Úvod > Aktuality > Vydejte se do kroměřížských zahrad za zvířecími obyvateli
Vydejte se do kroměřížských zahrad za zvířecími obyvateli
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Vydejte se do kroměřížských zahrad za zvířecími obyvateli

  • Vydáno17. srpna 2021
Arcibiskupský zámek v Kroměříži kromě reprezentačních sálů či zámeckých sbírek nabízí návštěvu půvabných zahrad a zvířat v nich žijících. Podzámecká zahrada je zdarma přístupný krajinářský park, ve kterém najdete prvky baroka i romantismu, potůčky, rybníky, sochařskou výzdobu a drobné stavby. A pokud budete v zahradě s dětmi, určitě neminete zookoutek s opicemi a minihospodářství s dalšími zvířaty.
daňciV zookoutku uvidíte dva paviány pláštíkové Ctirada a Bakata, kteří Podzámeckou zahradu obývají od srpna 2012, kdy přijeli z liberecké Zoo. Opičky jsou to velmi čilé a kreativní a své obdivovatele baví mnohými kousky. Ve svém příbytku dokázaly oloupat strop a postupně rozebrat i betonovou podlahu, a aby je zase nenapadaly nějaké opičí vylomeniny, dostávají každý týden do klece silnou větev, kterou jejich svižné ruce dovedou rozebrat na mulčovací kůru během pár dní.

Ve vedlejší kleci se nacházejí o poznání klidnější makakové – Kikina a Mikina, kteří pocházejí z hodonínské Zoo. V zookoutku uvidíte i andulky, korely, kanáry, křepelky japonské nebo holoubky diamantové, dále kočky, celou rodinku nutrií nebo zlatého bažanta. Volně se po zahradě procházející pávi.
 

Kachny, labutě i husy

kachna s kachňátkyKousek od zookoutku se nachází malé hospodářství, kterému vévodí kachny čínské, karolinky, mandarinky nebo v současné době velmi populární kachna indický běžec vyznačující se dlouhým zdviženým krkem a údajným apetitem k slimákům devastujícím zeleninové i květinové záhony našich zahrad.

Uvidíte zde i dvě dámy – černé labutě, které občas odlétnout na krátký výlet, ale za týden se vrátí zpět. Určitě nepřehlédnete kozí rodinku, bílé králíky, husy, krocany a daňky či zakrslé slepice rousné, jejichž běháky se vyznačují pernatými ozdobami. Není dovoleno zvířata krmit, ale pokud máte doma staré suché pečivo, můžete je odevzdat do připravených nádob. Zvířata jsou v Podzámecké zahradě velmi spokojená, některá mají možnost se volně pohybovat, a přesto zahradu nikdy neopustí a tím ani svědomitou péči svého ošetřovatele a pravidelný přísun pestré stravy za svobodu prostě nevymění.
 

Za králíky do Květné zahrady

králičí kopecTaké návštěvu Květné zahrady, vzdálené od zámku asi 15 minut chůze, vám zpestří přítomnost zvířat. Obzvláště obyvatelé Králičího kopce. V současné době tam v kotcích žije asi 10 dospělých králíků a mláďat. Králíci jsou klidní a návštěvníci si je mohou dokonce pohladit, když jsou ve volném výběhu kolem kopce. Na další zvířata narazíte u ptáčnice. Uvidíte zde slepice rousné, benešovské holuby, hrdličky a bažanty diamantové a zlaté.

Na návštěvu Květné zahrady si určitě vymezte dostatečně dlouhou dobu, zdejší zvířátka vás i vaše děti určitě pobaví svými veselými kousky.
Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.