Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Muzeum Kroměřížska
Historie ukrytá pod dlažbou města
Kultura

Muzeum Kroměřížska

V budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školní děti a mládež, přednášky či konference.

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Soubor lidových staveb a větrný mlýn v Rymicích u Holešova a další větrný mlýn u Velkých Těšan. V budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školní děti a mládež, přednášky či konference.
 

Stálé expozice muzea

Jistě vás zaujme rozsáhlý „Památník Maxe Švabinského“, malíře a kroměřížského rodáka. V jeho rodném městě má již řadu let reprezentativní přehled celoživotní tvorby. V roce 2013 byl obohacen o jedno z jeho nejznámějších děl – Splynutí duší - jehož rozměrově menší verze je umístěna v Národní galerii v Praze.

V tajuplném sklepení objevíte expozici „Historie ukrytá pod dlažbou města“. V podzemí, kam nedolehne ruch civilizace, a kde se dozvíte o historii města "od mamutů až po raný novověk". Spolu s autentickými doklady historie je využito i moderní techniky. Na dotykových obrazovkách si můžete nalistovat spoustu textových i obrazových informací.

Stálá expozice „Strážci času“ představuje spojení umění, řemeslné zručnosti a mechaniky. Ústřední bod jednotlivých místností vytvářejí rozměrné solitérní exponáty – mechanismus věžních hodin z roku 1737 umístěný v trámové konstrukci nebo unikátní „časostroj“ sestavený roku 1929 bednářem Janem Linduškou.

V roce 2020 byla otevřena expozice „Kroměříž v soukolí dějin 1848-1948“, která alespoň ve zkratce zachycuje stěžejní momenty, které formovaly rozvoj Kroměříže mezi lety 1848-1948. Stěžejní body expozice a zároveň výrazný prvek spojující jednotlivá historická období vytvářejí rozměrné stylizované modely dnes již zaniklých kroměřížských památek – ve své době unikátního řetězového mostu, kterým v roce 1826 nechal arcibiskup Rudolf Jan překlenout rameno řeky Moravy, monumentální slavnostní brány postavené v roce 1885 místním stavitelem Ladislavem Mesenským při příležitosti setkání rakouského císaře Františka Josefa I. s ruským carem Alexandrem III. v Kroměříži, židovské synagogy postavené podle plánů architekta Jakoba Gartnera v roce 1910 a po opakovaných odstřelech vyhozené do vzduchu německou posádkou v roce 1942, nebo modelhlavního silničního mostu podminovaného německou armádou dne 3. května 1945 dvanácti kusy leteckých bomb a vyhozeného do vzduchu o den později.

Poklady staré půdy

V roce 2021 byla nově otevřena expozice Poklady staré půdy, která vznikla v nově zrekonstruovaných podkrovních prostorách. Na její přípravě se podíleli nejen obyvatelé města Kroměříž, ale i lidé z blízkého okolí, kteří na výzvu autorů expozice přinesli do muzea zapomenuté či neobvyklé předměty objevené na půdách nebo ve sklepech. Tajemnou atmosféru expozice navozuje hra světla a tmy i důmyslně ukryté poklady na místech, kde by je málokdo očekával.

Nová stálá expozice láká na divuplné světy, před příchozími se otevírají říše plné fantazie. Uvidí některé hrdiny a místa, která dosud znali jen z knih či filmů. Čeká na ně moudrý Aslan, vstoupí na místo setkání malé Lucky s faunem Tumnusem či do přístěnku u tety Petunie a ti nejmenší a nejodvážnější si budou moci vyzkoušet, jak se cítila Alenka v králičí díře. Expozice je plná interaktivních prvků.
 

Ostatní objekty ve správě Muzea Kroměřížska

Ostatní objekty jsou přístupné sezónně. Na zámku Chropyně si nenechejte ujít velkou sbírku zbraní či stále prostřený stůl krále Ječmínka. V Rymicích na vás dýchne kouzlo doškových chaloupek, nahlédnete do historie větrného mlynářství a navštívíte větrný mlýn. Další větrný mlýn je pak nedaleko Kroměříže, u Velkých Těšan. Ten se stal se pro svou zachovalost a autenticitu národní kulturní památkou.

Masopust v Kroměříži

Zveme vás na tradiční Masopustní jarmark, který proběhne v sobotu 18. února od 9.00 do 17.00 hodin na Hanáckém náměstí v Kroměříži.
Kroměříž, Zlínský kraj

Kluziště na Hanáckém náměstí v Kroměříži

Mobilní kluziště v Kroměříži je v provozu od 9. prosince do 28. 2., a to denně od 9:00 do 20:00 hodin.
Kroměříž, Zlínský kraj

Výstava Kamélie v Květné zahradě v Kroměříži

Od pondělí 13. února do neděle 5. března 2023 bude ve Velkém a Palmovém skleníku k vidění výstava kamélií, přístupná bude denně od 9 do 16 hodin v rámci vstupného do zahrady, víkendy budou ozvláštněny doprovodným programem, a také prohlídkami s odborným komentářem.
Kroměříž, Zlínský kraj

Bruslení v Kroměříži

Bruslení na Hanáckém náměstí v Kroměříži
Kroměříž, Zlínský kraj

Památník Maxe Švabinského

V šesti sálech památníku se lze seznámit s průřezem dílem Maxe Švabinského, slavného kroměřížského rodáka.
Kroměříž, Zlínský kraj

Historie ukrytá pod dlažbou města

Stálá expozice umístěná v historickém sklepení, podává kulturně-historický obraz města Kroměříže od jeho vzniku do raného novověku.
Kroměříž, Zlínský kraj

Kroměříž v soukolí dějin 1848–1948

Historická expozice v Muzeu Kroměřížska.
Kroměříž, Zlínský kraj

Strážci času

Stálá expozice hodin a hodinových strojků v Kroměříži.
Kroměříž, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vegetariánská restaurace v Kroměříži

Vegetariánská restaurace v Kroměříži se nachází v samém centru historické Kroměříže, jen několik kroků od vchodu do zámku a Podzámecké zahrady. Jídla se připravují výhradně z biopotravin a k vaření se nepoužívají vejce.
Kroměříž, Zlínský kraj

Hotel Purkmistr Kroměříž

Ubytujte se přímo na Velkém náměstí v centru Kroměříže. Historický objekt hotelu z 15. století prošel citlivou rekonstrukcí a svým hostům tak nabízí jedinečné ubytování s výhledy na arcibiskupský zámek.
Kroměříž, Zlínský kraj

Pivovar Černý Orel

Posezení s přáteli, pracovní schůzky, rodinné oslavy. To vše vám nabízí Černý Orel v samém srdci Kroměříže s výhledem na Arcibiskupský zámek a náměstí!
Kroměříž, Zlínský kraj

Čokoládovna Yesterka v Kroměříži

Čokoládovna Yesterka vyrábí čokoládové pralinky ručně a za pomoci prvotřídních tempírek v Kroměříži od roku 2015. Používá se zde pouze prvotřídní belgická čokoláda Callebaut, která je vyrobena jen z nejlepších kakaových bobů.
Kroměříž, Zlínský kraj