Úvod > Aktuality > Víkend otevřených zahrad láká do Květné i Podzámecké zahrady

Víkend otevřených zahrad láká do Květné i Podzámecké zahrady

Vydáno 5. června 2019 Příroda
Víkend otevřených zahrad v roce 2019 se koná 8. a 9. června 2019. Mezi zahradami, které lze navštívit, nechybí samozřejmě ani Květná a Podzámecká zahrada v Kroměříži. Obě zahrady nabídnou nadstandardní program v podobě venkovní výstavy, hodování v Květné zahradě a hudebních či výtvarných zážitků.

Kroměříž

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě.

Program Víkendu otevřených zahrad v Květné zahradě tvoří po oba dny v době od 10:00 do 17:00 hodin vystoupení žáků ZUŠ oboru hudebního, tanečního, literárně-dramatického a výtvarného, v sobotu velký koncert Malí velcí umělci – společný koncert žáků veřejných ZUŠ Zlínského kraje a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín ve Velkém skleníku v 19.00 h. Po oba dny výtvarná dílna.

KroměřížV části zahrady budou samoobslužná stanoviště znázorňující „cestu kolem světa“. Součástí víkendu je rovněž Hodování v Květné zahradě – ochutnávka regionálních produktů. V sobotu bude otevřena venkovní výstava České zahradní umění autorů Dany Wilhelmové a Jiřího Damce a v Palmovém skleníku výstava ilustrací ke knize Tajemství Libosadu výtvarnice Elišky Chytkové. Květná zahrada bude otevřena denně od 8:00 do 19:00 hodin. V době víkendu otevřených zahrad bude vybíráno běžné vstupné 90 Kč nebo snížené 60 Kč.
 

Program v Podzámecké zahradě

Podzámecká zahradaPodzámecká zahrada je otevřena běžně zdarma, tak tomu bude také na Víkend otevřených zahrad. Navíc se také zde budou konat komentované prohlídky, a to po oba dny, vždy zcela zdarma.

Sraz na komentované prohlídky bude 8. i 9. června u sala terreny vždy v 10.00, 12.00 a 14.00 hodin. Provází Ing. Lenka Křesadlová, Ph.D.


 
Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.