Úvod > Co chcete dělat? > Vila Vladislava Vančury na Zbraslavi
Památky

Vila Vladislava Vančury na Zbraslavi

Známý český spisovatel, dramatik a režisér Vladislav Vančura vlastnil na Zbraslavi působivou vilu s minimem architektonických dekorací. Její největší chloubou jsou terasy, na kterých spisovatel často vytvářel svá literární díla.
Stavební parcelu na zalesněném východním úpatí kopce Havlín odkoupila rodina lékaře a spisovatele Vladislava Vančury od bývalého zbraslavského poštmistra. Už roku 1924 nakreslil první plány vily Vančurův přítel z Devětsilu - architekt Jaromír Krejcar. Projekt ale nakonec upravil a realizoval místní stavitel Václav Vejvoda.
 
Vila byla postavena jako dvojpatrová stavba, jejímž vnitřkem procházelo točité schodiště. Měla dva vchody, jeden přímo do lékařské ordinace a druhý do bytu. Ordinaci užívala Vančurova manželka a lékařka, paní Ludmila, Vladislav Vančura se v době nastěhování již plně věnoval literatuře. Pracovna byla umístěna v druhém patře nad bytem a propojena se zbytkem domu schodištěm. Důležitým prvkem zůstaly terasy a větší množství oken. Dům byl vytápěný ústředním topením na uhlí, které bylo do obytné části dováženo malým ručním výtahem ze sklepa.
 
Ve vile v současnosti stále žijí potomci Vladislava Vančury, o dům se dobře starají a místo, kde prožil autor půvabných knížek, jako je například Markéta Lazarová, Rozmarné léto či Obrazy z dějin národa českého, na něj upomíná pojmenováním ulice jeho jménem. Dne 12. května 1942 přijelo do zbraslavské vily Vladislava Vančuru zatknout gestapo. Po několikatýdenním věznění a výsleších byl 1. června 1942 zastřelen v Praze na Kobyliské střelnici. Bylo mu jedenapadesát let. Bývalého majitele dnes připomíná socha umístěná při vstupu do zahrady.