!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek
Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek
"> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Vydáno 5. června 2020
Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad 6. - 7. června, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
Zatímco v některých krajích se během víkendu 6. a 7. června otvírají spousty soukromých zahrad, klášterní zahrady a dokonce i zahrádkářské kolonie, jinde Víkend otevřených zahrad stojí na běžně přístupných zámeckých parcích, botanických zahradách či arboretech. Prohlídky a programy vás seznámí se zahradním umění a architekturou, s historií a budoucností jednotlivých zelených zákoutí a případně s příběhem a tajemstvím vybrané zahradní stavby či uměleckého prvku.
 

Praha: břevnovské trvalky i urnový háj

urnový háj zbraslavV Praze je Víkend otevřených zahrad možností jak navštívit jindy nepřístupná místa. Tradičně bude otevřena historická zahrada u Trojského zámku, certifikovaná "Přírodní zahrada" na Stanici přírodovědců DDM hl.m. Prahy a Zahrady pod Pražským hradem.

Mezi zvláštní místa určitě patří komunitní zahrada Paletka v Praze na Proseku, útulný zelený kout Prahy. Kdo hledá příležitost k pěstování ovoce a zeleniny, nebo k poznávání nových lidí, má u nás své místo. Každý člen má u nás svůj soukromý záhonek, ale všichni se starají i o společné stromy, keře i záhony. A krásný zážitek přinese také výlet do zahrádkářské osady Kamínka, fungující již od roku 1983. Snoubí se zde radost z vlastnoručních výpěstků a pobytu v zahradě. Nejdete zde zajímavé rostliny i přátelské prostředí. Dozvíte se o aktuálních problémech, s nimiž se zahrádková osada (a nejen tato) potýká. Součástí je prohlídka bonsajové zahrádky.
 

Střední Čechy: v čele stojí zámecké parky

vrchotovy janoviceVe středních Čechách otvírá své brány přehršel historických zámeckých parků a zahrad, například ve Vrchotových Janovicích a Měšicích, zahrady u zámků  Veltrusy, Kačina, průhonický Dendrologický park anebo přírodní zahrada u Sázavského kláštera.

Raritou je několik dalších soukromých zahrad s lákavými názvy, například zahrada u Zelené kočky, zahrada Jamky v Leleticích anebo Soukromá zahrada a arboretum Říčany. Vodní zahrada Gardeo v Černošicích se pochlubí svými lekníny, bahenními rostlinami a okrasnými rybami. Velkou zajímavostí bude Les starých a méně známych odrůd ovoce. Ovocný les na jižní stráni farmy v Mšenských Žehrovicích je pokus o napodobení Rajské zahrady kde rostlo všeliké ovoce pro obživu člověka. První stromy byly vysázeny před 25 lety.
 

Jižní Čechy: poznejte krásy soukromých zahrad a květinových farem

Miniarboretumjižních Čechách můžete objevovat celé řady soukromých přírodních zahrad. V sobotu 6. 6. se otevře Mini arboretum Žernovice - soukromá rodinná zahrada v nadmořské výšce 720 metrů, která se rozkládá na čtyřiceti arech. Mezi nejvzácnější dřeviny na zahradě patří Pajehličník přeslenatý, Ostrolistec kopinatý, Cedr libanonský, Sekvojovec obrovský, Metasekvoje čínská, Liliovník tulipánokvětý, Kryptomerie japonská atd. V arboretu je malé jezírko s vodními živočichy a rostlinami.

Přírodovědné muzeum Semenec bude otevřeno po oba dny. V areálu uvidíe přírodovědné sbírky - lesní společenstva jižních Čech, geopark jihočeských hornin, sbírku světových druhů borovic, kolekce jedlí, smrků, vrb... Část areálu je oddělená s pastevním chovem koní. Přírodní ukázková zahrada Radonice a Trvalkové zahradnictví Herba Grata je soukromou venkovskou zahradou se starými ovocnými stromy, hlavní roli zde hrají trvalkové výsadby. K vidění i oranžerie v anglickém stylu nebo malá zeleninová zahrádka. Otevřeno je kromě víkendu i v pátek!

Zahrada RudolfovK návštěvě bude lákat také Venkovská zahrada Višňová s trvalkami i sady, Selská užitková zahrada Bochníčkovi ve Slavonicích, kde majitelé nabízejí sazenice bylin v širokém sortimentu. Otevřeno bude také v Radčicích 48 u Kvásků, kde podle slov své majitelky, se nachází "úplně obyčejná zahrádka na vesnici", kterou má ale moc ráda a chce se s vámi podělit o svou radost. V Leštině najdete květinovou farmu Kveteto. Uvidíte tu záhony plné trvalek a letniček, prostě čerstvé květiny plné vůně a barev!
 

Plzeňsko: meditační, vodní a dětské zahrady

Arboretum SofronkaZámecký park Mlázovy, Luftova zahrada a meditační zahrada Památník obětem zlaPlzni anebo historická zahrada zámku Kozel či Blovice – to jsou místa, kam se můžete vypravit na Plzeňsku. Známá místa doplňuje celá řada soukromých zahrad, ale také zahrádky u mateřských školek a lesních školek, klášterní zahrady nebo hřbitov.

K návštěvě láká také Zahrada Na Roubence v Tymákově. Přírodní zahrada venkovského stylu u roubené chalupy z roku 1813 je přirozeně rozdělena domem na dvě části, odpočinkovou a užitkovou část za domem. Staré vzrostlé jabloně jsou útočištěm řady druhů ptáků. Zachovány jsou staré odrůdy jedlých keřů a vznikl zde trvalkový záhon jako z doby našich babiček. Užitková zahrada je divoká symbióza bylinkových a zeleninových záhonů, jedlých keřů. Podobně laděná je i Zahrada u malíře (Myslovice 16), kterou doplňuje chov drobné drůbeže.
 

Západ a severozápad: málo známé zámky

Bečov nad Teplouregionu Západočeské lázně se k Víkendu otevřených zahrad přihlásil například zámek Valeč, lákající na prohlídky nově otevřených míst v zámeckém parku se sochařskou výzdobou z dílny Matyáše Bernarda Brauna, či botanická zahrada v Bečově nad Teplou, lákavým cílem je i rozlehlý Kynžvartský zámecký park.

Severozápadním Čechám kralují zámecké parky: komentované prohlídky, koncerty, semináře a výstavy si užijete na zámcích Krásný Dvůr, Libochovice a Velké Březno, ale i na zatím méně známý zámek Stekník. Velmi zajímavá bude návštěva Vlčihorské BIO zahrady. Komentované prohlídky se konají v pouze sobotu v 11 a 14 hodin. Výsadba se zaměřuje na rostliny aromatické (které mají své využití v aromaterapii), místní druhy (údržba ohrožených druhů), staré odrůdy (v zájmu jejich udržení) a užitkové (které mají tradici v domácím pěstování a využití ve zpracováním na tzv. domácí lékarnu).
 

Východní Čechy: anglické parky a tajuplné zahrady

kuks bylinková zahradaMezi zahradami a parky, lákajícími k návštěvě na Královéhradecku a ve východních Čechách, najdete například unikátní rozárium v historické zahradě u vily Čerych u České Skalice (Křenkova 477) či Přírodní zahradu na DOTEK - Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově. Na návštěvu láká všechny zájemce i zámek Opočno. Ve dnech 6. 6. a 7. 6. 2020  proběhne komentovaná prohlídka, procházka zámeckým parkem za odborného výkladu paní RNDr. Jarmily Martincové z Výzkumné stanice Opočno. Sraz je před letohrádkem v 10:00 nebo ve 14:00 hodin. V průběhu soboty i neděle bude možná projížďka kočárem (bričkou) taženým koňmi po parku. Unikátní sbírkovou, botanickou a ekologickou zahradu s pavími obyvateli naleznete ve Sbírkové zahradě Zdobín.

