Liběchov

Půvabné městečko na březích Labe zná každý, kdo se někdy jel podívat na proslulé sochy a reliéfy v lesích Kokořínska. Čertovy hlavy, jeskyni Klácelku, Harfenici a další díla Václava Levého provázejí pozoruhodné skalní útvary, například věž zvaná Sedm chlebů nebo loupežnické doupě Mordloch.

Liběchov: město na břehu Labe

Liběchov leží mezi Mělníkem a Štětím na břehu Labe. Už z dálky uvidíte barokní kapli sv. Ducha zvanou Kostelíček, k níž od barokního kostela sv. Havla vede křížová cesta se čtrnácti výklenkovými kaplemi a lipovou alejí. V centru města stojí barokní zámek, k procházkám láká zahrada se sochami od Václava Levého a Matyáše Bernarda Brauna. Za vidění stojí i Umělecký mlýn, kde postupně vznikají výstavní prostory a vlastivědné muzeum Liběchovska.
 

Liběchov a Franz Kafka

Díky Labi, krásné přírodě Kokořínska a také snadné dostupnosti z Prahy se Liběchov na přelomu 19. a 20. století stal vyhlášeným místem letních a ozdravných pobytů. Vyrostla tu řada penzionů, vil a letních bytů, na Boží Vodě mezi Liběchovem a Želízy vzniklo sanatorium.

Pamětní deska na bývalém penzionu Stűdl v Želízích připomíná pobyty spisovatele Franze Kafky (1883–1924). V Liběchově byl na prázdninách v roce 1902 coby student práv, po první světové válce se sem několikrát vrátil kvůli léčbě tuberkulózy, naposled v roce 1923.
 

Čertovy hlavy a další překvapení v lesích

Kolem fantastických skalních děl v okolí Liběchova a Želíz vede modře značený okruh Václava Levého. Poznáte jeskyni Klácelku a Blaník, který tvoří reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého a Zdeňka Zásmuckého, pokračovat budete k obřím Čertovým hlavám. Kolem kempu a koupaliště v Želízech a podél liběchovských mokřadů pak cesta míří do lesů ke skalní kapli Máří Magdaleny, Harfenici a Hadovi. Hlouběji v lesích pak objevíte loupežnickou jeskyni Mordloch, skalní útvar Sedm chlebů a Hraběcí kapli.

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.
Liběchov, Středočeský kraj

Zámek Liběchov

Původně vodní tvrz ze 14. století byla přestavěna renesančně. Barokní přestavbu vedl architekt František Maxmilian Kaňka. V letech 1967-1975 byl zpustlý zámek opraven pro Náprstkova muzea. Roku 2002 byl silně postižen povodní a v současné době je stále nepřístupný.
Liběchov, Středočeský kraj

Zahrada se sochami v Liběchově

Půvabné městečko na březích Labe zná každý, kdo se někdy jel podívat na proslulé sochy a reliéfy v lesích Kokořínska.
Liběchov, Středočeský kraj

Křížová cesta Liběchov

Křížová cesta byla postavena roku 1780 a tvoří ji čtrnáct zděných výklenkových kaplí s pašijovými výjevy.
Liběchov, Středočeský kraj

Umělecký mlýn Liběchov

Starý pětipodlažní mlýn prochází rekonstrukcí, v plánu je zde muzeum a prostor pro kulturní akce. Součástí areálu je velká mlýnice, obytná budova a dvě hospodářské stavení.
Liběchov, Středočeský kraj

Nevšední zážitkové kurzy sdružení DoNitra

Sjednocující myšlenkou kurzů je seberozvoj a sebepoznání účastníků prostřednictvím společných zážitků a konkrétních činností zaměřených na určité téma.
Liběchov, Středočeský kraj

Kostel sv. Havla v Liběchově

Barokní kostel z let 1738-41 je připisován Františku Maxmiliánu Kaňkovi, fresková výzdoba je dílem J. P. Molitora. Kostel byl upravován v 19. a 20. století.
Liběchov, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Rezidence Liběchov

Luxusní hotel ve stylu art deco v Liběchově z 30. let se nachází v malebné oblasti Kokořínska. V rezidenci Liběchov naleznete kombinaci výborného jídla, nádherného exteriéru, příjemné atmosféry, vkusných a elegantních interiérů, okouzlujících zahrad, wellness, relaxace a odpočinku.
Liběchov, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví