!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Kroměřížska
Kultura

Muzeum Kroměřížska

V budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školní děti a mládež, přednášky či konference.

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Soubor lidových staveb a větrný mlýn v Rymicích u Holešova a další větrný mlýn u Velkých Těšan. V budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školní děti a mládež, přednášky či konference.
 

Stálé expozice muzea

Jistě vás zaujme rozsáhlý „Památník Maxe Švabinského“, malíře a kroměřížského rodáka. V jeho rodném městě má již řadu let reprezentativní přehled celoživotní tvorby. V roce 2013 byl obohacen o jedno z jeho nejznámějších děl – Splynutí duší - jehož rozměrově menší verze je umístěna v Národní galerii v Praze.

V tajuplném sklepení objevíte expozici „Historie ukrytá pod dlažbou města“. V podzemí, kam nedolehne ruch civilizace, a kde se dozvíte o historii města "od mamutů až po raný novověk". Spolu s autentickými doklady historie je využito i moderní techniky. Na dotykových obrazovkách si můžete nalistovat spoustu textových i obrazových informací.

Stálá expozice „Strážci času“ představuje spojení umění, řemeslné zručnosti a mechaniky. Ústřední bod jednotlivých místností vytvářejí rozměrné solitérní exponáty – mechanismus věžních hodin z roku 1737 umístěný v trámové konstrukci nebo unikátní „časostroj“ sestavený roku 1929 bednářem Janem Linduškou.

V roce 2020 byla otevřena expozice „Kroměříž v soukolí dějin 1848-1948“, která alespoň ve zkratce zachycuje stěžejní momenty, které formovaly rozvoj Kroměříže mezi lety 1848-1948. Stěžejní body expozice a zároveň výrazný prvek spojující jednotlivá historická období vytvářejí rozměrné stylizované modely dnes již zaniklých kroměřížských památek – ve své době unikátního řetězového mostu, kterým v roce 1826 nechal arcibiskup Rudolf Jan překlenout rameno řeky Moravy, monumentální slavnostní brány postavené v roce 1885 místním stavitelem Ladislavem Mesenským při příležitosti setkání rakouského císaře Františka Josefa I. s ruským carem Alexandrem III. v Kroměříži, židovské synagogy postavené podle plánů architekta Jakoba Gartnera v roce 1910 a po opakovaných odstřelech vyhozené do vzduchu německou posádkou v roce 1942, nebo modelhlavního silničního mostu podminovaného německou armádou dne 3. května 1945 dvanácti kusy leteckých bomb a vyhozeného do vzduchu o den později.

Poklady staré půdy

V roce 2021 byla nově otevřena expozice Poklady staré půdy, která vznikla v nově zrekonstruovaných podkrovních prostorách. Na její přípravě se podíleli nejen obyvatelé města Kroměříž, ale i lidé z blízkého okolí, kteří na výzvu autorů expozice přinesli do muzea zapomenuté či neobvyklé předměty objevené na půdách nebo ve sklepech. Tajemnou atmosféru expozice navozuje hra světla a tmy i důmyslně ukryté poklady na místech, kde by je málokdo očekával.

Nová stálá expozice láká na divuplné světy, před příchozími se otevírají říše plné fantazie. Uvidí některé hrdiny a místa, která dosud znali jen z knih či filmů. Čeká na ně moudrý Aslan, vstoupí na místo setkání malé Lucky s faunem Tumnusem či do přístěnku u tety Petunie a ti nejmenší a nejodvážnější si budou moci vyzkoušet, jak se cítila Alenka v králičí díře. Expozice je plná interaktivních prvků.
 

Ostatní objekty ve správě Muzea Kroměřížska

Ostatní objekty jsou přístupné sezónně. Na zámku Chropyně si nenechejte ujít velkou sbírku zbraní či stále prostřený stůl krále Ječmínka. V Rymicích na vás dýchne kouzlo doškových chaloupek, nahlédnete do historie větrného mlynářství a navštívíte větrný mlýn. Další větrný mlýn je pak nedaleko Kroměříže, u Velkých Těšan. Ten se stal se pro svou zachovalost a autenticitu národní kulturní památkou.

Zobrazit více
Památník Maxe Švabinského

Památník Maxe Švabinského

Kroměříž, Východní Morava
Historie ukrytá pod dlažbou města

Historie ukrytá pod dlažbou města

Kroměříž, Východní Morava
Kroměříž v soukolí dějin 1848–1948

Kroměříž v soukolí dějin 1848–1948

Kroměříž, Východní Morava
Strážci času

Strážci času

Kroměříž, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Vegetariánská restaurace v Kroměříži

Vegetariánská restaurace v Kroměříži

Kroměříž, Východní Morava
Čokoládovna Yesterka v Kroměříži

Čokoládovna Yesterka v Kroměříži

Kroměříž, Východní Morava
Exkurze v pivovaru Černý orel v Kroměříži

Exkurze v pivovaru Černý orel v Kroměříži

Kroměříž, Východní Morava
Pivovar Černý Orel

Pivovar Černý Orel

Kroměříž, Východní Morava