Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel sv. Vavřince v Putimi
Památky

Kostel sv. Vavřince v Putimi

V místech, kde se dnes kostel sv. Vavřince nachází, byla v 11. století postavena kaple, jež byla nejdříve zasvěcena sv. Petru a později Nanebevzetí Panny Marie. V průběhu let byla kaple dostavována, až došlo k její přeměně na kostel, který byl později zasvěcen sv. Vavřinci, jáhnu a mučedníkovi.
Kostel sv. Vavřince je dominantou obce Putim, která se nachází v krásné krajině Jižních Čech, jen pár kilometrů od města Písek. Kostel má dvě lodi – severní ze 14. století a jižní, která je o století mladší. Každá z nich má vlastní střechu a původně měla i vlastní vchod. Vchod do severní lodi byl v roce 1988 z bezpečnostních důvodů zazděn, ale zůstal z vnější strany kostela patrný. Střechy lodí byly původně výškově velmi nesouměrné, ale v roce 1834 došlo k jejich sjednocení.

K vnitřnímu vybavení kostela neodmyslitelně patří varhany, které nesou letopočet 1799 a jejich obsluha byla až do roku 1950 ruční. Pod dlažbou kostela je hrobka rytířů, pánů Radkovců z Drahonic, a hroby rodu Vrábských z Mladějovic a Švamberků z Kestřan.

V kostele je pochováno také několik kněží a učitelů. Náhrobní kameny jmenovaných rodů byly v roce 1902 vyzvednuty a přemístěny na vnější jižní stranu kostela. Nešlo však o nejšťastnější řešení, protože kameny byly poškozovány povětrnostními vlivy. Později bylo proto 14 kamenů z bílého mramoru a žuly pocházejících ze 16. – 18. století přemístěno na vnitřní zeď severní lodi kostela a přilehlé zdi. V kostele se nacházejí dva oltáře – hlavní oltář sv. Vavřince a oltář Panny Marie. Hřbitov rozkládající se kolem kostela je pravděpodobně tak starý jako obec sama, tedy starší než kostel.

kostele sv. Vavřince se konají každou neděli od 8:30 hodin mše svaté.

Provozovatel

Římskokatolická farnost Putim

Bakaláře 43/6
Vnitřní Město, Písek
397 01 Putim
Tel.:
+420 722 477 040
Tel.:
+420 731 402 878
Email:
cyril.havel@gmail...
WWW:
www.petrini.cz
WWW:
www.bcb.cz/Katalo...
GPS:
49,265535 14,119214
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Písecko – Blatensko
Město:
Putim
Tipy na výlet:
Putim a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Zimní dětský tábor ve Stáji Štětice

Kdo nechce strávit vánoční prázdniny na gauči u televize, může přijet na koňský tábor do Stájí Štětice.
Ražice, Jihočeský kraj

Zrnění – interaktivní pohybové představení pro všechny od 5 let

Jedinečné představení inspirované zrnem i příběhy každého z nás. Co ze mne vyroste? Kudy vede moje cesta? Jak pečovat o zrnko naděje? Přijďte s námi hledat zrnka otázek i odpovědí.
Písek, Jihočeský kraj

Zrnění – interaktivní pohybové představení pro všechny od 5 let

Jedinečné představení inspirované zrnem i příběhy každého z nás. Co ze mne vyroste? Kudy vede moje cesta? Jak pečovat o zrnko naděje? Přijďte s námi hledat zrnka otázek i odpovědí.
Písek, Jihočeský kraj

Rodinná interaktivní výstava Továrna na utopii

Přijďte prozkoumat rodinnou interaktivní výstavu inspirovanou utopickými motivy v díle Karla Čapka.
Písek, Jihočeský kraj

Četnická stanice v Putimi – připomínka Dobrého vojáka Švejka

V Putimi se odehrává část příběhu dobrého vojáka Švejka z románu českého spisovatele Jaroslava Haška. Fiktivní četnická stanice tak stále připomíná tento celosvětově známý román.
Putim, Jihočeský kraj

Socha dobrého vojáka Josefa Švejka v Putimi

Sochu dobrého vojáka Josefa Švejka naleznete v Putimi, za kamenným mostem. Jedná se o dílo akademického sochaře Františka Svátka, které bylo vytvořeno u příležitosti stého výročí od vzniku první světové války.
Putim, Jihočeský kraj

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně

Na území Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně je na ploše 110,67 ha chráněn rozsáhlý komplex vodních, litorálních, bažinných a dalších mokřadních společenstev, vytvořených na ploše rybníka i v přilehlých tůních.
Kestřany, Jihočeský kraj

Farma veselá zvířátka

Animoterapie a komentovaná interaktivní ukázka 14 druhů zvířat.
Písek, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Putim v jižních Čechách

V penzionu Putim naleznete příjemné ubytování nedaleko královského města Písek v jižních Čechách. Součástí penzionu je krásná restaurace s příjemnou obsluhou. Penzion nabízí ubytování ve dvoulůžkových a čtyřlůžkových pokojích.
Putim, Jihočeský kraj

Penzion Benešovský mlýn Protivín

Benešovský mlýn leží v krásném prostředí na zlatonosné řece Blanici, jejíž slepé rameno mlýnem přímo protéká a roztáčí tak funkční mlýnské kolo. Zdejší nádherné okolí je navíc protkáno řadou cyklostezek a pěších tras.
Heřmaň, Jihočeský kraj

Hotel Buly v Písku

Hotel Buly je umístěn v klidné části města přitom nedaleko historického centra a slavného Kamenného mostu. V bezprostřední blízkosti hotelu je tenisový a fotbalový areál, zimní stadion, bowling, krytý i venkovní plavecký bazén, koupaliště a desítky kilometrů atraktivních cyklostezek.
Písek, Jihočeský kraj

Hotel Biograf v Písku

Luxusní čtyřhvězdičkový hotel v centru města Písku nabízí svým hostům nejen komfortní ubytování, bohaté snídaně, nekuřáckou kavárnu, finskou saunu a 2 moderně vybavené konferenční místnosti, ale i celou řadu dalších služeb, které jistě osloví i toho nejnáročnějšího hosta.
Písek, Jihočeský kraj