Úvod > Aktuality > Kroměříž chystá na první víkend v září speciální program
Kroměříž chystá na první víkend v září speciální program
"> "> ">
Památky

Kroměříž chystá na první víkend v září speciální program

  • Vydáno2. září 2016
Správa Arcibiskupského zámku v Kroměříži opět připravila bohatý program na Třetí ročník festivalu barokní kultury v kroměřížském Libosadu i letos okouzlí programem, který vás vtáhne do radovánek našich předků. Květná zahrada tento víkend ožije divadelními představeními, koncerty, operou, baletem, ohňostroji a chybět nebudou ani volně přístupné doprovodné hry nebo workshopy pro rodiny s dětmi.
Čeká vás opravdu zážitkový program po oba víkendové dny. Ve všech prostorách zahrady si v rámci barokního festivalu užijete zpěv, hudbu, tanec, divadlo činoherní i loutkové, umění ohňostrůjců a bohatou nabídku herních aktivit pro děti i dospělé. 

Téměř tři roky trvala rekonstrukce kroměřížské Květné zahrady. Díky vzorové obnově financované z prostředků Evropské unie se návštěvníkům v roce 2014 otevřely také nové části Květné zahrady, jako jsou Králičí kopec, Ptáčnice, Pstruží rybníky či Holandská a Pomerančová zahrada. Kroměřížský Národní památkový ústav společně s Muzeem umění Olomouc chtěli rekonstruovanou zahradu naplnit novým atraktivním programem. A jeho vrcholem se stal festival barokní kultury Hortus Magicus.

Po oba dny konání festivalu můžete také využít nabídky stálého programu Květné zahrady. Projděte si nádherné prostory Libosadu v rámci komentovaných prohlídek, pobavte se s celou rodinou při hrách, které budou připraveny ve všech prostorách Květné zahrady, využijte jedinečné příležitosti vyzkoušet si historické kostýmy a procházet se v nich zahradou stejně jako naši předkové v časech baroka. Připraveny budou také ukázky aranžování květin v Palmovém skleníku.

Atmosféru Květné zahrady neboli Libosadu si jistě užijete stejně tak jako hosté biskupa Karla z Lichtenschteinu-Castelcorna před více než třemi staletími.

Během celé soboty i neděle budou probíhat komentované prohlídky zahrady, tematické hry (edukační aktivity jinak), půjčování kostýmů a kostýmované improvizace.

Využijte návštěvy Květné zahrady a načerpejte také inspiraci pro výzdobu vašich domovů. Dozvíte se nejen základy o aranžování, ale budete mít možnost si popovídat se zkušenými floristy, díky čemuž třeba zjistíte, jak správně pečovat o řezané květiny, aby vám vydržely doma krásné co možná nejdéle.
Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.