Úvod > Aktuality > Památky UNESCO slaví v Senátu i na obrazovkách České televize
Památky UNESCO slaví v Senátu i na obrazovkách České televize
">

Památky UNESCO slaví v Senátu i na obrazovkách České televize

  • Vydáno13. března 2012
Rok 2012 je pro památky UNESCO ve znamení oslav. Letos si připomínáme 40. výročí od podpisu Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví, je to také přesně 20 let, co byly na prestižní listinu zapsány první tři české památky. K těmto výročím byla uspořádána výstava v prostorách Senátu a do vysílání České televize se připravuje třináctidílný seriál s pracovním názvem Rodinné zlato. České památky UNESCO také tvoří ústřední motiv propagačních aktivit agentury CzechTourism v roce 2012.
Od začátku března probíhá v prostorách Senátu Parlamentu České republiky výstava, která představuje všech dvanáct tuzemských zástupců hmotného dědictví UNESCO. Výstava není pouze propagační, má i výrazné osvětové prvky. Pod heslem „Sloh se nepíše, na sloh se kouká“ ukazuje na příkladech jednotlivých objektů charakteristické znaky stavebních slohů. Výstava je putovní. Po celý duben bude k vidění v informačním centru agentury CzechTourism na Staroměstském náměstí a jedná se o jejím dalším umístění.

V Senátu se v polovině března uskuteční přátelské setkání k 20. výročí zápisu prvních českých památek na Seznam UNESCO. Nad setkáním převzal záštitu první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, partnerem je agentura CzechTourism. Na této akci bude založena Společnost přátel památek UNESCO, organizátoři zde vyhlásí nekonečnou soutěž pro návštěvníky těchto historických pamětihodností.

Česká televize připravuje ve spolupráci s agenturou CzechTourism televizní cyklus, jehož natáčení začalo na konci května loňského roku ve Žďáru nad Sázavou. První díl je tedy věnován kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Seriál Rodinné zlato tvoří 26minutové pořady, které mají české architektonické klenoty přiblížit veřejnosti. Lidé je moc neznají a málokdo je dokáže vyjmenovat z paměti. Na realizaci nákladného projektu se finančně podíleli konkrétní zástupci UNESCO, částkou 2 400 000 korun přispěla také agentura CzechTourism. K seriálu byly natočeny i minutové spoty, které ČT odvysílala koncem minulého roku. K dispozici jsou na webových stránkách agentury CzechTourism. 

Cyklus Památky UNESCO má ambice zamířit také do zahraničí. Projekt bude nabízen na světových mediálních workshopech a prezentacích. Agentura CzechTourism si od projektu slibuje posílení image Česka jako unikátní UNESCO destinace. Premiéru bude mít seriál na programu ČT1 podle uvedeného rozpisu vždy v pondělí po 22. hodině.

26.3.  Český Krumlov   
2.4. Telč  
16. 4.  Holašovice   
23.4.  Kroměříž   
30.4.  Lednicko-valtický areál   
7.5.  Kutná Hora  
14.5.  Kostel sv. Jana Nepomuckého       
21.5.  Litomyšl
28.5.  Třebíč
4.6.   Sloup Nejsvětější trojice v Olomouci
11.6.  Vila Tugendhat
18.6.  Praha I
25.6.  Praha II