Úvod > Aktuality > Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek
Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek
"> "> "> "> "> "> "> ">

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Vydáno 6. června 2019 Příroda
Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad 8. - 9. června, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
Zatímco v některých krajích se během víkendu 8. a 9. června otvírají spousty soukromých zahrad, klášterní zahrady a dokonce i zahrádkářské kolonie, jinde Víkend otevřených zahrad stojí na běžně přístupných zámeckých parcích, botanických zahradách či arboretech. Prohlídky a programy vás seznámí se zahradním umění a architekturou, s historií a budoucností jednotlivých zelených zákoutí a případně s příběhem a tajemstvím vybrané zahradní stavby či uměleckého prvku.
 

Praha: břevnovské trvalky i urnový háj

urnový háj zbraslavV Praze je Víkend otevřených zahrad možností jak navštívit jindy nepřístupná místa. Tradičně bude otevřena zahrada Břevnovského kláštera, historická zahrada u Trojského zámku anebo certifikovaná "Přírodní zahrada" na Stanici přírodovědců DDM hl.m. Prahy.

Mezi zvláštní místa určitě patří Zahrada galerie Scarabeus nebo zahrádka u Atelieru Josefa Sudka. Havlínský urnový háj Zbraslav je místem k rozjímání, vzpomínkám i slunečným parkem. Najdete jej vedle kostela sv. Havla. Krásným zážitkem bude i procházka po Toulcově dvoře nebo Břevnovská přírodní zahrada (Hošťálkova 519/5), jenž vábí hmyz svými květy, jezírkem a hromadou větví a zve k odpočinku u ohně či v houpací síti.
 

Střední Čechy: v čele stojí zámecké parky

vrchotovy janoviceVe středních Čechách otvírá své brány přehršel historických zámeckých parků a zahrad, například ve Vrchotových Janovicích a park se sochami M. B. Brauna u zámku v Hořovicích, zahrady u zámků  Mníšek pod Brdy, Kačina, Průhonický park anebo přírodní zahrada u Sázavského kláštera. Raritou je několik dalších soukromých zahrad s lákavými názvy, například zahrada u Zelené kočky, zahrada Jamky v Leleticích, Rezidence Malá louka, zahrada u Tatíčků ve Družci anebo Soukromá zahrada a arboretum Říčany. Vodní zahrada Gardeo v Černošicích sepochlubí svými lekníny, bahenními rostlinami a okrasnými rybami.

Jižní Čechy: tajemství kláštera nad Vltavou

Zlatá KorunaUž jste někdy byli v klášteře Zlatá Koruna? Pokud ne, můžete se sem vydat právě na Víkend otevřených zahrad. V sobotu i v neděli 8. a 9. června ve 14:30 hodin začnou speciální komentované prohlídky exteriérů, při nichž poznáte zákoutí kláštera, na která při běžných prohlídkách nezbývá čas. Dozvíte se také zajímavosti o zvláštních zlatokorunských stromech, zdejších slunečních hodinách a nedochovaných klášterních zahradách, zachycených na plánu z roku 1787. Vstupné je pro dospělé 100 Kč.

jižních Čechách můžete vedle celé řady soukromých přírodních zahrad navštívit také historický park zámku Lnáře nebo zámku Mitrowicz. Během neděle 9. 6. se můžete na zámku Mitrowicz těšit na komentované prohlídky architekta a autora návrhu Ferdinanda Lefflerra a Anny Chomjakové ze studia Flera, po celý den živá muzika a stylové občerstvení.

