ÚvodČeská nejUNESCOArcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži – světové dědictví UNESCO
UNESCO

Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži – světové dědictví UNESCO

Po třicetileté válce přeměnili italští architekti bažinu v Kroměříži na pozdně renesanční zahradu, kterou o několik staletí později ocenila také organizace UNESCO. Ozdobou Květné zahrady jsou geometricky osázené květinové záhony, bludiště a kolonáda s galerií soch nebo rotunda s grottami a Foucaultovým kyvadlem.
V Kroměříži si olomoučtí biskupové a arcibiskupové vybudovali svou letní rezidenci. Zámek je společně s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V roce 1995 byl mezi Národní kulturní památky České republiky a od prosince 1998 na Listinu světového přírodního a kulturní dědictví UNESCO zapsán komplex nádherných zahrady a arcibiskupský zámek v Kroměříži s mimořádně zachovalými interiéry.

Vznik a vývoj zámku je nerozlučně spjat s historií olomouckého biskupství, arcibiskupství a poddanské obce olomouckých biskupů. Interiéry zámku jsou bohatě zdobeny a vybaveny množstvím původního dobového zařízení. Za povšimnutí stojí Trůnní, Sněmovní a Manský sál, Lovecká síň, Carský salon, stará knihovna a letní byt. Obrazárna uchovává díla předních evropských malířů 15. až 18. století (Tizian, Lucas Cranach st., Hans von Aachen, Paolo Veronese či Jan Breughel st.).

Takzvaná Podzámecká zahrada byla původně jakousi zásobní zelinářskou a květinovou zahradou. V průběhu 17. století byla přeměněna na barokní zahradu a stala se jakýmsi plynulým pokračováním zámku. Devatenácté století proměnilo tuto zahradu na stylový krajinářský park o rozloze 64 hektarů.

Geometricky pravidelná je Květná zahrada s uměle navršenými jahodovými kopečky, čtvercovým i kulatým bludištěm a  stěnami stříhaných stromů a keřů. Za pozornost stojí Lví kašna a kašna Tritonů. Ozdobou Květné zahrady jsou geometricky osázené květinové záhony, bludiště a kolonáda s galerií soch nebo rotunda s grottami a Foucaltovým kyvadlem.

 


Květná zahrada v Kroměříži ožívá každoročně květy kamélií, které letos pomohou léčit

Květná zahrada v Kroměříži ožívá každoročně květy kamélií, které letos pomohou léčit

Palmový skleník v Květné zahradě hostí výstavu právě kvetoucích kamélií. Jubilejní 10. ročník výstavy těchto nádherných kvetoucích rostlin probíhá ve sklenících Květné zahrady od 14. února do 15. března 2020. Během výstavy bude možné zakoupit mladé rostliny kamélií (s podrobným návodem k pěstování) a drobné suvenýry.

Skleníky Květné zahrady v Kroměříži opět rozkvetly kaméliemi, přijďte se podívat!

Skleníky Květné zahrady v Kroměříži opět rozkvetly kaméliemi, přijďte se podívat!

Ve sklenících v Květné zahradě, která figuruje na seznamu památek UNESCO, opět po roce vykvetly vzácné kamélie. Od soboty 3. února 2024 bude probíhat tradiční výstava kamélií, letos s podtitulem „Belle Élégance Le Parfum“. Půvabné rostlinky se staly součástí expozic ve Velkém a Palmovém skleníku. V Kroměříži zkušení zahradníci pěstují na čtyři desítky exemplářů, které jsou staré více než sto let.

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Desítky bohatě zdobených sálů, obrazárna a zahrady, které patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí.

Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Město památek, umění a kultury, přezdívané Hanácké Atény – to je stručná vizitka Kroměříže. Ve vašem kroměřížském programu nesmí chybět prohlídka arcibiskupského zámku se zahradami, který byl pro svou jedinečnost zapsán na seznam památek UNESCO. Víte, že právě v jeho interiérech se natáčel film Amadeus?

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž Příroda

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Prostoru mezi bažantnicí a Ptáčnicí vévodil od 17. století uměle navršený kopeček se spletí nor určených pro chov králíků. Byl také atrakcí pro pobavení biskupových hostů, kteří mohli dobře namířeným proudem vody zvířata z děr vyhánět.

Arcidiecézní muzeum Kroměříž Kultura

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo založeno na sklonku roku 2006 jako součást Muzea umění Olomouc. Detašované pracoviště muzea sídlí na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, v části severozápadního křídla zámku.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Podzámecká zahrada v Kroměříži Příroda

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let Gurmánská turistika

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Kroměříž, „Hanácké Athény“, nádherné historické město se zámkem, galerií, mincovnou, vinnými sklepy a světoznámými zahradami, město s podmanivým geniem loci. Jestliže u jiných míst musíme zrod jejich proslulosti a nádhery rozložit do mnoha století, v Kroměříži to víme na den přesně. Zlomem, od něhož začalo město směřovat k dodnes zachované kráse a výstavnosti, byl 12. březen 1664, kdy byl zvolen olomouckým biskupem Karel II. z Lichtensteinu-Castelkorna, cílevědomý a velmi schopný muž. Jednou z jeho hlavních starostí bylo pozvednout biskupská sídla zle poničená třicetiletou válkou – a právě letní rezidence Kroměříž mezi nimi patřila k nejvýznamnějším.

Foucaultovo kyvadlo v  Kroměříži Památky

Foucaultovo kyvadlo v Kroměříži

Nedaleko historického centra města Kroměříže, je v zástavbě rodinných domů situován skvost evropské zahradní architektury doby baroka Květná zahrada Libosad. Uprostřed zahrady, založené při obnově města zničeného třicetiletou válkou, se nachází Rotunda postavená v roce 1671.

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži Památky

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Drobná stavba na ostrově Divokého rybníka, kterou zná málokterý návštěvník Kroměříže, ale kterou miluje každý, kdo má rád Podzámeckou zahradu.

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži Kultura

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži

Pět mozaikových lunet, původně určených pro výzdobu Národního divadla v Praze původně zdobilo Colloredovu kolonádu v Podzámecké zahradě, v roce 1999 byly přeneseny do bývalého františkánského kláštera, do míst, kde Max Švabinský strávil dětství.

Prohlédněte si vzácné bonsaje na výstavě Floria v Kroměříži

Prohlédněte si vzácné bonsaje na výstavě Floria v Kroměříži

Od 28. září do 1. října 2023 proběhne na Výstavišti Kroměříž celostátní prodejní výstava Floria Podzim – Bonsaj. Tradiční výstava určená nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře nabídne i výjimečnou expozici vzácných bonsají a kamenů suiseki. Na výstavě nakoupíte vše potřebné pro dům i zahradu. Desítky českých i zahraničních prodejců nabídnou okrasné rostliny, květiny, stromy, keře, bylinky, zeleninu, zahradní nářadí či řemeslné výrobky.

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.

Barokní zážitky v Květné zahradě nabídne srpnový festival Hortus Magicus

Barokní zážitky v Květné zahradě nabídne srpnový festival Hortus Magicus

Vrátit se časem až do druhé poloviny 17. století a zažít dobu olomouckého biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna na vlastní kůži může každý, kdo mezi 7. až 9. srpnem zavítá do kroměřížské Květné zahrady na sedmý ročník festivalu barokní kultury Hortus Magicus. Těšit se může na barokní hudbu, divadlo, kostýmy, ale i na lázně či čtyřmetrovou „dobovou“ houpačku.

Užijte si den plný zážitků v arcibiskupské Kroměříži

Užijte si den plný zážitků v arcibiskupské Kroměříži

Kroměříž je jednou z perel Moravy s příjemnou atmosférou a se spoustou míst, která stojí za to vidět. Proto neváhejte a udělejte si výlet do tohoto krásného východomoravského města, kterým procházela historie našeho národa. Dnes je tu o poznání klidněji a vy si užijete krásný den plný příjemných zážitků.

