházku po legendárním Vyšehradě. Objevte místo, odkud je možné vstoupit do vyšehradské skály, ve které je poklad schovaný.
Praha 2, Praha

Za pokladem kněžny Libuše – hra pro rodiny s dětmi

Proměňte s námi svoji procházku po legendárním Vyšehradě. Objevte místo, odkud je možné vstoupit do vyšehradské skály, ve které je poklad schovaný.
Praha 2, Praha

Čarovné tóny baroka na Vyšehradě

Koncert v rámci 23. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Tóny nad městy.
Praha 2, Praha

Adventní koncert umělecky tlumočený do znakového jazyka

Umělecky tlumočený adventní koncert Tichého světa se letos koná 10. prosince 2024 od 18:00 v Bazilice svatého Petra a Pavla na Vyšehradě. Již tradičně vystoupí studentský pěvecký sbor Besharmonie a chlapecký pěvecký sboru Pueri gaudentes. Speciálním hostem pak bude Bára Basiková.
Praha 2, Praha

Svobodný listopad – uctění památky 17. listopadu na Vyšehradě

I letos proběhne tradiční jednodenní událost, jejíž myšlenkou je společně si důstojně připomenout události z listopadu roku 1939 a 1989 a uctít tak nejen Den boje za svobodu a demokracii, ale i Mezinárodní den studentstva. Tentokrát na Vyšehradě.
Praha 2, Praha

(Ne)obyčejné příběhy Vyšehradu – komentovaná procházka

Vyšehrad není jen mytickým dějištěm bájných pověstí, sídlem církevní kapituly nebo barokní pevností. Mnohem méně je Vyšehrad známý jako město, kde lidé žili a pracovali, živili se řemesly a dokonce i zemědělstvím.
Praha 2, Praha

Komentovaná prohlídka Vyšehradu

Procházka areálem Vyšehradské pevnosti s návštěvou zdejšího hřbitova. Pojďte se s námi projít touto tajuplnou národní památkou.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.
Praha 2, Praha

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.
Praha 2, Praha

Bazilika sv. Vavřince na Vyšehradě

Na konci 11. století byla na Vyšehradě postavena bazilika sv. Vavřince, zanikla nejpozději v době husitských válek kolem roku 1420. Její pozůstatky jsou přes léto otevřeny veřejnosti.
Praha 2, Praha

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.
Praha 2, Praha

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

Rotunda je nejstarší zachovanou stavbou Vyšehradu a současně i nejstarší zachovanou rotundou v Praze. Byla postavena za krále Vratislava II. v poslední třetině 11. stol. na východním okraji raně středověkého hradiště a zřejmě sloužila jako farní kostel předhradí.
Praha 2, Praha

Čertův sloup na Vyšehradě

Čertův sloup se v Karlachových sadech na Vyšehradě nachází od roku 1888. Jednotlivé kusy mají délku 160 až 240 cm. Podle pověsti sem prý sloup dopravil sám pekelník, když se s místním knězem vsadil, že donese na Vyšehrad z chrámu sv. Petra v Římě sloup dříve, než kněz doslouží mši.
Praha 2, Praha

Vyšehradská jízda – zážitková hra Nadace Jedličkova ústavu

Pomáhat hrou nás prostě baví! Nadace Jedličkova ústavu přichází s venkovní stopovací hrou „Vyšehradská jízda“, která je vytvořena pro mobilní aplikaci a hrajete ji prostřednictvím mobilních telefonů v krásném prostředí Vyšehradu.
Praha 2, Praha

Honba za pokladem Vyšehradu – nevšední prohlídka inspirovaná legendami

Přijďte si celá rodina zahrát hru inspirovanou vyšehradskými legendami. Prohlídka Honba za pokladem Vyšehradu je vhodná pro rodiny s dětmi od 5 do 12 let. Je postavena jako hra – "bojovka" s několika úkoly.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace

Vinice Vyšehradské kapituly

Připomínkou dávné tradice pěstování vína na Vyšehradě je vinice v zahradě Nového děkanství.
Praha 2, Praha

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě

V roce 2006 vznikly v jihozápadní části Vyšehradu, u Starého purkrabství, tři malé vinice. Tradice středověkého vinohradnictví se vrátila opět po třech stoletích.
Praha 2, Praha

Hospůdka Na Hradbách na Vyšehradě

Legendární Hospůdka Na Hradbách funguje na Vyšehradě v prostoru vyšehradského bastionu sv. Rocha (naproti rotundě sv. Martina). Od roku 2023 ji provozuje Přístav 18600.
Praha 2, Praha

Restaurace Rest. sním či jím

Restaurace Rest. se nachází na Podolském nábřeží, na pravém břehu Vltavy pod Vyšehradem.
Praha 4, Praha

Vinice Albertov

Vinice obnovená v roce 2009 navazuje na to nejlepší z vinařských tradic.
Praha 2, Praha

Kayak Beach Bar – sauna a vířivka s výhledem na Pražský hrad

Zažijte jedinečnou atmosféru ve vířivce pod širým nebem a v sauně s výhledem na Pražský hrad a Vyšehrad. Na plovoucím pontonu Kayak Beach Bar si užijete romantický večer i netradiční akci s přáteli. Jedinečný zážitek v centru Prahy!
Praha 2, Praha

Čínská restaurace Qin Yuan Chun v Podolí

Čínská restaurace na Podolském nábřeží nabízí vynikající pokrmy tradiční čínské kuchyně. Jestliže máte chuť na dobrou „čínu“, tady si opravdu pochutnáte.
Praha 4, Praha

Hermitage Hotel Prague

Hermitage Hotel Prague postavený v roce 1907 se nachází jen kousek od Vltavy a Vyšehradu.
Praha 2, Praha