Úvod > Aktuality > Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek
Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Vydáno 9. června 2021
Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad o víkendu 12. - 13. června 2021, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
Zatímco v některých krajích se během víkendu 12. a 13. června otvírají spousty soukromých zahrad, klášterní zahrady a dokonce i zahrádkářské kolonie, jinde Víkend otevřených zahrad stojí na běžně přístupných zámeckých parcích, botanických zahradách či arboretech. Prohlídky a programy vás seznámí se zahradním umění a architekturou, s historií a budoucností jednotlivých zelených zákoutí a případně s příběhem a tajemstvím vybrané zahradní stavby či uměleckého prvku.
 

Praha: Zahrady pod Hradem i zahrádkářské kolonie

urnový háj zbraslavV Praze je Víkend otevřených zahrad možností jak navštívit jindy nepřístupná místa. Tradičně bude otevřena historická zahrada u Trojského zámku, certifikovaná "Přírodní zahrada" na Stanici přírodovědců DDM hl.m. Prahy a Zahrady pod Pražským hradem.

Mezi zvláštní místa určitě patří komunitní zahrada Paletka v Praze na Proseku, útulný zelený kout Prahy. Kdo hledá příležitost k pěstování ovoce a zeleniny, nebo k poznávání nových lidí, má u nás své místo. Každý člen má u nás svůj soukromý záhonek, ale všichni se starají i o společné stromy, keře i záhony.

A krásný zážitek přinese také výlet do zahrádkářské osady Kamínka, fungující již od roku 1983. Snoubí se zde radost z vlastnoručních výpěstků a pobytu v zahradě. Nejdete zde zajímavé rostliny i přátelské prostředí. Dozvíte se o aktuálních problémech, s nimiž se zahrádková osada (a nejen tato) potýká. Součástí je prohlídka bonsajové zahrádky. I Toulcův dvůr zve na návštěvu, a to do míst, kam normálně veřejnost nemá přístup - ve hře je zahradnictví, zahrada Mateřské školy Semínko či zahrádka Rodinného centra Mateřídouška.
 

Střední Čechy: v čele stojí zámecké parky

vrchotovy janoviceVe středních Čechách otvírá své brány přehršel historických zámeckých parků a zahrad, například ve Veltrusech, Měšicích či Kačině. Otevřen bude zájemclm také průhonický Dendrologický park anebo přírodní zahrada u Sázavského kláštera.

Raritou je několik dalších soukromých zahrad s lákavými názvy, například zahrada u Zelené kočky, zahrada Jamky v Leleticích anebo Česká zahradnická akademie Mělník v areálu školy. Přírodní romantickou zahradu v anglickém stylu doplněnou permakulturní zeleninovou zahradou objevíte v Libušíně a za návštěvu určitě stojí také Zahradní dvůr Listen v obci Straky na Nymbursku. V nivě říčky Vlkavy vznikla nevšední zahrada, plná květin, formálních i přírodních záhonů, protkaná vodními kanály. Mnoho historizujících prvků navozuje romantickou atmosféru. V hospodářské části zahrady jsou chována okrasná i domácí zvířata. Od roku 2004 se zahrada rozrůstá o nové záhony i drobné zahradní stavby.
 

Jižní Čechy: poznejte krásy soukromých zahrad a květinových farem

Miniarboretumjižních Čechách můžete objevovat celé řady soukromých přírodních zahrad. V sobotu 12. 6. se od 13:00 otevře Mini arboretum Žernovice - soukromá rodinná zahrada v nadmořské výšce 720 metrů, která se rozkládá na čtyřiceti arech. Mezi nejvzácnější dřeviny na zahradě patří Pajehličník přeslenatý, Ostrolistec kopinatý, Cedr libanonský, Sekvojovec obrovský, Metasekvoje čínská, Liliovník tulipánokvětý, Kryptomerie japonská atd. V arboretu je malé jezírko s vodními živočichy a rostlinami.

