Liběchov

Půvabné městečko na březích Labe zná každý, kdo se někdy jel podívat na proslulé sochy a reliéfy v lesích Kokořínska. Čertovy hlavy, jeskyni Klácelku, Harfenici a další díla Václava Levého provázejí pozoruhodné skalní útvary, například věž zvaná Sedm chlebů nebo loupežnické doupě Mordloch.

Liběchov: město na břehu Labe

Liběchov leží mezi Mělníkem a Štětím na břehu Labe. Už z dálky uvidíte barokní kapli sv. Ducha zvanou Kostelíček, k níž od barokního kostela sv. Havla vede křížová cesta se čtrnácti výklenkovými kaplemi a lipovou alejí. V centru města stojí barokní zámek, k procházkám láká zahrada se sochami od Václava Levého a Matyáše Bernarda Brauna. Za vidění stojí i Umělecký mlýn, kde postupně vznikají výstavní prostory a vlastivědné muzeum Liběchovska.
 

Liběchov a Franz Kafka

Díky Labi, krásné přírodě Kokořínska a také snadné dostupnosti z Prahy se Liběchov na přelomu 19. a 20. století stal vyhlášeným místem letních a ozdravných pobytů. Vyrostla tu řada penzionů, vil a letních bytů, na Boží Vodě mezi Liběchovem a Želízy vzniklo sanatorium.

Pamětní deska na bývalém penzionu Stűdl v Želízích připomíná pobyty spisovatele Franze Kafky (1883–1924). V Liběchově byl na prázdninách v roce 1902 coby student práv, po první světové válce se sem několikrát vrátil kvůli léčbě tuberkulózy, naposled v roce 1923.
 

Čertovy hlavy a další překvapení v lesích

Kolem fantastických skalních děl v okolí Liběchova a Želíz vede modře značený okruh Václava Levého. Poznáte jeskyni Klácelku a Blaník, který tvoří reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého a Zdeňka Zásmuckého, pokračovat budete k obřím Čertovým hlavám. Kolem kempu a koupaliště v Želízech a podél liběchovských mokřadů pak cesta míří do lesů ke skalní kapli Máří Magdaleny, Harfenici a Hadovi. Hlouběji v lesích pak objevíte loupežnickou jeskyni Mordloch, skalní útvar Sedm chlebů a Hraběcí kapli.

Aktivity ve městě Liběchov

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.
Liběchov, Středočeský kraj

Zámek Liběchov

Původně vodní tvrz ze 14. století byla přestavěna renesančně. Barokní přestavbu vedl architekt F. M. Kaňka. V letech 1967-1975 byl zpustlý zámek opraven pro Náprstkovo muzeum. Roku 2002 byl silně postižen povodní, od roku 2023 nabízí v sezóně komentované prohlídky interiéry i řadu zajímavých akcí.
Liběchov, Středočeský kraj

Umělecký mlýn Liběchov

Starý pětipodlažní mlýn prochází rekonstrukcí, v plánu je zde muzeum a prostor pro kulturní akce. Součástí areálu je velká mlýnice, obytná budova a dvě hospodářské stavení.
Liběchov, Středočeský kraj

Křížová cesta Liběchov

Křížová cesta byla postavena roku 1780 a tvoří ji čtrnáct zděných výklenkových kaplí s pašijovými výjevy.
Liběchov, Středočeský kraj

Kostel sv. Havla v Liběchově

Barokní kostel z let 1738-41 je připisován Františku Maxmiliánu Kaňkovi, fresková výzdoba je dílem J. P. Molitora. Kostel byl upravován v 19. a 20. století.
Liběchov, Středočeský kraj

Nevšední zážitkové kurzy sdružení DoNitra

Sjednocující myšlenkou kurzů je seberozvoj a sebepoznání účastníků prostřednictvím společných zážitků a konkrétních činností zaměřených na určité téma.
Liběchov, Středočeský kraj

Kostelíček v Liběchově – Kaple Svatého Ducha, Božího hrobu a Svatého Kříže

Kaple Svatého Ducha, Božího hrobu a Svatého Kříže na Viniční hoře nad Liběchovem je od roku 1958 kulturní památkou, v obecném povědomí je známá jako kostelíček. 
Liběchov, Středočeský kraj

Zahrada se sochami v Liběchově

Půvabné městečko na březích Labe zná každý, kdo se někdy jel podívat na proslulé sochy a reliéfy v lesích Kokořínska.
Liběchov, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Liběchov

Rezidence Liběchov

Luxusní hotel ve stylu art deco v Liběchově z 30. let se nachází v malebné oblasti Kokořínska. V rezidenci Liběchov naleznete kombinaci výborného jídla, nádherného exteriéru, příjemné atmosféry, vkusných a elegantních interiérů, okouzlujících zahrad, wellness, relaxace a odpočinku.
Liběchov, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Mělnicko – Kokořínsko


Z Prahy všemi směry: Odolena Voda, Velký a Malý háj

Hledáte docela obyčejné místo na krátkou procházku v přírodě, v létě spojenou třeba s koupáním? Vydejte se s Kudy z nudy na jeden z krátkých výletů za Prahu. Jedeme do města, které má trochu záhadné jméno Odolena Voda a dva krásné lesoparky, kde se děti vyřádí.
Odolena Voda, Velký a Malý háj , Výlety pro děti

Nečekaný designový výlet: Líbeznice a zajímavá moderní architektura

Proč byste se měli vypravit na výlet právě do Líbeznic, vesnice ve středních Čechách kousek za Prahou? V téhle malé obci totiž uvidíte, jak pěkně se dá pečovat o veřejný prostor a stavět kvalitní architekturu. Zajímavé stavby tu navíc každý rok přibývají a posouvají životní úroveň místních obyvatel stále kupředu.
Co vidět a zažít v Líbeznicích, Výpravy za kuriozitami

Na hrad Kokořín za loupežníky

Lehce strašidelné ladění může mít návštěva hradu Kokořín – víte, že byl údajným doupětem Petrovských loupežníků?

Pěší trasa přes rokle a skály z Kokořína do Mšena

Naplánovali jste si výlet na Kokořín a přemýšlíte, s čím spojit prohlídku hradu? Rozhodně by byla škoda jet sem jen na otočku a hned se vracet, ať už jste vyrazili s celou rodinou, v páru nebo třeba sami. Okolní příroda nabízí spousty zajímavostí a míst, kde se pobavíte a ledacos se dozvíte.