Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel svatého Jakuba Staršího – pohřebiště Přemyslovců na Zbraslavi
Památky

Kostel svatého Jakuba Staršího – pohřebiště Přemyslovců na Zbraslavi

Kostel svatého Jakuba Staršího v Praze na Zbraslavi umožňuje prohlídky kostela s hrobkami Václava II., Elišky Přemyslovny a dalších Přemyslovců.
Ve 13. století ve vsi jménem Zbraslav nechal vybudovat pražský biskup své sídlo, jehož se poté vzdal ve prospěch krále Přemysla Otakara II., který zde vybudoval královský lovecký dvůr. Jeho syn Václav II. v těchto místech založil cisterciácký klášter, aby odčinil smrt Záviše z Falkenštejna, kterého dal popravit. Klášter dostal jméno Aula Regia – Královská síň, což dokládalo značný vliv cisterciáků na Přemyslovce. Václav II. určil klášterní mariánský chrám s kryptou za královské pohřebiště panující přemyslovské dynastie a jako první zde byl roku 1305 pohřben. Po něm sem bylo uloženo i dalších 13 členů rodu Přemyslovců a Lucemburků včetně Václava III. a Elišky Přemyslovny, naposledy roku 1419 tělo Václava IV. Archeologický průzkum v 70. letech minulého století objevil základy chrámu s pohřebištěm v kryptě. Ostatky pochovaných jsou pod náhrobkem Přemyslovců v kostele sv. Jakuba Staršího na Zbraslavi, který se nachází hned vedle zámku.

Pravidelné komentované prohlídky jsou vždy první neděli v měsíci od 14 hodin, nebo i jindy po domluvě s PhDr. Martinem Šámalem. V sakristii lze zakoupit ilustrovanou brožuru o historii kostela sv. Jakuba. Vstupné je dobrovolné.

 

Provozovatel

Kostel Sv. Jakuba St.

Zbraslavské náměstí
Kostel v areálu zámecké zahrady
156 00 Praha 5
Tel.:
+420 607 204 605
Email:
kvl@centrum.cz
WWW:
www.farnost-zbras...
GPS:
50,075709 14,407391
 
Region:
Praha
Město:
Praha 5
Tipy na výlet:
Praha 5 a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Skety

Skety jsou šestičlenné vokální těleso, které působí na domácí i mezinárodní scéně od roku 2014, kdy jeho členové zvítězili v jazzové sekci na mezinárodním festivalu „vokal.total“ v Grazu.
Praha, Praha

Viklický a Hrubý – Between Us

V srpnu předloňského roku se v Hudebním studiu České televize na Kavčích horách sešli Emil Viklický a Pavel Hrubý, aby spolu natočili album Between Us. To pak vyšlo 30. prosince 2020 na značce Amplión Records zvukového mága Alexeje Charváta.
Praha, Praha

Groove Dock – Jazz to Dance!

Mix afro-kubánských rytmů s funkovými beaty a tropickými melodiemi vás čeká během poslední letošní taneční noci v Jazz Docku. Představí se zakládající člen souboru Cabaret Mañana – DJ Pocoloco, dále pak rezident Groove Docku Mr. Ultrafino a na perkuse všestranný muzikant Papis Nyass.
Praha, Praha

Jazz Dock Dětem – Vánoční příběh

Autorská pohádka o českých tradicích.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Andělín – péče a zábava pro vaše děti

Nabízíme péči o děti v době, kdy se jim nemůžete věnovat, nebo si chcete od rodičovských povinností odpočinout. Připravíme zábavné prostředí pro děti na svatbě, narozeninovou oslavu, nebo dětský koutek na firemní party. O děti pečujeme s láskou a radostí, jak by se líbilo nám, být na jejich místě.
Praha 5, Praha

Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo na Smíchově je scénou hlavního města Prahy a moderním evropským kulturním centrem živých umění. Jeho repertoár tvoří především inscenace stálého činoherního souboru a další produkce, jež se dělí do pravidelných programových cyklů věnujících se různým žánrům a disciplínám.
Praha 5, Praha

Wellness Centrum Radlice

Pohodová sportovní atmosféra na vás čeká ve Wellness Centru Radlice v Praze. Na své si zde přijde každý, kdo vyznává wellness a chce být fit. Vyzkoušet můžete aerobic, pilate, kryokomoru vacu, fitness nebo Solar studio.
Praha 5, Praha

Jak se točí film – základy filmové režie

Divadelní a filmová společnost Zity Kabátové se sídlem na Barrandově pořádá semináře, které jsou určeny pro všechny, co mají zájem blíže se seznámit s filmovou tvorbou. Kurzy jsou určené široké veřejnosti především studentům od 12 let a dospělým v oblasti divadelní a filmové tvorby.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Savoy v Praze

Na břehu Vltavy, nedaleko Kampy a úpatí Petřína, najdete restauraci a kavárnu Café Savoy ze známého řetězce Ambiente. Vedle široké nabídky zákusků a snídaní zde dostanete i mnoho specialit převážne francouzské kuchyně. Počátky Café Savoy sahají do konce 19. století.
Praha 5, Praha

Sobotní rodinný brunch v restauraci Il Giardino Toscano

Sobotní brunch v restauraci Il Giardino Toscano hotelu NH Collection Prague bude zážitkem nejen pro dospělé, ale především pro děti.
Praha 5, Praha

Daily lunch menu – obchodní oběd v restauraci Costa Praga v NH Prague

Unikátní moderní Hotel NH Prague se skládá ze dvou oddělených budov spojených lanovkou a obklopených bohatou zelení. Hotel nabízí kromě ubytování služby restaurace a fitness centra.
Praha 5, Praha

Cukrárna Gaigher

Prodáváme klasické zákusky i speciální pro diabetiky, šlehačkové, ovocné, svatební, slavnostní i dětské dorty.
Praha, Praha