Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Hudba v zahradách a zámku v Kroměříži 2023
Hudební a divadelní akce

Hudba v zahradách a zámku v Kroměříži 2023

Cyklus koncertů Hudba v zahradách a zámku (HZZ) patří již více než dvě desetiletí k atraktivním a hojně navštěvovaných projektům, které se konají v Kroměříži v průběhu letních měsíců.
Letošní 24. ročník festivalu je součástí celoročního programu oslav 760 let trvání města Kroměříže, 25. výročí zápisu Arcibiskupského zámku a zahrad na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a životních jubileí některých významných kroměřížských rodáků či osob jinak s městem spjatých.

V letošním roce nás opět čekají krásná hudební setkání v kouzelném prostředí Květné zahrady, jejího klasicistního Skleníku a barokní Rotundy. 

Jednotlivé koncerty festivalu Hudba v zahradách a zámku se uskuteční od 12. června do 30. července. Na jeho organizaci se podílí město Kroměříž, Dům kultury v Kroměříži, Art Collegium 2002, Klub UNESCO Kroměříž a Květná zahrada v Kroměříži, za programem festivalu stojí umělecký ředitel, dirigent František Macek. 
 

Program

Prvním bodem programu bude v pondělí 12. června ve skleníku Květné zahrady Zahajovací koncert festivalu k 25. výročí zápisu zahrad a zámku v Kroměříži na seznam světového dědictví UNESCO. Na programu je Symfonie č. 9 d moll s Ódou na radost Ludwiga van Beethovena. O provedení se postará Český filharmonický sbor Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a sólisté Tereza Mátlová (soprán), Arnheiður Eiríksdóttir (alt), Martin Šrejma (tenor) a Pavel Švingr (bas). Koncert bude řídit dirigent František Macek. Slavnostní večer uvede hudební publicista Jiří Vejvoda a záštitu nad tímto koncertem převzal ministr kultury pan Martin Baxa. 

Na čtvrtek 22. června je připravený Francouzský večer s podtitulem Toulky od romantismu k impresionismu ve skladbách Debussyho, Saint – Saënse a Ravela. Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu předvede skladby ve Skleníku Květné zahrady pod taktovkou Františka Macka, na violoncello zahraje Tomáš Jamník. Koncert bude připomínkou 30 let samostatnosti České a Slovenské republiky.

Skleník v „Květné“ bude místem konání také v pořadí třetího koncertu cyklu Hudba v zahradách a zámku. Ten se uskuteční v úterý 27. června pod názvem Pohádkový večer pro malé i velké. Hudebním pásmem s pohádkovými melodiemi provede diváky a posluchače Dívčí pěvecký sbor Střední pedagogické školy Kroměříž a Orchestr Jiřího Jablunky pod vedením dirigenta Jiřího Jablunky. 

V úterý 11. července bude Rotundou Květné zahrady znít hudba ze zámeckého hudebního archivu v Kroměříži. V programu Koncertu smíření – Marie Terezie a Bedřicha II. Velikého se představí komorní soubor Musica Minore, těleso, které interpretuje komorní hudbu od baroka až po současnost včetně vlastní tvorby a flétnista Petr Pomkla.

Operní program z děl Wolfganga Amadea Mozarta a italského belcanta bude tvořit pátý hudební večer festivalu ve středu 19. července. Ve Skleníku Květné zahrady zahraje Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín s dirigentem Zbyňkem Müllerem, v průběhu koncertu se představí rovněž sólisté Slávka Zámečníková (soprán) a Peter Kellner (bas).

Závěrečný koncert festivalu HZZ přijde na řadu v neděli 30. července. Pod vedením mladých absolventů dirigentských kurzů se ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku v Kroměříži v pestrém programu představí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

Začátek všech koncertů je naplánovaný na 19. hodinu kromě v pořadí třetího „pohádkového“ koncertu, který – vzhledem k tomu, že je určený i dětem – začíná už v 18 hodin. Permanentka na všech šest koncertů za zvýhodněnou cenu 1000 korun je již v prodeji v pokladnách Domu kultury v Kroměříži i online na webu Domu kultury. Předprodej vstupenek na jednotlivé koncerty začal 15. března.

Léto na nádvoří

Cyklus letních vystoupení pod širým nebem s názvem Léto na nádvoří si pro vás letos připravil koncert, divadlo s cimbálovkou a koštem vína a závěr bude patřit stand-up show.
Kroměříž, Zlínský kraj

Expediční kamera 2023

Mezinárodní filmový festival Expediční kamera je největší cestovatelská a outdoorová akce v České republice. Tento unikátní projekt přináší nejlepší filmy sezóny z celého světa i novinky z domácí produkce.
Kroměříž, Zlínský kraj

Po jedné stopě

Beseda. Herec Martin Písařík a cestovatel Igor Brezovar v rámci projektu Po jedné stopě dokončili po třech letech svoji cestu po Africe.
Kroměříž, Zlínský kraj

Andrej Drbohlav – Psychologie masových vrahů

Populárně-naučná přednáška o temnotě lidské duše.
Kroměříž, Zlínský kraj

Jaro na zámku Kroměříž

V tradičním termínu, týden před Velikonocemi, začíná návštěvnická sezona Arcibiskupského zámku v Kroměříži. S novou sezonou budou také znovu zpřístupněny nově zrekonstruovaný Sněmovní sál a zámecká obrazárna.
Kroměříž, Zlínský kraj

