ÚvodAktualityTřikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě
Zdroj foto: nove-hrady.cz
Památky

Třikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Také u nás máme místa, kterým se díky jejich kráse a nevšední atmosféře říkalo české, slezské či moravské Versailles. Předobraz byl ve všech případech stejný: impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO. Posuďte, jak se od francouzské předlohy liší naše Versailles: východočeský rokokový zámek Nové Hrady coby české Versailles, Vyškov aneb moravské Versailles a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles.

Výlet do zapomenutých časů slezského Versailles

slezské rudolticeBarokní zámek Slezské Rudoltice leží v odlehlé krajině Osoblažského výběžku; dopraví vás k němu například úzkorozchodná železnice, která do Osoblahy jezdí z Třemešné. Ke společenské pověsti francouzské předlohy měl z uvedených tří míst patrně nejblíž; postaral se o to hrabě Albert Hodic (1706–1778), vzdělaný šlechtic, který působil u dvora Marie Terezie a rudoltický zámek přestavěl od základu. Zval sem vzácné hosty a ti nešetřili chválou; například pruský král Fridrich II. tvrdil, že si ve Slezských Rudolticích užil větší zábavu než u dvora ruské carevny Kateřiny II. Veliké.

Slezské RudolticeNávštěvy vítaly výstřely z šesti kanonů, postavených na hvězdicové baště před vchodem, pro jejich zábavu se konaly hody a tance, ohňostroje, činohry i zpěvohry. V parcích a zahradách, které patřily k chloubě Slezských Rudoltic, nechal hrabě vybudovat umělou zříceninu gotického hradu, čínský chrám, indickou pagodu i miniaturní městečko, zřejmě inspirované Gulliverovými cestami. Byly tu fontány, vodotrysky a zábavné vodní stroje, po jezerech a kanálech pluly gondoly, po smrti Hodicovy ženy pak na umělém ostrůvku uprostřed jednoho z jezírek v parku dokonce vznikl harém.

Slezské RudolticeDo zábavných představení hrabě najímal své poddané; v hájích se proto proháněly nymfy a satyrové, v idylické pastýřské krajině, která zabírala největší část zámeckého parku, se o stáda ušlechtilých ovcí, krav a koz starali venkované v rolích ovčáků a pasaček, v malém chrámu věštkyně předpovídala hostům budoucnost. Nechyběl ani hluboký a temný dubový les, takzvaný háj filozofů, kde byly rozvěšeny tabule s filozofickými citáty a u druidského chrámu se konávaly pohanské obřady – samozřejmě jen pro návštěvy a opět za účasti Hodicových poddaných. Oslnivé oslavy spolykaly astronomické částky; hrabě nakonec o svůj zámek přišel a musel odejít do Postupimi, kde dožil v ústraní pod ochranou krále Fridricha II. Je pochován společně s manželkou Sofií v kostele sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích. Na zámek se můžete podívat v září během víkendů a svátků od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 60 Kč.
 

Styl a architektura českého Versailles

Nové HradyMísto, které se svému velkému vzoru z Francie nevyrovná velikostí, ale architektonickou jedinečností a slohovou čistotou, to je zámek Nové Hrady u Litomyšle, přezdívaný také Malý Schönbrunn. Půvabný rokokový zámek s bohatou reliéfní štukovou a kamennou sochařskou výzdobou dal postavit v letech 1774–1777 hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle stavebního návrhu Josefa Jägra. V areálu nechybí okázalá vstupní brána, upravené zahrady s labyrintem a zahradním divadlem či anglický park s pískovcovou Křížovou cestou, navštívit můžete i Galerii anglických klobouků nebo oboru s daňky. Zámecká areál je otevřen denně od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 130 Kč. Poslední prohlídka zámku začíná v 16:00 hodin.
 

Zahrady moravského Versailles

Zámecká zahrada VyškovMěsto Vyškov aneb někdejší moravské Versailles dosáhlo značného rozkvětu koncem 17. století za panství biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu. Zámek získal nové křídlo s bohatě vybavenou obrazárnou, ve městě vznikl pivovar a jistý čas tu působila i biskupská mincovna. Biskup rovněž nechal rozšířit krásnou zámeckou zahradu; říká se, že proslulé kroměřížské zahrady, Květná a Podzámecká, měly svůj předobraz právě tady. Slavné období Vyškova ukončil v roce 1753 požár, který poničil město i zámek. Architektonickou dominantou zahrady je lodžie z roku 1673. V průčelí má 7 arkád s toskánskými sloupy, horní část zdobí balustráda.
Zámecká zahrada zámku Vyškov Příroda

Zámecká zahrada zámku Vyškov

Zámecká zahrada ve Vyškově existovala již v 15. století. Po švédském vpádu ji obnovil biskup Karel z Lichtenštejna. Architektonickou dominantou zahrady je lodžie z roku 1673. V průčelí má 7 arkád s toskánskými sloupy, horní část zdobí balustráda.

Muzeum Vyškovska Kultura

Muzeum Vyškovska

Muzeum nabízí k prohlídce 8 stálých expozic, sedm z nich ve Vyškově a jedna v Bučovicích. Nejstarší expozice muzea vznikla před více než 50 lety, nejmladší z nich byla vytvořena v roce 2016. Ostatní jsou ze 70., 80. a začátku 90. let 20. století.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles Památky

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech Příroda

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech

Oblíbenou kratochvílí šlechty bývaly labyrinty. Tuto lákavou středověkou atrakci nabízí široké veřejnosti zámek Nové Hrady ve východních Čechách, který řadu let chátral. Jeho majitelé vybudovali nový labyrint a ten je i na dnešní dobu tak složitý, že se v něm menší děti ztrácejí.

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích Památky

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích byl postavený v novorománském stylu v letech 1871-1874. Na tomto místě stával románský kostel.

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles Památky

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.

Městská památková zóna Vyškov – dřívější Moravské Versailles Kultura

Městská památková zóna Vyškov – dřívější Moravské Versailles

Kulturním, společenským a hospodářským centrem Vyškovska je město Vyškov. Na území města se nalézá řada památek, ať již kostelů, muzeí nebo jiných zajímavostí. Navštívit tak můžete např. letecké muzeum, zámek s Muzeem Vyškovska, renesanční radnici s věží, ZOO park či si prohlédnout městské hradby.

Další aktuality

Zoo Ostrava na prázdniny prodloužila otevírací dobu a zve na rozšířená komentovaná setkání

Se začátkem prázdnin prodlužuje ostravská zoologická zahrada otvírací dobu. Lidé tak mohou v areálu zůstat až do 20 hodin. Pavilony a pokladny se uzavřou v obvyklou hodinu, tj. v 18:00 hodin. Kdo si bude chtít užít procházku podvečerní zahradou, musí přijít před uzavřením pokladen, později už nebude do areálu vpuštěn. Platí to i pro držitele permanentních vstupenek. Prodloužená otvírací doba Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava platí po dobu prázdninových měsíců, tj. od 1. července do 31. srpna. Návštěvníci mohou v areálu zůstat až do 20:00 a užít si podvečerní atmosféru.
13. červenec 2024 9:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Poznejte zvířátka zblízka: 10 tipů, kam s dětmi do minizoo či zooparku

Umožněte svým dětem setkat se se zvířaty, především těmi domácími, zblízka. Nakrmte společně králíky, nasypte slepicím, pohlaďtě si kůzlata anebo třeba jezevce. Ukažte dětem, jak vypadal život vašeho domácího mazlíčka či hospodářských zvířat v minulosti na statku nebo u chalupy a seznamte je s divokými zvířaty žijícími u nás. Vyrazit můžete za zvířátky do mnoha zooparků a minizoo.
12. červenec 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Ve Vrbně pod Pradědem se opět pojedou závody do vrchu

Na jedenáctém ročníku Vrbenského vrchu budou opět burácet motory. Návštěvníky čeká prezentace závodníka Rallye Dakar Aleše Lopraise a George Negru se svojí Škodou Georginou GTR a vystoupí kapela Beatles revival. Motoristická akce proběhne od pátku 12. do neděle 14. července 2024.
11. červenec 2024 14:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Letní shakespearovské slavnosti začínají dnes v Ostravě

Nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě zaměřena na uvádění děl Williama Shakespeara se letos se uskuteční opět také v Ostravě. V pořadí již sedmnáctý ročník festivalu letos zahájí nová premiéra komedie Večer tříkrálový aneb cokoli chcete.
8. červenec 2024 17:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Objevte svět podle Julese Verna v Ostravě!

Žil Jules Verne v Ostravě? Přijde vám to jako příliš nemístná otázka? A co se tedy ptát, zda by žil rád Jules Verne v Ostravě? Kde jinde hledat přesvědčivější odpovědi na tyto otázky, než v názvech klasikových knih? A že jich Jules Verne napsal…
8. červenec 2024 10:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Otevřené chrámy lákají na prohlídky církevních památek Ostravsko-opavské diecéze

Stejně jako loni, tak i letos pokračuje úspěšný projekt Ostravsko-opavské diecéze a krajského úřadu s názvem Otevřené chrámy. Až do 30. září 2024 se veřejnosti otevírá 51 církevních památek. Na většině míst se zájemcům věnuje vyškolený průvodce, vstup je bezplatný.
6. červenec 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Festival Beats for Love rozezní Dolní Vítkovice

Největší festival elektronické taneční hudby ve střední Evropě Beats for Love se koná v Dolní oblasti Vítkovice od středy 3. do soboty 6. července 2024. Fanoušky taneční hudby letos čekají čtyři dny plné vystoupení více než 500 zahraničních i českých DJs, umělců a performerů, kteří vystoupí na pódiích a v zónách areálu Dolních Vítkovic a následných afterparties. Letošní ročník slibuje největší počet headlinerů a nejsilnější line up v historii. A nebude chybět ani bohatý doprovodný program.
2. červenec 2024 12:00
Životní styl, Moravskoslezský kraj

V Zoo Ostrava se letos vyhlíhlo přes dva tucty sovích mláďat

Zoo Ostrava chová celkem osm druhů sov. U šesti z nich se během letošní hnízdní sezóny podařilo rodičovským párům odchovat celkem 26 mláďat. Více než polovina bude vypuštěna do přírody. Samice sov zasedají na snůšky po snesení prvního vejce a postupně snášejí další, což znamená, že mláďata se líhnou postupně i v několikadenních intervalech. To vede k poměrně výrazným velikostním rozdílům mladých sov. Tato hnízdní strategie má zaručit, že v případě nedostatku potravy přežijí alespoň ta nejstarší a nejsilnější mláďata. Některá z nich můžete ve voliérách nyní pozorovat.
30. červen 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj