Úvod > Aktuality > Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek
Příroda

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

  • Vydáno7. června 2023
Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad o víkendu 10. – 11. června 2023, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
Zatímco v některých krajích se během víkendu 10. až 11. června otvírají spousty soukromých zahrad, klášterní zahrady a dokonce i zahrádkářské kolonie, jinde Víkend otevřených zahrad stojí na běžně přístupných zámeckých parcích, botanických zahradách či arboretech. Prohlídky a programy vás seznámí se zahradním uměním a architekturou, s historií a budoucností jednotlivých zelených zákoutí a případně s příběhem a tajemstvím vybrané zahradní stavby či uměleckého prvku.
 

Praha: Od zahrad pod Hradem po zahrádkářské kolonie

urnový háj zbraslavV Praze je Víkend otevřených zahrad možností, jak navštívit jindy nepřístupná místa. Tradičně bude otevřena historický park v NKP Vyšehrad, certifikovaná Přírodní zahrada na Stanici přírodovědců DDM hl.m. Prahy a Zahrady pod Pražským hradem.

Mezi zvláštní místa určitě patří Zahrádky u parku Zahrádky ve Vysočanech, ateliér Josefa Sudka, či komunitní zahrada Paletka v Praze na Proseku. Kdo hledá příležitost k pěstování ovoce a zeleniny, nebo k poznávání nových lidí, má tu dveře otevřené. Krásný zážitek přinese také výlet do komunitní zahrady Metro farm. Jde jednak o komunitní zahradu a také o městskou farmu s mnoha zvířaty, která se nachází na Císařském ostrově. Zajímavostí je i Botanická zahrada fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze Suchdole.
 

Střední Čechy: v čele stojí zámecké parky

vrchotovy janoviceVe středních Čechách otvírá své brány přehršel historických zámeckých parků a zahrad, například v DobříšiMěšicích, Mníšku pod Brdy či Kačině. Otevřen bude zájemcům také Průhonický park, přírodní zahrada u Sázavského kláštera anebo historický park u zámku Vrchotovy Janovice.

Raritou je několik dalších soukromých zahrad s lákavými názvy, například Neobyčejně obyčejná zahrada Růžová, komunitní zahrada Staré školy ve Vraném nad Vltavou anebo Česká zahradnická akademie Mělník v areálu školy. Zážitkem je květinová farma Loukykvět v Mšeckých Žehrovicích, kde bude možné zakoupit sazenice trvalek, letniček, i sazeničky chryzantém. Vždy v 10 a 15 hodin zde budou komentované prohlídky. Přírodní romantickou zahradu v anglickém stylu doplněnou permakulturní zeleninovou zahradou objevíte v Libušíně a za návštěvu určitě stojí také přírodní Zahrady Myšlín s bistrem s denní nabídkou z lokálních surovin, komentovanými prohlídkami i prodejem sazeniček a bylin. 
 

Jižní Čechy: poznejte krásy soukromých zahrad a květinových farem

Miniarboretumjižních Čechách můžete objevovat celé řady soukromých přírodních zahrad. V sobotu 11. 6. se od 13:00 otevře Mini arboretum Žernovice - soukromá rodinná zahrada v nadmořské výšce 720 metrů, která se rozkládá na čtyřiceti arech. Mezi nejvzácnější dřeviny na zahradě patří Pajehličník přeslenatý, Ostrolistec kopinatý, Cedr libanonský, Sekvojovec obrovský, Metasekvoje čínská, Liliovník tulipánokvětý, Kryptomerie japonská atd. V arboretu je malé jezírko s vodními živočichy a rostlinami. Přírodovědné muzeum Semenec bude otevřeno po oba víkendové dny. V areálu uvidíe přírodovědné sbírky které se prolínají s herními a naučnými prvky, dobrodružnými úkoly a aktivitami pro děti. Čekají vás bylinkové dílničky, komentované prohlídky i divadýlko Dášenka. Trvalkové zahradnictví Herba Grata je soukromou venkovskou zahradou se starými ovocnými stromy, hlavní roli zde hrají trvalkové výsadby. K vidění je i oranžerie v anglickém stylu nebo malá zeleninová zahrádka. 

