Kroměříž

Kroměříž je díky významným památkám a neopakovatelné atmosféře jedním z nejnavštěvovanějších měst u nás. Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii.

Kroměříž: Hanácké Athény

Kroměříž je město s bohatou historií, významnými památkami a neopakovatelnou atmosférou, která láká k procházkám a objevování. Svoji přezdívku Hanácké Athény si město ležící ve Zlínském kraji vysloužilo především svým kulturním významem a velkým množstvím škol. V roce 1997 byla dokonce Kroměříž vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky. Přijeďte a poznejte její kouzelné uličky a malebná zákoutí.
 
Arcibiskupský zámek je jedním z nejznámějších objektů, zejména díky obrazárně, která je po Národní galerii druhou nejvýznamnější sbírkou obrazů v České republice. Filmaři zase rádi využívají reprezentativní sály. Dominantu zámku představuje 84 metrů vysoká věž, odkud se vám naskytne okouzlující výhled do okolí.
 
Podzámecká zahrada má podobu anglického přírodního parku o rozloze 64 hektarů. Je domovem více než dvou stovek vzácných stromů, protkaná sítěmi vodních kanálů a rybníků, s originálními stavbami, zoo koutkem i volně chovanými zvířaty, jako jsou pávi či labutě.
 
Květná zahrada inspirovaná zahradami ve Versailles je od roku 1998 zapsaná na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Do detailu promyšlenému prostoru s kolonádou, kašnami, labyrinty a skleníky vévodí centrální pavilon ve tvaru rotundy.
 
Trojici nejnavštěvovanějších památek dále doplňují galerie a muzea, sochy, kaple a kostely, které tvoří známé a uchvacující panorama Kroměříže. Díky velkému vlivu církve a jejích představitelů ve městě vyrostli např. kostely sv. Mořice, Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele.
 

Dětská Kroměříž

Kroměříž myslí také na dětské návštěvníky a má pro ně nachystanou spoustu zábavy. Ulice města navíc brázdí turistický vláček, takže větu “mě už bolí nožičky” tentokrát neuslyšíte.
 
⭐ Areál lokomotivního depa na vlakovém nádraží se proměnil v železniční muzeum, které nadchne všechny milovníky vláčků. Můžete se mimo jiné těšit např. na elektromechanické zabezpečovací zařízení, autentické světelné vjezdové návěstidlo, funkční výstražník i železniční točnu určenou k otáčení drážních vozidel.
 
⭐ Pro obdivovatele akčních hrdinů a komiksových postav je připraveno Muzeum legend. Magický fantasy svět nabízí dvě tisícovky exponátů v různých měřítcích i repliky v životní velikosti.
 
⭐ Lanový a vodní svět, skate park, lezecká stěna, trampolíny a spoustu dalších atrakcí pro děti všech věkových kategorií najdete v Dětském světě, který využijete za každého počasí.
 
Zrcadlové bludiště to jsou dvě podlaží plná optických klamů. Kromě nejrůznějších zrcadel uvidíte kaleidoskopy a podíváte se i do nekonečné studny.
 
⭐ Pro větší děti a nadšence do technických památek můžeme doporučit třeba Hvězdárnu, protiatomový kryt nebo větrný mlýn u Velkých Těšan.
 

Kroměříž fandí zamilovaným

Chystáte se oslavit důležité výročí nebo jen tak udělat radost svému protějšku? Kroměříž je pro zamilované jako stvořená. Co takhle plavba po řece Moravě? S výletní lodí Bruno se můžete vydat každý víkend z přístaviště na Erbenově nábřeží na výletní linkovou plavbu do Kvasic a zpět. A pokud si to chcete udělat obzvlášť romantické, pronajměte si celou loď i s kapitánem jen pro sebe.
 
V přízemí zahradního křídla zámku se nachází Sala terrena. Unikátní stavba tří velkých sálů se sochařskou a štukovou výzdobou, freskami na stropech a dvěma umělými jeskyněmi. Nechybí umělé krápníky, ornamenty z mušlí a lastur a fontánka uprostřed.
 
Dobrou noc vám potom popřeje dvojice ponocných s trubkou, kteří tak symbolicky ohlašují hodinu nočního klidu. Můžete je potkat v centru každý prázdninový pátek a sobotu od 21:40 hodin v doprovodu vojáka biskupské gardy.

Turistická informační centra


Pojeďte na výlet