Úvod > Aktuality > Znáte tajemné Foucaultovo kyvadlo? Důmyslný přístroj objevíte v Kroměříži!
Památky

Znáte tajemné Foucaultovo kyvadlo? Důmyslný přístroj objevíte v Kroměříži!

Poslechněte si audio verzi článku
Květná zahrada v Kroměříži, která je zapsána do seznamu památek UNESCO, ukrývá zvláštní vědeckou atrakci, takzvané Foucaultovo kyvadlo. Stroj, který demonstruje otáčení Země, nechal jako kopii kyvadla J. B. L. Foucaulta zavěšeného v pařížském Pantheonu, sestrojit v roce 1908 astronom a fyzik František Nábělek, profesor zdejšího gymnázia.
focaultovo kyvadloV Květné zahradě v Kroměříži objevíte mimořádnou technickou památku. V půvabném Libosadu stojí zahradní pavilon a rotunda, do jejíhož středu umístil roku 1908 kroměřížský gymnaziální profesor František Nábělek tzv. Foucaultovo kyvadlo. Na 22,35 m dlouhé struně je zavěšena třicetikilová koule, která po rozkývání hrotem ve spodní části zapisuje svou dráhu do písku a zaznamenává tak postupné otáčení země. Kyvadlo v rotundě Květné zahrady je jedním je čtyř kyvadel tohoto druhu na světě! Pojmenováno je po francouzském fyzikovi Jeanovi Bernardovi Léonovi Foucaultovi (1819–1868).

foucaultovo kyvadloPrvní pokus s kyvadlem provedl Leon Foucault v roce 1851 v pařížském Pantheonu. Už tehdy bylo známo, že se Země otáčí, Foucaultovo kyvadlo však bylo prvním jasně viditelným důkazem a způsobilo velkou senzaci v odborných kruzích i u široké veřejnosti. Foucaultovo kyvadlo je konstrukčně velmi náročné, protože i malá nepřesnost může způsobit další odchylky roviny kyvu, které pak převládnou nad vlivem zemské rotace. Kritické je také samotné spuštění kyvadla. To se provádí přepálením lanka, které drží kyvadlo ve výchozí poloze, čímž se zabrání nechtěným pohybům kyvadla do stran.
 

Ke kyvadlu s průvodcem

kroměříž květnáMnozí návštěvníci rotundu uprostřed kroměřížských zahrad míjejí. My ale doporučujeme zúčasnit se i půlhodinové komentované prohlídky nazvanou "Květná zahrada s komentovanou prohlídkou Rotundy" a proniknout do tajů přírodních zákonů, které fascinovaly i spisovatele Umberta Eca, jehož slavný román nese stejné jméno – Foucaultovo kyvadlo.

Rotunda je přístupná od dubna do října. Průvodce vám podrobně osvětlí nejen fungování kyvadla, ale také všechny zajímavosti interiéru rotundy, bohatě zdobeného nejen mytologickými výjevy s náměty Ovidiových Proměn, ale také detaily vytvářejícími silnou iluzivní a emotivní atmosféru – okny s různobarevnými skly, mozaikovou podlahou sestavenou z drobných oblázků a především grotty dekorované tufem a lasturami.

Květná zahrada v Kroměříži byla vybudována po třicetileté válce. Italští architekti přeměnili bažinu v pozdně renesanční zahradu, kterou o několik staletí později ocenila také organizace UNESCO. Ozdobou Květné zahrady jsou geometricky osázené květinové záhony, bludiště a kolonáda s galerií soch či zmiňovaná rotunda s grottami a Foucaultovým kyvadlem.


Foucaultova kyvadla napříč republikou

V různých velikostech a provedeních je několik Foucaultových kyvadel umístěno také na dalších místech naší republiky:
  • Foucaultovo kyvadloFoucaultovo kyvadlo v Libosadu (dlouhé 22,35 m) je nejstarším modelem
  • Desetimetrové kyvadlo se nachází ve Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové.
  • Jedno z kyvadel se nachází v budově České spořitelny v Hodoníně (Národní tř. 44), Měří 20,1 metrů a je zavěšeno uprostřed proskleného točitého schodiště. Podívat se na něj lze v otevíracích hodinách České spořitelny.
  • Foucaultovo kyvadlo olomoucPraze je Foucaultovo kyvadlo kyvadlo umístěno hned na třech různých místech – jedno visí na 21 metrů dlouhém laně v budově ČVUT na Karlově náměstí, druhé v rekonstruované vodárenské věži na Letné (Na Výšinách 1000/1) a třetí najdete na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v budově F (Ke Karlovu 5), na zadním schodišti.
  • Další kyvadlo se nachází v budově Gymnázia Brno (Křenová ul.), a je zavěšeno ve výšce zhruba 15 metrů.
  • Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (17. listopadu 1192/12) visí Foucaultovo kyvadlo o hmotnosti 37 kg na textilním laně o délce 25,5 metrů, které je trvale udržováno v pohybu pomocí elektromagnetu.
Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Foucaultovo kyvadlo – zajímavý důkaz, že se Země otáčí kolem své osy

Foucaultovo kyvadlo – zajímavý důkaz, že se Země otáčí kolem své osy

Foucaultovo kyvadlo nabízí jasně viditelný důkaz, že se Země otáčí kolem své osy. Zkonstruoval ho francouzský fyzik Jean Bernard Léon Foucault (1819–1868) a prohlédnout si je můžete na řadě míst po celém světě. U nás je Foucaultovo kyvadlo k vidění například v Kroměříži a v Praze.

Foucaultovo kyvadlo v  Kroměříži

Foucaultovo kyvadlo v Kroměříži

Nedaleko historického centra města Kroměříže, je v zástavbě rodinných domů situován skvost evropské zahradní architektury doby baroka Květná zahrada Libosad. Uprostřed zahrady, založené při obnově města zničeného třicetiletou válkou, se nachází Rotunda postavená v roce 1671.

Další aktuality

Užijte si jarní prázdniny v Zoo Zlín

Pro všechny návštěvníky, kteří během jarních prázdnin zavítají do zlínské zoologické zahrady, nabízí zoo speciální prázdninový program. Děti i dospělí se tak mohou těšit na komentované krmení u vybraných expozic zvířat a milovníky přírody jistě potěší i právě kvetoucí první jarní květinky.
Zlínský kraj | Příroda

Poznejte národní kulturní památky Zlínského kraje

Poznejte unikátní památky Zlínského kraje, které jsou zapsány na seznamu národních kulturních památek. Kromě zámků a církevních památek je na něm i Valašské muzeum v přírodě a několik fojtství. V každé roční době jsou krásné Pustevny, za návštěvu ale stojí i nedávno zrekonstruovaný Památník Ploština nebo barokní hřbitov ve Střílkách.
Zlínský kraj | Památky

Užijte si rodinnou zábavu za jakéhokoli počasí v Dětském světě na výstavišti v Kroměříži

Nebaví vás jen sedět doma a chcete mít zážitky, na které jen tak nezapomenete? Vyrazte do Dětského světa v Kroměříži plného atrakcí. Bavit se zde budou malí i velcí. Vychutnejte si návštěvu unikátního zábavního parku, který vám nabízí zábavu pro celou rodinu, a to za jakéhokoliv počasí.
Zlínský kraj | Zážitky

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 10. února 2024.
Zlínský kraj | Památky

Jarní prázdniny 2024: tipy pro týden 19. – 25. února

Třetí týden jarních prázdnin v období od 19. až 25. února 2024 začne pro děti z Kroměříže, Uherského Hradiště, Vsetína, Zlína, ale také budou mít volno žáci a studenti z okresů Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín. Užít si prázdninové dny mohou děti například v aquaparcích, Zoo Zlín, na pražském letišti a v nejrůznějších zábavních expozicích.
Zlínský kraj | Zážitky

Masopust ve skanzenu v Rožnově propukne v sobotu

V sobotu 3. 2. 2024 se od 9:00 do 16:00 uskuteční v prostorách Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě tradiční masopustní program. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční masopustní obchůzky z obce Francova Lhota a folklorního souboru Beskyd ze Zubří. Rožnovský soubor Javořina představí Hru o svaté Dorotě. Po celý den bude hrát dechová hudba Galička a v Billově domě hospodyně nasmaží „boží milosti“. Na závěr programu vystoupí sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty s pásmem pochovávání basy
Zlínský kraj | Zážitky

Skleníky Květné zahrady v Kroměříži opět rozkvetly kaméliemi, přijďte se podívat!

Ve sklenících v Květné zahradě, která figuruje na seznamu památek UNESCO, opět po roce vykvetly vzácné kamélie. Od soboty 3. února 2024 bude probíhat tradiční výstava kamélií, letos s podtitulem „Belle Élégance Le Parfum“. Půvabné rostlinky se staly součástí expozic ve Velkém a Palmovém skleníku. V Kroměříži zkušení zahradníci pěstují na čtyři desítky exemplářů, které jsou staré více než sto let.
Zlínský kraj | Památky

Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Masopusty a fašanky nemusí být jen záležitostí menších měst, vesnic či skanzenů. Svou tradiční slavnost má i Zlín, kde se masopust tradičně koná v ulici Lešetín, známé svou takřka starosvětskou atmosférou. Letošní fašank se koná už tuto sobotu, 3. února 2024. Akce se koná na ulicích Lešetín I, Lešetín II a Kvítková.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika