Úvod > Aktuality > Kroměříž ožívá pestrými barvami i moderním uměním
Kroměříž ožívá pestrými barvami i moderním uměním
">
Zážitky

Kroměříž ožívá pestrými barvami i moderním uměním

  • Vydáno15. června 2016
To tu ještě nebylo. I tak se dá stručně shrnout nabídka, kterou letos nejen pro turisty připravili v Kroměříži. Celosezónní projekt nazvaný Kroměříž 2016: v barvách, světle, umění, oceněný Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy jako HIT sezony za nejlepší nekomerční turistickou nabídku ve Zlínském kraji, vsází na netradiční propojení historické kulisy města se zážitky vycházejícími ze souhry barevných výzdob, veřejných performancí a streetartu
Letní akce Kroměříž 2016 představuje město "v barvách, světle a umění". V duchu tohoto sloganu se Kroměříž rozzáří pestrými barvami, světelnými efekty a ožije nejrůznějšími druhy pouličního umění. Naskytne se tak jedinečná příležitost zažít propojení historické kulisy města se zážitky a vjemy vycházejícími ze souhry barevných výzdob, veřejných performancí a streetartu. 


Street art neboli Oživme si veřejný prostor

KroměřížJedněmi z nejaktuálnějších směrů současného umění v naší republice jsou umělecké intervence do veřejného prostoru. V rámci sezony se v Kroměříži představí především základní techniky, které stály u zrodu tohoto fenoménu, tedy streetartové techniky. Nově vzniklá díla oživující veřejný prostor můžete nalézt při procházce městem především na výměníkových stanicích plynu a elektřiny, schodištích, mostních zábradlích atd.
 

Lunety u kostela panny Marie – pohled do historie

Zeď za kostelem P. Marie historicky oddělovala židovskou čtvrt od zbytku města. Její lunety původně ukrývaly malby vedut s pohledy na Kroměříž. Letošní sezona chce návštěvníkům tuto tradici připomenout instalováním linorytů kroměřížského výtvarníka Jiřího Klabala, který na základě historických fotografií a kombinace tradičních i současných výtvarných postupů vytvořil sérii tisků, díky nimž si divák může připomenout již neexistující historii města. Doplňkem sezony je také velkoformátové ztvárnění synagogy na fasádě Domu kultury, která právě zde před zničením v roce 1942 stála.
 

Videomapping na radniční věži

Pro letošní sezonu pro vás město připravilo vizuální lahůdky i po setmění. Od druhého týdne v červnu si můžete vychutnat videomappingovou projekci přímo na Velkém náměstí, a to v pravidelných intervalech na stěně radniční věže. Videomapping je jeden z nových směrů audio-vizuálního umění, který doslova boří představy o reálném prostoru před zraky diváků. Pracuje především se světelnými efekty, kterými přetváří povrch a tvar budovy, na které je promítán. Díky přesně vypočítaným efektům opticky mění prostředí a nabourává smysl pro realitu.V animované sekvenci se před vašimi zraky budou rozvíjet nečekané barevné a prostorové děje tematicky zakotvené v místním prostředí.
 

Staňte se součástí obrazu

Videomapping KroměřížS prostorovými (3D) efekty se letos setkáte nejen při digitálních projekcích, ale také denně na Velkém náměstí pod Mariánským (morovým) sloupem, a to až do 30. září. Malba o rozměru 8x8 m představuje výjevy spojené s místní historií a tradicí. Tento typ obrazu je konstruován na základě perspektivních deformací, které při pohledu z vyznačeného pozorovacího bodu vytváří prostorový 3D efekt, který je velmi atraktivní a slouží jako vyhledávaný fotopoint. Návštěvníci na plochu obrazu mohou vstupovat a díky interaktivním prvkům se tak sami stát součástí zobrazeného výjevu. Prostorový efekt je běžně pozorovatelný pouhým okem, avšak 100% 3D efekt se projeví přes optickou soustavu (fotoaparát, kamera). I z tohoto důvodu jsou tyto malby vyhledávány jako ideální místo, kde pořídit vzpomínkovou fotografii či videozáznam.
 

Lennonova ulice – vzpomínka na dobu Beatles

Ulička v centru Kroměříže nese název po lídrovi nezapomenutelných brouků Johnu Lennonovi. Období je spojeno především s hnutím Hippies, které propagovalo především mír, lásku, přátelství a svobodu jedince ve všech směrech. Hnutí výrazně ovlivňovalo také umělecké projevy, a to nejen hudební. V umění stavělo především na pestrých, výrazných barvách s prvky orientálních kultur a duchovna. Tuto dobu si Kroměříž připomene prostřednictvím nástěnné malby v loubí Lennonovy uličky. Dílo je provedeno pomocí fluorescentních UV barev reagujících pouze na část světelného spektra, takže bude ideálně pozorovatelná po setmění, kdy bude nasvícena speciálním UV osvětlením. Tato technika vznikala právě v 60. letech minulého století.
 

Kovářská ulice s duhovým stropem

Barevné oživení centra města přináší také duhová instalace vznášejících se deštníků v Kovářské ulici. Toto barevné oživení vám určitě zpestří procházku jednou z nejživějších pěších zón v centru města a přinese také tolik ceněné zastínění v parných letních dnech.
Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality