!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Víte co je Foucaultovo kyvadlo?
Víte co je Foucaultovo kyvadlo?
">
Příroda

Víte co je Foucaultovo kyvadlo?

"V Květné zahradě v Kroměříži je od pátečního odpoledne opět zprovozněno Foucaultovo kyvadlo. Návštěvníci si tak mohou po opravě znovu prohlédnout pokus, který potvrdí, že Země se skutečně otáčí kolem své osy. Dominantou Květné zahrady je zahradní pavilon a rotunda, do jejíhož středu Foucaultovo kyvadlo v roce 1908 instaloval kroměřížský gymnaziální profesor František Nábělek. "
Kyvadlo je těžké 30 kilogramů a visí na struně dlouhé 25 metrů. Pojmenováno je po francouzském fyzikovi Jeanovi Bernardovi Léonovi Foucaultovi (1819–1868) a představuje důležitý experiment, který potvrzuje, že se planeta Země otáčí kolem své osy.

První pokus s kyvadlem provedl Foucault v roce 1851 v pařížském Pantheonu. Už tehdy bylo známo, že se Země otáčí, Foucaultovo kyvadlo však bylo prvním jasně viditelným důkazem a způsobilo velkou senzaci v odborných kruzích i u široké veřejnosti.

Květná zahrada v Kroměříži byla vybudována po třicetileté válce. Italští architekti přeměnili bažinu v pozdně renesanční zahradu, kterou o několik staletí později ocenila také organizace UNESCO. Ozdobou Květné zahrady jsou geometricky osázené květinové záhony, bludiště a kolonáda s galerií soch nebo rotunda s grottami a také Foucaultovým kyvadlem.

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž - Velehrad

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž - Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Další aktuality

21.10.
2020
Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Východní Morava | Příroda
18.10.
2020
S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?

S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?

Východní Morava | Příroda