Úvod > Aktuality > Barokní zážitky v Květné zahradě nabídne srpnový festival Hortus Magicus

Barokní zážitky v Květné zahradě nabídne srpnový festival Hortus Magicus

Vydáno 5. srpna 2019 Příroda
Vrátit se časem až do druhé poloviny 17. století a zažít dobu olomouckého biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna na vlastní kůži může každý, kdo mezi 9. a 11. srpnem zavítá do kroměřížské Květné zahrady na šestý ročník festivalu barokní kultury Hortus Magicus. Těšit se může na barokní hudbu, divadlo, kostýmy, ale i na lázně či čtyřmetrovou „dobovou“ houpačku.

Květná zahradaKroměříži, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Je zapsaná i v Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO a pro opulentní barokní slavnosti je přímo stvořená. Přijeďte se podívat na festival barokní kultury Hortus Magicus, který se letos koná od pátku 9. do neděle 11. srpna 2019.

Hortus MagicusSpojení jedinečné architektury Květné zahrady se živou kulturou mnoha žánrů umožní návštěvníkům bez rozdílu věku vnímat krásu dobové hudby, tance, divadla, zahradního umění, architektury, nápaditost aranžování květin, doprovodných stylových her i barokní imaginace.

Letos budou opět připraveny workshopy floristiky, lekce malby i barokního tance pod vedením profesionálů, pouliční divadlo, vyprávění příběhů, půjčovna kostýmů, oživlé sochy a samozřejmě hudební či divadelní představení odehrávající se v Rotundě, na Kolonádě a ve Velkém skleníku.
 

Obnovené premiéry

K festivalu Hortus Magicus patří také původní barokní opery a jejich novodobé zpracování. Právě zde naváže přehlídka na výstavu věnovanou osobnosti biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna Za chrám, město a vlast. Připomene biskupův bohatý hudební archiv, který se dochoval na zdejším zámku a kde jsou uchovány velmi vzácné opisy skladeb. Právě díky nim mohou ožít velkolepé opery z 18. století v obnovených premiérách.

Hortus Magicus ohňostrojUž ve čtvrtek 8. srpna, v předvečer festivalu, se bude konat koncert v kostele sv. Jana Křtitele a po něm raut ozdobený jedlými květinami za doprovodu barokní Tafelmusik. Vrcholem pátečního programu bude obnovená světová premiéra barokní serenaty Carla Ditterse von Dittersdorf Il tribunale di Giove a podobně sobotní večer vyvrcholí další obnovenou světovou premiérou barokní serenaty P. A. Zianiho L’Elice. Obě skladby uvede Ensemble Damian.

Na sobotní serenatu naváže tradiční barokní ohňostroj. Ten bude tentokrát doprovázen nejen hudbou, ale nově i baletem a instalovanými obřími zrcadly na vodní hladině. Velkým hudebním tématem tohoto ročníku pak představuje Pavel Josef Vejvanovský, český barokní skladatel. Jeho kompozice zazní na nedělním koncertě ve Velkém skleníku v interpretaci Czech Ensemble Baroque.
 

Barokní houpačka, lazebna i program pro děti

Hortus MagicusNejvětším lákadlem pro děti bude čtyřmetrová stylová houpačka, kterou řemeslníci vyrobili také podle dobové grafiky. Její křest proběhne v pátek ve 12 hodin. V jsou také spousty edukačních aktivit pro děti, například obří kaleidoskop, vodní hříčky, labyrint nebo střelbu z luku.

Nově se v programu představí skupina Toy Machin, která nabídne loutková představení a již tradiční vystoupí Geisslers Hofcomoedianten.

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska, prezentuje ve svém sídle na Velkém náměstí expozice věnované historii a přírodě regionu a slavnému rodákovi Maxi Švabinskému.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž - skvělé mešní víno

Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž - skvělé mešní víno

Arcibiskupské zámecké vinné sklepy v Kroměříži se nacházejí v hloubce 6,5 m. Sklepy, v nichž jsou k vidění nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, jsou otevřeny pro veřejnost. Můžete si je prohlédnout sami anebo v rámci komentované prohlídky s průvodcem a s ochutnávkou.

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo založeno na sklonku roku 2006 jako součást Muzea umění Olomouc. Detašované pracoviště muzea sídlí na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, v části severozápadního křídla zámku.

Další aktuality