Zahrada RudolfovK návštěvě bude mimo jiné lákat také ukázková zahrada Anastazie (dříve zahrada Rudolfov, Polní 692/9), Venkovská zahrada Višňová s trvalkami i sady (Višňová 35), opuštěná zahrada bývalé výletní restaurace Vila Fiala v Blatné (Holečkova 394), Voňavá zahrada ZŠ Čestice (Čestice 148), přírodní zahrada U Vyšaty (Chlumany 61). Květninová farma Kveteto v Leštině se pochlubí tím, že se u nich pěstují ekologické řezané květiny. Přírodní zahradu můžet obdivovat u rodového statku U Náhodů (Všemyslice 7), kde se nachází zahrada okrasná i užitková, velký uzavřený dvůr s růžovou zahradou, v části zahrady za domem jsou staré odrudy jabloní, drobné ovoce a spousta květin, bylinek a zeleniny.
 

Plzeňsko: meditační, vodní a dětské zahrady

Arboretum SofronkaArboretum Sofronka, Luftova zahrada a meditační zahrada Památník obětem zlaPlzni anebo historická zahrada zámku Kozel – to jsou místa, kam se můžete vypravit na Plzeňsku. Známá místa doplňuje celá řada soukromých zahrad, ale také zahrádky u mateřských školek a lesních školek, klášterní zahrady, hřbitov anebo Truhlíková zahrádka Na Střeše (Prešovská 8, Plzeň).

K návštěvě láká také Zahrada Na Roubence v Tymákově. Přírodní zahrada venkovského stylu u roubené chalupy z roku 1813 je přirozeně rozdělena domem na dvě části, odpočinkovou a užitkovou část za domem. Staré vzrostlé jabloně jsou útočištěm řady druhů ptáků. Zachovány jsou staré odrůdy jedlých keřů a vznikl zde trvalkový záhon jako z doby našich babiček. Užitková zahrada je divoká symbióza bylinkových a zeleninových záhonů, jedlých keřů. Podobně laděná je i Zahrada u malíře (Myslovice 16), kterou doplňuje chov drobné drůbeže. Certifikovanou přírodní zahradou v Plzni je Zahrádka Na Sudech v zahrádkářské kolonii.
 

Západ a severozápad: málo známé zámky

Bečov nad Teplouregionu Západočeské lázně se k Víkendu otevřených zahrad přihlásil například zámek Valeč, lákající na prohlídky jinak nepřístupných míst v zámeckém parku, či botanická zahrada v Bečově nad Teplou, lákavým cílem je i rozlehlý Kynžvartský zámecký park.

Severozápadním Čechám kralují zámecké parky: komentované prohlídky, koncerty, semináře a výstavy si užijete na zámcích Krásný Dvůr, Libochovice a Velké Březno, ale i na zatím méně známý zámek Stekník. Velmi zajímavá bude návštěva Vlčihorské BIO zahrady. Komentované prohlídky se konají v pouze sobotu v 10 a 13 hodin. Výsadba se zaměřuje na rostliny aromatické (které mají své využití v aromaterapii), místní druhy (údržba ohrožených druhů), staré odrůdy (v zájmu jejich udržení) a užitkové (které mají tradici v domácím pěstování a využití ve zpracováním na tzv. domácí lékarnu).
 

Východní Čechy: rozária a bylinkové zahrady

kuks bylinková zahradaMezi zahradami a parky, lákajícími k návštěvě na Královéhradecku a ve východních Čechách, najdete například unikátní rozárium v historické zahradě u vily Čerych u České Skalice (Křenkova 477) či Zahradu léčivých rostlin Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové (Heyrovského 1203), kde bude po oba dva dny mimořádně otevřeno od 8 do 18 hodin. Na krásně kvetoucí růže zve zahrada zámku Častolovice.

Zahrada VrchlabíV Pardubickém kraji zve k návštěvě také farní zahrada Koclířov, jenž bude otevřena od 10 do 18 hodin v sobotu a od 9 do 18 v neděli. Zajímavým tipem je také procházka parkem Park Mošnice, který je součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Tam se můžete přijít podívat v neděli od 10 do 16 hodin. Otevřený bude také park u zámku Zdechovice, a to po poba dny od 8 do 21 hodin! Sobota od 13. hodin bude patřit divadelnímu představení Tři na lavičce v podání divadelního spolku Zita a v neděli od 14. hodin bude probíhat ukázka dravců a sov.

