Úvod > Aktuality > Květná zahrada v Kroměříži láká své návštěvníky tisíci květy
Květná zahrada v Kroměříži láká své návštěvníky tisíci květy
"> "> ">
Příroda

Květná zahrada v Kroměříži láká své návštěvníky tisíci květy

  • Vydáno6. května 2017
Během hlavní návštěvnické sezóny mohou návštěvníci Květné zahrady využít možnosti komentovaných prohlídek. V jejich průběhu jim odborníci Národního centra zahradní kultury představí známé i méně známé skutečnosti či nové výsledky badatelských výzkumů, které se týkají zahradního umění, archeologie, stavebně-historických průzkumů, dendrologie apod. V období květen až září: se prohlídky konají každý den v 11.00 a ve 14.00 hodin.
TulipányZáplava a kultivarů láká návštěvníky do Holandské zahrady, kde je vysázeno více jak 20 tisíc cibulovin. Většina druhů, které jsou v zahradě zastoupeny, byla aktuální i v době baroka. Se začátkem května se v Holandské zahradě hlásí o slovo pozdní tulipány v nespočtu barevných mutací.

Zahradu je možné projít i individuálně, zajímavosti a historické souvislosti se dovíte z nové aplikace – Průvodce po Květné zahradě v mobilní aplikaci, která je novinkou letošní návštěvnické sezony.

PomerančPomerančová zahrada uvítá od poloviny května návštěvníky citrusy umístěnými v nádobách tak, jak je známe z italských zahrad. Vidět zde můžete více než čtyři desítky citroníků, pomerančovníků se zelenými i panašovanými listy či klementinky. Jednou ze zajímavostí je, že kůra citroníku Bergamot se používá jako příměs do čaje Earl Grey. Všechny citrusy jsou však chemicky ošetřeny a jejich plody jsou určeny opravdu jen pro potěchu očí návštěvníků.

Postupně se probouzí k životu také edukační zahrada, kde vyrůstají různé druhy popínavých rostlin včetně růží a plaménků a ve škopcích zde bude vysázen sortiment popínavých letniček.
 

Do zahrad za králíky i rybami

KrálíkNejmenší návštěvníky bude určitě přitahovat Králičí kopec a jeho šest nezbedných obyvatel, kteří se na jaře rozrostli o sedm mláďat. Každý králík má v kopci svůj kotec, ale za příznivého počasí mají kotce otevřené a pobíhají po celém kopci k radosti dětí i dospělých. Králičí kopec, stavba s uměle vytvořeným systémem nor obývaných králíky, byla pozoruhodnou atrakcí již v době svého vzniku. Na jeho vrcholu stála a stojí i dnes socha bohyně lovu Diany. Okolí kopce doplnila výsadba starých odrůd jabloní (jabloně Parména zlatá a Kožená reneta) a v přilehlém obslužném domku je nyní dětská herna a sociální zařízení.
 
hrušní Květné zahradě najdete např. hrušeň Boscova lahvice a v prostoru ptáčnice hrušeň Špinku či Madame verte. Z dalších ovocných stromů jsou to Slovácké tržní broskvoně, Velkopavlovické meruňky nebo jabloň moravská Jadernička.
 
Dalším z důležitých prvků zahrady je voda, se kterou se návštěvník potká téměř na každém kroku. Vodotrysky jsou spuštěny v Neptunově a Lví kašně a od května jsou zprovozněny veškeré vodní prvky včetně nových vodních střiků ve Pstružích rybnících. A v jednom ze Pstružích rybníků budou brázdí hladinu koi kapři.
 

Pravidelné prohlídky květné zahrady

Květná zahradaKvětná zahrada patří k nejvýznamnějším zahradním dílům nejen u nás, ale v celosvětovém měřítku, a je v podstatě jedinou svého druhu v Evropě. Myšlenka na založení zahrady vzešla od biskupa Karla II. Lichtensteina z Castelkorna poté, co se mu dostala do rukou kniha o zahradách ve Versailles. Ty ho natolik nadchly, že se rozhodl podobně krásné zahrady založit také na biskupských državách v Kroměříži. V roce 1998 byl celý areál Arcibiskupského zámku a zahrad díky své jedinečnosti zapsán na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Pro zájemce o hlubší poznání Květné zahrady, její historie a obnovu jsou připraveny pravidelné komentované prohlídky. Mimo běžné termíny je možné komentovanou prohlídku objednat na: info@nczk.cz nebo na tel. 778 531 417 (podmínkou je účast alespoň 5 osob).
Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality