!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Podzámecké zahradě v Kroměříži byla dokončena oprava mostků
V Podzámecké zahrade v Kromeríži byla dokoncena oprava mostku
"> V Podzámecké zahrade v Kromeríži byla dokoncena oprava mostku "> Skupina mostku a lávek pro peší, roztroušená v severní cásti Podzámecké zahrady, je zachycena již na plánu z roku 1850 "> Velkorysá krajinárská kompozice Podzámecké zahrady klade velký duraz na vodní živel, což s sebou nese nutnost existence rady mostu a lávek
Příroda

V Podzámecké zahradě v Kroměříži byla dokončena oprava mostků

Vydáno 19. února 2014
Podzámecká zahrada v Kroměříži je zase o něco hezčí - proběhla zde totiž oprava deseti mostků. Nejrozsáhlejší část byla provedena na dřevěném mostu u Rybářského domku, který prošel kompletní rekonstrukcí. Dále bylo třeba opravit také zbylé litinové mosty.
Podzámecká zahradaVelkorysá krajinářská kompozice Podzámecké zahrady klade velký důraz na vodní živel, což s sebou nese nutnost existence řady mostů a lávek, které umožňují přístup do jednotlivých částí parku. Tyto stavby jsou nejen komunikačním prostředkem, nýbrž v případě větších mostů rovněž výraznými architektonickými prvky. Od října minulého roku prošly všechny mostky generální rekonstrukcí a nyní je můžete obdivovat v celé jejich kráse.

Tzv. "Vázový" most u Pavího dvora je, vzhledem ke své poloze, bezpochyby nejvíce využívaným mostem v celé zahradě. Most, umožňující přístup z města přes mlýnskou strouhu na obecní pastviny, je v těchto místech zachycen již na plánech z 18. století. Dle projektu Antona Archeho zde byl v letech 1844–1845 postaven most s litinovými vázami na zábradlí. Zábradlí bylo vyrobeno v arcibiskupských železárnách ve Frýdlantu nad Ostravicí. Později byly vázy odstraněny. Most prošel řadou oprav, které bohužel do značné míry setřely jeho původní výraz. Z originálních prvků zbyla pouze kamenná podezdívka na obou březích a litinové zábradlí. Most nyní bude sloužit nejen pro návštěvníky, ale rovněž pro provoz zahradní techniky.

KroměřížNa rozdíl od Vázového mostu se zděný most u Amerického domu nachází v odlehlejší části zahrady a není tolik znám. Jedná se ovšem o v rámci zahrady ojedinělou konstrukci z kamene a cihel. Mostek byl porušen do té míry, že bylo třeba jeho ruční rozebrání a opětovné znovupostavení s maximálním využitím původního materiálu.

Skupina mostků a lávek pro pěší, roztroušená v severní části Podzámecké zahrady, je zachycena již na plánu z roku 1850. Jejich zaoblené subtilní litinové zábradlí bylo pravděpodobně zhotoveno v arcibiskupských železárnách ve Frýdlantu nad Ostravicí, stejně jako řada dalších prvků v zahradě. Mostky byly nově opatřeny ocelovými prvky, především kotvením a ztužením. Konstrukce byly doplněny novými mostovkami a replikami původního zábradlí.
Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality

21.10.
2020
Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Východní Morava | Příroda
18.10.
2020
S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?

S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?

Východní Morava | Příroda