!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Květná zahrada v Kroměříži láká své návštěvníky tisíci květy
Květná zahrada v Kroměříži láká své návštěvníky tisíci květy
"> "> ">
Příroda

Květná zahrada v Kroměříži láká své návštěvníky tisíci květy

Vydáno 6. května 2017
Během hlavní návštěvnické sezóny mohou návštěvníci Květné zahrady využít možnosti komentovaných prohlídek. V jejich průběhu jim odborníci Národního centra zahradní kultury představí známé i méně známé skutečnosti či nové výsledky badatelských výzkumů, které se týkají zahradního umění, archeologie, stavebně-historických průzkumů, dendrologie apod. V období květen až září: se prohlídky konají každý den v 11.00 a ve 14.00 hodin.
TulipányZáplava a kultivarů láká návštěvníky do Holandské zahrady, kde je vysázeno více jak 20 tisíc cibulovin. Většina druhů, které jsou v zahradě zastoupeny, byla aktuální i v době baroka. Se začátkem května se v Holandské zahradě hlásí o slovo pozdní tulipány v nespočtu barevných mutací.

Zahradu je možné projít i individuálně, zajímavosti a historické souvislosti se dovíte z nové aplikace – Průvodce po Květné zahradě v mobilní aplikaci, která je novinkou letošní návštěvnické sezony.

PomerančPomerančová zahrada uvítá od poloviny května návštěvníky citrusy umístěnými v nádobách tak, jak je známe z italských zahrad. Vidět zde můžete více než čtyři desítky citroníků, pomerančovníků se zelenými i panašovanými listy či klementinky. Jednou ze zajímavostí je, že kůra citroníku Bergamot se používá jako příměs do čaje Earl Grey. Všechny citrusy jsou však chemicky ošetřeny a jejich plody jsou určeny opravdu jen pro potěchu očí návštěvníků.

Postupně se probouzí k životu také edukační zahrada, kde vyrůstají různé druhy popínavých rostlin včetně růží a plaménků a ve škopcích zde bude vysázen sortiment popínavých letniček.
 

Do zahrad za králíky i rybami

KrálíkNejmenší návštěvníky bude určitě přitahovat Králičí kopec a jeho šest nezbedných obyvatel, kteří se na jaře rozrostli o sedm mláďat. Každý králík má v kopci svůj kotec, ale za příznivého počasí mají kotce otevřené a pobíhají po celém kopci k radosti dětí i dospělých. Králičí kopec, stavba s uměle vytvořeným systémem nor obývaných králíky, byla pozoruhodnou atrakcí již v době svého vzniku. Na jeho vrcholu stála a stojí i dnes socha bohyně lovu Diany. Okolí kopce doplnila výsadba starých odrůd jabloní (jabloně Parména zlatá a Kožená reneta) a v přilehlém obslužném domku je nyní dětská herna a sociální zařízení.
 
hrušní Květné zahradě najdete např. hrušeň Boscova lahvice a v prostoru ptáčnice hrušeň Špinku či Madame verte. Z dalších ovocných stromů jsou to Slovácké tržní broskvoně, Velkopavlovické meruňky nebo jabloň moravská Jadernička.
 
Dalším z důležitých prvků zahrady je voda, se kterou se návštěvník potká téměř na každém kroku. Vodotrysky jsou spuštěny v Neptunově a Lví kašně a od května jsou zprovozněny veškeré vodní prvky včetně nových vodních střiků ve Pstružích rybnících. A v jednom ze Pstružích rybníků budou brázdí hladinu koi kapři.
 

Pravidelné prohlídky květné zahrady

Květná zahradaKvětná zahrada patří k nejvýznamnějším zahradním dílům nejen u nás, ale v celosvětovém měřítku, a je v podstatě jedinou svého druhu v Evropě. Myšlenka na založení zahrady vzešla od biskupa Karla II. Lichtensteina z Castelkorna poté, co se mu dostala do rukou kniha o zahradách ve Versailles. Ty ho natolik nadchly, že se rozhodl podobně krásné zahrady založit také na biskupských državách v Kroměříži. V roce 1998 byl celý areál Arcibiskupského zámku a zahrad díky své jedinečnosti zapsán na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Pro zájemce o hlubší poznání Květné zahrady, její historie a obnovu jsou připraveny pravidelné komentované prohlídky. Mimo běžné termíny je možné komentovanou prohlídku objednat na: info@nczk.cz nebo na tel. 778 531 417 (podmínkou je účast alespoň 5 osob).
Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality

21.10.
2020
Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Východní Morava | Příroda
18.10.
2020
S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?

S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?

Východní Morava | Příroda