ÚvodAktualityVíkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek
Příroda

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

  • 5. června 2024
Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad o víkendu 8. – 9. června 2024, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
Zatímco v některých krajích se během víkendu 8. až 9. června otvírají spousty soukromých zahrad, klášterní zahrady a dokonce i zahrádkářské kolonie, jinde Víkend otevřených zahrad stojí na běžně přístupných zámeckých parcích, botanických zahradách či arboretech. Prohlídky a programy vás seznámí se zahradním uměním a architekturou, s historií a budoucností jednotlivých zelených zákoutí a případně s příběhem a tajemstvím vybrané zahradní stavby či uměleckého prvku. Skvělá je také možnost popovídat si o svých plánech (například stavbě jezírka nebo vybudování přírodní zahrady) přímo s někým, kdo si touto zkušeností již prošel, otevřel se světu a rád vám poradí.
 

Praha: Od zahrad pod Hradem po zahrádkářské kolonie

urnový háj zbraslavV Praze je Víkend otevřených zahrad možností, jak navštívit jindy nepřístupná místa. Tradičně bude otevřena historický park v NKP Vyšehrad, certifikovaná Přírodní zahrada na Stanici přírodovědců DDM hl.m. Prahy a Zahrady pod Pražským hradem.

Mezi zvláštní místa určitě patří Léčebná zahrada sv. Josefa ve Vlašské ulici, přírodní zahrada v Toulcově dvoře, soukromá zahrada galerie Scarabeus, zahrádkářská kolonie Libeňský ostrov, zahrady Zámku Troja či areálu Zámku Ctěnice. Zajímavostí je i Botanická zahrada fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze Suchdole.
 

Střední Čechy: v čele stojí zámecké parky

vrchotovy janoviceVe středních Čechách otvírá své brány přehršel historických zámeckých parků a zahrad, například v DobříšiMěšicích, Mníšku pod Brdy či Kačině. Otevřen bude zájemcům také Průhonický park či historický park u zámku Vrchotovy Janovice.

Raritou je několik dalších soukromých zahrad s lákavými názvy, například Neobyčejně obyčejná zahrada Růžová, komunitní zahrada Staré školy ve Vraném nad Vltavou anebo Česká zahradnická akademie Mělník v areálu školy. Zážitkem je květinová farma Loukykvět v Mšeckých Žehrovicích, kde bude možné zakoupit sazenice trvalek, letniček, i sazeničky chryzantém. Přírodní romantickou zahradu v anglickém stylu doplněnou permakulturní zeleninovou zahradou objevíte v Libušíně a za návštěvu určitě stojí také přírodní Zahrady Myšlín s bistrem s denní nabídkou z lokálních surovin, komentovanými prohlídkami i prodejem sazeniček a bylin. 
 

Jižní Čechy: poznejte krásy soukromých zahrad a květinových farem

Miniarboretumjižních Čechách můžete objevovat celé řady soukromých přírodních zahrad. V sobotu 8. 6. se od 13:00 otevře Mini arboretum Žernovice - soukromá rodinná zahrada v nadmořské výšce 720 metrů, která se rozkládá na čtyřiceti arech. Mezi nejvzácnější dřeviny na zahradě patří Pajehličník přeslenatý, Ostrolistec kopinatý, Cedr libanonský, Sekvojovec obrovský, Metasekvoje čínská, Liliovník tulipánokvětý, Kryptomerie japonská atd. V arboretu je malé jezírko s vodními živočichy a rostlinami. Přírodovědné muzeum Semenec bude otevřeno po oba víkendové dny. V areálu uvidíte přírodovědné sbírky které se prolínají s herními a naučnými prvky, dobrodružnými úkoly a aktivitami pro děti. Čekají vás bylinkové dílničky, komentované prohlídky i divadýlko Dášenka. Trvalkové zahradnictví Herba Grata je soukromou venkovskou zahradou se starými ovocnými stromy, hlavní roli zde hrají trvalkové výsadby. K vidění je i oranžerie v anglickém stylu nebo malá zeleninová zahrádka. 