Zahrada RudolfovK návštěvě bude lákat také Venkovská zahrada Višňová s trvalkami i sady, Selská užitková zahrada Bochníčkovi v Mutišově u Slavonic, kde majitelé nabízejí sazenice bylin v širokém sortimentu. V Rudolfově najdete Zahrady nad městem (dříve Pozemské nebe) – jedná se o první rodový statek v Čechách. Součástí areálu je Centrum osobního rozvoje Měsíčnice, první ukázková přírodní zahrada v Čechách – Anastazie, komunitní přírodní zahrada – Naše zahrádka a Oochod Tvorimesrdcem.cz. V obci Skály bude otevřena venkovská užitková  zahrada PermaFood plná užitkových rostlin a tisícem míst a zákoutí, kde může vegetovat nespočet živočišných i rostlinných pomocníků. V Leštině zase najdete květinovou farmu Kveteto. Uvidíte tu záhony plné trvalek a letniček, prostě čerstvé květiny plné vůně a barev!
 

Plzeňsko: meditační, vodní a dětské zahrady

Arboretum SofronkaZámecký park Manětín, Luftova zahrada a meditační zahrada Památník obětem zlaPlzni anebo historický park v Blovicích či Spodní zahrada kláštera Chotěšov – to jsou místa, kam se můžete vypravit na Plzeňsku. Známá místa doplňuje celá řada soukromých zahrad, ale také školní zahrady, komunitní zahrady i klášterní.

K návštěvě láká například Zahrada Na Roubence v Tymákově. Přírodní zahrada venkovského stylu u roubené chalupy z roku 1813 je přirozeně rozdělena domem na dvě části, odpočinkovou a užitkovou část za domem. Staré vzrostlé jabloně, staré odrůdy jedlých keřů, trvalkový záhon jako z doby našich babiček. Podobně laděná je i Zahrada u malíře (Myslovice 16), kterou doplňuje chov drobné drůbeže. Soukromou prvorepublikovou zahradu najdete v Janovicích nad Úhlavou, tam vám bude dobře i příjemně divoké Zahradě s duší
 

Západ a severozápad: málo známé zámky

Bečov nad Teplouregionu Západočeské lázně se k Víkendu otevřených zahrad přihlásila botanická zahrada v Bečově nad Teplou, historická zahrada zámku Valečc, rozlehlý Kynžvartský zámecký park a soukromá přírodní zahrada U nás doma malebné vesnici Tři Sekery nedaleko Mariánských Lázní.

Severozápadním Čechám kralují zámecké parky: Krásný Dvůr, Velké Březno či zámek Stekník. Velmi zajímavá bude návštěva Vlčihorské BIO zahrady. Komentované prohlídky se konají pouze v sobotu 10. 6. 2023 v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Výsadba se zaměřuje na rostliny aromatické (které mají své využití v aromaterapii), místní druhy (údržba ohrožených druhů), staré odrůdy (v zájmu jejich udržení) a užitkové (které mají tradici v domácím pěstování a využití ve zpracováním na tzv. domácí lékarnu).
 

Východní Čechy: anglické parky a tajuplné zahrady

kuks bylinkyMezi zahradami a parky, lákajícími k návštěvě na Královéhradecku a v Pardubickém kraji, najdete například přírodní zahradu na DotekDům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově. Na návštěvu láká všechny zájemce i zámek Opočno, bylinková zahrada na Kuksu nebo Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Otevřena bude také ukázková přírodní zahrada ekocentra A Rocha (Dobré 85) či soukromá zahrada se specifickým mikroklimatem na Korunce

V Pardubickém kraji zve k návštěvě zámecký park a oranžérie Letohrad, v neděli bude možné navštívit s průvodci areál zámku a parku Učiliště Chroustovice. Otevřené budou také Klášterní zahrady Fatimy Koclířov - v příjemném prostředí se můžete kdykoliv zastavit, ubytovat se, občerstvit po dlouhé cestě, zastavit se na chvíli v každodenním shonu. Pozvánku ke vstupu máte i na Kouzelnou zahradua Lichkov v anglickém venkovském stylu s japonskými prvky, která se nachází v malebné oblasti podhůří Orlických hor s výhledem na nedaleké kopce.
 

