Bystré

Městečko na Českomoravském pomezí proslavil film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci, malebné centrum s barokním kostelem a radnicí, která se podobá té v nedaleké Poličce, a také jedna z nejnavštěvovanějších památek východních Čech, nedaleký hrad Svojanov.

Bystré a barokní centrum

Srdcem města je náměstí Na Podkověbarokní radnicí a barokním kostelem sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské – v jeho interiéru slavný a dlouhá léta zakázaný film Všichni dobří rodáci začíná. Severně od centra města stojí Brtounova chaloupka, jedno z nejstarších dřevěných stavení z roku 1723, která dnes slouží jako muzeum lidového umění a ševcovského řemesla. V době národního obrození tu žil Jan Brtoun, vlastenec a propagátor myšlenek Karla Havlíčka Borovského, jedna z postav románu Terézy Novákové Na Librově gruntě.

Svojanov, hrad plný strašidelných zjevení

Malebný hrad Svojanov nad údolím řeky Křetínky patří k nejstarším královským sídlům. Prohlídkové okruhy vedou empírovým palácem i přes dvě patra sklepení do domu zbrojnošů se sbírkou starých zbraní, sami bez průvodce můžete projít hradní zahrady a vystoupat na věž. Hrad je opředený spoustou strašidelných legend, například o kostře nalezené v klenbě hradního paláce, jejíž silueta se znovu a znovu objevuje navzdory dalším vrstvám výmalby. Na hradě najdete dětské hřiště a dokonce se tu můžete ubytovat!

Kolem Bystrého pěšky i na kole

Bystré leží na Českomoravském pomezí, kde se setkávají tři kraje. Patříte-li k milovníkům dalekých výhledů, měli byste se zajít podívat na rozhlednu Horní les, která stojí mezi obcemi Rovečné a Nyklovice; otvírá se z ní výhled na Jeseníky, Orlické hory a Žďárské vrchy, v dálce zahlédnete hladinu přehradní nádrže Vír. Cyklostezka na jejím levém břehu i okolí Bystrého láká k cyklistickým výletům, v zimě můžete vyzkoušet lyžařský areál Bystré-Hamry.

Zámek Bystré u Poličky

Jan Bezdružický z Kolovrat nechal v 16. století vybudovat renesanční zámek, jehož základní podoba se dochovala dodnes. Součástí areálu je i anglický park. Zámek měl být otevřen veřejnosti v sezóně 2022, nyní ale souží jako potřebné zázemí pro válečné uprchlíky.
Bystré, Pardubický kraj

Náměstí Na Podkově s barokní radnicí v Bystrém

Malé historické město se nachází na Českomoravské (Hornosvratecké vrchovině) asi 11 km od Poličky. Dominantou náměstí Na Podkově je budova radnice.
Bystré, Pardubický kraj

Lyžařský areál Bystré-Hamry

Chcete-li dobře zalyžovat a nečekat ve velkých frontách, je jednou z možností návštěva lyžařského areálu Bystré-Hamry v přírodním parku Údolí Křetínky v obci Hamry, přibližně 4 km od obce Bystré u Poličky.
Bystré, Pardubický kraj

Kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské v Bystrém

Kostel v Bystrém je zasvěcen sv. Janu Křtiteli a je údajně nejstarším poutním místem Panny Marie Karmelské u nás.
Bystré, Pardubický kraj

Půjčovna koloběžek v Bystrém

Pro ty, kteří chtějí prožít čas volna aktivně a objevovat něco nového, je koloběžka tou správnou volbou.
Bystré, Pardubický kraj

Hotel Bystré – pohodové pobyty v malebném kraji Českomoravské vrchoviny

Hotel Bystré se nachází poblíž města Poličky. Nabízí pobyty plné pohodlí a skvělé relaxační služby: masážní salon, kosmetické studio, saunu, posilovnu a především krásný bazén s mořskou vodou.
Bystré, Pardubický kraj

Brtounova chaloupka – minimuzeum ševcovského řemesla

Chalupa (čp. 137) v Bystrém patří mezi nejstarší dochovaná obydlí. Údaje sahají až k roku 1723. Brtounova chalupa slouží jako minimuzeum, je zde expozice ševcovského řemesla a lidového umění.
Bystré, Pardubický kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Chrudim

Proběhněte se kolem řeky Chrudimky. Tato trasa je určena všem běžcům, co běhají bez testerů a čipů v botách. Vede po asfaltu. Můžete si vybrat, zda poběžíte jen 2350 metrů nebo celých 5 kilometrů.
běhání v Chrudimi, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.
výlet s dětmi po Pardubicku, Výlety pro děti

S dětmi za zvířátky na Pardubicko

Už jste někdy byli ve Vysokém Chvojnu? Jestliže je vaše odpověď záporná, tak to musíte napravit. Najdete zde nejen krásné arboretum, ale především pozorovatelnu vysoké zvěře, ale také výběh bizonů! Krátká procházka se bude určitě líbit jak dětem, tak dospělým.
Vysoké Chvojno, Výlety pro děti

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Míříte do Pardubického kraje a hledáte místo, kde se vaše děti zaručeně nebudou nudit? Vsaďte na rekreační oblast Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem, kam můžete za zábavou vyrazit celoročně. Své si tu najdou rodiny s dětmi, milovníci adrenalinu i historie.
Pardubický kraj, Výlety pro děti