Zahrada RudolfovK návštěvě bude lákat také Venkovská zahrada Višňová s trvalkami i sady, Ukázková přírodní zahrada Bochníčkovi v Mutišově u Slavonic, kde majitelé nabízejí sazenice bylin v širokém sortimentu. V Rudolfově najdete Zahrady nad městem (dříve Pozemské nebe) – jedná se o první rodový statek v Čechách. Součástí areálu je Centrum osobního rozvoje Měsíčnice, první ukázková přírodní zahrada v Čechách – Anastazie, komunitní přírodní zahrada – Naše zahrádka a Oochod Tvorimesrdcem.cz. V obci Skály bude otevřena venkovská užitková zahrada PermaFood plná užitkových rostlin a tisícem míst a zákoutí, kde může vegetovat nespočet živočišných i rostlinných pomocníků. Za návštěvu bude stát také zámecký park zámku Lnáře. Ve Strunkovicích nad Blatnicí bude v sobotu otevřena krásná Ptačí zahrada, kde jsou ptáci na prvním místě. Jsou všude. Hnízdí pod stříškou, v okapu, v živém plotě, předvádí se na louce...
 

Plzeňsko: meditační, vodní a dětské zahrady

Arboretum SofronkaLuftova zahrada a meditační zahrada Památník obětem zlaPlzni, arboretum Sofronka anebo historický park v Blovicích či Spodní zahrada kláštera Chotěšov – to jsou místa, kam se můžete vypravit na Plzeňsku. Známá místa doplňuje celá řada soukromých zahrad, ale také školní zahrady, komunitní zahrady i klášterní. Nechybí zahrady zámku v Blovicích, zámecký park Mlázovy, Luhov či zámek Veselí nad Úhlavou.

K návštěvě láká například Zahrada Na Roubence v Tymákově. Přírodní zahrada venkovského stylu u roubené chalupy z roku 1813 je přirozeně rozdělena domem na dvě části, odpočinkovou a užitkovou část za domem. Staré vzrostlé jabloně, staré odrůdy jedlých keřů, trvalkový záhon jako z doby našich babiček. Podobně laděná je i Zahrada u malíře (Myslovice 16), kterou doplňuje chov drobné drůbeže. Soukromou prvorepublikovou zahradu najdete v Janovicích nad Úhlavou, tam vám bude dobře i příjemně divoké Zahradě s duší
 

Západ a severozápad: málo známé zámky

Bečov nad TeplouV Karlovarském kraji se k Víkendu otevřených zahrad přihlásila botanická zahrada v Bečově nad Teplou, historická zahrada zámku Valeč, rozlehlý Kynžvartský zámecký park a zámecký park zámku Ostrov. Je součástí areálu ostrovského zámku, Paláce princů a Letohrádku. V rámci víkendu otevřených zahrad v Ostrově. proběhnou dvě komentované prohlídky.

Také Ústeckému kraji kralují zámecké parky: Krásný Dvůr, zámek Stekník či Ploskovice. Velmi zajímavá bude návštěva Vlčihorské BIO zahrady Nobilis Tilia. Otevřeno je pouze v sobotu a komentované prohlídky se konají v 10:00 a 12:00 hodin. Výsadba se zaměřuje na rostliny aromatické (které mají své využití v aromaterapii), místní druhy (údržba ohrožených druhů), staré odrůdy (v zájmu jejich udržení) a užitkové (které mají tradici v domácím pěstování a využití ve zpracováním na tzv. domácí lékarnu).
 

Východní Čechy: anglické parky a tajuplné zahrady

kuks bylinkyMezi zahradami a parky, lákajícími k návštěvě na Královéhradecku a v Pardubickém kraji, najdete například sbírkovou zahradu Zdobín s opravdu velkým množstvím vzácných i ohrožených botanických druhů. Nechybí ani zvířecí pomocníci. Na návštěvu láká všechny zájemce i bylinková zahrada na Kuksu nebo Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Otevřena bude také ukázková přírodní zahrada ekocentra A Rocha (Dobré 85) či soukromá zahrada se specifickým mikroklimatem na Korunce

V Pardubickém kraji zve k návštěvě zámecký park a oranžérie Letohrad, v neděli bude možné navštívit s průvodci areál zámku a parku Učiliště Chroustovice. Otevřené budou také Klášterní zahrady Fatimy Koclířov - v příjemném prostředí se můžete kdykoliv zastavit, ubytovat se, občerstvit po dlouhé cestě, zastavit se na chvíli v každodenním shonu. Pozvánku ke vstupu máte i na Kouzelnou zahradu Lichkov v anglickém venkovském stylu s japonskými prvky, která se nachází v malebné oblasti podhůří Orlických hor s výhledem na nedaleké kopce. Krásná je i ukázková přírodní zahrada Ekocentra Stolístek. Uvidíte tu medonosné záhony, jak trvalkové, tak i z letniček, přírodní jezírko s prvky pro enviromentální vzdělávání. V zadní části zahrady vrbičkový tunel, výběh s lamami a jedlý les.
 

Vysočina a jižní Morava: krása rozkvetlé krajiny

zámek ValticeKoho lákají soukromé zahrady, přírodní a historické parky, ten by se měl vypravit na Vysočinu a na jižní Moravu. Řada přírodních zahrad a okrasných zahrádek se akce účastní už několik let a jejich majitelé patří k ostříleným matadorům. Vedle osvědčených turistických cílů, jakými jsou například Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích, Otevřená zahrada Nadace Partnerství v Brně (9. 6.), Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích či zámecké parky v Mikulově a Břežanech, otvírají během Víkendu otevřených zahrad své brány také místa, kam se běžně není možné jednoduše podívat. Například Akademická zahrada a Tematické zahrady-Labyrint přírody a ráj zahrad Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity (Valtická 337, Lednice – otevřeno v sobotu i neděli 10:00 – 17:00. Pěkným cílem bude i exotická zahrada Přibice (Přibice 500). Kolem rybníčku s koi kapry jsou vysazeny mohutné palmy, nechybí vzrostlé olivovníky, fíkovníky, mnoho druhů juk a zajímavých exotických rostlin. V zahradě se nachází cca 30 druhů různých palem a cykasů.

javorová alejVysočina nabízí prohlídky většinou soukromých zahrad. Otevřeny budou ukázkové přírodní zahrady Stará Říše a Na dobrém konci v Hněvkovicích anebo soukromá zahrada Návratu domů v Telči s prvky a filozofií japonských zahrad. Na návštěvu se můžete vydat také do zahrady umělců – zahrada v Oslavici s keramickou dílnou. K vidění je trvalková předzahrádka, skalka ze syenitu s rozličnými netřesky a rozchodníky, uzavřený dvůr s keramickou dílnou a zahrada na mírném jižním svahu s ovocnými stromy a zeleninovými záhony. Manželé Otáhalovi budují svou nádhernou zahradu v Polici již 10 let a srdečně vás v sobotu i neděli zvou na prohlídku. Historické růže, anglické růže, skalkové růže, parkové růže, pnoucí růže, keřové růže a jiné květiny nabídne všem milovníkům růží v sobotu Růžová zahrada Sedlice. Po celý víkend se můžete těšit na Vavřínovou zahradu - relaxační vonnou přírodní zahradu s přírodním koupacím biotopem, apidomkem a vyvýšenými záhony plná bylin, ovoce a zeleniny se nachází v Hybrálci.
 

Východní Morava: zahrady zámecké i klášterní

Květná KroměřížMísta ve Zlínském kraji, která během Víkendu otevřených zahrad můžete navštívit, prozrazují polohu v kraji živých poutnických tradic a známých poutních míst. Například v Kroměříži zvou na prohlídky Podzámecké a Květné zahrady. Zamířit lze také do Klášterní zahrady Velehrad, brána dokořán bude i v ukázkové přírodní zahradě Centra Veronica Hostětín. Přístupná bude i zahrada barokního zámku ve Zdounkách. Chybět nesmí státní zámek Buchlovice, kde budou v sobotu a v neděli v 10:30, 12:30 a 14:30 prohlídky se zahradníkem. 

