Bystré

Městečko na Českomoravském pomezí proslavil film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci, malebné centrum s barokním kostelem a radnicí, která se podobá té v nedaleké Poličce, a také jedna z nejnavštěvovanějších památek východních Čech, nedaleký hrad Svojanov.

Bystré a barokní centrum

Srdcem města je náměstí Na Podkověbarokní radnicí a barokním kostelem sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské – v jeho interiéru slavný a dlouhá léta zakázaný film Všichni dobří rodáci začíná. Severně od centra města stojí Brtounova chaloupka, jedno z nejstarších dřevěných stavení z roku 1723, která dnes slouží jako muzeum lidového umění a ševcovského řemesla. V době národního obrození tu žil Jan Brtoun, vlastenec a propagátor myšlenek Karla Havlíčka Borovského, jedna z postav románu Terézy Novákové Na Librově gruntě.

Svojanov, hrad plný strašidelných zjevení

Malebný hrad Svojanov nad údolím řeky Křetínky patří k nejstarším královským sídlům. Prohlídkové okruhy vedou empírovým palácem i přes dvě patra sklepení do domu zbrojnošů se sbírkou starých zbraní, sami bez průvodce můžete projít hradní zahrady a vystoupat na věž. Hrad je opředený spoustou strašidelných legend, například o kostře nalezené v klenbě hradního paláce, jejíž silueta se znovu a znovu objevuje navzdory dalším vrstvám výmalby. Na hradě najdete dětské hřiště a dokonce se tu můžete ubytovat!

Kolem Bystrého pěšky i na kole

Bystré leží na Českomoravském pomezí, kde se setkávají tři kraje. Patříte-li k milovníkům dalekých výhledů, měli byste se zajít podívat na rozhlednu Horní les, která stojí mezi obcemi Rovečné a Nyklovice; otvírá se z ní výhled na Jeseníky, Orlické hory a Žďárské vrchy, v dálce zahlédnete hladinu přehradní nádrže Vír. Cyklostezka na jejím levém břehu i okolí Bystrého láká k cyklistickým výletům, v zimě můžete vyzkoušet lyžařský areál Bystré-Hamry.

Aktivity ve městě Bystré

Via Czechia – Českomoravská stezka

Vydejte se pěšky nebo na kole po zemské hranici Čech a Moravy. Přibližně 350 kilometrů dlouhá Českomoravská stezka je součástí sítě tras Via Czechia a vede souběžně s historickou hranicí mezi Královstvým Českým a Markrabstvím Moravským od Králického Sněžníku až ke Slavonicím.
Bystré, Pardubický kraj

Zámek Bystré u Poličky

Jan Bezdružický z Kolovrat nechal v 16. století vybudovat renesanční zámek, jehož základní podoba se dochovala dodnes. Součástí areálu je i anglický park. Zámek měl být otevřen veřejnosti v sezóně 2022, nyní ale souží jako potřebné zázemí pro válečné uprchlíky.
Bystré, Pardubický kraj

Brtounova chaloupka – minimuzeum ševcovského řemesla

Chalupa (čp. 137) v Bystrém patří mezi nejstarší dochovaná obydlí. Údaje sahají až k roku 1723. Brtounova chalupa slouží jako minimuzeum, je zde expozice ševcovského řemesla a lidového umění.
Bystré, Pardubický kraj

Kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské v Bystrém

Kostel v Bystrém je zasvěcen sv. Janu Křtiteli a je údajně nejstarším poutním místem Panny Marie Karmelské u nás.
Bystré, Pardubický kraj

Lyžařský areál Bystré-Hamry

Chcete-li dobře zalyžovat a nečekat ve velkých frontách, je jednou z možností návštěva lyžařského areálu Bystré-Hamry v přírodním parku Údolí Křetínky v obci Hamry, přibližně 4 km od obce Bystré u Poličky.
Bystré, Pardubický kraj

Náměstí Na Podkově s barokní radnicí v Bystrém

Malé historické město se nachází na Českomoravské (Hornosvratecké vrchovině) asi 11 km od Poličky. Dominantou náměstí Na Podkově je budova radnice.
Bystré, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace ve městě Bystré

Hotel Bystré

Hotel Bystré se nachází poblíž města Poličky. Nabízí pobyty plné pohodlí a skvělé relaxační služby: masážní salon, kosmetické studio, saunu, posilovnu a především krásný bazén s mořskou vodou.
Bystré, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Českomoravské pomezí


Po stopách šlechtických rodů: s Pernštejny na procházku Litomyšlí, historickým skvostem východních Čech

Bohatá historie, slavní rodáci, mezinárodní operní festival a řada zajímavostí – tím vším se může pochlubit starobylé východočeské město Litomyšl. Přijeďte si prohlédnout malebné historické centrum, pečlivě opravené Klášterní zahrady a zámek, který patří mezi nejvýznamnější renesanční památky České republiky a je zapsán mezi památkami UNESCO!

Výlet do Poličky za hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů

Bohuslav Jan Martinů (8. prosince 1890 Polička – 28. srpna 1959 Liestal, Švýcarsko) byl český hudební skladatel klasické hudby. Vedle Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka patří mezi nejvýznamnější a nejhranější české autory. Byl skladatelem polymorfním, který prošel rozmanitými vývojovými fázemi, než dosáhl zcela osobitého slohu.

Josef Váchal – příběh o hádce umělce a jeho sběratele

Josef Váchal (23. září 1884 Milavče – 10. května 1969 Studeňany u Jičína) byl český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a také spisovatel a básník. Josefa Váchala známe jako tvůrce řady velkolepých knih, jejichž byl jediným autorem, ilustrátorem, vyřezávačem liter, tiskařem, vydavatelem, "a pohříchu i čtenářem", jak sám dodával. Místem, kde můžete vstoupit do jeho světa, je Portmoneum – jedinečné muzeum v Litomyšli.

Krajinou rybníků u Vysokého Mýta na kole

Vydejte se na cyklovýlet z královského věnného města Vysoké Mýto do okolní krajiny s mnoha rybníky a meandry řeky Loučné. Trasu je možné prodloužit a vydat se až do Litomyšle, kterou zdobí zámek zapsaný na seznam UNESCO.
Vysoké Mýto, Na kole po Česku