Přírodovědné muzeum Semenec bude otevřeno po oba dny. V areálu uvidíe přírodovědné sbírky - lesní společenstva jižních Čech, geopark jihočeských hornin, sbírku světových druhů borovic, kolekce jedlí, smrků, vrb... Část areálu je oddělená s pastevním chovem koní. Přírodní ukázková zahrada Radonice a Trvalkové zahradnictví Herba Grata je soukromou venkovskou zahradou se starými ovocnými stromy, hlavní roli zde hrají trvalkové výsadby. K vidění i oranžerie v anglickém stylu nebo malá zeleninová zahrádka. Otevřeno je kromě víkendu i v pátek!

Zahrada RudolfovK návštěvě bude lákat také Venkovská zahrada Višňová s trvalkami i sady, Selská užitková zahrada Bochníčkovi ve Slavonicích, kde majitelé nabízejí sazenice bylin v širokém sortimentu. V Rudolfově najdete zahradu Anastaziem která je součást areálu přírodních zahrad Pozemské nebe. Ukázková soukromá přírodní zahrada v Čechách o rozloze 6500 m2 nabízí exkurze pro odbornou i laickou veřejnost, kurzy o přírodních zahradách i výukové programy pro všechny stupně škol.

V Prachaticích bude otevřena přírodní zahrada u Cipíska - soukromá zahrada u rodinného domu ukazuje možnou podobu přírodní zahrady v klasické soudobé zástavbě rodinných domů se zahradami. Součástí zahrady jsou úly, vyvýšené záhony, louka, ježkovník, jezírko a broukovník. V Leštině zase najdete květinovou farmu Kveteto. Uvidíte tu záhony plné trvalek a letniček, prostě čerstvé květiny plné vůně a barev!
 

Plzeňsko: meditační, vodní a dětské zahrady

Arboretum SofronkaZámecký park Mlázovy, Luftova zahrada a meditační zahrada Památník obětem zlaPlzni anebo historická zahrada zámku Kozel či Nečtiny – to jsou místa, kam se můžete vypravit na Plzeňsku. Známá místa doplňuje celá řada soukromých zahrad, ale také zahrádky u mateřských školek a lesních školek, klášterní zahrady nebo hřbitov.

K návštěvě láká také Zahrada Na Roubence v Tymákově. Přírodní zahrada venkovského stylu u roubené chalupy z roku 1813 je přirozeně rozdělena domem na dvě části, odpočinkovou a užitkovou část za domem. Staré vzrostlé jabloně jsou útočištěm řady druhů ptáků. Zachovány jsou staré odrůdy jedlých keřů a vznikl zde trvalkový záhon jako z doby našich babiček. Užitková zahrada je divoká symbióza bylinkových a zeleninových záhonů, jedlých keřů. Podobně laděná je i Zahrada u malíře (Myslovice 16), kterou doplňuje chov drobné drůbeže.
 

Západ a severozápad: málo známé zámky

Bečov nad Teplouregionu Západočeské lázně se k Víkendu otevřených zahrad přihlásila botanická zahrada v Bečově nad Teplou a rozlehlý Kynžvartský zámecký park.

Severozápadním Čechám kralují zámecké parky: Krásný Dvůr, Velké Březno a botanická zahrada Teplice, ale i na zatím méně známý zámek Stekník. Velmi zajímavá bude návštěva Vlčihorské BIO zahrady. Komentované prohlídky se konají pouze v sobotu 12. 6. 2021 v 10:00, 12:00 a 15:00 hodin. Výsadba se zaměřuje na rostliny aromatické (které mají své využití v aromaterapii), místní druhy (údržba ohrožených druhů), staré odrůdy (v zájmu jejich udržení) a užitkové (které mají tradici v domácím pěstování a využití ve zpracováním na tzv. domácí lékarnu).
 

Východní Čechy: anglické parky a tajuplné zahrady

kuks bylinková zahradaMezi zahradami a parky, lákajícími k návštěvě na Královéhradecku a ve východních Čechách, najdete například unikátní rozárium v historické zahradě u vily Čerych u České Skalice (Křenkova 477) či Přírodní zahradu na Dotek - Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově. Na návštěvu láká všechny zájemce i zámek Opočno.