ZahradaPřírodní Zahrada poznání u Valašského ekocentra ČSOP (Šafaříkova 555, Valašské Meziříčí) vás zve na hmyzí hotel, bylinkovou spirálu, zahradní jezírko s vodními rostlinami, květinové záhony s trvalkami a letničkami, zeleninové záhony, broukoviště, vrbovou chýši, založenou květnatou louku, expozici ptačích budek a mnohé další prvky přírodní zahrady. Přístupná bude v sobotu také Farní zahrada s historickou farní stodolou v obci Velký Ořechov. Otevírají se zde překrásné výhledy na Buchlov a roviny v okolí Uherského Hradiště. V neděli čeká milovníky zahrad Pasekářská idylka – přírodní zahrada a ovocný sad u staré zemědělské usedlosti v osadě Láze na Želechovických pasekách.
 

Střední a severní Morava: botanická, arboreta a zámecké parky

Arboretum Nový DvůrOlomoucký kraj nabízí možnost v sobotu navštívit květinovou farmu Krásenka nedaleko Přerova. Pěstují se zde květiny v souladu s přírodou, bez chemických hnojiv. Komentovanou prohlídku se zahradníkem nabízí oba dny ve 14:00 zámek Čechy pod Kosířem. K lákavým cílům patří historický zámecký park Veselíčko. Parkem prochází Hraběnčina naučná stezka (25 zastavení v obci) a nejvzácnější stromy popisují infotabule sestavené okružní cestou parkem. Zahrada bývalé piaristické koleje v Lipníku nad Bečvou je sice trochu zarostlá, ale proto zve návštěvníky na zábavnou stezku za historií zahrady a workshop Objev krásu plevele. Nebude chybět sousedské posezení u kávy a domácích moučníků. Během celého víkendu se můžete dozvědět něco o dřevinách i květeně ve Spitznerových sadech a Botanické zahradě Petra Albrechta v Prostějově. Hezký den si můžete udělat v neděli Na naší zahrádce Slatince. Jde o komunitní zahradu u fary ve Slatinicích.
Zámecká zahrada se sloupovou kolonádou v Lysicích Památky

Zámecká zahrada se sloupovou kolonádou v Lysicích

Jeden z prohlídkových okruhů na zámku Lysice vás provede zámeckou zahradou s unikátní sloupovou kolonádou s krytou pergolou. Park zahradnictví prošly celkovou památkovou obnovou, obdiv si zaslouží nově od sezony 2024 i ojediněle technicky řešená fíkovna s posuvnou střechou.

Arboretum Nový Dvůr Příroda

Arboretum Nový Dvůr

V Arboretu Nový Dvůr můžete zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy Památky

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Severovýchodně od Prahy se nachází rokoková stavba – zámek Měšice. Zámek je trvale pro veřejnost uzavřen. Součástí areálu je rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami, vyzdobený volně umístěnými sochami.

Ekologické Centrum Veronica Hostětín Zážitky

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Vlčihorská zahrada Příroda

Vlčihorská zahrada

Přijměte pozvání k nám do Vlčí Hory v severních Čechách. Kromě výroby kosmetiky tu vytváříme také vlídné místo zasvěcené aromaterapii a přírodě, kde si můžete odpočinout a načerpat novou energii i inspiraci.

Zámecký park v Bruntále Příroda

Zámecký park v Bruntále

Nejvýznamnější památkou nejen města, ale i regionu je zámek, který vznikl ve 2. polovině 16. století přestavbou původního městského hradu z konce 15. století. K němu přiléhá zámecký park, jehož vznik je datován do 16. století. Rozloha této zelené oázy je více než 2,5 ha.

Zámek Ostrov Památky

Zámek Ostrov

Jedná se o komplex několika budov zvaných Šlikovský zámek, Lauenburský zámek a Palác princů. Jižně a zejména západně od zámku se rozprostírá Zámecký park – kdysi zvaný osmý div světa.

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou Kultura

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou

Relax, zábava a poznání pro děti i dospělé s vyhlídkou na údolí Lužnice a Vltavy.

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje Památky

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera a obce, kapitulní síň, kostel, freska, výstavy a hasičské muzeum.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města Památky

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok Památky

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Luhov na Plzeňsku Památky

Zámek Luhov na Plzeňsku

Pozdně barokní zámek z roku 1780 nabízí expozici zámeckých interiérů s grafikami anglického malíře Williama Hogharta z klasicistního období. Dále je přístupný park s renesanční sýpkou, rybníkem a tvrzištěm.

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků Památky

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě – Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky Památky

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla.

Dendrologická zahrada v Průhonicích Příroda

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna Památky

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Francouzská zahrada na zámku Dobříš Příroda

Francouzská zahrada na zámku Dobříš

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 revitalizací.

Zahrady pod Pražským hradem Příroda

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. Vstup do zahrad je z Valdštejnské ulice přes Kolowratské nádvoří.

Zámek Stekník na Žatecku Památky

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Vytváří jedinečnou a monumentální kompozici v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Farma Blatnička Životní styl

Farma Blatnička

Farma Blatnička v Blatničce pěstuje tradiční plodiny, které již upadly v zapomnění a hospodaří bez umělých hnojiv a pesticidů. Také se snaží zatravňovat pole a vracet tak květnaté louky do zemědělské krajiny.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO Příroda

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Meditační zahrada Plzeň Příroda

Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň je životním dílem politického vězně L. Hrušky, který v rekreačním území na jižním okraji Plzně vybudoval areál výjimečné krásy a harmonie. Zahrada s monumentální Křížovou cestou a kaplí M. Kolbeho je místem pro odpočinek i zamyšlení.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice Příroda

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Vila Tugendhat v Brně Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Sbírkové skleníky Olomouc Příroda

Sbírkové skleníky Olomouc

Palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Olomoucké Sbírkové skleníky najdete ve Smetanových sadech. Zabírají plochu 4100 m2, veřejně přístupných je více než 3000 m2. Zdejší botanické sbírky patří k největším a nejstarším v České republice.

Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci Příroda

Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci

Zahrada skrytá za zdí s unikátní atmosférou. Původně barokní zahrada, potom prvorepublikové zahradnictví s pohnutým osudem. Dnes fungující jako zahradnictví, květinářství, místo pro setkávání, relax, cvičení, čtení a hry dětí.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách Kultura

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích Kultura

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí v památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství.

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy Kultura

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Ve Ctěnicích, na severovýchodním okraji Prahy, najdete romantický zámecký areál, který je ideálním cílem pro cyklisty a rodiny s dětmi. V areálu zámku najdete také romantické ubytování v bývalé sýpce.

Anglický zámecký park Kynžvart Památky

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.

Zahrada pěti elementů Příroda

Zahrada pěti elementů

Zahrada 5 elementů je soukromá přírodní polootevřená zahrada, na kterou si můžete přijít odpočinout, inspirovat se nebo pomoct za přebytky ze zahrady.

Muzeum lidové architektury Ludmila Památky

Muzeum lidové architektury Ludmila

Muzeum vás seznámí s lidovou architekturou jižních Čech.

Zámek Nová Horka Památky

Zámek Nová Horka

Zámek Nová Horka u Studénky představuje veřejnosti poměrně málo známý zámek Moravskoslezského kraje. Až do nedávna sloužil potřebám sociálního ústavu, v minulosti však byl pro svůj bohatý kulturní život nazýván "malou Vídní".

Zámecký park Letohrad s oranžerií Příroda

Zámecký park Letohrad s oranžerií

Celoročně volně přístupný historický zámecký park se vzácnými stromy a bylinným patrem rozšířený o Naučnou zahradu, nově upravenou zámeckou terasu a rekonstruovanou oranžerii. Součástí původní oranžerie z počátku 19. století je nová expozice australské krajiny s ptactvem a mořským akváriem.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích Příroda

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Toulcův dvůr – farma s domácími zvířátky v Praze Životní styl

Toulcův dvůr – farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr, středisko ekologické výchovy, tvoří komplex památkově chráněných budov (gotický špýchar, barokní stáje) a přírodní areál o rozloze 10 ha zahrnující sad, pole, louku, lužní les a také mokřad.

Podzámecká zahrada v Kroměříži Příroda

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Arboretum v Semetíně Příroda

Arboretum v Semetíně

Zahrada a lesopark Arboretum Semetín se nachází v obci Semetín, která je místní částí města Vsetín a leží od něj 4 km severozápadním směrem. Zájemci zde mohou zhlédnout na pět stovek druhů nejen okrasných dřevin ze všech koutů světa, ale také staré valašské ovocné odrůdy.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou Příroda

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií Památky

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Zámecký park v Mníšku pod Brdy Příroda

Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Park a zahrada je chloubou zámku v Mníšku pod Brdy. Její historie sahá do 17. století, kdy byl zasypán původní hradní příkop a vznikl základ dnešního parku.

Zámek Veselí nad Úhlavou Památky

Zámek Veselí nad Úhlavou

Na místě zámku stála od 2. poloviny 14. století středověká tvrz, kterou po roce 1863 nechal přestavět tehdejší vlastník František Stadion-Thannhausen. Za využití starších konstrukcí tu vystavěl romantický zámek.

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou Kultura

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou

Muzeum Otokara Březiny bylo zřízeno Společností Otokara Březiny v roce 1931 v domě, kde až do své smrti bydlel.

Zámecký park Ploskovice Památky

Zámecký park Ploskovice

Při návštěvě ploskovického zámku nelze opominout zámecký park o rozloze 8 hektarů. Pak je volní přístupný. Jeho koncepce byla zachována i při pozdějších změnách, kterými v průběhu doby park procházel.

Zámek Veselíčko Památky

Zámek Veselíčko

Zámek, jemuž dal v roce 1769 pozdně barokní podobu fulnecký stavitel Thalherr, byl majetkem rodu Podstatských–Liechtensteinů. V zámku se nachází Kaple sv. Františka Paluánského a patří k němu udržovaný zámecký park. V zámku sídlí Dětský domov se základní školou.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích Příroda

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Trvalkové zahradnictví Herba Grata Příroda

Trvalkové zahradnictví Herba Grata

Jihočeské trvalkové zahradnictví se pyšní velkou ukázkovou přírodní zahradou, kde si milovníci trvalek mohou prohlédnout různé typy trvalkových a smíšených výsadeb, od klasických trvalkových rabat, přes mozaikové výsadby až po velkou prérii. Lze nahlédnout i do oranžérie nebo zeleninové zahrádky.

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci Příroda

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka se nachází na severním okraji Bolevce. Zakladatelem byl roku 1956 Ing. Karel Kaňák poté, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice". Protože dosavadní pokusné plochy nestačily, rozhodl se založit sbírku světového sortimentu druhů rodu Pinus.

Experimentalní zahrada pod Blaníkem Příroda

Experimentalní zahrada pod Blaníkem

Celoročně veřejně přístupná „Bylinná zahrada prababiček“, která obsahuje směs původních léčivých bylin a květin, užívaných již od raného středověku k léčení i v kuchyni, pěstovaných tradičně na Podblanicku a v Čechách.

Zámecká zahrada v Mikulově Příroda

Zámecká zahrada v Mikulově

Zámecká zahrada v Mikulově je jedním z největších zahradních areálů hradního typu České republiky. Tvoří ji četné zahradní terasy, položené v různých výškových úrovních po obvodu Zámeckého kopce.

Zahrady piaristického kláštera v Příboře Památky

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

V říjnu 2015 byly po několikaleté rekonstrukci slavnostně otevřeny zahrady piaristického kláštera v Příboře. Zahrady budou sloužit k relaxaci a klidnému trávení volného času lidí všech generací.

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci Příroda

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Někdejší městská botanická zahrada je od 50. let minulého století ve správě Univerzity Palackého v Olomouci. Od dubna do října se otevírá studentům a žákům všech typů škol i široké veřejnosti.

Luftova zahrada v Plzni Příroda

Luftova zahrada v Plzni

Zahradu založil mezi roky 1918 a 1933 JUDr. Vilém Luft jako svou soukromou okrasnou zahradu se dvěma okrasnými rybníky, množtvím exotických dřevin, altánem a sochařskou výzdobou. Vlhký charakter pozemku dává vyniknout mokřadním a vlhkomilným společenstvím rostlin i živočichů.

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově Příroda

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je krásnou, klidnou oázou na Smíchově, v těsné blízkosti metra Anděl. V zahradě, která je součástí areálu, návštěvníci uvidí klokany, poníky, papoušky nebo mohou obdivovat krokodýly, varany či malé opičky v tropickém teráriu.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel Památky

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Zámecký park Mlázovy Životní styl

Zámecký park Mlázovy

Udržovaný přírodní park, kde si užijete přírodu a zabaví se i vaše děti. Obří šachy, dáma, člověče, nezlob se, obří dřevěný pes, dětské hřiště.

Zámecký park Kačina Příroda

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě Kultura

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Na Újezdu v Praze navštivte ateliér Josef Sudka, známého českého fotografa, který v v jednoduchých podmínkách ateliéru žil, pracoval a současně ho až do smrti využíval jako laboratoř. Ateliér představuje jak díla mnohých autorů, tak se vrací také k rozsáhlému dílu Josefa Sudka.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani Kultura

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Botanická zahrada Teplice Příroda

Botanická zahrada Teplice

Teplická botanická zahrada, jediná pod Krušnými horami, v blízkosti lázeňského parku a v sousedství Písečného vrchu a Janáčkových sadů je skvělým místem pro všechny generace. Venku je možné relaxovat, popíjet kávu a poznávat světové zajímavosti!

Zámek Čechy pod Kosířem Památky

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Květinový workshop na farmě Loukykvět Zážitky

Květinový workshop na farmě Loukykvět

Jsme květinová farma Loukykvět. Kousek za Prahou pěstujeme květiny – známé druhy, ale i ty na které se zapomnělo. Jestliže se o květiny zajímáte, přijeďte na květinový workshop! Nahlédnete do záhonu a z natrhaných květin uvážeme něco krásného.

Exotická zahrada Přibice Příroda

Exotická zahrada Přibice

Vysoké palmy, olivovníky nebo fíkovníky… v exotické zahradě Zahradnictví Přibice na Brněnsku si budete připadat jako v přímořském letovisku.

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea Kultura

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea

V autentickém prostředí bývalé vodní tvrze ve Vrchotových Janovicích, na dnešním zámku, najdete stálé expozice Národního muzea v Praze, které jsou lákadlem mnoha návštěvníků z celé České republiky.

Zámek Lnáře – místo nejen pro vaše společenské akce Památky

Zámek Lnáře – místo nejen pro vaše společenské akce

Barokní zámek Lnáře je malebnou dominantou stejnojmenné obce v okrese Strakonice. Díky své poloze a vybavení je zámek i dnes ideálním místem pro pořádání významných společenských, kulturních a obchodních akcí. Na zámku se v sezóně pravidelně konají svatby.

Otevřená zahrada Zážitky

Otevřená zahrada

Otevřenou zahradu najdete v samém centru Brna, pod hradem Špilberkem. Je ideálním místem pro odpočinek, vzdělání i zábavu.

Jizerská levandulovna Životní styl

Jizerská levandulovna

Levandulovna se zabývá ekologickým pěstováním květin, především levandule a jejím zpracováním. Levandule je nenáročná na pěstování, ale vyniká svou vůní a léčivými účinky.

Farmářova stezka – zoostezka na Zámeckém statku Újezd nade Mží Životní styl

Farmářova stezka – zoostezka na Zámeckém statku Újezd nade Mží

Farmářova stezka je součástí areálu Zámeckého statku Újezd nade Mží. Počátky stezky byly zaměřeny na soukromé hobby chovatelství zvířat a zájem lidí umožnil zpřístupnění farmy pro širokou veřejnost v určitých ročních obdobích.

