Úvod > Aktuality > Odhalte tajemství staré Kroměříže při netradičních prohlídkách
Zážitky

Odhalte tajemství staré Kroměříže při netradičních prohlídkách

  • Vydáno1. července 2019
Letošní léto v Kroměříži můžete prožít netradičním způsobem – místní radnice spolu se skupinou historického šermu Biskupští manové opět připravila poutavé prohlídky historického centra. Jde už o 7. ročník podvečerních prohlídek historickým centrem města a Podzámeckou zahradou, které získaly ocenění Agentury pro cestovní ruch Východní Moravy. Prohlídky se konají každý prázdninový pátek v 18:00 hodin, sraz je na Velkém náměstí. První prohlídka se koná již 5. července 2019.
Kroměříž – Velké náměstíV červenci a srpnu se můžete vydat malebnými ulicemi Kroměříže na procházku v doprovodu biskupských vojáků a měšťanů – průvodců v dobových kostýmech, kteří vám ukáží ta nejpůsobivější místa v historickém centru. Výklad je zaměřen na zajímavosti, o nichž se v běžných propagačních materiálech nedočtete, například kde bydlel městský kat, kde stávala Kovářská brána nebo na které české bankovce je zobrazen kroměřížský zámek.

Pro letní turistickou sezonu 2019 je připraven okruh s průvodci v historických kostýmech: Tajemství staré Kroměříže, výprava do časů, kdy Kroměříž byla letním sídlem olomouckých biskupů, cca 17. a 18. století. Termíny prohlídek jsou pro letošek stanoveny na 5. července, 19. července, 2. srpna, 16. srpna a 30. srpna 2019.

Tajemství staré KroměřížeNa prohlídku můžete vyrazit každý pátek, vždy od 18 hodin, sraz je u kašny na Velkém náměstí. Prohlídku je nejlepší si předem rezervovat, vstupenku si můžete koupit v informačním centru nebo přímo na místě. V jedné skupince může být maximálně 25 osob. Základní vstupné činí 80 Kč, snížené 50 Kč a děti do 7 let mají vstup zdarma. Vstupenky budou k dostání na místě vždy od 17:30 hodin. Prohlídky jsou vhodné pro široké spektrum návštěvníků včetně rodičů s dětmi.
Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality

Noční stopa Valachy se pojede již tuto sobotu: Velké Karlovice hlásí skvělé podmínky

Ideální podmínky čekají v sobotu 4. února 2023 na účastníky běžkařského závodu Noční stopa Valachy ve Velkých Karlovicích. V noci na úterý připadlo 10 centimetrů čerstvého sněhu a nadílka má pokračovat i v dalších dnech. Oblíbenou akci s jedinečnou atmosférou pro dospělé i děti u hotelu Galik v Resortu Valachy navíc doprovodí testování skialpů s hobby závodem.
Zlínský kraj | Zimní sporty

Poznejte legendární obchodní domy: historie nakupování a unikátní architektura

Už od dob, kdy obchodní domy nahradily staré tržnice, oslňovaly nakupující spoustou technických vymožeností, luxusem a také nezvyklými radovánkami. Víte například, kde se lidé poprvé svezli na eskalátorech a který obchodní dům nabízel svým zaměstnancům terasu s lehátky pro slunění? Prozradíme vám také něco málo o novém seriálu Zlatá labuť z produkce Novy, který navazuje na film Otakara Vávry z roku 1943 Šťastnou cestu, který byl natáčený právě v kulisách obchodního domu Bílá labuť. Nový historický seriál Zlatá labuť bude vyprávět osudy lidí spjatých se stejnojmenným obchodním domem, ve své době nejmodernějším chrámem nákupu a luxusu v centru Prahy.
Zlínský kraj | Zážitky

Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Masopusty a fašanky nemusí být jen záležitostí menších měst, vesnic či skanzenů. Svou tradiční slavnost má i Zlín, kde se masopust tradičně koná v ulici Lešetín, známé svou takřka starosvětskou atmosférou. Letošní fašank se koná už tuto sobotu, 28. ledna 2023. Akce se koná na ulicích Lešetín I, Lešetín II a Kvítková.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Zlínský kraj: lidová architektura, tradiční řemesla a folklorní slavnosti

Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Zlínského kraje a poznejte jeho bohaté folklorní tradice. K nim patří nejenom skanzeny a originální roubené dřevěné stavby, ale také nejrůznější akce s ukázkami tradičních řemesel, gastronomické speciality ze všech koutů Východní Moravy a také lázeňství.
Zlínský kraj | Lázně a wellness