Úvod > Co chcete dělat? > Řeka Blanice na jihu Čech
Příroda

Řeka Blanice na jihu Čech

Řeka Blanice (šumavská) pramení 10 kilometrů východně od Volar v 960 metrech nad mořem. Má velký spád a v jarním období sbírá velké množství vod. V minulosti se zde plavila polena dříví, rýžovalo se zlato a lovily se tu perlorodky.
Blanice pramení pod Horní Planou (pod šumavskou horou Knížecí stolec) a pod Putimí u Písku vtéká do Otavy. Blanice patřila ke zlatonosným řekám a podél jejího toku vedla ve středověku kupecká Zlatá stezka. Ve 14. až 16.století se zde rýžovalo zlato. Podél řeky se na mnoha místech dochovaly rýžovnické sejpy.

Na horním toku je Blanice rychle tekoucí bystřinou s úzkým, místy balvanitým korytem. Na středním u Prachatic byla vybudována roku 1939 přehrada Husinec se zděnou hrází, vysokou 34 metrů. Stavba se využívá pro hydroenergetické a vodárenské účely. Největším městem na Blanici jsou Vodňany, které vznikly při dolním toku řeky jako osada u rýžovišť zlata. Stalo se tak na přelomu 12. a 13. století a postupně se město stalo centrem jihočeského rybářství. U Vodňan přitéká řeka do Českobudějovické pánve a stává se nížinným tokem. V Českobudějovické pánvi pak ústí u Putimi do Otavy, jako její pravostranný přítok.
 

Informace pro vodáky:

Horní úsek řeky protéká CHKO Šumava, ale plavba zde není nijak omezena. Nejhořejším úsekem je tok mezi Spálencem a Blažejovicemi, zde jde o poklidně meandrující řeku. Od Blažejovic se pak spád zvyšuje, koryto řeky pokrývají balvany a tvoří tak kaskády do obtížnosti až WW III. Horní úsek Spálenec – Řepešín je sjízdný na jaře po deštích.

Pro úsek ze Záblatí je vhodný vodočet Podedvorského mlýna minimálně 70 cm. Nad Husincem nadržuje vodu stejnojmenná přehrada. Od hráze až po Strunkovice je Blanice svižným tokem s občasnými peřejemi do WW II a dál až do Vodňan pěkný meandrující tok s postupně se snižujícím spádem. Na úseku z Husince do Vodňan vodáky potrápí velké množství jezů. Střední úsek od přehrady do Strunkovic je sjízdný, ale záleží na vypouštění vody z přehrady. Dolní úsek Strunkovice – Svinětice se dá  jet do začátku léta nebo při vypouštění z přehrady. Od Vodňan jsou pak v řece jezy zcela nesjízdné.


Oblíbené úseky na Blanici:

  • Spálenec – Blažejovice 6 km, obtížnost ZWC (na jaře nebo po deštích)
  • Blažejovice – Řepešín 10 km, obtížnost WW III- (na jaře nebo po deštích)
  • Řepešín – přehrada 10 km, obtížnost WW II (na jaře nebo po deštích)
  • přehrada Husinec 3 km, obtížnost ZWA
  • hráz – Strunkovice 11 km, obtížnost WW II- (záleží na vypouštění přehrady, každý rok alespoň jednou)
  • Strunkovice – Svinětice 12 km, obtížnost WW I (do začátku léta nebo při vypouštění z přehrady)
  • Svinětice – ústí 35 km obtížnost ZWC (do začátku léta nebo při vypouštění z přehrady)

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna v Království času Protivín

Kavárna v Království času Protivín

Protivín, Jihočeský kraj
Penzion Benešovský mlýn Protivín

Penzion Benešovský mlýn Protivín

Heřmaň, Jihočeský kraj
Hotel Prajer Vodňany

Hotel Prajer Vodňany

Vodňany, Jihočeský kraj
Kavárna Lahoda & dětské studio

Kavárna Lahoda & dětské studio

Vodňany, Jihočeský kraj