Vysočina a jižní Morava: krása rozkvetlé krajiny

zámek ValticeKoho lákají soukromé zahrady, přírodní a historické parky, ten by se měl vypravit na Vysočinu a na jižní Moravu. Řada přírodních zahrad a okrasných zahrádek se akce účastní už několik let a jejich majitelé patří k ostříleným matadorům. Vedle osvědčených turistických cílů, jakými jsou například Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích, Otevřená zahrada Nadace Partnerství v Brně (11. 6.), Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích či zámecké parky v Mikulově, ve Valticích nebo Velkých Opatovicích, otvírají během Víkendu otevřených zahrad své brány také místa, kam se běžně není možné jednoduše podívat. Například Akademická zahrada a Tematické zahrady-Labyrint přírody a ráj zahrad Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity (Valtická 337, Lednice – otevřeno v sobotu i neděli 10:00 – 17:00. Pěkným cílem bude i exotická zahrada Přibice (Přibice 500). Kolem rybníčku s koi kapry jsou vysazeny mohutné palmy, nechybí vzrostlé olivovníky, fíkovníky, mnoho druhů juk a zajímavých exotických rostlin. V zahradě se nachází cca 30 druhů různých palem a cykasů.

javorová alejVysočina pak nabízí prohlídku zahrady hradu Kámen i soukromou zahradu rodiny Kinských ve Žďáru nad Sázavou, která se otevírá pouze jednou ročně. Otevřeny budou ukázkové přírodní zahrady Stará Říše a Na dobrém konci v Hněvkovicích anebo soukromá zahrada Keramika ze zahrady Ver-Nika v Radostíně nad Oslavou. Po oba víkendové dny bude otevřena také ukázková přírodní zahrada Chrástov. Členitá přírodní zahrada kolem bývalé zemědělské usedlosti s uzavřeným dvorem. Prostor o rozloze 5 500 m2 s přirozenými biotopy je vhodný pro spoustu volně žijících živočichů – skokany, rosničky, ropuchy, ještěrky, veverky, netopýry... Pěstuje se zde zelenina, ovoce, bylinky, trvalky a zahrada je pro majitele hlavně i místem relaxačním a rekreačním.
 

Východní Morava: zahrady zámecké i klášterní

Květná KroměřížMísta na východní Moravě, která během Víkendu otevřených zahrad můžete navštívit, prozrazují polohu v kraji živých poutnických tradic a známých poutních míst. Například v Kroměříži zvou na prohlídky Podzámecké a Květné zahrady. Zamířit lze také do Klášterní zahrady Velehrad, brána dokořán bude i v Arboretu Otrokovice. Přístupná bude i zahrada barokního zámku ve Zdounkách. Chybět nesmí státní zámek Buchlovice, kde budou v sobotu v 10:30, 12:30 a 14:30 a v neděli v 10:30, 12:30 a 14:30 prohlídky se zahradníkem. 

ZahradaPřírodní Zahrada poznání u Valašského ekocentra ČSOP (Šafaříkova 555, Valašské Meziříčí) vás zve na hmyzí hotel, bylinkovou spirálu, zahradní jezírko s vodními rostlinami, květinové záhony s trvalkami a letničkami, zeleninové záhony, broukoviště, vrbovou chýši, založenou květnatou louku, expozici ptačích budek a mnohé další prvky přírodní zahrady. S myšlenkou přírodních zahrad vás seznámí lektor i v přírodní ukázkové zahradě Centra Veronica Hostětín. Zahradu umělců poskytne sochařský sad Miloše Fekara v Bezměrově. 
 

Střední a severní Morava: botanická, arboreta a zámecké parky

Arboretum Nový DvůrOlomoucký kraj nabízí možnost navštívit skoro zapomenutý zámecký park ze starých časů Chudobín, kde bude připraven vycházkový okruh parkem se zastávkami, spoustou informací i bylinkovým občerstvením. Komentovanou prohlídku se zahradníkem nabízí oba dny ve 14:00 i zámek Čechy pod Kosířem

K lákavým cílům patří také historické parky u Resortu Sobotín nebo zámecký park Veselíčko. Parkem prochází Hraběnčina naučná stezka (25 zastavení v obci) a nejvzácnější stromy popisují infotabule sestavené okružní cestou parkem. 

V neděli 11. 6. se můžete dozvědět něco o dřevinách i květeně ve Spitznerových sadech a Botanické zahradě Petra Albrechta v Prostějově. Hezký den si můžete udělat i Na naší zahrádce Slatince či u Běleckého Mlýna ve Zdětíně. 
Zámecký park Letohrad s oranžerií

Zámecký park Letohrad s oranžerií

Celoročně volně přístupný historický zámecký park se vzácnými stromy a bylinným patrem rozšířený o Naučnou zahradu, nově upravenou zámeckou terasu a rekonstruovanou oranžerii. Součástí původní oranžerie z počátku 19. století je nová expozice australské krajiny s ptactvem a mořským akváriem.

Makačíno – festival zámeckého divadla na Kačině

15. 6.16. 6.
Makačíno – festival zámeckého divadla na Kačině

Divadelní festival Makačíno v krásném prostředí zámeckého parku se letos odehraje v termínu 15. – 16. června.

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Někdejší městská botanická zahrada je od 50. let minulého století ve správě Univerzity Palackého v Olomouci. Od dubna do října se otevírá studentům a žákům všech typů škol i široké veřejnosti.

Víkend otevřených zahrad 2024

8. 6.9. 6.
Víkend otevřených zahrad 2024

Víkend otevřených zahrad je událostí, kdy se lidem otevírá možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad, ale také poznat své oblíbené parky novým způsobem. Cílem akce je zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Víkend otevřených zahrad na zámku Lemberk

8. 6.9. 6.
Víkend otevřených zahrad na zámku Lemberk

Mimořádné zpřístupnění zahrady na zámku Lemberk.

Víkend otevřených zahrad průhonickém parku

9. 6.
Víkend otevřených zahrad průhonickém parku

V neděli 9. června máte v rámci Víkendu otevřených zahrad možnost podívat se na běžně nepřístupná místa Průhonického parku.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí v památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství.

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. Vstup do zahrad je z Valdštejnské ulice přes Kolowratské nádvoří.

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň je životním dílem politického vězně L. Hrušky, který v rekreačním území na jižním okraji Plzně vybudoval areál výjimečné krásy a harmonie. Zahrada s monumentální Křížovou cestou a kaplí M. Kolbeho je místem pro odpočinek i zamyšlení.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Vytváří jedinečnou a monumentální kompozici v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je krásnou, klidnou oázou na Smíchově, v těsné blízkosti metra Anděl. V zahradě, která je součástí areálu, návštěvníci uvidí klokany, poníky, papoušky nebo mohou obdivovat krokodýly, varany či malé opičky v tropickém teráriu.

Dům Dotek

Dům Dotek

DOTEK – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury – sídlí v objektu bývalé barokní fary, v současné době zrekonstruované na ekologicky šetrnou budovu.

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově

Zahrada respektuje původní sad starých odrůd jabloní a hrušek, v zelinářské části tradiční druhy zeleniny a bylinek, které se využívají ve zdejší kuchyni. Dále je zde okrasná část, divoký koutek, herní prvky, úkryty pro různé živočichy a jezírko.

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Prohlídky kukské bylinkové zahrady – za bylinkami na Kuks

8. 6.9. 6.
Prohlídky kukské bylinkové zahrady – za bylinkami na Kuks

Zveme na komentované prohlídky kukské bylinkové zahrady.

Anglický zámecký park Kynžvart

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.

Muzeum a Památník města Velké Opatovice

Muzeum a Památník města Velké Opatovice

Muzeum a Památník města Velké Opatovice se nachází na zámku. V interiérech jsou vystaveny expozice s historicko-vlastivědnou tématikou a pamětní síň akademického sochaře Karla Otáhala.

Zámek Nečtiny

Zámek Nečtiny

Novogotický zámek je perlou obce Nečtiny na Plzeňsku. Romantický zámek se stylovými novogotickými věžemi na nároží a vysokými trojúhelníkovými štíty s cimbuřím obklopuje park s velkým rybníkem.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera a obce, kapitulní síň, kostel, freska, výstavy a hasičské muzeum.

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě – Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea

V autentickém prostředí bývalé vodní tvrze ve Vrchotových Janovicích, na dnešním zámku, najdete stálé expozice Národního muzea v Praze, které jsou lákadlem mnoha návštěvníků z celé České republiky.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Vlčihorská zahrada

Vlčihorská zahrada

Přijměte pozvání k nám do Vlčí Hory v severních Čechách. Kromě výroby kosmetiky tu vytváříme také vlídné místo zasvěcené aromaterapii a přírodě, kde si můžete odpočinout a načerpat novou energii i inspiraci.

Blovice

Blovice

Jižní Plzeňsko je poklidný kraj mezi třemi řekami, Radbuzou, Úhlavou a Úslavou. Pod západními výběžky Brd, stranou od rušné silnice spojující Plzeň s Nepomukem, leží městečko Blovice s malebným náměstím, radnicí, barokním kostelem sv. Jana Evangelisty a muzeem.

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou

Relax, zábava a poznání pro děti i dospělé s vyhlídkou na údolí Lužnice a Vltavy.

Toulcův dvůr – farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr – farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr, středisko ekologické výchovy, tvoří komplex památkově chráněných budov (gotický špýchar, barokní stáje) a přírodní areál o rozloze 10 ha zahrnující sad, pole, louku, lužní les a také mokřad.

