Úvod > Aktuality > V Podzámecké zahradě v Kroměříži byla dokončena oprava mostků
V Podzámecké zahrade v Kromeríži byla dokoncena oprava mostku
"> V Podzámecké zahrade v Kromeríži byla dokoncena oprava mostku "> Skupina mostku a lávek pro peší, roztroušená v severní cásti Podzámecké zahrady, je zachycena již na plánu z roku 1850 "> Velkorysá krajinárská kompozice Podzámecké zahrady klade velký duraz na vodní živel, což s sebou nese nutnost existence rady mostu a lávek
Příroda

V Podzámecké zahradě v Kroměříži byla dokončena oprava mostků

  • Vydáno19. února 2014
Podzámecká zahrada v Kroměříži je zase o něco hezčí – proběhla zde totiž oprava deseti mostků. Nejrozsáhlejší část byla provedena na dřevěném mostu u Rybářského domku, který prošel kompletní rekonstrukcí. Dále bylo třeba opravit také zbylé litinové mosty.
Podzámecká zahradaVelkorysá krajinářská kompozice Podzámecké zahrady klade velký důraz na vodní živel, což s sebou nese nutnost existence řady mostů a lávek, které umožňují přístup do jednotlivých částí parku. Tyto stavby jsou nejen komunikačním prostředkem, nýbrž v případě větších mostů rovněž výraznými architektonickými prvky. Od října minulého roku prošly všechny mostky generální rekonstrukcí a nyní je můžete obdivovat v celé jejich kráse.

Tzv. "Vázový" most u Pavího dvora je, vzhledem ke své poloze, bezpochyby nejvíce využívaným mostem v celé zahradě. Most, umožňující přístup z města přes mlýnskou strouhu na obecní pastviny, je v těchto místech zachycen již na plánech z 18. století. Dle projektu Antona Archeho zde byl v letech 1844–1845 postaven most s litinovými vázami na zábradlí. Zábradlí bylo vyrobeno v arcibiskupských železárnách ve Frýdlantu nad Ostravicí. Později byly vázy odstraněny. Most prošel řadou oprav, které bohužel do značné míry setřely jeho původní výraz. Z originálních prvků zbyla pouze kamenná podezdívka na obou březích a litinové zábradlí. Most nyní bude sloužit nejen pro návštěvníky, ale rovněž pro provoz zahradní techniky.

KroměřížNa rozdíl od Vázového mostu se zděný most u Amerického domu nachází v odlehlejší části zahrady a není tolik znám. Jedná se ovšem o v rámci zahrady ojedinělou konstrukci z kamene a cihel. Mostek byl porušen do té míry, že bylo třeba jeho ruční rozebrání a opětovné znovupostavení s maximálním využitím původního materiálu.

Skupina mostků a lávek pro pěší, roztroušená v severní části Podzámecké zahrady, je zachycena již na plánu z roku 1850. Jejich zaoblené subtilní litinové zábradlí bylo pravděpodobně zhotoveno v arcibiskupských železárnách ve Frýdlantu nad Ostravicí, stejně jako řada dalších prvků v zahradě. Mostky byly nově opatřeny ocelovými prvky, především kotvením a ztužením. Konstrukce byly doplněny novými mostovkami a replikami původního zábradlí.
Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality