Úvod > Aktuality > Užijte si den plný zážitků v arcibiskupské Kroměříži
Užijte si den plný zážitků v arcibiskupské Kroměříži
"> "> "> ">
Památky

Užijte si den plný zážitků v arcibiskupské Kroměříži

  • Vydáno17. července 2019
Kroměříž je jednou z perel Moravy s příjemnou atmosférou a se spoustou míst, která stojí za to vidět. Proto neváhejte a udělejte si výlet do tohoto krásného východomoravského města, kterým procházela historie našeho národa. Dnes je tu o poznání klidněji a vy si užijete krásný den plný příjemných zážitků.
KroměřížČím v Kroměříži začít? K vidění je tu toho opravdu hodně, ale nejslavnější je arcibiskupský zámek se zahradami (UNESCO), obrazárnou a sněmovním sálem, který je možná nejkrásnějším rokokovým interiérem u nás. Právě zde se v roce 1848 konal říšský sněm, kde se rozhodovalo o budoucnosti našeho národa. Později se v sále natáčel také oskarový Amadeus. Dnes slouží jako koncertní síň.

Poté můžete chvíli relaxovat v Podzámecké nebo slavné Květné zahradě. Dominantou takzvaného KroměřížLibosadu je rotunda s Focaultovým kyvadlem demonstrující otáčení planety Země a 244 m dlouhá kolonáda se sochami antických bohů, nechybí ani dvě bludiště a palmový skleník. Určitě si prohlédněte také Králičí kopec – umělé kotce pro chov králíků, které nahrazují původní králičí nory a chrání zvěř před predátory. Prostoru mezi bažantnicí a Ptáčnicí totiž vévodil od 17. století uměle navršený kopeček se spletí nor určených pro chov králíků. Byl také vyhledávanou atrakcí pro pobavení biskupových hostů, kteří mohli dobře namířeným proudem vody zvířata z děr vyhánět. V Podzámecké zahradě a veřejných prostorech města objevíte také výstavu Sochy v zahradě. Podivuhodné skulptury si prohlédnete až do 22. září 2019.

KroměřížPokud budete mít dostatek času, neopomeňte slavné lunety Maxe Švabinského, které jsou nenápadně ukryty v areálu bývalého františkánského kláštera (nyní hotel Octárna). Lunety měly původně sloužit jako výzdoba Národního divadla.

A co podniknout poté? Jste ve vinařském kraji a víno se tu pěstuje 735 let. Proto by byl přímo hřích nevyužít možnosti ochutnat arcibiskupské víno ve zdejších sklepích, v létě se zde navíc příjemně zchladíte. Návštěva sklepů je pro veřejnost možná od pondělí až do pátku od 9:00 do 16:00 hod. (poslední prohlídka je v 15:00 hod) a každou sobotu je plánovaná prohlídka sklepů na 14:00 hod.
 

Odhalte tajemství staré Kroměříže

tajemství staré KroměřížeV červenci a srpnu se můžete vydat malebnými ulicemi Kroměříže na procházku v doprovodu biskupských vojáků a měšťanů – průvodců v dobových kostýmech, kteří vám ukáží ta nejpůsobivější místa v historickém centru. Výklad je zaměřen na zajímavosti, o nichž se v běžných propagačních materiálech nedočtete, například kde bydlel městský kat, kde stávala Kovářská brána nebo na které české bankovce je zobrazen kroměřížský zámek.

Pro letní turistickou sezonu 2019 je připraven okruh s průvodci v historických kostýmech: Tajemství staré Kroměříže, výprava do časů, kdy Kroměříž byla letním sídlem olomouckých biskupů, cca 17. a 18. století. Termíny prohlídek jsou pro letošek stanoveny na 19. července, 2. srpna, 16. srpna a 30. srpna 2019.


Plavby po řece Moravě

loď na řeceLetošní turistickou sezonu v Kroměříži ozvláštňují plavby na lodích po řece Moravě. Radnice kvůli nim postavila přístupové molo u lávky pro pěší.

Loďky jezdí mezi Kroměříží a Bělovem na Zlínsku. Plavby se konají několikrát týdně, o víkendu častěji. Lidé na lodích, které mají kapacitu 15 až 20 cestujících, uvidí scenérie kolem břehů Moravy, přírodu, zvířata, ptáky. Prostě mohou se pokochat pohledem, který není úplně běžný.
Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži

Pět mozaikových lunet, původně určených pro výzdobu Národního divadla v Praze původně zdobilo Colloredovu kolonádu v Podzámecké zahradě, v roce 1999 byly přeneseny do bývalého františkánského kláštera, do míst, kde Max Švabinský strávil dětství.

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo založeno na sklonku roku 2006 jako součást Muzea umění Olomouc. Detašované pracoviště muzea sídlí na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, v části severozápadního křídla zámku.

Arci-knížecí vodárna v Kroměříži

Arci-knížecí vodárna v Kroměříži

Jedinečná technická památka dokumentující úroveň vodárenské techniky z přelomu 19. a 20. století. Vodárna není přístupná k prohlídkám.

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Prostoru mezi bažantnicí a Ptáčnicí vévodil od 17. století uměle navršený kopeček se spletí nor určených pro chov králíků. Byl také atrakcí pro pobavení biskupových hostů, kteří mohli dobře namířeným proudem vody zvířata z děr vyhánět.

Foucaultovo kyvadlo v  Kroměříži

Foucaultovo kyvadlo v Kroměříži

Nedaleko historického centra města Kroměříže, je v zástavbě rodinných domů situován skvost evropské zahradní architektury doby baroka Květná zahrada Libosad. Uprostřed zahrady, založené při obnově města zničeného třicetiletou válkou, se nachází Rotunda postavená v roce 1671.

Další aktuality