Úvod > Aktuality > Nejoblíbenější hrady a zámky roku 2016: navštivte je i letos!
Nejoblíbenější hrady a zámky roku 2016: navštivte je i letos!
">
Památky

Nejoblíbenější hrady a zámky roku 2016: navštivte je i letos!

  • Vydáno22. března 2017
Uhodnete, na které hrady a zámky loni zamířilo nejvíc návštěvníků? Nebudeme vás dlouho napínat: první příčku obsadil hrad a zámek Český Krumlov, který navštívilo 426 tisíc lidí (a to navzdory tomu, že do honosných interiérů se dá zavítat jen v hlavní sezoně), druhé místo zámek Lednice a třetí zámek Hluboká.
Není tak docela pravda, že by se hrad a zámek v Českém Krumlově na zimu zavíral úplně; celoročně je otevřené Hradní muzeum i velká část areálu. Do zahrady i do renesančních a barokních apartmánů se však můžete podívat až od začátku dubna, na sobotu 8. dubna se u příležitosti zahájení další sezony chystá Historický průvod od gotiky po baroko. Chcete-li být u toho, přijďte ve 14 hodin na V. zámecké nádvoří. Průvod projde zámkem a přes Latrán do Široké ulice, na náměstí Svornosti a nakonec do Horní ulice.
 

Nová trasa na Hluboké a obnovený minaret v Lednici

Na zámku v Lednici, kam loni zavítalo 411 tisíc návštěvníků, jsou od začátku dubna otevřené všechny prohlídkové okruhy. Letos by navíc měla být dokončena obnova osmi místností s orientální výzdobou v útrobách Minaretu. Po desítkách let znovu spatříte skvostné podlahové mozaiky i originální stolky s mozaikovým zdobením. Počítejte ale s tím, že prohlídky budou jen pro menší skupiny a nebudou levné.

Reprezentační interiéry zámku Hluboká nad Vltavou loni vidělo 293 tisíc osob. Letos se otevřely symbolicky první jarní den, v květnu se připojí okruh soukromými apartmány a zámecká kuchyně. Navíc Hluboká na letošní rok slibuje překvapení v podobě otevření nové prohlídkové trasy!
 

Karlštejn, Kroměříž a Konopiště

Čtvrté místo v žebříčku nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších sídel patří za 267 tisíc návštěvníků hradu Karlštejnu (kam se můžete vypravit celý rok s výjimkou posvátných prostor s kaplí sv. Kříže, které se otevírají vždy začátkem května) a páté místo za 209 tisíc návštěvníků arcibiskupskému zámku v Kroměříži. Reprezentační prostory, obrazárna, zámecká věž, Arcidiecézní muzeum i sala terrena jsou přístupné od začátku dubna, od pátku 7. do neděle 9. dubna zahájí turistickou sezonu v Kroměříži Poutní dny. Nezapomeňte ani na slavné kroměřížské zahrady. Podzámecká zahrada je přístupná volně a celý rok, Květná zahrada celý rok kromě ledna, obě lákají na komentované prohlídky.

Kromě Českého Krumlova a Lednice, které coby památky UNESCO mají o zájem domácích i zahraničních návštěvníků postaráno, mívá tradičně vysokou návštěvnost také zámek Konopiště, kam loni zavítalo 149 tisíc lidí. Do salonů jižního i severního křídla se můžete přijít podívat od začátku dubna, 12. a 26. dubna se uskuteční první ze série středečních večerních Výletů do renesančního života aneb Carpe diem se zámožným rytířem Přechem z Hodějova, jímž zámek oslavuje Rok renesanční šlechty.
 

Valtice lákají na divadlo, Bouzov na čarodějnice

Rekordmanem mezi všemi šlechtickými sídly byl zámek Valtice, který zaznamenal nejvyšší nárůst návštěvnosti: v roce 2015 se sem podívalo 48 tisíc osob, loni jich bylo přes 127 tisíc. Co je do Valtic lákalo? Třeba výstavy korunovačních klenotů, mučicích nástrojů a loutek nebo otevření repliky barokního divadla. Při prohlídce uvidíte nejenom celou jevištní mašinerii, ale také si vyzkoušíte práci obsluhy divadla, například při výrobě hluků, deště a hromů. Letošním rokem bude na valtickém zámku provádět výstava Křižáci, mapující křížová tažení do Svaté země v 11. až 13. století; začíná 28. dubna a potrvá do konce října.

Poslední tři místa ve vítězné desítce obsadily hrady a zámky, které znáte z filmových pohádek, vesměs s návštěvností kolem 120 000 lidí. Patří mezi ně hrad Pernštejn a hrad Bouzov, které své brány otevírají na začátku dubna. Na Bouzov jste od 14. do 17. dubna zváni na Velikonoční prohlídky, veselo tu bude i 29. a 30. dubna, kdy se hrad promění ve slavné Bradavice a obsadí je učitelé kouzelnických předmětů. Přijeďte si s dětmi pro kouzelnické vysvědčení a do dílny pro čarodějnickou hůlku!

Na zámku Sychrov mají otevřeno celý rok a navíc se tu téměř pořád něco děje. Vypravte se sem třeba o víkendu 1. a 2. dubna na pohádkové prohlídky, o víkendu 8. a 9. dubna na Velikonoční trhy a v sobotu 22. dubna na setkání amerických automobilových veteránů.
 
 
Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě – v rekonstrukci

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě – v rekonstrukci

Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově je vzácně dochovaná rokoková zahradní stavba, jediná svého druhu v České republice. Vzorem pro protáhlý osmiboký objekt letohrádku byl zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder. V roce 2022 je nepřístupný kvůli rekonstrukci.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Medvědárium Český Krumlov

Medvědárium Český Krumlov

Na českokrumlovském zámku láká návštěvníky kromě samotného zámku také pohled na medvěda hnědého, který je na zámku chován již od doby Rožmberků. Místní medvědárium nejvíce přitahuje malé návštěvníky zámku.