Úvod > Aktuality > Milujete zeleň? Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad!
Milujete zeleň? Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad!
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Milujete zeleň? Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad!

  • Vydáno6. června 2022
Druhý červnový víkend přináší pár ojedinělých akcí. Patří k nim i Víkend otevřených zahrad, který se zrodil v Anglii a postupně se rozšířil do celé Evropy. U nás se koná 11. až 12. června 2022, a pro zájemce se otevřou jak známé zahrady a parky, tak také skvosty ukryté v soukromých rukách, kam se jindy nelze podívat. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do kvetoucích zákoutí do měst i na venkov, poznávat nová místa a ta známá si prohlédnout trochu jinýma očima.
zahradaSvátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během červnového víkendu. V České republice se tento svátek milovníků zahrad konal poprvé v roce 2010, kdy se pod záštitou Národního památkového ústavu otevřely tři zahrady. Jejich počet každým rokem vzrůstal a letos je do akce zapojeno na 200 veřejných i soukromých zahrad a parků. 

Víkend otevřených zahrad proto často nabízí „něco navíc“ – komentované prohlídky, koncerty, divadelní představení, výstavy a programy pro děti. A vstupné? Někde zadarmo, jinde podle ceníku, to záleží výhradně na majitelích zahrad. Myšlenkou projektu je zpřístupnění zahrad v tom spočívá "otevřenost", ale neznamená to, že vstup do všech zahrad je automaticky zdarma. Letos se brány všemožnýách zahrad odemknou v sobotu a v neděli 11. a 12. června 2022.
 

Poprvé nebo podvanácté?

zahradaPodobně jako každý rok roste počet otevřených zahrad, stoupá i množství těch, které prožijí svou premiéru. Například letos se poprvé přihlásila soukromá anglická zahrada V Ráji ve Stašově u Zdic o 3000 m2. Byla založena v roce 2000 na původním zemědělském pozemku ve svahu. Zahrada je inspirována anglickými zahradami a je rozdělena do několika úrovní: Formální předzahrádka s anglickými růžemi, zeleninová zahrada s drobným ovocem a trvalkovým záhonem, lesní partie s rododendrony a mokřadem s vodním prvkem, volně přecházejícími do louky, propojené štěrkovými cestami se vzrostlými stromy a keři s podstadbou. Zahrada působí klidným dojmem a má několik zajímavých výhledů s posezením. Komentovaná prohlídka se koná v sobotu od 10:30 a od 15:30 hodin. Dalšími nováčky jsou letos například parky v NKP Vyšehrad (komentovaná prohlídka v sobotu i neděli ve 14:00 a 16:00 hodin), Minifarma a přírodní zahrada u Kodadů, Rose garden Liberec – moderní městská zahrada v satelitní zástavbě, zámek Náměšť na Hané, který oslavuje Víkend otevřených zahrad výstavou Květiny pro zámeckou paní aneb květiny napříč staletími. Otevřen bude rovněž Bělecký Mlýn, arboretum Otrokovice anebo Motýlí zahrada Hodslavice.

víkend otevřených zahradNaopak mezi matadory, kteří mají během této akce pravidelně otevřenodeset a více let je například zámek Raduň, arboretum Nový dvůr, Podzámecká zahrada v Kroměříži, přírodovědné muzeum Semenec, klášterní barokní zahrada Velehrad, Akademická zahrada Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici, Kveteto – květinová farma v Leštině, klášter Sázava, Toulcův dvůr, Památník obětem zla (Meditační zahrada) v Plzni, zámek Blovice, arboretum Sofronka, zámek Valeč, zámek Krásný Dvůr, zámek Velké Březno, Bečovská botanická zahrada, přírodní zahrada Rynárec nebo ukázková přírodní zahrada Chrástov.
 

Klášterní nebo bylinková?

zahrada KačinaPlánování výletu vám usnadní internetové stránky; jednotlivé zahrady si na nich můžete vybírat třeba podle krajů anebo podle zaměření. Například letos se zúčastní přibližně padesát přírodních zahrad (např. Hildegardy, Bělecký mlýn, Lipka) a zhruba deset zahrad farních či klášterních. K nim se řadí například klášterní barokní zahrada na Velehradě, klášterní zahrada ve Zlaté Koruně anebo bylinková a ovocná zahrada v Hospitalu Kuks.

Pozadu nezůstávají ani historické zahrady a parky (Luftova, zámecká u Kynžvartu, park na Kačině, na zámku Raduň, Manětíně anebo u vily Stiassni) nebo botanické zahrady a arboreta, jako je Bílá Lhota, Bečovská, BZ Teplice a další.