Úvod > Aktuality > Barokní zážitky v Květné zahradě nabídne srpnový festival Hortus Magicus
Barokní zážitky v Květné zahradě nabídne srpnový festival Hortus Magicus
"> "> "> "> "> "> Kvetná zahrada v Kromeríži
Příroda

Barokní zážitky v Květné zahradě nabídne srpnový festival Hortus Magicus

  • Vydáno4. srpna 2020
Vrátit se časem až do druhé poloviny 17. století a zažít dobu olomouckého biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna na vlastní kůži může každý, kdo mezi 7. až 9. srpnem zavítá do kroměřížské Květné zahrady na sedmý ročník festivalu barokní kultury Hortus Magicus. Těšit se může na barokní hudbu, divadlo, kostýmy, ale i na lázně či čtyřmetrovou „dobovou“ houpačku.

Květná zahradaKroměříži, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Je zapsaná i v Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO a pro opulentní barokní slavnosti je přímo stvořená. Přijeďte se podívat na festival barokní kultury Hortus Magicus, který se letos koná od pátku 7. do neděle 9. srpna 2020.

Hortus MagicusSpojení jedinečné architektury Květné zahrady se živou kulturou mnoha žánrů umožní návštěvníkům bez rozdílu věku vnímat krásu dobové hudby, tance, divadla, zahradního umění, architektury, nápaditost aranžování květin, doprovodných stylových her i barokní imaginace.

Letos budou opět připraveny workshopy floristiky, pouliční divadlo, vyprávění příběhů, půjčovna kostýmů, komentované prohlídky a samozřejmě hudební či divadelní představení odehrávající se v Rotundě, na Kolonádě a ve Velkém skleníku.
 

Téma pro rok 2020: Proměna – čtvero ročních dob

hortus magicusAčkoliv pořadatelé pro letošní ročník připravovali téma „Král David”, změny, na které realizační tým musel v důsledku koronavirové krize reagovat, přineslo nové téma, kterým je „proměna – čtvero ročních dob”. Největší letošní tematická inspirace přirozeně vychází z díla Čtvero ročních dob barokního skladatele Antonia Vivaldiho a odtud plyne i tematická proměnlivost a rozmanitost veškerých aktivit festivalu.

Hortus MagicusKvětná zahrada nabízí rodinám během celého festivalu mnoho zážitků. Zhoupněte se na barokní houpačce, zahrajte si kuželky, osvěžte se vodními tryskami, nalezněte cestu v bludišti keřů ale také matematických čísel, zadívejte se na krásu zahrady obřím kaleidoskopem, oceňte průhled téměř nekončící kolonádou. Nezapomeňte navštívit králíky žijící v Králičím kopci. Určitě potkáte někoho, kdo je oděn do šatů jako z pohádky. Můžete si také půjčit barokní kostým. To a mnohem více je součástí celkem 8 stanovišť, které budou rozmístěny po celé zahradě. Navštivte je všechny!

Díky půjčovně kostýmů můžete mít zážitek z festivalu barokní kultury ještě intenzivnější! Pomocí nádherných autentických historizujících módních oděvů se můžete při procházce Květnou zahradou cítit jako šlechtic nebo jako filmová hvězda!
 

Hudební program

hudbaK festivalu Hortus Magicus patří také bohatý hudební program. Ten letošní přinese v pátek Pressburg Trio – bratislavské a vídeňské skladatele pozdního klasicismu a raného romantismu, nebo Čtvero ročních dob A. Vivaldiho. V sobotu se příchozí mohou těšit na koncert zobcové flétny a cembala, hlavním bodem programu bude Conventus Quatuor, představení ve stylu veřejných koncertů počátku 19. století.

Čekají vás nové symfonie, bravurní árie, virtuózní solisté a nakonec ohňostroj s živým orchestrem. Vše v jednom večeru, jak si užívali hudbymilovná šlechta a měšťanstvo v době klasicismu.

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo založeno na sklonku roku 2006 jako součást Muzea umění Olomouc. Detašované pracoviště muzea sídlí na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, v části severozápadního křídla zámku.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska

V budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školní děti a mládež, přednášky či konference.

Další aktuality