!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika
Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Vydáno 8. srpna 2019
Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
Kdysi jich prý v českých zemích stávalo téměř tisíc. Nejvíc větrných mlýnů se točilo na Moravě mezi Přerovem, Ostravou a Opavou, a také na náhorní plošině Nízkého Jeseníku u horního toku řeky Odry. Krajině, kde dobře foukalo a tak se tu i dobře mlelo, se dokonce říkalo Moravské Holandsko. Jeden z nejkrásnějších a nejlépe dochovaných větrných mlýnů najdete v Cholticích na Opavsku, další mlýn stojí v Bravinném . Oblíbeným cílem výletů za větrnými mlýny bývá také jižní Morava a větrný mlýn v Kuželově, o který pečuje brněnské Technické muzeum, větrný mlýn v Rudici nebo větrný mlýn v Kloboukách u Brna. Mlýny podobné těm holandským najdete také ve Vrátně u Mšena anebo v Krchlebech na Nymbursku.
 

Tulipány a Holandská zahrada

Holandské týdny pořádají zahradní centra na jaře, kdy raší a kvetou cibuloviny a hlavně tulipány všech barev. Na ty si budete muset ještě téměř půl roku počkat, ale Holandskou zahradu můžete navštívit hned. Říká se tak části Květné zahradyKroměříži, kde se kdysi cibuloviny pěstovaly ve zvláštních vyvýšených záhonech, skládaných do geometrických vzorů; ty mimochodem vycházely z dobových holandských předloh. Právě teď tu najdete v plné kráse trvalky a letničky – a samozřejmě i Neptunovu kašnu a Pomerančovou zahradu. Okamžik, kdy se citrusy a další subtropické rostliny v přenosných květináčích přestěhují do skleníků, bývá pro Kroměříž neklamným znamením, že končí teplý podzim a přichází zima.
 

Holandský selský dům ve Veltrusech

V parku u zámku Veltrusy najdete plnou náruč exotiky, například egyptský pavilon, most se Sfingou nebo dórský chrám, proč tedy ne i stavbu, nazývanou Holandský selský domek? Přízemní budova v severní části zámeckého parku kdysi sloužila jako obydlí sadaře a později hajného, a také jako vycházkový nebo lovecký pavilon se salou terrenou, kde se panstvo zastavovalo při výletech k odpočinku a občerstvení. Dnes má domek běžnou okrovou barvu, ale kdysi podtrhovaly holandský styl červeně natřené zdi, členěné bělavými linkami a bílými rámy kolem oken, které měly připomínat stavby z režného cihelného zdiva. Dnes Holandský domek slouží jako galerie a výstavní prostor.
 

Delftská fajáns: zámek Křinec v modrobílé

Holandský Delft je kouzelné městečko, které proslavil rodák Jan Vermeer, malířská škola a také modrobílá keramika. Prazvláštní ozvěnou dalekého Holandska jsou rokokové salonky na zámku v Křinci. Majitelé typického venkovského sídla nižší šlechty ve středním Polabí prý neměli tolik peněz, aby komnaty vybavili hedvábnými tapetami a leštěným dřevěným obložením, a tak zvolili výmalbu ve stylu oblíbené keramiky. Vybrali si skvěle, salonky představují skutečný unikát a neměl by si je nechat ujít žádný milovník Holandska. Letos v létě se sem můžete podívat vždy v pátek, sobotu a neděli od 10.30, 13 a 15 hodin, vstupné stojí 90/60 Kč.
 

Kde si budete připadat jako v Holandsku?

  • Třeba tam, kde si můžete koupit báječné klapající dřeváky, od těch holandských k nerozeznání. Tip portálu Kudy z nudy: vydejte se do Volar na Slavnosti dřeva. Letošní 26. ročník proběhne od 17. do 19. srpna a jako obvykle půjde o dny naplněné vůní dřeva, historickými řemesly, lidovým trhem, kulturním programem, přátelskou atmosférou, dobrým jídlem a pitím.
  • Vyzkoušet můžete i Festival sýrůMikulově. Slavnost, která proběhne 14. a 15. září, představí malé faremní i nefaremní zpracovatele mléka a mléčných výrobků, chystá se také národní soutěž malých sýrařů z Čech, Moravy a Slovenska.
Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem. Do 24. 5. 2020 je uzavřena.

Větrný mlýn Chvalkovice

Větrný mlýn Chvalkovice

Větrný mlýn holandského typu je postaven z cihel a kuželová střecha je kryta šindelem. Mlít se zde začalo v roce 1873 a prvním mlynářem byl Josef Vítek. Po něm se mlýnu přezdívá "Vítkův mlýn".

Bukovanský mlýn - areál zážitků pod lopatkami

Bukovanský mlýn - areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Větrný mlýn v Příčovech

Větrný mlýn v Příčovech

Na skalnatém návrší u Příčov se vypíná torzo větrného mlýnu holandského typu. Jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Lokalita je volně přístupná.

