!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Květná zahrada v Kroměříži nabídne po celý měsíc výstavu kamélií
Květná zahrada v Kroměříži nabídne po celý měsíc výstavu kamélií
"> "> "> Vstup na výstavu kamélií i do Kvetné zahrady je po celou dobu konání zdarma
Památky

Květná zahrada v Kroměříži nabídne po celý měsíc výstavu kamélií

Vydáno 11. února 2020
Velký skleník v Květné zahradě v Kroměříži budou od pátku 14. února 2020 krášlit půvabné kvetoucí kamélie. Prostory skleníku vyplní vzrostlé keře a stromy těchto původně cizokrajných rostlin. Vernisáž výstavy „Kamélie 1920“ se koná ve čtvrtek 13. února 2020 v 15:30 hodin. Výstava pak potrvá až do 15. března 2020.
Kamélie se v Květné zahradě začaly pěstovat od druhé poloviny 19. století a ve 20. století už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Jejich kolekce zahrnovala tehdy několik desítek vzrostlých exemplářů v několika odrůdách.

Po celou dobu konání výstavy budete moci obdivovat vzácné kvetoucí keře a stromy kamélií v nápaditém a stylovém aranžmá na téma první republiky, zejména pal roku 1920. Různorodé mladé kamélie včetně návodu na pěstování budou k zakoupení také přímo na výstavě. V obchůdku se suvenýry pro vás bude nově připraven sortiment dárkových předmětů s motivem kamélií. Další zajímavé informace o kaméliích se dozvíte během speciálních komentovaných prohlídek.
 

Bohatý program výstavy

Výstava kamélií, která bude probíhat od 14. února do 15. března 2020, má po celou dobu trvání bohatý doprovodný program. Nebudou chybět ani komentované prohlídky, na nichž se návštěvníci dozvědí mnoho informací z kulturní historie kamélií, odkud kamélie pocházejí, jak a kdy se dostaly do Evropy, zda voní a co vše potřebují k tomu, aby nás svým půvabem mohly potěšit i u nás doma. První z nich se bude konat již v neděli 16. února.

Dále bude na programu kaméliový ples v rytmu 20. let 20. století (22. 2.), prezentace unikátních historických automobilů Veterán klubu Kroměříž (29. 2.), korzo v dobových kostýmech (8. 3.) či poslech prvorepublikových melodií ze starých gramodesek (15. 3.).

Výstava v Květné zahradě bude přístupná denně od 9:00 do 15:30 hodin. Vstupné se platí jako při vstupu do zahrady, tedy 90 korun dospělí, 60 Kč senioři, děti a studenti, rodinné vstupné vyjde na 230 korun.
 

Stálezelené kamélie - ozdoba šlechtických sídel

kamélieKamélie japonská – je okrasná rostlina pěstovaná v Asii už stovky let. V Evropě začala být známá od osmnáctého století. V 19. století bylo sbírání kamélií zálibou nejen šlechty, ale i jiný majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly speciální skleníky a kvetoucí rostliny se používaly k výzdobě zimních zahrad. Květy kamélií byly ozdobou plesových šatů na evropských dvorech, ale pro samuraje znamená tento květ symbol smrti a znovuzrození.

Kamélie jsou stálezelené keře nebo stromy a existuje několik stovek různobarevných odrůd. U nás pravidelně rozkvétají v zimě. Přestože paneláková éra kaméliím příliš nepřála, nevyhovuje jim příliš suchý a přetopený interiér, jsou kamélie v posledních letech velmi vyhledávanými květinami.
Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Další aktuality

21.10.
2020
Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Východní Morava | Příroda
18.10.
2020
S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?

S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?

Východní Morava | Příroda