divná zahrada u emmyV Pardubickém kraji zve k návštěvě podivuhodná Zahrada v říši divů a Muzeum u Divnej Emmy (oba dny 13:00 - 19:00, Líšnice 230 - Žamberk). Krásná je zámecká zahrada v Chrástu. V sobotu 6. června proběhne od 10 hodin slavnostní otevření schodů s malým hudebním vystoupením. V 11:00 hodin bude následovat komentovaná prohlídka zámecké zahrady, kterou povede specialista na památky zahradního umění odborník z Národního památkového ústavu Pardubice Ing. Bc. Aleš Papáček. Otevřen bude také anglický park u zámku Brandýs nad Orlicí s dominantou červeného buku.
 

Vysočina a jižní Morava: krása rozkvetlé krajiny

Koho lákají soukromé zahrady, přírodní a historické parky, ten by se měl vypravit na Vysočinu a na jižní Moravu. Řada přírodních zahrad a okrasných zahrádek se akce účastní už několik let a jejich majitelé patří k ostříleným matadorům.

Vedle osvědčených turistických cílů, jakými jsou například Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích, zámecký park v Lednici, Otevřená zahrada Nadace Partnerství v Brně, Salaš Travičná či zámecké parky v Lysicích, Slavkov a Rájci nad Svitavou otvírají během Víkendu otevřených zahrad své brány také místa, kam se běžně není možné jednoduše podívat, například Akademická zahrada a Tematické zahrady-Labyrint přírody a ráj zahrad Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity (Valtická 337, Lednice - otevřeno v sobotu i neděli 10:00 - 17:00).

javorová alejVysočina pak nabízí prohlídku zahrady hradu Kámen, ukázkovou přírodní zahradu u Chaloupky na dobrém konci v Hněvkovicích (pouze v sobotu, komentovaná prohlídka v 10, 12 a 14 hodin) anebo Květinovou farmu v javorové aleji (Javorová 2262, Pelhřimov). Jedná se o certifikovanou přírodní zahradu, kde se pěstují jedlé květniny a byliny v bio kvalitě, trvalky i ovocné a okrasné keře a stromy. Otevřeno je zde v pátek a sobotu od 8:00 do 17:00 hodin.

 

Východní Morava: zahrady zámecké i klášterní

Květná KroměřížMísta na východní Moravě, která během Víkendu otevřených zahrad můžete navštívit, prozrazují polohu v kraji živých poutnických tradic a známých poutních míst. Například v Kroměříži zvou na prohlídky Podzámecké a Květné zahrady. Zamířit lze také do zahrady zámku Buchlovice. Tam s ebudou také konat komentované prohlídky "Poznej svůj oblíbený park novým způsobem".

ZahradaVenkovská přírodní zahrada a sad v blízkosti Zlína, to je Přírodní zahrada Pasekářská idylka (Jaroslavice 56). Prohlédnete si zeleninovou, bylinkovou a květinovou zahradu, vyvýšený záhon, sad se včelami nebo budky pro ptáky. Otevřeno je zde pouze v sobotu 12 - 17 hodin. 

Přírodní Zahrada poznání u Valašského ekocentra ČSOP (Šafaříkova 555, Valašské Meziříčí) vás zve na hmyzí hotel, bylinkovou spirálu, zahradní jezírko s vodními rostlinami, květinové záhony s trvalkami a letničkami, bylinkovou spirálu, zeleninové záhony, broukoviště, vrbovou chýši, založenou květnatou louku, expozici ptačích budek a mnohé další prvky přírodní zahrady.
 

Střední a severní Morava: botanická, arboreta a zámecké parky

Arboretum Nový DvůrOlomouc nabízí o Víkendu otevřených zahrad možnost navštívit arboretum Bílá Lhota. V sobotu a neděli se tam budou konat komentované prohlídky, a to vždy ve 14 hodin. Pozadu nezůstává ani Botanická zahrada a Rozárium Výstaviště Flora Olomouc - v neděli v 11:00 a 14:00 proběhnou zdarma cca 2 hodinové komentované prohlídky s odborníkem. Otevřeno je zde ale od pátku do neděle od 9:30 do 18:00.

K lákavým cílům patří také historické parky u zámku v Čechách pod Kosířem, zámku Odry anebo Raduň. V sobotu od 9:00 do 18:00 hodin bude otveřena relaxační zahradu Holos centrum Opava-Vlaštovičky, kde se starají o duševní zdraví lidí pomocí psychoterapie.
Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města - to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Vrtbovská zahrada - nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Vrtbovská zahrada - nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Zámek Valeč s barokní zahradou

Zámek Valeč s barokní zahradou

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat budovu kovárny a teatron. Zpestřením zimní sezony jsou noční prohlídky s lucernou.

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Zpřístupněny jsou prostory zámecké kaple, sala terreny, chodby prvního patra a jižního křídla zámku s výstavou historických hraček a kočárků z konce 19. a začátku 20. století. Zajímavá je i zámecká terasovitá zahrada.

Zednářská zahrada v Lednici - vzkaz předků napsaný stromy

Zednářská zahrada v Lednici - vzkaz předků napsaný stromy

V zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známého procházkového okruhu vedoucího kolem zámeckého rybníku k minaretu i další, dnes zapomenutá zahrada, ze které se zachovalo pouhé torzo. Zahrada vznikla na základě barokní kompozice, kdy stromy a květiny zde vysázené tvořily geometrické obrazce.

Památník obětem zla - Meditační zahrada v Plzni

Památník obětem zla - Meditační zahrada v Plzni

Památník obětem zla je životním dílem politického vězně L. Hrušky, který v rekreačním území na jižním okraji Plzně vybudoval areál výjimečné krásy a harmonie. Tzv. Meditační zahrada s monumentální Křížovou cestou a kaplí M.Kolbeho je místem pro odpočinek i zamyšlení.

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka se nachází na severním okraji Bolevce. Zakladatelem byl roku 1956 Ing. Karel Kaňák poté, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice". Protože dosavadní pokusné plochy nestačily, rozhodl se založit sbírku světového sortimentu druhů rodu Pinus.

Klášterní zahrada na Břevnově

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Anglický zámecký park Kynžvart

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.

Luftova zahrada v Plzni

Luftova zahrada v Plzni

Zahradu založil mezi roky 1918 a 1933 JUDr. Vilém Luft jako svou soukromou okrasnou zahradu se dvěma okrasnými rybníky, množtvím exotických dřevin, altánem a sochařskou výzdobou. Vlhký charakter pozemku dává vyniknout mokřadním a vlhkomilným společenstvím rostlin i živočichů.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí v památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství.

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Salaš Travičná Kopanice - poznejte život našich předků

Salaš Travičná Kopanice - poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě - Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Někdejší městská botanická zahrada je od 50. let minulého století ve správě Univerzity Palackého v Olomouci. Od dubna do října se otevírá studentům a žákům všech typů škol i široké veřejnosti.

Zámecký park Velké Březno

Zámecký park Velké Březno

Zámecký park ve Velkém Březně byl založen v polovině 19. století, kdy si hrabě Karel Chotek, purkrabí Českého království, zde nechal postavit rodinné sídlo. V bezprostřední blízkosti kolem něj dal upravit malý přírodně krajinářský park, který volně přecházel v les.

Arboretum v Semetíně

Arboretum v Semetíně

Zahrada a lesopark Arboretum Semetín se nachází v obci Semetín, která je místní částí města Vsetín a leží od něj 4 km severozápadním směrem. Zájemci zde mohou zhlédnout na pět stovek druhů nejen okrasných dřevin ze všech koutů světa, ale také staré valašské ovocné odrůdy.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.

Zámecký park Kačina

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.