Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Vavřince v Putimi
Památky

Kostel sv. Vavřince v Putimi

V místech, kde se dnes kostel sv. Vavřince nachází, byla v 11. století postavena kaple, jež byla nejdříve zasvěcena sv. Petru a později Nanebevzetí Panny Marie. V průběhu let byla kaple dostavována, až došlo k její přeměně na kostel, který byl později zasvěcen sv. Vavřinci, jáhnu a mučedníkovi.
Kostel sv. Vavřince je dominantou obce Putim, která se nachází v krásné krajině Jižních Čech, jen pár kilometrů od města Písek. Kostel má dvě lodi – severní ze 14. století a jižní, která je o století mladší. Každá z nich má vlastní střechu a původně měla i vlastní vchod. Vchod do severní lodi byl v roce 1988 z bezpečnostních důvodů zazděn, ale zůstal z vnější strany kostela patrný. Střechy lodí byly původně výškově velmi nesouměrné, ale v roce 1834 došlo k jejich sjednocení.

K vnitřnímu vybavení kostela neodmyslitelně patří varhany, které nesou letopočet 1799 a jejich obsluha byla až do roku 1950 ruční. Pod dlažbou kostela je hrobka rytířů, pánů Radkovců z Drahonic, a hroby rodu Vrábských z Mladějovic a Švamberků z Kestřan.

V kostele je pochováno také několik kněží a učitelů. Náhrobní kameny jmenovaných rodů byly v roce 1902 vyzvednuty a přemístěny na vnější jižní stranu kostela. Nešlo však o nejšťastnější řešení, protože kameny byly poškozovány povětrnostními vlivy. Později bylo proto 14 kamenů z bílého mramoru a žuly pocházejících ze 16. – 18. století přemístěno na vnitřní zeď severní lodi kostela a přilehlé zdi. V kostele se nacházejí dva oltáře – hlavní oltář sv. Vavřince a oltář Panny Marie. Hřbitov rozkládající se kolem kostela je pravděpodobně tak starý jako obec sama, tedy starší než kostel.

kostele sv. Vavřince se konají každou neděli od 8:30 hodin mše svaté.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Benešovský mlýn Protivín

Penzion Benešovský mlýn Protivín

Heřmaň, Jižní Čechy
Hotel Buly v Písku

Hotel Buly v Písku

Písek, Jižní Čechy
Ubytování U Zlaté Koule v Písku

Ubytování U Zlaté Koule v Písku

Písek, Jižní Čechy