Všem se bezplatně otevře také soukromý park na zámku v Častolovicích. Růžová zahrada založená roku 1992 po restituci má více než 200 odrůd historických i moderních růží. Všechny růže jsou označené. Otevřená bude i Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

divná zahrada u emmyV Pardubickém kraji zve k návštěvě podivuhodná Zahrada v říši divů a Muzeum u Divnej Emmy (otevřeno od pátku do neděle 10:00 - 19:00, Líšnice 230 - Žamberk). Krásná je zrekonstruovaná zámecká zahrada ve Slatiňanech. Letošní Víkend otevřených zahrad v zámeckém areálu Slatiňany se koná v neděli 13. června a nabídne šest komentovaných prohlídek, program pro děti o pěti aktivitách a v neposlední řadě návštěvníky zavede i do běžně nepřístupných míst.

Otevřena bude také zahrada u zámku Hrochův Týnec a v neděli barokní zahrada zámku Litomyšl. Na komentované prohlídky se můžete vydat v neděli od 15:30 a 16:30 hod. se začátkem u zahradního průčelí panského domu. Zájemci o procházku se budou moci pokochat empírovou výzdobou saletu, seznámí se s grottou, sochařskou výzdobou zahrady atd. Panský dům bude v tento den od 15:00 do 16:30 hostit program pro dětské návštěvníky a jejich doprovod.
 

Vysočina a jižní Morava: krása rozkvetlé krajiny

Koho lákají soukromé zahrady, přírodní a historické parky, ten by se měl vypravit na Vysočinu a na jižní Moravu. Řada přírodních zahrad a okrasných zahrádek se akce účastní už několik let a jejich majitelé patří k ostříleným matadorům.

Vedle osvědčených turistických cílů, jakými jsou například Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích, zámecký park v Lednici, Otevřená zahrada Nadace Partnerství v Brně, Salaš Travičná či zámecké parky ve Slavkově, Rájci nad Svitavou nebo Velkých Opatovicích, otvírají během Víkendu otevřených zahrad své brány také místa, kam se běžně není možné jednoduše podívat, například Akademická zahrada a Tematické zahrady-Labyrint přírody a ráj zahrad Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity (Valtická 337, Lednice - otevřeno v sobotu i neděli 10:00 - 17:00). Pěkným cílem bude i exotická zahrada Přibice (Přibice 500), otevřeno bude od pátku do neděle 10:00 - 17:00. Kolem rybníčku s koi kapry jsou vysazeny mohutné palmy, nechybí vzrostlé olivovníky, fíkovníky, mnoho druhů juk a zajímavých exotických rostlin. V zahradě se nachází cca 30 druhů různých palem a cykasů.

javorová alejVysočina pak nabízí prohlídku zahrady hradu Kámen, ukázkovou přírodní zahradu u Chaloupky na dobrém konci v Hněvkovicích (pouze v sobotu, komentovaná prohlídka v 10, 12 a 14 hodin) anebo Květinovou farmu v javorové aleji (Javorová 2262, Pelhřimov). Jedná se o certifikovanou přírodní zahradu, kde se pěstují jedlé květniny a byliny v bio kvalitě, trvalky i ovocné a okrasné keře a stromy. Otevřeno je zde v sobotu od 8:00 do 17:00 hodin.

Po oba dny (10:00 - 18:00) bude otevřena ukázková přírodní zahrada Chrástov. Členitá přírodní zahrada kolem bývalé zemědělské usedlosti s uzavřeným dvorem. Prostor o rozloze 5 500 m2 s přirozenými biotopy je vhodný pro spoustu volně žijících živočichů - skokany, rosničky, ropuchy, ještěrky, veverky, netopýry... Pěstuje se zde zelenina, ovoce, bylinky, trvalky a zahrada je pro majitele hlavně i místem relaxačním a rekreačním.
 

Východní Morava: zahrady zámecké i klášterní

Květná KroměřížMísta na východní Moravě, která během Víkendu otevřených zahrad můžete navštívit, prozrazují polohu v kraji živých poutnických tradic a známých poutních míst. Například v Kroměříži zvou na prohlídky Podzámecké a Květné zahrady. Zamířit lze také do zahrady zámku Buchlovice. Tam s ebudou také konat komentované prohlídky "Poznej svůj oblíbený park novým způsobem".