Zámek Veselíčko

Zámek Veselíčko

Zámek, jemuž dal v roce 1769 pozdně barokní podobu fulnecký stavitel Thalherr, byl majetkem rodu Podstatských–Liechtensteinů. V zámku se nachází Kaple sv. Františka Paluánského a patří k němu udržovaný zámecký park. V zámku sídlí Dětský domov se základní školou.

Zámecká zahrada a anglický park v Manětíně

Zámecká zahrada a anglický park v Manětíně

K zámecké budově v Manětíně přiléhá zahrada, doložená již roku 1604 v dědickém řízení po zemřelém Jeronýmu Hrobčickém z Hrobčic. Počátkem 19. století byl v prostoru jižně od Manětínského potoka upraven park v anglickém přírodně-krajinářském stylu.

Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Park a zahrada je chloubou zámku v Mníšku pod Brdy. Její historie sahá do 17. století, kdy byl zasypán původní hradní příkop a vznikl základ dnešního parku.

Luftova zahrada v Plzni

Luftova zahrada v Plzni

Zahradu založil mezi roky 1918 a 1933 JUDr. Vilém Luft jako svou soukromou okrasnou zahradu se dvěma okrasnými rybníky, množtvím exotických dřevin, altánem a sochařskou výzdobou. Vlhký charakter pozemku dává vyniknout mokřadním a vlhkomilným společenstvím rostlin i živočichů.

Arboretum v Semetíně

Arboretum v Semetíně

Zahrada a lesopark Arboretum Semetín se nachází v obci Semetín, která je místní částí města Vsetín a leží od něj 4 km severozápadním směrem. Zájemci zde mohou zhlédnout na pět stovek druhů nejen okrasných dřevin ze všech koutů světa, ale také staré valašské ovocné odrůdy.

Zámecký park Kačina

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Na Újezdu v Praze navštivte ateliér Josef Sudka, známého českého fotografa, který v v jednoduchých podmínkách ateliéru žil, pracoval a současně ho až do smrti využíval jako laboratoř. Ateliér představuje jak díla mnohých autorů, tak se vrací také k rozsáhlému dílu Josefa Sudka.

Zámecký park Velké Březno

Zámecký park Velké Březno

Zámecký park ve Velkém Březně byl založen v polovině 19. století, kdy si hrabě Karel Chotek, purkrabí Českého království, zde nechal postavit rodinné sídlo. V bezprostřední blízkosti kolem něj dal upravit malý přírodně krajinářský park, který volně přecházel v les.

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka se nachází na severním okraji Bolevce. Zakladatelem byl roku 1956 Ing. Karel Kaňák poté, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice". Protože dosavadní pokusné plochy nestačily, rozhodl se založit sbírku světového sortimentu druhů rodu Pinus.

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Severovýchodně od Prahy se nachází rokoková stavba – zámek Měšice. Zámek je trvale pro veřejnost uzavřen. Součástí areálu je rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami, vyzdobený volně umístěnými sochami.

Zámecké zahrady v Litomyšli

Zámecké zahrady v Litomyšli

Klidná místa k odpočinku nabízejí zámecké zahrady, které obklopují zámek ze tří světových stran.

Zámek Velké Opatovice – architektonický skvost s krásným parkem

Zámek Velké Opatovice – architektonický skvost s krásným parkem

Barokní zámek vystavěný na místě gotické tvrze byl pozdně barokně rozšířený v polovině 18. století. Počátkem 20. století proběhly secesní úpravy a po požáru roku 1973 proběhla dostavba v duchu moderního baroka.

Další aktuality

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda

Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu

Během dubna je možno pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Vrcholné období, kdy jsou letos na obloze patrné i pouhým okem, právě nastává, odehraje se 16. až 25. dubna, maximum se pak očekává 22. dubna 2024. Oči k nebi je však třeba pozvednout brzy ráno. Vesmírné představení však neskončí, poslední meteory spatříte 30. dubna.
Příroda

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!
Příroda

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

Česká republika má mnoho přírodních krás. S trochou nadsázky lze říci, že se u nás dá najít všechno: od horské krajiny přes lesotundru, step, mokřady a rašeliniště, slaniska s dozvuky vulkanické činnosti, vyhaslé sopečné útvary, rozmanitá skalní města, ledovcová jezera ale i několik malých „pouští“, tzv. písečných přesypů. Pojďte tato místa objevit i vy! Portál Kudy z nudy vám poradí, kam se vydat na zajímavý výlet do přírody.
Příroda