Emin zámek v Šanově Památky

Emin zámek v Šanově

Pseudobarokní zámek byl postaven v roce 1882 Edvardem Khuen – Belassy a tomuto rodu náležel až do roku 1945. V současné době je v něm umístěn Ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem, pro turisty je tedy nepřístupný.

Další aktuality

Dědek, Pokličky nebo Čertova tchýně? Zvláštní skalní útvary, které musíte vidět!

Kdo by neměl rád kuriozity, zvlášť takové, které vám rozhodně neutečou? Zkameněly, už tisíce let sedí pevně na svém místě a lidská fantazie jim dala prazvláštní jména. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na Bábu a Dědka, pokličky, kamenné hříbky, vílí koupelny anebo na Ďáblovu prdel.
8. červenec 2024 8:35
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic

Procházka lesem může být uklidňující meditací, zdrojem inspirace i skvělým dobrodružstvím. Les ale nemusí být jen staleté stromy s drsnou popraskanou kůrou, mýtiny prozářené sluncem a tajuplná zákoutí. S Kudy z nudy si totiž lesy a lesní stromy užijete i jinde: třeba v místech, která mají ve svých názvech les a nejrůznější stromy.
6. červenec 2024 10:26
Příroda

Šťavnaté ovocné výlety aneb místa, která se jmenují po ovoci

Jablka, maliny, borůvky nebo mandle... Vypravte se na místa, která se po ovoci buď jmenují, anebo jej připomínají. Objevíte zajímavé rozhledny, ovocné stezky a sady, zahrady, aleje i další zajímavosti. Slyšeli jste například o rozhledně Borůvka nebo Jahůdka? K návštěvě láká také borůvková zahrada, alej jedlých kaštanů v Nasavrkách nebo oskeruše na Slovácku. S námi objevíte řadu dalších "ovocných" míst. Stačí si jen vybrat...
6. červenec 2024 6:00
Příroda

Kam na výlet na nejkrásnější místa Krkonošského národního parku?

Krkonošský národní park je krásný v každé roční době. Když není dostatek sněhu na běžky, lze jeho krásu poznat pěšky nebo na sněžnicích. Objevte nejkrásnější mísat KRNAPu, ostrova tundry uprostřed Evropy! Území se stalo národním parkem v roce 1963 a ochraňuje karové oblasti, vzniklé působením ledovců a svahy hor s horskými lesy a loukami, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Žijí zde nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímaví zástupci zvířecí říše. Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších, včetně naší nejvyšší hory Sněžky (1603 m).
4. červenec 2024 6:48
Příroda

Kam v horkých dnech na výlet? Přeci do chladivých údolí a roklí!

Kam se schovat, když je v létě pořádné horko? Máme pro vás tip – co zkusit výlet do některého z příjemně chladivých údolí, hlubokých roklí a skalních strží! A pokud údolím navíc protéká říčka či potok, je možné se navíc i ochladit.
30. červen 2024 18:39
Příroda

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.
29. červen 2024 9:00
Příroda

Desatero rad, jak se chovat v národním parku

Národní parky bývají častým cílem mnoha výletníků, a i když většina z nich má pravidla pro ohleduplný pohyb v přírodě v krvi, najde se řada svátečních návštěvníků, kterým se pár dobře míněných tipů může hodit. A možná zde i znalí turisté najdou pár zajímavých upozornění, co se v národním parku smí, a co ne. Víte například, jak se označuje hranice klidového území nebo které řeky lze v národních parcích splouvat? To a mnohem víc vám prozradí Kudy z nudy.
26. červen 2024 13:00
Příroda

Kam se vydat po Česku na výlet za přírodními unikáty?

Množství přírodních krás, nezapomenutelná scenérie s lákadly pro všechny věkové i zájmové skupiny – to je Česko. Máme tipy na výlety do přírody, na ideální místa pro všechny, co rádi objevují přírodní krásy, ať už pěšky nebo na kole.
25. červen 2024 10:00
Příroda