Odhalte tajemství staré Kroměříže při netradičních prohlídkách

Odhalte tajemství staré Kroměříže při netradičních prohlídkách

Letošní léto v Kroměříži můžete prožít netradičním způsobem – místní radnice spolu se skupinou historického šermu Biskupští manové opět připravila poutavé prohlídky historického centra. Jde už o 7. ročník podvečerních prohlídek historickým centrem města a Podzámeckou zahradou, které získaly ocenění Agentury pro cestovní ruch Východní Moravy. Prohlídky se konají každý prázdninový pátek v 18:00 hodin, sraz je na Velkém náměstí. První prohlídka se koná již 5. července 2019.

Hudba v zahradách propojí architektonické skvosty Kroměříže s klasickou muzikou

Hudba v zahradách propojí architektonické skvosty Kroměříže s klasickou muzikou

Již po dvacáté proběhne tradiční hudební festival Hudba v zahradách a zámku Kroměříž 2019, který v období od června do srpna nabídne sérii koncertů. Dramaturgii festivalu, který se snaží o propojení a symbiózu architektonických skvostů Kroměříže a klasické hudby, má i tentokrát renomovaný a ve světě uznávaný dirigent a hudebník, kroměřížský rodák Tomáš Netopil.

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad o víkendu 8. – 9. června 2024, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.

Víkend otevřených zahrad láká do Květné i Podzámecké zahrady

Víkend otevřených zahrad láká do Květné i Podzámecké zahrady

Víkend otevřených zahrad v roce 2021 se koná 12. až 13. června 2021. Mezi zahradami, které lze navštívit, nechybí samozřejmě ani Květná a Podzámecká zahrada v Kroměříži. Obě zahrady nabídnou prohlídku zahrad s průvodcem v rámci běžného vstupného.

Kroměříž se chystá na Hanácký den i gastrofestival

Kroměříž se chystá na Hanácký den i gastrofestival

V sobotu 18. května 2019 se v Kroměříži chystají dvě zajímavé akce, a to Hanácký den na Hanáckém náměstí a Gastrofestival na výstavišti Floria. Nedílnou součástí Hanáckého dne bude samozřejmě Hanácké jarmark s nabídkou produktů od regionálních výrobců. „Mňam“ gastrofestival nabídne domácí klobásky, valašskou kyselici, hanácké vdolky, ale i exotické chobotnice, ústřice nebo šneky.

Květná zahrada v Kroměříži představí své krásy během komentovaných prohlídek

Květná zahrada v Kroměříži představí své krásy během komentovaných prohlídek

Oblíbené komentované prohlídky v Květné zahradě si během krásného jara určitě nenechejte ujít! Můžete se těšit nejen na pravidelné víkendové prohlídky Květné zahrady, ale také na znovuotevření Rotundy. Prohlídky Květné zahrady s průvodcem se v dubnu konají každý víkend, od května pak denně v 11 a ve 14 hodin. Rotunda bude dostupná 27. a 28. 4. v 10, 13 a 16 hodin.

Floria Jaro 2024 potěší v Kroměříž zahrádkáře a milovníky přírody

Floria Jaro 2024 potěší v Kroměříž zahrádkáře a milovníky přírody

Největší tradiční zahradnická výstava v České republice Floria 2024 zve početné zahradníky a zahrádkáře na jarní část hned ve dvou termínech. Zájemci si mohou vybrat z termínů zahrnující oba květnové svátky 27. 4. – 1. 5. a také 4. 5. – 8. 5. 2024. Nakoupí tu vše potřebné pro dům a zahradu od stovek ověřených prodejců z Česka i ze zahraničí. Výstaviště nabízí velkokapacitní parkoviště pro 2 500 vozidel, ale také speciální a bezplatnou autobusovou linku, která vyráží od zdejšího nádraží, projede s řadou zastávek centrem města a pohodlně dopraví zájemce až na Výstaviště, a stejně tak i zpět.

Zámky na Východní Moravě se probouzí ze zimního spánku

Zámky na Východní Moravě se probouzí ze zimního spánku

S příchodem jara skončila zimní přestávka a zámky na Východní Moravě se tento víkend a příští týden otevírají veřejnosti v nové sezóně. Všichni milovníci historie se můžou těšit na spoustu novinek a zajímavých programů, které pro ně zámky přichystali.

Vánoce na Arcibiskupském zámku v Kroměříži  nabídnou slavnostní zážitky

Vánoce na Arcibiskupském zámku v Kroměříži nabídnou slavnostní zážitky

Vánočně vyzdobené reprezentační sály zámku můžete navštívit i v období od 26. do 31. prosince 2018. Přístupné budou nejen reprezentační sály, ale i zámecká věž a Květná zahrada. prohlídky. Otevřeno bude vždy od 11:45 do 16:00 hodin. Začátek prohlídek je vždy ve 12, 13, 14 a v 15 hodin, délka každé prohlídky je 60 minut. Cena prohlídky je 170 Kč.

Třikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Třikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Také u nás máme místa, kterým se díky jejich kráse a nevšední atmosféře říkalo české, slezské či moravské Versailles. Předobraz byl ve všech případech stejný: impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO. Posuďte, jak se od francouzské předlohy liší naše Versailles: východočeský rokokový zámek Nové Hrady coby české Versailles, Vyškov aneb moravské Versailles a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles.

Vydejte se do kroměřížských zahrad za zvířecími obyvateli

Vydejte se do kroměřížských zahrad za zvířecími obyvateli

Arcibiskupský zámek v Kroměříži kromě reprezentačních sálů či zámeckých sbírek nabízí návštěvu půvabných zahrad a zvířat v nich žijících. Podzámecká zahrada je zdarma přístupný krajinářský park, ve kterém najdete prvky baroka i romantismu, potůčky, rybníky, sochařskou výzdobu a drobné stavby. A pokud budete v zahradě s dětmi, určitě neminete zookoutek s opicemi a minihospodářství s dalšími zvířaty.

Podzámecká zahrada v Kroměříži láká návštěvníky na jízdu vláčkem

Podzámecká zahrada v Kroměříži láká návštěvníky na jízdu vláčkem

Chcete krásy Podzámecké zahrady v Kroměříži vnímat všemi smysly a navíc se dozvědět spoustu zajímavých informací o její historii? Přijměte pozvání k projížďce vláčkem. Vyslechnout si můžete skutečné příběhy jednotlivých míst a obohatit se o znalosti z oblasti dendrologie, zahradnictví a krajinářství.

O víkendu se představí dvě stovky zahrad a parků v ČR

O víkendu se představí dvě stovky zahrad a parků v ČR

Stejně jako v předešlých letech, tak i letos připravila Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu ve spolupráci s NPÚ akci s názvem "Víkend otevřených zahrad", která bude probíhat od 10. do 11. června. Letos se do akce zapojilo téměř dvě stě zahrad a parků státních i soukromých, po celém území České republiky. Během Víkendu otevřených zahrad pořádá řada parků a zahrad také bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti nebo koncerty.

Květná zahrada v Kroměříži láká své návštěvníky tisíci květy

Květná zahrada v Kroměříži láká své návštěvníky tisíci květy

Během hlavní návštěvnické sezóny mohou návštěvníci Květné zahrady využít možnosti komentovaných prohlídek. V jejich průběhu jim odborníci Národního centra zahradní kultury představí známé i méně známé skutečnosti či nové výsledky badatelských výzkumů, které se týkají zahradního umění, archeologie, stavebně-historických průzkumů, dendrologie apod. V období květen až září: se prohlídky konají každý den v 11.00 a ve 14.00 hodin.

Nejoblíbenější hrady a zámky roku 2016: navštivte je i letos!

Nejoblíbenější hrady a zámky roku 2016: navštivte je i letos!

Uhodnete, na které hrady a zámky loni zamířilo nejvíc návštěvníků? Nebudeme vás dlouho napínat: první příčku obsadil hrad a zámek Český Krumlov, který navštívilo 426 tisíc lidí (a to navzdory tomu, že do honosných interiérů se dá zavítat jen v hlavní sezoně), druhé místo zámek Lednice a třetí zámek Hluboká.

Kroměříž chystá na první víkend v září speciální program

Kroměříž chystá na první víkend v září speciální program

Správa Arcibiskupského zámku v Kroměříži opět připravila bohatý program na Třetí ročník festivalu barokní kultury v kroměřížském Libosadu i letos okouzlí programem, který vás vtáhne do radovánek našich předků. Květná zahrada tento víkend ožije divadelními představeními, koncerty, operou, baletem, ohňostroji a chybět nebudou ani volně přístupné doprovodné hry nebo workshopy pro rodiny s dětmi.

Kroměříž ožívá pestrými barvami i moderním uměním

Kroměříž ožívá pestrými barvami i moderním uměním

To tu ještě nebylo. I tak se dá stručně shrnout nabídka, kterou letos nejen pro turisty připravili v Kroměříži. Celosezónní projekt nazvaný Kroměříž 2016: v barvách, světle, umění, oceněný Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy jako HIT sezony za nejlepší nekomerční turistickou nabídku ve Zlínském kraji, vsází na netradiční propojení historické kulisy města se zážitky vycházejícími ze souhry barevných výzdob, veřejných performancí a streetartu

Milujete zeleň? Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad!

Milujete zeleň? Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad!

Druhý červnový víkend přináší pár ojedinělých akcí. Patří k nim i Víkend otevřených zahrad, který se zrodil v Anglii a postupně se rozšířil do celé Evropy. U nás se koná 10. až 11. června 2023, a pro zájemce se otevřou jak známé zahrady a parky, tak také skvosty ukryté v soukromých rukách, kam se jindy nelze podívat. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do kvetoucích zákoutí do měst i na venkov, poznávat nová místa a ta známá si prohlédnout trochu jinýma očima.

Holandská zahrada v Kroměříži láká k odpočinku

Holandská zahrada v Kroměříži láká k odpočinku

Ačkoli původním domovem tulipánů bývala Čína a západní a střední Asie, dnes patří k tradičním symbolům Nizozemska. Velké tulipánové slavnosti a obří trhy v Česku zatím nemáme, ale Holandská zahrada už existuje. Je jednou z obnovených částí Květné zahrady v Kroměříži, zapsané mezi památkami UNESCO.

V Podzámecké zahradě v Kroměříži byla dokončena oprava mostků

V Podzámecké zahradě v Kroměříži byla dokončena oprava mostků

Podzámecká zahrada v Kroměříži je zase o něco hezčí – proběhla zde totiž oprava deseti mostků. Nejrozsáhlejší část byla provedena na dřevěném mostu u Rybářského domku, který prošel kompletní rekonstrukcí. Dále bylo třeba opravit také zbylé litinové mosty.

Praha oslaví 20 let v UNESCO zpřístupněnými památkami

Praha oslaví 20 let v UNESCO zpřístupněnými památkami

Betlémská kaple, rotunda Nalezení sv. Kříže, Staroměstská mostecká věž s podzemím a krovy, kostel sv. Tomáše, výstava „Příběh Pražského hradu“, … to je jen stručný výčet některých pražských objektů, které budou o víkendu 1. a 2. prosince letošního roku zpřístupněny zcela zdarma v rámci oslav dvacátého výročí zapsání Prahy na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Znáte tajemné Foucaultovo kyvadlo? Důmyslný přístroj objevíte v Kroměříži!

Znáte tajemné Foucaultovo kyvadlo? Důmyslný přístroj objevíte v Kroměříži!

Květná zahrada v Kroměříži, která je zapsána do seznamu památek UNESCO, ukrývá zvláštní vědeckou atrakci, takzvané Foucaultovo kyvadlo. Stroj, který demonstruje otáčení Země, nechal jako kopii kyvadla J. B. L. Foucaulta zavěšeného v pařížském Pantheonu, sestrojit v roce 1908 astronom a fyzik František Nábělek, profesor zdejšího gymnázia.