Na prohlídky Bylinkových zahrad a nového zahradnického zázemí zve barokní areál v Kuksu. Zahrada bude otevřena po oba dny od 6 do 20 hodin, komentované prohlídky zahrady se uskuteční 
od 11 a od 13 hodin.
 

Vysočina a jižní Morava: krása rozkvetlé krajiny

Koho lákají soukromé zahrady, přírodní a historické parky, ten by se měl vypravit na Vysočinu a na jižní Moravu. Řada přírodních zahrad a okrasných zahrádek se akce účastní už několik let a jejich majitelé patří k ostříleným matadorům.

Vedle osvědčených turistických cílů, jakými jsou například Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích, zámecký park v Lednici, Otevřená zahrada Nadace Partnerství v BrněBylinková zahrada svaté Hildegardy, Salaš Travičná či zámecké parky v Lysicích, Mikulově a Rájci nad Svitavou otvírají během Víkendu otevřených zahrad své brány také místa, kam se běžně není možné jednoduše podívat, například zahrada vily Stiassni v Brně nebo sbírková zahrada Zlaté kapradí (Blížkovice 419).

ChaloupkyVysočina pak nabízí prohlídku zahrady hradu Kámen, ukázkovou přírodní zahradu u Chaloupky na dobrém konci v Hněvkovicích (pouze v sobotu, komentovaná prohlídka v 10, 12 a 14 hodin) anebo zahradu u Mahlerovy vily v Havlíčkově Brodě. Zahrada nese stopy stylu Cottage, tradiční zahrady anglického venkovského domku. Netradiční ovocné dřeviny (muchovníky, moďouly, dřín) a okrasnou zahradu se zajímavými stromy (paulownia, liriodendron) či velikou skalku nabízí k prohlídce Zahrada Kavárny Ve Vile Havlíčkův Brod (Masarykova 2190). V pátek večer se zde bude konat koncert kapely Jada Band a v sobotu od 17:00 koncert komorního orchestru Sordino.
 

Východní Morava: zahrady zámecké i klášterní

Květná KroměřížMísta na východní Moravě, která během Víkendu otevřených zahrad můžete navštívit, prozrazují polohu v kraji živých poutnických tradic a známých poutních míst. Například v Kroměříži zvou na prohlídky Podzámecké a Květné zahrady. Zamířit lze také do zahrady zámku Buchlovice. Tam s ebudou také konat komentované prohlídky "Poznej svůj oblíbený park novým způsobem".

Venkovská přírodní zahrada a sad v blízkosti Zlína, to je Přírodní zahrada Pasekářská idylka (Jaroslavice 56). Prohlédnete si zeleninovou, bylinkovou a květinovou zahradu, vyvýšený záhon, sad se včelami nebo budky pro ptáky. Otevřeno je zde pouze v sobotu 12 - 17 hodin. 

ZahradaVodnářská zahrada v obci Růžďka (Růžďka 328) je vytvořená podle principů permakulturního designu, slouží jako výukový prostor pro permakulturu. Zahrádku pro kuchyň tvoří záhon ve tvaru mandaly. Můžete vidět jak ze starého sadu vzniká lesní zahrada i jak je možné skloubit pěstování užitečných rostlin s obytnou funkcí zahrady. Závlahu zahrady zajišťují přírodní jezírka.

Přírodní Zahrada poznání u Valašského ekocentra ČSOP (Šafaříkova 555, Valašské Meziříčí) vás zve na hmyzí hotel, bylinkovou spirálu, zahradní jezírko s vodními rostlinami, květinové záhony s trvalkami a letničkami, bylinkovou spirálu, zeleninové záhony, broukoviště, vrbovou chýši, založenou květnatou louku, expozici ptačích budek a mnohé další prvky přírodní zahrady.
 

