Úvod > Aktuality > Víkend otevřených zahrad láká do Květné i Podzámecké zahrady
Víkend otevřených zahrad láká do Květné i Podzámecké zahrady
"> "> "> "> "> "> "> Pojdte si zahrát do Libosadu! "> Program má charakter volného pohybu zahradou se stanovišti "> Akce se koná v rámci Víkendu otevrených zahrad
Příroda

Víkend otevřených zahrad láká do Květné i Podzámecké zahrady

Vydáno 11. června 2021
Víkend otevřených zahrad v roce 2021 se koná 12. až 13. června 2021. Mezi zahradami, které lze navštívit, nechybí samozřejmě ani Květná a Podzámecká zahrada v Kroměříži. Obě zahrady nabídnou prohlídku zahrad s průvodcem v rámci běžného vstupného.

KroměřížSvátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě.

Program Víkendu otevřených zahrad v Květné zahradě tvoří po oba dny prohlídky s průvodcem v rámci běžného vstupného. Navštíve výstavu "Stavby s orientální tematikou v historických zahradách v ČR" v Palmovém skleníku a pro rodiny s dětmi je připraven program "Zahradní (šp)rýmy". Vzhledem k opatření NPÚ Covid-19 je možné organizovat prohlídky v počtu 9 osob + průvodce.

Časy prohlídek jsou v: 9:00; 9:30; 10:30; 11:00; 12:00; 12:30; 13:30; 14:00; 15:00; 15:30 a 16:00 hodin. Možnost rezervace prohlídek je do pátku 11.6. do 18 hodin na tel: 723 962 891.
 

Program v Podzámecké zahradě

Podzámecká zahradaPodzámecká zahrada je otevřena běžně zdarma, tak tomu bude také na Víkend otevřených zahrad. Navíc se také zde budou konat komentované prohlídky, a to po oba dny, vždy zcela zdarma.

Na prostranství před sala terrenou bude oba dva dny od 10:00 do 17:00 hodin probíhat prezentace SOŠ svatého Jana Boska – představení studijních oborů lesní
mechanizátor, opravář lesnických strojů, zemědělec-farmář a zahradník. Těšit se můžete také na ukázky aranžování, prezentace ručního nářadí a zahradní techniky, ukázky výsadby letniček do historických ornamentálních záhonů a lesní pedagogiku pro děti i dospělé (Arcibiskupské lesy a statky). Originálním počinem bude jistě i Stánek s jedlými květy – zábavné hry pro rodiny s dětmi.

Zájemci o komentované prhlídky zahrady se sejdou v uvedený čas před sala terrenou: ve 12:00 bude průvodcem Ing. Martin Krčma, kastelán (budoucí podoba prostoru kolem Colloredovy kolonády), ve 14:00 Ing. Jakub Kincl, Kavyl/Ing. Lenka Krůpová (obnova vodního systému) a v 16:00 Ing. Lenka Krůpová, hlavní zahradnice.
Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad o víkendu 12. – 13. června 2021, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.