!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zámky na Východní Moravě se probouzí ze zimního spánku
Zámky na Východní Moravě se probouzí ze zimního spánku
"> "> "> ">
Památky

Zámky na Východní Moravě se probouzí ze zimního spánku

Vydáno 30. března 2019
S příchodem jara skončila zimní přestávka a zámky na Východní Moravě se tento víkend a příští týden otevírají veřejnosti v nové sezóně. Všichni milovníci historie se můžou těšit na spoustu novinek a zajímavých programů, které pro ně zámky přichystali.

Památky, kde už mají otevřeno

Zámek BuchloviceUž od března je pro návštěvníky otevřen zámek Buchlovice. Přijít na prohlídku lze každý víkend v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Otevřeno bude samozřejmě i na Velikonoce od 19. do 22. dubna (denně), kdy budou zámecké komnaty v duchu tohoto svátku slavnostě vyzdobeny a k vidění bude také oblíbená výstava tulipánů Tulipománie. V současné době probíhá na zámku v Buchlovicích stavební obnova historických štol. Rozsáhlý systém historických kanalizačních a větracích štol je situován pod plochu parku a pod dva osově situované objekty zámku. Předpokládané ukončení I. etapy je konec prvního pololetí letošního roku 2019.

Hrad CimburkOd minulého týdne je také otevřen hrad Lukov v jihozápadní části Hostýnských vrchů. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou. Od března do konce června je otevřeno každý víkend a ve státní svátky od 10:00 do 17:00 hodin.

Milovníky starobylých hradů určitě nadchne Cimburk u Koryčan, rozsáhlá zřícenina gotického hradu stranou civilizace, v hloubi chřibských lesů. Hrad je otevřen celoročně denně, do konce dubna od 10:00 do 17:00 hodin.
 

Hrady a zámky přístupné od konce března

Zámek VizoviceZámek ve Vizovicích na Zlínsku otevírá poprvé po zimní přestávce o víkendu 30. a 31. března. Těšit se můžete na prohlídkové trasy reprezentativními prostory prvního patra zámku, soukromé pokoje a pro služebnictvo i prohlídky kaple. Až do koce dubna bude ve Vizovicích otevřeno pouze o víkendech, ovšem na Velikonoce bude zámek otevřen i v pátek a pondělí.

Na první návštěvníky se o víkendu těší hrad Buchlov. Otevřen pak zůstane až do konce dubna vždy o víkendu 9:00 - 15:00 hodin. Na Velikonoce, v neděli 21. dubna a v pondělí 22. dubna, chystá hrad bohatý program. Náplní bude tradiční velikonoční program s ukázkami zdobení kraslic různými technikami, malý řemeslný jarmark, stloukání másla a zdobení kraslic.

zámek LešnáZámek Lešná poprvé otevírá své brány také o tomto víkendu 30. a 31. března a do nové sezóny vstupuje s řadou novinek. Tou nejvýznamnější je rozšíření návštěvnické trasy o prohlídku 2. nadzemního podlaží, kde je od letošní sezóny otevřena pracovna hraběte Josefa Karla Seilerna. Ten na začátku 20. století založil v zámeckém parku soukromou zoologickou zahradu, na kterou po druhé světové válce navázala ZOO Zlín. Uvidíte také historické fotografie původních majitelů zámku, hraběcí rodiny Seilern-Aspang, a nahlédnete do nově zrekonstruovaných pokojů, ze kterých je výhled na nádvoří zámku a novou letní expozici pro aligátory. Překvapení nabízí zámek i pro školáky. Letos je pro děti z prvního stupně připravena zábavná pátrací hra Zámecká šifra.
 

Kam si naplánovat výlet od dubna

Zámek KroměřížPrvní dubnový víkend otevírá řada dalších hradů a zámků, které se probouzí po zimní sezóně. Od soboty 6. dubna bude možné opět nahlédnout do interiérů Arcibiskupského zámku v Kroměříži, který letošní sezónu začal výstavou kamélií v Květné zahradě. Výstava Kamélie mezi živly byla instalována ve Velkém i v Palmovém skleníku a trvá už jen do 31. března. Od 12. do 14. dubna se zámek zapojí do Poutních dnů a při této příležitosti budou v návštěvnickém centru zámku vystaveny zrestaurované rukopisy ze sbírek Arcibiskupství olomouckého: modlitební kniha Seger oder ein Wircker der Tugend dominikána Bertholda z Freiburku a Graduál chwal Božských Jana Táborského, pocházející z kostela sv. Haštala na Starém Městě pražském. Od 20. 4. do 2. 6. bude ke zhlédnutí výstava Arcivévoda Rudolf Jan: arcibiskup, hudebník a sběratel. Druhý červnový víkend 8. až 9. června proběhne oblíbený Víkend otevřených zahrad.