Střední a severní Morava: botanická, arboreta a zámecké parky

Arboretum Nový DvůrOlomouc nabízí o Víkendu otevřených zahrad možnost navštívit Botanickou zahradu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a arboretum Artflora v bývalé tereziánské pevnosti Fort V.  Tradičně bude otevřeno i arboretum Bílá Lhota. V sobotu a neděli se tam budou konat komentované prohlídky, a to vždy ve 14 hodin. Pozadu nezůstává ani Arboretum Nový Dvůr, kde budou probíhat komentované prohlídky s průvodcemve 12 a 15 hod. V červnu vás zde navíc potěší výstava ve skleníku (od 9-16 hod.) s názvem "Kouzlo živých motýlů".

K lákavým cílům patří také historické parky u zámku v Čechách pod Kosířem, nebo u zámku Odry anebo Piaristická zahrada a Městký park v Příboře. V neděli bude možné si projít od 10 do 12 hodin nejstarší a nejrozlehlejší okrasný sad města PřerovaPark Michalov, s průvodcem. Otevřena bude i Přírodní zahrada Ornis. K návštěvě zve milovníky zahrad také Vlčí zahrada v podhůří Rychlebských hor ve Vlčicích, a to po oba dny od 10 do 17 hodin. Jedná se o soukromý objekt, kde pěstuji přírodní cestou a zohledňujíc všechny vazby přírody.
Víkend otevřených zahrad na zámku Lysice

6.6.
7.6.
Víkend otevřených zahrad na zámku Lysice

Speciální komentovaná prohlídka zámecké zahrady a zahradnictví s fíkovnou a oranžerií, vedená zámeckým zahradníkem/zahradnicí.

Víkend otevřených zahrad na zámku Velké Březno

7.6.
Víkend otevřených zahrad na zámku Velké Březno

Komentované prohlídky krajinářského parku ve Velkém Březně - historie, současnost a budoucnost parku. Prohlídky začínají v 11:00 a 14:00.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Víkend otevřených zahrad v zahradě Vily Čerych

7.6.
Víkend otevřených zahrad v zahradě Vily Čerych

Přijďte načerpat energii do rozkvetlé zahrady Vily Čerych.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města - to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Víkend otevřených zahrad na zámku Lemberk

6.6.
7.6.
Víkend otevřených zahrad na zámku Lemberk

Mimořádné zpřístupnění zahrady na zámku Lemberk.

Vrtbovská zahrada - nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Vrtbovská zahrada - nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Víkend otevřených zahrad 2020

6.6.
7.6.
Víkend otevřených zahrad 2020

Víkend otevřených zahrad je událostí, kdy se lidem otevírá možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad, ale také poznat své oblíbené parky novým způsobem.

Víkend otevřených zahrad v Mikulově - ZRUŠENO

6.6.
7.6.
Víkend otevřených zahrad v Mikulově - ZRUŠENO

Již potřetí se otevřou zámecké zahrady návštěvníkům. V rámci festivalu víkend otevřených zahrad se mohou návštěvníci těšit samozřejmě na komentované prohlídky barokních zámeckých zahrad s odborníky z muzea, ukázky květinových aranží a program pro děti.

Zámek Hořovice - půvabný zámek za Sluneční branou

Zámek Hořovice - půvabný zámek za Sluneční branou

Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v r. 1652. Postupně byl klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.

Luftova zahrada v Plzni

Luftova zahrada v Plzni

Zahradu založil mezi roky 1918 a 1933 JUDr. Vilém Luft jako svou soukromou okrasnou zahradu se dvěma okrasnými rybníky, množtvím exotických dřevin, altánem a sochařskou výzdobou. Vlhký charakter pozemku dává vyniknout mokřadním a vlhkomilným společenstvím rostlin i živočichů.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámecký park Kačina

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Americká zahrada u Chudenic

Americká zahrada u Chudenic

Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a některým druhům zajímavých dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás.

Zámecký park Velké Březno

Zámecký park Velké Březno

Zámecký park ve Velkém Březně byl založen v polovině 19. století, kdy si hrabě Karel Chotek, purkrabí Českého království, zde nechal postavit rodinné sídlo. V bezprostřední blízkosti kolem něj dal upravit malý přírodně krajinářský park, který volně přecházel v les.

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 – 1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka se nachází na severním okraji Bolevce. Zakladatelem byl roku 1956 Ing. Karel Kaňák poté, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice". Protože dosavadní pokusné plochy nestačily, rozhodl se založit sbírku světového sortimentu druhů rodu Pinus.

Klášterní zahrada na Břevnově

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Zámek Lnáře - místo nejen pro vaše společenské akce

Zámek Lnáře - místo nejen pro vaše společenské akce

Barokní zámek Lnáře je malebnou dominantou stejnojmenné obce v okrese Strakonice. Díky své poloze a vybavení je zámek i dnes ideálním místem pro pořádání významných společenských, kulturních a obchodních akcí. Na zámku se v sezóně pravidelně konají svatby.

Anglický zámecký park Kynžvart

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

V říjnu 2015 byly po několikaleté rekonstrukci slavnostně otevřeny zahrady piaristického kláštera v Příboře. Zahrady budou sloužit k relaxaci a klidnému trávení volného času lidí všech generací.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí v památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství.

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Někdejší městská botanická zahrada je od 50. let minulého století ve správě Univerzity Palackého v Olomouci. Od dubna do října se otevírá studentům a žákům všech typů škol i široké veřejnosti.

Památník obětem zla - Meditační zahrada v Plzni

Památník obětem zla - Meditační zahrada v Plzni

Památník obětem zla je životním dílem politického vězně L. Hrušky, který v rekreačním území na jižním okraji Plzně vybudoval areál výjimečné krásy a harmonie. Tzv. Meditační zahrada s monumentální Křížovou cestou a kaplí M.Kolbeho je místem pro odpočinek i zamyšlení.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.

Arboretum v Semetíně

Arboretum v Semetíně

Zahrada a lesopark Arboretum Semetín se nachází v obci Semetín, která je místní částí města Vsetín a leží od něj 4 km severozápadním směrem. Zájemci zde mohou zhlédnout na pět stovek druhů nejen okrasných dřevin ze všech koutů světa, ale také staré valašské ovocné odrůdy.

Zednářská zahrada v Lednici - vzkaz předků napsaný stromy

Zednářská zahrada v Lednici - vzkaz předků napsaný stromy

V zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známého procházkového okruhu vedoucího kolem zámeckého rybníku k minaretu i další, dnes zapomenutá zahrada, ze které se zachovalo pouhé torzo. Zahrada vznikla na základě barokní kompozice, kdy stromy a květiny zde vysázené tvořily geometrické obrazce.

Zámek Valeč s barokní zahradou

Zámek Valeč s barokní zahradou

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat budovu kovárny a teatron. Zpestřením zimní sezony jsou noční prohlídky s lucernou.

Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck - 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Salaš Travičná Kopanice - poznejte život našich předků

Salaš Travičná Kopanice - poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě - Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Zpřístupněny jsou prostory zámecké kaple, sala terreny, chodby prvního patra a jižního křídla zámku s výstavou historických hraček a kočárků z konce 19. a začátku 20. století. Zajímavá je i zámecká terasovitá zahrada.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.

Zámek Jánský Vrch - největší sbírka dýmek v ČR

Zámek Jánský Vrch - největší sbírka dýmek v ČR

Zámek nad městem Javorníkem patří k nejzachovalejším objektům tohoto druhu v moravském Slezsku. Při prohlídce oceníte interiérové zařízení s bohatým mobiliářem i umělecké sbírky od renesance po biedermeier.

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.