Větrný mlýn Vrátno poblíž Mšena

Větrný mlýn Vrátno poblíž Mšena

Větrný mlýn Vrátno je dominantou krajiny severně od obce Vrátno. Byl vystaven roku 1870 a jedná se o mlýn holandského typu s neobvykle vysokou kuželovitou střechou s vikýři. Mlýn je v současnosti veřejnosti nepřístupný, probíhá zde rekonstrukce.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Pension Větrný mlýn u Růžové

Pension Větrný mlýn u Růžové

Větrný mlýn holandského typu z roku 1844 stojí na vrchu Petřín (Sturmberg) na okraji obce Růžová.

Větrný mlýn Přemyslovice

Větrný mlýn Přemyslovice

Původně dřevěný mlýn holandského typu byl do Přemyslovic z nedalekého Plumlova přestěhován roku 1841.

Větrný mlýn Světlík - největší dochovaný mlýn v České republice

Větrný mlýn Světlík - největší dochovaný mlýn v České republice

Větrný mlýn Světlík je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v České republice. Je jediným mlýnem holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách.

Větrný mlýn v Dolním Sklenově

Větrný mlýn v Dolním Sklenově

Větrný mlýn, a to holandského typu, byl v Dolním Sklenově, místní části Hukvald, od nepaměti. Patři ke sklenovskému fojtství. Také se na pozemcích fojství nacházel. Původně byl dřevěný.

Větrný mlýn Hodslavice

Větrný mlýn Hodslavice

Větrný mlýn holandského typu se nachází na návrší západně od obce Hodslavice. Mlýn pochází z roku 1864. Poslední mlynář mlel a šrotoval do roku 1931, kdy odstranil mlecí zařízení a v roce 1939 mlýn přestavil na obytnou budovu.

Obrazárna Pražského hradu se vyrovná nejvýznamnějším evropským uměleckým kolekcím

Obrazárna Pražského hradu se vyrovná nejvýznamnějším evropským uměleckým kolekcím

Stálá expozice Obrazárny Pražského hradu představuje návštěvníkům reprezentativní výběr více než jednoho sta nejkvalitnějších obrazů z majetku Pražského hradu čítajícího kolem 4000 obrazů.

Holandský větrný mlýn v Krchlebích

Holandský větrný mlýn v Krchlebích

Manželé Jaroslava a Bohumil Tuzarovi 
z Krchleb na Nymbursku si splnili svůj neobvyklý sen. V průběhu několika let vyrostl na jejich zahradě větrný mlýn holandského typu, který se stal zajímavou dominantou obce.

Holandský selský dům ve Veltrusech

Holandský selský dům ve Veltrusech

Unikátní a provozně ojedinělá stavba byla v roce 2015 celkově opravena. Jednalo se nejen o rekonstrukci holandského selského domu, ale i přístavku.

Kovářův větřák ve Štípě

Kovářův větřák ve Štípě

Jeden z našich nejmenších dochovaných mlýnů holandského typu postavený v letech 1858 – 1860 najdete ve Štípě na Zlínsku. Mouka se tu mlela až do druhé světové války.

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Větrný mlýn Partutovice - nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Větrný mlýn Partutovice - nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Jedná se o větrný mlýn dřevěný, nazývaný beranní neboli německý. Má tvar dřevěného čtyřstěnného hranolu a celá stavba se proti větru otáčí i s perutěmi - na rozdíl od méně obvyklého holandského typu mlýna, který je zděný, stavba má válcovitý, kónický tvar, zužující se do výšky.

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici umění od gotiky po 19. století, ale i prostory pro krátkodobé výstavní projekty. Rozšířit svoji domácí knihovnu můžete v knihkupectví ArtMap, posedět na otevřeném nádvoří nebo v kavárně Morgal.

Větrný mlýn ve Štípě

Větrný mlýn ve Štípě

Jeden z našich nejmenších holandských větrných mlýnů stojí u čp. 130 asi 500 m jihovýchodně od obce Štípa. Mlýn je hodnotným dokladem lidového stavebnictví a jedinou dochovanou památkou tohoto druhu ve zlínském okrese.

Národní galerie v Praze - Šternberský palác: probíhá rekonstrukce

Národní galerie v Praze - Šternberský palác: probíhá rekonstrukce

Šternberský palác je od 15. 9. 2019 uzavřen z důvodu revitalizace svých expozic. Díla starých mistrů jsou přemístěna do Schwarzenberského paláce.

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Prostoru mezi bažantnicí a Ptáčnicí vévodil od 17. století uměle navršený kopeček se spletí nor určených pro chov králíků. Byl také atrakcí pro pobavení biskupových hostů, kteří mohli dobře namířeným proudem vody zvířata z děr vyhánět.

Další aktuality

21.10.
2020
Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Východní Morava | Příroda
18.10.
2020
S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?

S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?

Východní Morava | Příroda