Hrad MalenoviceKaždý dubnový víkend bude otevřen také hrad Malenovice u Zlína, jenž byl založen v 2. polovině 14. století moravským markrabětem Janem Jindřichem. V následujících stoletích prošel několika přestavbami, které z původního gotického středověkého hradu vytvořily renesanční sídlo zámeckého typu. Prohlídky vás zavedou do interiérů zámku, kanceláře malenovického velkostatku nebo hradní věže. Milovníci zbraní se mohou těšit na expozici zabývající se tímto tématem. Zajímavá je také sbírka hodin.

Zámek ChropyněSvé brány otevře první víkend v dubnu dokořán také Chropyňský zámek postavený v duchu manýrismu počátkem 17. století. Ten se může pochlubit svými interiéry a muzejní expozicí věnovanou místní historii, kultuře a rybníkářství. Na zámku jsou vystaveny zbraně z třicetileté a následných tureckých válek, památník hudebního skladatele a ředitele Národního divadla Emila Axmana. Od roku 1985 se v zámeckém areálu každý druhý rok pořádají populární Hanácké slavnosti, akce zaměřenou k uchování a obnově folklorních tradic regionu. Slavnosti vždy provází i jarmark s ukázkami tradičních řemesel a pouťovými atrakcemi, k vidění je i produkce renomovaných hudebních uskupení, např. Hradišťanu. Hanácké slavnosti se v Chropyni konají každý lichý rok koncem května. V sudých letech, ve kterých se nekonají Hanácké slavnosti, jsou pořádány Chropyňské hrátky.

zámek HolešovOtevřen bude od dubna i zámek v Holešově. Na prohlídce budete mít možnost prohlédnout si krásné zrekonstruované historické prostory zámku s odborným výkladem. I když je zámek bez mobiliáře, nabízí kolekci historicky cenných nástropních fresek i netradičních zákoutí. Zámek Holešov je bezbariérový. Za návštěvu rozhodně stojí unikátní rozlehlý park s pozoruhodným systémem vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce, první kompozice podle LeNotreova francouzského vzoru v českých zemích. Jedinečný unikátem je také soustava ovocných sadů, které mají vzácný genofond odrůd s kontinuitou od 16. století do dnešních dob. Jde o více jak 50 odrůd ovoce.
Zámek Vizovice - bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek Vizovice - bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž - skvělé mešní víno

Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž - skvělé mešní víno

Arcibiskupské zámecké vinné sklepy v Kroměříži se nacházejí v hloubce 6,5 m. Sklepy, v nichž jsou k vidění nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, jsou otevřeny pro veřejnost. Můžete si je prohlédnout sami anebo v rámci komentované prohlídky s průvodcem a s ochutnávkou.

Hrad Lukov - romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov - romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou.

Zámek Lešná - pohádkový zámek ve Zlíně

Zámek Lešná - pohádkový zámek ve Zlíně

Pohádkově vyhlížející zámek patřil rodu Seilern-Aspangů, kteří jej vybudovali koncem 18. století podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Nachází se ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. Nádherné interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice.

Hrad Malenovice - přepychové sídlo rodu Šternberků

Hrad Malenovice - přepychové sídlo rodu Šternberků

Jedna z nejvýznamnějších historických památek zlínského regionu, hrad Malenovice, leží jen 6 km od centra moderního Zlína. Hrad má krásně upravené okolí a doslova vybízí k návštěvě.

Zámek Chropyně s legendárním hanáckým králem Ječmínkem

Zámek Chropyně s legendárním hanáckým králem Ječmínkem

S městečkem v rovinách Hané je spojena lidová pověst o králi Ječmínkovi. Ve zdejším zámku jsou umístěny expozice Muzea Kroměřížska a památník chropyňského rodáka malíře Emila Filly (1882–1953), jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropského kubismu.

Hrad Buchlov - jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov - jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 - 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Další aktuality

21.10.
2020
Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Východní Morava | Příroda
18.10.
2020
S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?

S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?

Východní Morava | Příroda