Úvod > Česká nej > UNESCO > Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži

Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži

UNESCO
Po třicetileté válce přeměnili italští architekti bažinu v Kroměříži na pozdně renesanční zahradu, kterou o několik staletí později ocenila také organizace UNESCO. Ozdobou Květné zahrady jsou geometricky osázené květinové záhony, bludiště a kolonáda s galerií soch nebo rotunda s grottami a Foucaultovým kyvadlem.
V Kroměříži si olomoučtí biskupové a arcibiskupové vybudovali svou letní rezidenci. Zámek je společně s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ozdobou Květné zahrady jsou geometricky osázené květinové záhony, bludiště a kolonáda s galerií soch nebo rotunda s grottami a Foucaltovým kyvadlem. Podzámecká zahrada, dříve užitková, byla v 17. století přeměněna v barokní zahradu. V ideálních klimatických podmínkách zámeckých sklepů je připravena pro návštěvníky široká nabídka vynikajících moravských vín, spojená s ochutnávkou.

 Celý popis
Naposledy změněno: 26. 4. 2015
Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.