ZahradaVenkovská přírodní zahrada a sad v blízkosti Zlína, to je Přírodní zahrada Pasekářská idylka (Jaroslavice 56). Prohlédnete si zeleninovou, bylinkovou a květinovou zahradu, vyvýšený záhon, sad se včelami nebo budky pro ptáky. Otevřeno je zde pouze v pátek 17:00 - 19:00 a v  sobotu 14:00 - 18:00 hodin. 

Přírodní Zahrada poznání u Valašského ekocentra ČSOP (Šafaříkova 555, Valašské Meziříčí) vás zve na hmyzí hotel, bylinkovou spirálu, zahradní jezírko s vodními rostlinami, květinové záhony s trvalkami a letničkami, bylinkovou spirálu, zeleninové záhony, broukoviště, vrbovou chýši, založenou květnatou louku, expozici ptačích budek a mnohé další prvky přírodní zahrady.
 

Střední a severní Morava: botanická, arboreta a zámecké parky

Arboretum Nový DvůrOlomouc nabízí o Víkendu otevřených zahrad možnost navštívit arboretum Bílá Lhota. V sobotu a neděli se tam budou konat komentované prohlídky, a to vždy ve 14 hodin. Pozadu nezůstává ani Botanická zahrada a Rozárium Výstaviště Flora Olomouc. V botanické zahradě jsou k dispozici obří dřevěné šachy, pétanque, malování křídou na asfalt, létající talíře či badmintonové pálky.  Zajímavá jsou i zastavení u hmyzího hotelu a broukoviště. Otevřeno je zde ale od pátku do neděle od 9:30 do 18:00 hodin.

K lákavým cílům patří také historické parky u zámku v Čechách pod Kosířem nebo zámecký park Veselíčko. Parkem prochází Hraběnčina naučná stezka (25 zastavení v obci) a nejvzácnější stromy popisují infotabule sestavené okružní cestou parkem. Podívat se můžete i do Bobří zahrady v Hranicích (Zborovská 293), kterou spravují hraničtí skauti, rodiče a dobrovolníci jako ukázkovou permakulturní zahradu.
Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Pozdravy z cest v zahradě zámku Slatiňany

2.6.
31.10.
Pozdravy z cest v zahradě zámku Slatiňany

Pozdravy z cest je název hry pro děti i dospělé, kterou si zahrajete v zámecké zahradě Slatiňany. V areálu je rozmístěno 18 pohlednic z 18 evropských zemí, které na přelomu předminulého a minulého století dostala od příbuzných a přátel princezna Charlotta z Auerspergu.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.

Anglický zámecký park Kynžvart

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Zpřístupněny jsou prostory zámecké kaple, sala terreny, chodby prvního patra a jižního křídla zámku s výstavou historických hraček a kočárků z konce 19. a začátku 20. století. Zajímavá je i zámecká terasovitá zahrada.

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Valeč s barokní zahradou

Zámek Valeč s barokní zahradou

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat budovu kovárny a teatron. Zpestřením zimní sezony jsou noční prohlídky s lucernou.

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Zámecký park Kačina

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Arboretum v Semetíně

Arboretum v Semetíně

Zahrada a lesopark Arboretum Semetín se nachází v obci Semetín, která je místní částí města Vsetín a leží od něj 4 km severozápadním směrem. Zájemci zde mohou zhlédnout na pět stovek druhů nejen okrasných dřevin ze všech koutů světa, ale také staré valašské ovocné odrůdy.

Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň je životním dílem politického vězně L. Hrušky, který v rekreačním území na jižním okraji Plzně vybudoval areál výjimečné krásy a harmonie. Zahrada s monumentální Křížovou cestou a kaplí M. Kolbeho je místem pro odpočinek i zamyšlení.

Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města - to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí v památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství.

