Úvod > Aktuality > Památky UNESCO slaví v Senátu i na obrazovkách České televize

Památky UNESCO slaví v Senátu i na obrazovkách České televize

  • Vydáno13. března 2012
Rok 2012 je pro památky UNESCO ve znamení oslav. Letos si připomínáme 40. výročí od podpisu Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví, je to také přesně 20 let, co byly na prestižní listinu zapsány první tři české památky. K těmto výročím byla uspořádána výstava v prostorách Senátu a do vysílání České televize se připravuje třináctidílný seriál s pracovním názvem Rodinné zlato. České památky UNESCO také tvoří ústřední motiv propagačních aktivit agentury CzechTourism v roce 2012.
Od začátku března probíhá v prostorách Senátu Parlamentu České republiky výstava, která představuje všech dvanáct tuzemských zástupců hmotného dědictví UNESCO. Výstava není pouze propagační, má i výrazné osvětové prvky. Pod heslem „Sloh se nepíše, na sloh se kouká“ ukazuje na příkladech jednotlivých objektů charakteristické znaky stavebních slohů. Výstava je putovní. Po celý duben bude k vidění v informačním centru agentury CzechTourism na Staroměstském náměstí a jedná se o jejím dalším umístění.

V Senátu se v polovině března uskuteční přátelské setkání k 20. výročí zápisu prvních českých památek na Seznam UNESCO. Nad setkáním převzal záštitu první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, partnerem je agentura CzechTourism. Na této akci bude založena Společnost přátel památek UNESCO, organizátoři zde vyhlásí nekonečnou soutěž pro návštěvníky těchto historických pamětihodností.

Česká televize připravuje ve spolupráci s agenturou CzechTourism televizní cyklus, jehož natáčení začalo na konci května loňského roku ve Žďáru nad Sázavou. První díl je tedy věnován kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Seriál Rodinné zlato tvoří 26minutové pořady, které mají české architektonické klenoty přiblížit veřejnosti. Lidé je moc neznají a málokdo je dokáže vyjmenovat z paměti. Na realizaci nákladného projektu se finančně podíleli konkrétní zástupci UNESCO, částkou 2 400 000 korun přispěla také agentura CzechTourism. K seriálu byly natočeny i minutové spoty, které ČT odvysílala koncem minulého roku. K dispozici jsou na webových stránkách agentury CzechTourism. 

Cyklus Památky UNESCO má ambice zamířit také do zahraničí. Projekt bude nabízen na světových mediálních workshopech a prezentacích. Agentura CzechTourism si od projektu slibuje posílení image Česka jako unikátní UNESCO destinace. Premiéru bude mít seriál na programu ČT1 podle uvedeného rozpisu vždy v pondělí po 22. hodině.

26.3.  Český Krumlov   
2.4. Telč  
16. 4.  Holašovice   
23.4.  Kroměříž   
30.4.  Lednicko-valtický areál   
7.5.  Kutná Hora  
14.5.  Kostel sv. Jana Nepomuckého       
21.5.  Litomyšl
28.5.  Třebíč
4.6.   Sloup Nejsvětější trojice v Olomouci
11.6.  Vila Tugendhat
18.6.  Praha I
25.6.  Praha II

Další aktuality

Ptákem roku 2024 je rehek domácí alias kominíček

Ptákem roku 2024 se stal rehek domácí, malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu připomínají skalnaté prostředí hor. Kromě postupného šíření rehka domácího na sever Evropy můžeme v posledních letech v Česku sledovat další změny. Zatímco dříve byla naše hnízdní populace přísně tažná, v posledních letech lze v některých městech pozorovat přezimující jedince. To vše patrně souvisí s oteplováním planety.
Příroda

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.
Památky

Na českých horách se baví celá rodina aneb tipy na sjezdovky pro nejmenší lyžaře

Zima v Česku má celou řadu nej, a to i přesto, že tu nenaleznete takové velikány jako třeba v Alpách. České hory jsou ovšem ideální destinací pro rodinnou dovolenou. Nabízí celou řadu aktivit od lyžování přes sáňkování až po bruslení. Velkou výhodou navíc je, že to máte všude blízko!
Zimní sporty

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2023, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.12. – 10.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023, Osvětlený dům v Libišanech, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.
Životní styl

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
Příroda

Přírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity

Kuriozity, zajímavosti i skvělé tipy na výlety s malými dětmi, to všechno jsou zoologické sbírky plné vycpanin. S Kudy z nudy vás pozveme na výlet tam, kde si prohlédnete největší kolekce sbírky vycpaných a preparovaných zvířat a loveckých trofejí, a představíme vám i příběhy, které nejznámější vycpaná zvířata provází.
Zážitky