Památky UNESCO slaví v Senátu i na obrazovkách České televize

Památky UNESCO slaví v Senátu i na obrazovkách České televize

Rok 2012 je pro památky UNESCO ve znamení oslav. Letos si připomínáme 40. výročí od podpisu Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví, je to také přesně 20 let, co byly na prestižní listinu zapsány první tři české památky. K těmto výročím byla uspořádána výstava v prostorách Senátu a do vysílání České televize se připravuje třináctidílný seriál s pracovním názvem Rodinné zlato. České památky UNESCO také tvoří ústřední motiv propagačních aktivit agentury CzechTourism v roce 2012.

Od zápisu prvních památek Česka na Seznam UNESCO uplynulo více než 30 let

Od zápisu prvních památek Česka na Seznam UNESCO uplynulo více než 30 let

V současné době má Česká republika zapsaných 17 kulturních a přírodních památek UNESCO. Víte, že od zápisu některých z nich uběhlo již více než 30 let? V redakčních aktualitách připomínáme zejména novinky. Vzpomenete si na nejhodnotnější památky České republiky zapsané na Seznam UNESCO v 90. letech 20. století?

Rok 2012 bude ve znamení oslav UNESCO

Rok 2012 bude ve znamení oslav UNESCO

Českou republiku letos čeká jedno velké výročí – v roce 2012 to bude již 20 let od zápisu prvních tří českých památek UNESCO na tento prestižní Seznam. Před dvaceti lety byla zapsána historická jádra Prahy, Českého Krumlova a Telče. Od této doby se podařilo zapsat již neuvěřitelných 12 českých a moravských památek UNESCO a Česká republika se tak stala UNESCO velmocí.

Academy Kroměříž – toulky barokní Evropou se sklenkou vína

7. ročník festivalu klasické hudby Academy Kroměříž zahájí koncert Toulky barokní Evropou se sklenkou vína. Uskuteční se ve čtvrtek 15. srpna ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku.
Kroměříž, Zlínský kraj

Má vlast

Zahajovací koncert festivalu Hortus Magicus poukáže na fakt, že Smetanova hudba spojuje již 200 let.
Kroměříž, Zlínský kraj

Dráteník

Lásce neporučíš. Růžena a Vojtěch se do sebe zamilovali na první pohled, ale jejich otcové s nimi mají jiné plány. Festival uvede 1. českou operu z pera F. Škroupa v režii Kateřiny Křivánkové.
Kroměříž, Zlínský kraj

Hudba v zahradách a zámku v Kroměříži 2024

Cyklus koncertů Hudba v zahradách a zámku (HZZ) patří již více než dvě desetiletí k atraktivním a hojně navštěvovaných projektům, které se konají v Kroměříži v průběhu letních měsíců. Letos se koná od 13.6. do 27.7. 2024.
Kroměříž, Zlínský kraj

Hanácké léto na kolejích 2024

O letních sobotách jsou opět, v pořadí už šestý rok po sobě, zavedeny pravidelné výletní vlaky mezi Kroměříží, Kojetínem, Tovačovem a Chropyní. Díky významné podpoře přilehlých měst, firem a také Olomouckého kraje tedy zůstáváme věrni konceptu "Hanáckého léta na kolejích".
Kroměříž, Zlínský kraj

Hanácké léto na kolejích 2024

O letních sobotách jsou opět, v pořadí už šestý rok po sobě, zavedeny pravidelné výletní vlaky mezi Kroměříží, Kojetínem, Tovačovem a Chropyní. Díky významné podpoře přilehlých měst, firem a také Olomouckého kraje tedy zůstáváme věrni konceptu "Hanáckého léta na kolejích".
Kroměříž, Zlínský kraj

Hanácké léto na kolejích 2024

O letních sobotách jsou opět, v pořadí už šestý rok po sobě, zavedeny pravidelné výletní vlaky mezi Kroměříží, Kojetínem, Tovačovem a Chropyní. Díky významné podpoře přilehlých měst, firem a také Olomouckého kraje tedy zůstáváme věrni konceptu "Hanáckého léta na kolejích".
Kroměříž, Zlínský kraj