Luftova zahrada v Plzni

Luftova zahrada v Plzni

Zahradu založil mezi roky 1918 a 1933 JUDr. Vilém Luft jako svou soukromou okrasnou zahradu se dvěma okrasnými rybníky, množtvím exotických dřevin, altánem a sochařskou výzdobou. Vlhký charakter pozemku dává vyniknout mokřadním a vlhkomilným společenstvím rostlin i živočichů.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Někdejší městská botanická zahrada je od 50. let minulého století ve správě Univerzity Palackého v Olomouci. Od dubna do října se otevírá studentům a žákům všech typů škol i široké veřejnosti.

Zámecký park Velké Březno

Zámecký park Velké Březno

Zámecký park ve Velkém Březně byl založen v polovině 19. století, kdy si hrabě Karel Chotek, purkrabí Českého království, zde nechal postavit rodinné sídlo. V bezprostřední blízkosti kolem něj dal upravit malý přírodně krajinářský park, který volně přecházel v les.

Ekocentrum Dotek - dům obnovy tradic, ekologie a kultury

Ekocentrum Dotek - dům obnovy tradic, ekologie a kultury

Nové sídlo ekologické organizace nabízí vedle kvalitního ubytování a místní kuchyně také celou řadu jedinečných věcí a služeb, které nikde jinde nenajdete. Přijeďte se přesvědčit do Horního Maršova sami, že alternativy existují!

Salaš Travičná Kopanice - poznejte život našich předků

Salaš Travičná Kopanice - poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě - Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Zámek Nečtiny

Zámek Nečtiny

Novogotický zámek je perlou obce Nečtiny na Plzeňsku. Romantický zámek se stylovými novogotickými věžemi na nároží a vysokými trojúhelníkovými štíty s cimbuřím obklopuje park s velkým rybníkem.

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově

Zahrada respektuje původní sad starých odrůd jabloní a hrušek, v zelinářské části tradiční druhy zeleniny a bylinek, které se využívají ve zdejší kuchyni. Dále je zde okrasná část, divoký koutek, herní prvky, úkryty pro různé živočichy a jezírko.

Vlčihorská zahrada

Vlčihorská zahrada

Vlčihorská zahrada je veřejná botanická zahrada se zaměřením na léčivé i užitkové rostliny. Výsadba se zaměřuje na rostliny aromatické, které mají své využití v aroma terapii a staré místní druhy rostlin.

Toulcův dvůr - farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr - farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr, středisko ekologické výchovy, tvoří komplex památkově chráněných budov (gotický špýchar, barokní stáje) a přírodní areál o rozloze 10 ha zahrnující sad, pole, louku, lužní les a také mokřad.

Zámecké zahrady v Litomyšli

Zámecké zahrady v Litomyšli

Klidná místa k odpočinku nabízejí zámecké zahrady, které obklopují zámek ze tří světových stran.

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka se nachází na severním okraji Bolevce. Zakladatelem byl roku 1956 Ing. Karel Kaňák poté, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice". Protože dosavadní pokusné plochy nestačily, rozhodl se založit sbírku světového sortimentu druhů rodu Pinus.

Zámecký park Mlázovy

Zámecký park Mlázovy

Při prohlídce zámeckého parku v Mlázovech najdete staleté stromy podél cest i neobvyklé druhy dřevin.

Vila Čerych - vzdělávací středisko v České Skalici

Vila Čerych - vzdělávací středisko v České Skalici

Vila Čerych patří ke klenotům české předválečné architektury. Rodinné sídlo Čerychů navrhl přední český architekt Otakar Novotný. Objekt vily byl přestavěn na vzdělávací středisko.

Zámek Veselíčko

Zámek Veselíčko

Zámek, jemuž dal v roce 1769 pozdně barokní podobu fulnecký stavitel Thalherr, byl majetkem rodu Podstatských–Liechtensteinů. V zámku se nachází Kaple sv. Františka Paluánského a patří k němu udržovaný zámecký park. V zámku sídlí Dětský domov se základní školou.

Další aktuality

24.6.
2021
Turistická místa ožívají!

Turistická místa ožívají!

Letní sporty
24.6.
2021
Města ožívají!

Města ožívají!

Památky