Úvod > Aktuality > Vydejte se do kroměřížských zahrad za zvířecími obyvateli
Památky

Vydejte se do kroměřížských zahrad za zvířecími obyvateli

  • Vydáno22. srpna 2023
Arcibiskupský zámek v Kroměříži kromě reprezentačních sálů či zámeckých sbírek nabízí návštěvu půvabných zahrad a zvířat v nich žijících. Podzámecká zahrada je zdarma přístupný krajinářský park, ve kterém najdete prvky baroka i romantismu, potůčky, rybníky, sochařskou výzdobu a drobné stavby. A pokud budete v zahradě s dětmi, určitě neminete zookoutek s opicemi a minihospodářství s dalšími zvířaty.
daňciV zookoutku uvidíte dva paviány pláštíkové Ctirada a Bakata, kteří Podzámeckou zahradu obývají od srpna 2012, kdy přijeli z liberecké Zoo. Opičky jsou to velmi čilé a kreativní a své obdivovatele baví mnohými kousky. Ve svém příbytku dokázaly oloupat strop a postupně rozebrat i betonovou podlahu, a aby je zase nenapadaly nějaké opičí vylomeniny, dostávají každý týden do klece silnou větev, kterou jejich svižné ruce dovedou rozebrat na mulčovací kůru během pár dní.

Ve vedlejší kleci se nacházejí o poznání klidnější makakové – Kikina a Mikina, kteří pocházejí z hodonínské Zoo. V zookoutku uvidíte i andulky, korely, kanáry, křepelky japonské nebo holoubky diamantové, dále kočky, celou rodinku nutrií nebo zlatého bažanta. Volně se po zahradě procházející pávi.
 

Kachny, labutě i husy

kachna s kachňátkyKousek od zookoutku se nachází malé hospodářství, kterému vévodí kachny čínské, karolinky, mandarinky nebo v současné době velmi populární kachna indický běžec vyznačující se dlouhým zdviženým krkem a údajným apetitem k slimákům devastujícím zeleninové i květinové záhony našich zahrad.

Uvidíte zde i dvě dámy – černé labutě, které občas odlétnout na krátký výlet, ale za týden se vrátí zpět. Určitě nepřehlédnete kozí rodinku, bílé králíky, husy, krocany a daňky či zakrslé slepice rousné, jejichž běháky se vyznačují pernatými ozdobami. Není dovoleno zvířata krmit, ale pokud máte doma staré suché pečivo, můžete je odevzdat do připravených nádob. Zvířata jsou v Podzámecké zahradě velmi spokojená, některá mají možnost se volně pohybovat, a přesto zahradu nikdy neopustí a tím ani svědomitou péči svého ošetřovatele a pravidelný přísun pestré stravy za svobodu prostě nevymění.
 

Za králíky do Květné zahrady

králičí kopecTaké návštěvu Květné zahrady, vzdálené od zámku asi 15 minut chůze, vám zpestří přítomnost zvířat. Obzvláště obyvatelé Králičího kopce. V současné době tam v kotcích žije asi 10 dospělých králíků a mláďat. Králíci jsou klidní a návštěvníci si je mohou dokonce pohladit, když jsou ve volném výběhu kolem kopce. Na další zvířata narazíte u ptáčnice. Uvidíte zde slepice rousné, benešovské holuby, hrdličky a bažanty diamantové a zlaté.

Na návštěvu Květné zahrady si určitě vymezte dostatečně dlouhou dobu, zdejší zvířátka vás i vaše děti určitě pobaví svými veselými kousky.
Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Další aktuality

Užijte si jarní prázdniny v Zoo Zlín

Pro všechny návštěvníky, kteří během jarních prázdnin zavítají do zlínské zoologické zahrady, nabízí zoo speciální prázdninový program. Děti i dospělí se tak mohou těšit na komentované krmení u vybraných expozic zvířat a milovníky přírody jistě potěší i právě kvetoucí první jarní květinky.
Zlínský kraj | Příroda

Poznejte národní kulturní památky Zlínského kraje

Poznejte unikátní památky Zlínského kraje, které jsou zapsány na seznamu národních kulturních památek. Kromě zámků a církevních památek je na něm i Valašské muzeum v přírodě a několik fojtství. V každé roční době jsou krásné Pustevny, za návštěvu ale stojí i nedávno zrekonstruovaný Památník Ploština nebo barokní hřbitov ve Střílkách.
Zlínský kraj | Památky

Užijte si rodinnou zábavu za jakéhokoli počasí v Dětském světě na výstavišti v Kroměříži

Nebaví vás jen sedět doma a chcete mít zážitky, na které jen tak nezapomenete? Vyrazte do Dětského světa v Kroměříži plného atrakcí. Bavit se zde budou malí i velcí. Vychutnejte si návštěvu unikátního zábavního parku, který vám nabízí zábavu pro celou rodinu, a to za jakéhokoliv počasí.
Zlínský kraj | Zážitky

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 10. února 2024.
Zlínský kraj | Památky

Jarní prázdniny 2024: tipy pro týden 19. – 25. února

Třetí týden jarních prázdnin v období od 19. až 25. února 2024 začne pro děti z Kroměříže, Uherského Hradiště, Vsetína, Zlína, ale také budou mít volno žáci a studenti z okresů Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín. Užít si prázdninové dny mohou děti například v aquaparcích, Zoo Zlín, na pražském letišti a v nejrůznějších zábavních expozicích.
Zlínský kraj | Zážitky

Masopust ve skanzenu v Rožnově propukne v sobotu

V sobotu 3. 2. 2024 se od 9:00 do 16:00 uskuteční v prostorách Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě tradiční masopustní program. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční masopustní obchůzky z obce Francova Lhota a folklorního souboru Beskyd ze Zubří. Rožnovský soubor Javořina představí Hru o svaté Dorotě. Po celý den bude hrát dechová hudba Galička a v Billově domě hospodyně nasmaží „boží milosti“. Na závěr programu vystoupí sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty s pásmem pochovávání basy
Zlínský kraj | Zážitky

Skleníky Květné zahrady v Kroměříži opět rozkvetly kaméliemi, přijďte se podívat!

Ve sklenících v Květné zahradě, která figuruje na seznamu památek UNESCO, opět po roce vykvetly vzácné kamélie. Od soboty 3. února 2024 bude probíhat tradiční výstava kamélií, letos s podtitulem „Belle Élégance Le Parfum“. Půvabné rostlinky se staly součástí expozic ve Velkém a Palmovém skleníku. V Kroměříži zkušení zahradníci pěstují na čtyři desítky exemplářů, které jsou staré více než sto let.
Zlínský kraj | Památky

Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Masopusty a fašanky nemusí být jen záležitostí menších měst, vesnic či skanzenů. Svou tradiční slavnost má i Zlín, kde se masopust tradičně koná v ulici Lešetín, známé svou takřka starosvětskou atmosférou. Letošní fašank se koná už tuto sobotu, 3. února 2024. Akce se koná na ulicích Lešetín I, Lešetín II a Kvítková.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika