Úvod > Aktuality > O víkendu se představí dvě stovky zahrad a parků v ČR

O víkendu se představí dvě stovky zahrad a parků v ČR

Vydáno 8. června 2017 Příroda
Stejně jako v předešlých letech, tak i letos připravila Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu ve spolupráci s NPÚ akci s názvem "Víkend otevřených zahrad", která bude probíhat od 10. do 11. června. Letos se do akce zapojilo téměř dvě stě zahrad a parků státních i soukromých, po celém území České republiky. Během Víkendu otevřených zahrad pořádá řada parků a zahrad také bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti nebo koncerty.
Jezírko v zahraděZájemci budou mít o tomto víkendu možnost navštívit téměř 200 zajímavých zahradních prostor po celé České republice. V rámci akce mohou objevovat speciální atmosféru, tajemství a kouzla půvabných prostor, mnohdy běžně skrytých a denně bez povšimnutí míjených. Na návštěvníky na většině míst čeká i mimořádný doplňkový program - komentované prohlídky, prohlídky zázemí zahrad, komponované programy, výstavy, prezentace zajímavých projektů atd.

Národní památkový ústav se zúčastní s řadou svých objektů. Tradičně můžete navštívit zahrady pod Pražským hradem. V Praze bude otevřena i zahrada Strakovy akademie. Krásný zahradní zážitek slubuje i návštěva Květné a Podzámecké zahrady v Kroměříži. Komentované prohlídky se budou konat ve 13:00 a 16:00 hodin. V Akademické zahradě Mendelovi univerzity v Lednici budou slavnostně otevřeny Tématické zahrady - Labyrint přírody a ráj zahrad. V Brně letos bude možné navštívit NKP Špilberk - park: Zahradu pod hradbami, Hlídka I., odkudjsou krásné výhledy na panorama města i dálkové výhledy do krajiny jižní Moravy na Pálavské kopce.


Do parku v Kynžvartu či do zahrad na Vysočině

zahradaV nově přihlášeném parku u zámku Kynžvart na vás také čeká bohatý program. Komentované prohlídky parkem se budou konat po oba dny, vždy v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Přírodní zahrady, o.s. na Vysočině (např. Rynárec, Venkovská škola - Horní Krupá, Vepříkov, Ekocentrum Chaloupky Baliny, Chrástov, Libická Lhotka, Stará Říše, Hněvkovice, Velká Bíteš...aj.) představí ekologický způsob zahradničení ve svých patnácti ukázkových zahradách, které můžete navštívit a v rodinném prostředí s majiteli probrat jejich zkušenosti s ekologickým způsobem péče o zahradu. V Jihomoravském kraji můžete mimo jiné navštívit Bylinkovou zahradu ve Valticích.

Projekt Víkend otevřených zahrad má za úkol pomoci zvýšit povědomí o kráse a rozmanitosti zeleně v našich městech, při historických památkách a o málo známých místních a veřejných, ale i neveřejných zahradách (prostorách), tím pomoci ke zvýšení zájmu o vegetační prvky a případně umožnit nové inspirace. Úžasná kultura zahrad a zelených ploch odráží rozmanitost struktury obyvatelstva, kultury, historie a životního prostředí a je jejich reprezentativní vizitkou. V naší zemi existuje spousta lokalit, které tyto parametry splňují a je důležité seznamovat s nimi co nejširší veřejnost.
Víkend otevřených zahrad 2020

6.6.
7.6.
Víkend otevřených zahrad 2020

Víkend otevřených zahrad je událostí, kdy se lidem otevírá možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad, ale také poznat své oblíbené parky novým způsobem.

Víkend otevřených zahrad na zámku Lemberk

6.6.
7.6.
Víkend otevřených zahrad na zámku Lemberk

Mimořádné zpřístupnění zahrady na zámku Lemberk.

Víkend otevřených zahrad na zámku Velké Březno

7.6.
Víkend otevřených zahrad na zámku Velké Březno

Komentované prohlídky krajinářského parku ve Velkém Březně - historie, současnost a budoucnost parku. Prohlídky začínají v 11:00 a 14:00.

Víkend otevřených zahrad na zámku Lysice

6.6.
7.6.
Víkend otevřených zahrad na zámku Lysice

Speciální komentovaná prohlídka zámecké zahrady a zahradnictví s fíkovnou a oranžerií, vedená zámeckým zahradníkem/zahradnicí.

Víkend otevřených zahrad na zámku Kačina

7.6.
Víkend otevřených zahrad na zámku Kačina

Procházka zámeckým parkem s odborným výkladem vám poodhalí jeho krásu.

Víkend otevřených zahrad - Průhonický park

6.6.
7.6.
Víkend otevřených zahrad - Průhonický park

Víkend otevřených zahrad v roce 2020 se bude konat 6. a 7. června.