!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Kroměřížska
Muzeum Kroměřížska
"> "> "> "> "> "> "> Muzeum Kroměřížska
+ Přidat foto
Kultura

Muzeum Kroměřížska

V budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školní děti a mládež, přednášky či konference.

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Soubor lidových staveb a větrný mlýn v Rymicích u Holešova a další větrný mlýn u Velkých Těšan. V budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školní děti a mládež, přednášky či konference.
 

Stálé expozice muzea

Jistě vás zaujme rozsáhlý „Památník Maxe Švabinského“, malíře a kroměřížského rodáka. V jeho rodném městě má již řadu let reprezentativní přehled celoživotní tvorby. V roce 2013 byl obohacen o jedno z jeho nejznámějších děl - Splynutí duší - jehož rozměrově menší verze je umístěna v Národní galerii v Praze.

V tajuplném sklepení objevíte expozici „Historie ukrytá pod dlažbou města“. V podzemí, kam nedolehne ruch civilizace, a kde se dozvíte o historii města "od mamutů až po raný novověk". Spolu s autentickými doklady historie je využito i moderní techniky. Na dotykových obrazovkách si můžete nalistovat spoustu textových i obrazových informací.

Stálá expozice „Strážci času“ představuje spojení umění, řemeslné zručnosti a mechaniky. Ústřední bod jednotlivých místností vytvářejí rozměrné solitérní exponáty - mechanismus věžních hodin z roku 1737 umístěný v trámové konstrukci nebo unikátní „časostroj“ sestavený roku 1929 bednářem Janem Linduškou.

V roce 2020 byla otevřena expozice „Kroměříž v soukolí dějin 1848-1948“, která alespoň ve zkratce zachycuje stěžejní momenty, které formovaly rozvoj Kroměříže mezi lety 1848-1948. Stěžejní body expozice a zároveň výrazný prvek spojující jednotlivá historická období vytvářejí rozměrné stylizované modely dnes již zaniklých kroměřížských památek – ve své době unikátního řetězového mostu, kterým v roce 1826 nechal arcibiskup Rudolf Jan překlenout rameno řeky Moravy, monumentální slavnostní brány postavené v roce 1885 místním stavitelem Ladislavem Mesenským při příležitosti setkání rakouského císaře Františka Josefa I. s ruským carem Alexandrem III. v Kroměříži, židovské synagogy postavené podle plánů architekta Jakoba Gartnera v roce 1910 a po opakovaných odstřelech vyhozené do vzduchu německou posádkou v roce 1942, nebo modelhlavního silničního mostu podminovaného německou armádou dne 3. května 1945 dvanácti kusy leteckých bomb a vyhozeného do vzduchu o den později.
 

Ostatní objekty ve správě Muzea Kroměřížska

Ostatní objekty jsou přístupné v sezónu, tedy od dubna do září. Na Zámku Chropyně si nenechejte ujít velkou sbírku zbraní či stále prostřený stůl krále Ječmínka, ale i atraktivní výstavy v zámecké galerii. V Rymicích na vás dýchne kouzlo doškových chaloupek, nahlédnete do historie větrného mlynářství a navštívíte větrný mlýn. Další větrný mlýn je pak nedaleko Kroměříže, u Velkých Těšan. Ten se stal se pro svou zachovalost a autenticitu národní kulturní památkou.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 31. 12. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Vegetariánská restaurace v Kroměříži

Vegetariánská restaurace v Kroměříži

Kroměříž, Východní Morava
Pivovar Černý Orel

Pivovar Černý Orel

Kroměříž, Východní Morava
Exkurze v pivovaru Černý orel v Kroměříži

Exkurze v pivovaru Černý orel v Kroměříži

Kroměříž, Východní Morava
Velo Café v Kroměříži

Velo Café v Kroměříži

Kroměříž, Východní Morava