Hanácké léto na kolejích 2024

O letních sobotách jsou opět, v pořadí už šestý rok po sobě, zavedeny pravidelné výletní vlaky mezi Kroměříží, Kojetínem, Tovačovem a Chropyní. Díky významné podpoře přilehlých měst, firem a také Olomouckého kraje tedy zůstáváme věrni konceptu "Hanáckého léta na kolejích".
Kroměříž, Zlínský kraj

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.
Kroměříž, Zlínský kraj

Projížďka vláčkem v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Podzámeckou zahradu Arcibiskupského zámku v Kroměříži je možné si nově prohlédnout během jízdy vláčkem. Ten vyjíždí za příznivého počasí denně od nástupiště pod zámeckými schody (sala terrena).
Kroměříž, Zlínský kraj

Gardistka – expozice arcibiskupské gardy na zámku Kroměříž

V Mlýnské bráně kroměřížského zámku naleznete expozici Gardistka, která přibližuje, jak se kdysi žilo gardistům, kteří střežili vstup do Arcibiskupského zámku. Ocitnete se přímo v prostorách, kde gardisté bydleli, poznáte život příslušníků Arcibiskupské gardy a prohlédnete si uniformy i zbraně.
Kroměříž, Zlínský kraj

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo založeno na sklonku roku 2006 jako součást Muzea umění Olomouc. Detašované pracoviště muzea sídlí na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, v části severozápadního křídla zámku.
Kroměříž, Zlínský kraj

Památník Maxe Švabinského

V šesti sálech památníku se lze seznámit s průřezem dílem Maxe Švabinského, slavného kroměřížského rodáka.
Kroměříž, Zlínský kraj

Historie ukrytá pod dlažbou města

Stálá expozice umístěná v historickém sklepení, podává kulturně-historický obraz města Kroměříže od jeho vzniku do raného novověku.
Kroměříž, Zlínský kraj

Kroměříž v soukolí dějin 1848–1948

Historická expozice v Muzeu Kroměřížska.
Kroměříž, Zlínský kraj

Strážci času

Stálá expozice hodin a hodinových strojků v Kroměříži.
Kroměříž, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Purkmistr Kroměříž

Ubytujte se přímo na Velkém náměstí v centru Kroměříže. Historický objekt hotelu z 15. století prošel citlivou rekonstrukcí a svým hostům tak nabízí jedinečné ubytování s výhledy na arcibiskupský zámek.
Kroměříž, Zlínský kraj

Velo Café v Kroměříži

Kavárna v centru města s jednoduchou filosofií postavenou na nabídce špičkové kávy a domácích produktů připravených z kvalitních surovin, dle tradičních receptur.
Kroměříž, Zlínský kraj

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.
Kroměříž, Zlínský kraj

Hotel La Fresca

Hotelové služby se datují již od roku 1848, kdy byl v domě ubytován K. H. Borovský, v době konání říšského sněmu na zámku. Na jeho pobyt upozorňuje reliéfní busta umístěná na čelní fasádě domu.
Kroměříž, Zlínský kraj

Exkurze v pivovaru Černý orel v Kroměříži

Exkurze zahrnuje výklad o způsobu vaření piva v pivovaru, prohlídku všech technologických částí pivovaru, tedy varny, spilky, ležáckého sklepa a ostatních potřebných technologií.
Kroměříž, Zlínský kraj

Čokoládovna Yesterka v Kroměříži

Čokoládovna Yesterka vyrábí čokoládové pralinky ručně a za pomoci prvotřídních tempírek v Kroměříži od roku 2015. Používá se zde pouze prvotřídní belgická čokoláda Callebaut, která je vyrobena jen z nejlepších kakaových bobů.
Kroměříž, Zlínský kraj

Pivovar Černý Orel

Posezení s přáteli, pracovní schůzky, rodinné oslavy. To vše vám nabízí Černý Orel v samém srdci Kroměříže s výhledem na Arcibiskupský zámek a náměstí!
Kroměříž, Zlínský kraj

Hotel a hostel U Zlatého kohouta

Hotel se nachází na hlavním náměstí Kroměříže, města historických památek, umění a kultury, často nazývaného "Hanácké Athény". Centrum je návštěvníky vyhledáváno zejména pro bohatství památek.
Kroměříž, Zlínský kraj