Vybarvený běh

Barvy a zase barvy. Cílem akce je pořádně se vybarvit, úkolem běžců je v průběhu absolvování trati nanést na sebe i okolo běžící co nejvíce barev. Těšit se můžete také na koncert Gentlemen´s club, Jamaron a Olgy Lounové, bubenickou show Ritmo Factory a tanečnici Veroniku Lálovou.
Kroměříž, Zlínský kraj

4 Tenoři

Koncert je zahajovacím koncertem festivalu Kroměřížské hudební léto.
Kroměříž, Zlínský kraj

Myslivost a příroda

Výstavišti Kroměříž bude o víkendu 1. a 2. dubna patřit již osmému ročníku prodejní výstavy. Milovníci přírody se mohou těšit na stovky vzácných trofejí, unikátní přednášku odborníka na srnčí zvěř Pavla Scherera, expozici africké zvěře, sokolníky.
Kroměříž, Zlínský kraj

Kameny zmizelých v Kroměříži

Čtyři kameny zmizelých připomínají osud posledního kroměřížského rabína Joachima Astela a jeho rodiny. Jsou zasazené do chodníku před bývalou židovskou radnicí v Moravcově ulici. Žili v prvním patře někdejší židovské radnice a zahynuli v koncentračním táboře v polské Osvětimi.
Kroměříž, Zlínský kraj

Procházky s tajenkou v Kroměříži

Nevíte, kam se vypravit na procházku nebo na výlet, aby to bavilo hlavně děti? Chcete se něco nového dozvědět a zároveň podpořit dobrou věc? Zkuste zábavnou aktivitu – Procházky s tajenkou.
Kroměříž, Zlínský kraj

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru bude otevřena 12. září 2014. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů – čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.
Kroměříž, Zlínský kraj

Pivní lázně Černý Orel v Kroměříži

Malebné pivní lázně v centru historické Kroměříže v historických sklepních prostorech. Procedura nabízí neomezenou konzumaci piva, 30 minutovou finskou saunu, 30 minut v extra velké pohodlné pivní vaně s vitamíny B, a 30 min. aromaterapii na vodním lůžku.
Kroměříž, Zlínský kraj

Kanovnické domy v Kroměříži

Barokní Kanovnické domy byly postaveny po roce 1693 na místě původní šatlavy a menších domků řemeslníků. Vzájemně propojené domy, patřící kapitule u svatého Mořice, dodnes náleží k nejhodnotnějším architektonickým celkům Kroměříže a jsou součástí městské památkové rezervace.
Kroměříž, Zlínský kraj

Muzeum Kroměřížska

V budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školní děti a mládež, přednášky či konference.
Kroměříž, Zlínský kraj

Památník Maxe Švabinského

V šesti sálech památníku se lze seznámit s průřezem dílem Maxe Švabinského, slavného kroměřížského rodáka.
Kroměříž, Zlínský kraj

Historie ukrytá pod dlažbou města

Stálá expozice umístěná v historickém sklepení, podává kulturně-historický obraz města Kroměříže od jeho vzniku do raného novověku.
Kroměříž, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Radniční sklípek Kroměříž

Rodinná restaurace v samotném centru města Kroměříže nabízí tradiční a regionální kuchyně v moderním pojetí. Můžete zde ochutnat piva z malých pivovarů nebo víno od malovinaře z Velkých Bílovic. Osobní přístup a péče o hosty samotnými majiteli je samozřejmostí.
Kroměříž, Zlínský kraj

Hotel a hostel U Zlatého kohouta

Hotel se nachází na hlavním náměstí Kroměříže, města historických památek, umění a kultury, často nazývaného "Hanácké Athény". Centrum je návštěvníky vyhledáváno zejména pro bohatství památek.
Kroměříž, Zlínský kraj

Pivovar Černý Orel

Posezení s přáteli, pracovní schůzky, rodinné oslavy. To vše vám nabízí Černý Orel v samém srdci Kroměříže s výhledem na Arcibiskupský zámek a náměstí!
Kroměříž, Zlínský kraj

Čokoládovna Yesterka v Kroměříži

Čokoládovna Yesterka vyrábí čokoládové pralinky ručně a za pomoci prvotřídních tempírek v Kroměříži od roku 2015. Používá se zde pouze prvotřídní belgická čokoláda Callebaut, která je vyrobena jen z nejlepších kakaových bobů.
Kroměříž, Zlínský kraj

Exkurze v pivovaru Černý orel v Kroměříži

Exkurze zahrnuje výklad o způsobu vaření piva v pivovaru, prohlídku všech technologických částí pivovaru, tedy varny, spilky, ležáckého sklepa a ostatních potřebných technologií.
Kroměříž, Zlínský kraj

Hotel La Fresca

Hotelové služby se datují již od roku 1848, kdy byl v domě ubytován K. H. Borovský, v době konání říšského sněmu na zámku. Na jeho pobyt upozorňuje reliéfní busta umístěná na čelní fasádě domu.
Kroměříž, Zlínský kraj

Velo Café v Kroměříži

Kavárna v centru města s jednoduchou filosofií postavenou na nabídce špičkové kávy a domácích produktů připravených z kvalitních surovin, dle tradičních receptur.
Kroměříž, Zlínský kraj

Pražírna Kávy Kroměříž

Přijďte ochutnat netradiční kávy z celého světa. Připravíme vám i luxusní cibetkovou kávu Kopi Luwak nebo kávu Hawai Kona.
Kroměříž, Zlínský kraj