Úvod > Co chcete dělat? > Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let
Žehnání mladých vín
"> Žehnání mladých vín "> Sudy "> Vinice IV "> Vinice III "> Vinice II "> Vinice I "> Sekt "> Degustace "> Biskup Bruno "> Mešní vína
Přidat foto
Gurmánská turistika

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.
Historie tohoto unikátního vinařství je úzce spjata s historií města Kroměříže. Základním mezníkem v dějinách byl rok 1110, kdy olomoucký biskup Jan II. zakoupil původně trhovou obec Kroměříž od olomouckého přemyslovského vládce Oty II. Černého. Od té doby nastal rozvoj obce pod přímým vlivem olomouckých biskupů.

Nejdůležitějším milníkem pro zrod vinařství byl rok 1266, kdy biskup Bruno ze Schauenburku povýšil Kroměříž na město a založil vinné sklepy, které byly později za vlády českého krále a římského císaře Karla IV. dále rozšířeny. V roce 1345 tehdy ještě markrabě moravský Karel IV. udělil sklepům výsadu vyrábět mešní víno.

Sklepy
, dosahující hloubky 6,5 m, jsou součástí podzemí arcibiskupského zámku. Dělí se na horní a dolní sklep a zaujímají celkovou plochu 1030 m2. Horní sklep byl vybudován při barokní přestavbě. V dolním sklepě se nechází nejstarší část zámku, neboť se jedná o pozůstatky původní gotické tvrze. S celoročními stálými teplotami jsou zde velmi vhodné podmínky pro výrobu a zrání ryze mešních vín. Vína zrají v dubových sudech různé velikosti. Největší pojme 19 280 litrů a nejstarší sud je z roku 1805. Oba sudy se v současné době však už nepoužívají.

Hrozny na výrobu mešních vín zrají v arcibiskupských vinicích, jejich část pak pochází od dlouholetých smluvních partnerů. V současnosti společnost vlastní 6,5 ha vinic. Vinice byly vysazovány v letech 1997, 1998 a 2003. Odrůdová skladba obsahuje odrůdy Rulandské šedé, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Cabernet Moravia, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Vinice se nachází ve vinařské oblasti Morava, podoblasti slovácké, vinařské obci Hluk a vinařské trati Husí hora. Víno pěstujeme podle pravidel integrované produkce, která zajišťuje zachovávání přirozeného ekosystému. Nová vinice je vysazena od r. 2019 na Velehradě, ve vinařské trati Chmelnice o celkové rozloze 6 ha. Do budoucna se tak dočkáme vín z odrůd Pálava, Tramín červený, Sauvignon, Chardonnay či Hibernal. 

Vinice jsou pravidelně kontrolovány, aby bylo zaručeno, že pro výrobu vína budou použity jen vyzrálé a zdravé hrozny. Mešní víno je čistě přírodní, neobsahuje žádné chemické přísady, jako jsou aromatické látky či barviva. Je zakázáno mošty i víno přislazovat, proto se hrozny sklízí při technologické zralosti, tj. 20° a více cukernatosti moštu. Jako antioxidant je povoleno použít oxid siřičitý.

Česká biskupská konference jmenuje zvláštní listinou osobu, tzv. „Liturgický dozor“, který dohlíží na výrobu mešního vína, a to od samotné sklizně hroznů až po konečný produkt v lahvi. 

Mešní víno je tradiční, přirozené, čisté, vyzrálé, bez přidaného cukru a enologických přípravků. Celý proces výroby je s pečlivostí kontrolován. Mešní vína, která zrají v dubových sudech jsou pravidelně přechutnávána aby byla v pravý čas stočena do lahví a Vám tak byl zaručen ten nejchutnější výsledek. Komentované prohlídky s degustacemi probíhají ve sklepích po dobu turistické sezóny od dubna do září, vždy od úterý do pátku, a to ve 14:00, v sobotu pak na objednání. Na základě objednání je možno připravit prohlídku spojenou s ochutnávkou váni vybraných vzorků, doplněnou o pohoštení či privátní řízenou degustaci. V prodejně při vstupu do arcibiskupských zámeckých sklepů si můžete při své návštěvě zakoupit všechny druhy vín, která jsou zde vyráběna také v dárkovém balení.

Ubytování a restaurace v okolí

Vegetariánská restaurace v Kroměříži

Vegetariánská restaurace v Kroměříži

Kroměříž, Zlínský kraj
Velo Café v Kroměříži

Velo Café v Kroměříži

Kroměříž, Zlínský kraj
Čokoládovna Yesterka v Kroměříži

Čokoládovna Yesterka v Kroměříži

Kroměříž, Zlínský kraj