Úvod > Aktuality > O víkendu se představí dvě stovky zahrad a parků v ČR
O víkendu se představí dvě stovky zahrad a parků v ČR
"> "> Zahrada Kromeríž "> Pruvodkyne v Lednici "> Lvi fontána v Lednici "> Zahrady pod Pražským hradem
Příroda

O víkendu se představí dvě stovky zahrad a parků v ČR

  • Vydáno8. června 2017
Stejně jako v předešlých letech, tak i letos připravila Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu ve spolupráci s NPÚ akci s názvem "Víkend otevřených zahrad", která bude probíhat od 10. do 11. června. Letos se do akce zapojilo téměř dvě stě zahrad a parků státních i soukromých, po celém území České republiky. Během Víkendu otevřených zahrad pořádá řada parků a zahrad také bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti nebo koncerty.
Jezírko v zahraděZájemci budou mít o tomto víkendu možnost navštívit téměř 200 zajímavých zahradních prostor po celé České republice. V rámci akce mohou objevovat speciální atmosféru, tajemství a kouzla půvabných prostor, mnohdy běžně skrytých a denně bez povšimnutí míjených. Na návštěvníky na většině míst čeká i mimořádný doplňkový program – komentované prohlídky, prohlídky zázemí zahrad, komponované programy, výstavy, prezentace zajímavých projektů atd.

Národní památkový ústav se zúčastní s řadou svých objektů. Tradičně můžete navštívit zahrady pod Pražským hradem. V Praze bude otevřena i zahrada Strakovy akademie. Krásný zahradní zážitek slubuje i návštěva Květné a Podzámecké zahrady v Kroměříži. Komentované prohlídky se budou konat ve 13:00 a 16:00 hodin. V Akademické zahradě Mendelovi univerzity v Lednici budou slavnostně otevřeny Tématické zahrady – Labyrint přírody a ráj zahrad. V Brně letos bude možné navštívit NKP Špilberk – park: Zahradu pod hradbami, Hlídka I., odkudjsou krásné výhledy na panorama města i dálkové výhledy do krajiny jižní Moravy na Pálavské kopce.


Do parku v Kynžvartu či do zahrad na Vysočině

zahradaV nově přihlášeném parku u zámku Kynžvart na vás také čeká bohatý program. Komentované prohlídky parkem se budou konat po oba dny, vždy v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Přírodní zahrady, o.s. na Vysočině (např. Rynárec, Venkovská škola – Horní Krupá, Vepříkov, Ekocentrum Chaloupky Baliny, Chrástov, Libická Lhotka, Stará Říše, Hněvkovice, Velká Bíteš...aj.) představí ekologický způsob zahradničení ve svých patnácti ukázkových zahradách, které můžete navštívit a v rodinném prostředí s majiteli probrat jejich zkušenosti s ekologickým způsobem péče o zahradu. V Jihomoravském kraji můžete mimo jiné navštívit Bylinkovou zahradu ve Valticích.

Projekt Víkend otevřených zahrad má za úkol pomoci zvýšit povědomí o kráse a rozmanitosti zeleně v našich městech, při historických památkách a o málo známých místních a veřejných, ale i neveřejných zahradách (prostorách), tím pomoci ke zvýšení zájmu o vegetační prvky a případně umožnit nové inspirace. Úžasná kultura zahrad a zelených ploch odráží rozmanitost struktury obyvatelstva, kultury, historie a životního prostředí a je jejich reprezentativní vizitkou. V naší zemi existuje spousta lokalit, které tyto parametry splňují a je důležité seznamovat s nimi co nejširší veřejnost.
Prohlídky zahrady Strakovy akademie – nově otevřeno po rekonstrukci

1.10.
Prohlídky zahrady Strakovy akademie – nově otevřeno po rekonstrukci

Úřad vlády ČR z důvodu velkého zájmu ze strany veřejnosti prodloužil prohlídky zahrady Strakovy akademie až do října 2022. Návštěvníci si mohou zahradu prohlédnout každou sobotu od 10 do 18h.