Úvod > Aktuality > Do věží! aneb místa, která spojuje vodní živel
Do věží! aneb místa, která spojuje vodní živel
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Do věží! aneb místa, která spojuje vodní živel

  • Vydáno23. srpna 2022
Ve vodárenských věžích to žije! Pro industriální krasavice, které již neslouží původnímu účelu, města často hledají nové využití. A nádherné budovy, svědkyně zašlých časů, se mění v rozhledny a galerie, natáčejí se o nich dokumenty a seriály, pořádají se u nich folkové festivaly a v některých se dokonce můžete i ubytovat. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst vysoko nad zemí, kudy kdysi proudila voda.

Pohledy zvenčí a postřižinské pivo

vinohradská věžDo některých věží se podíváte jen těžko – třeba do vodárenské věže v Praze na Letné, která slouží jako volnočasové centrum dětí a mládeže nebo do věže Mazanka na rozhraní pražských čtvrtí Libeň a Ďáblice, která se proměnila v třípodlažní mezonetový byt. I ve Vinohradské vodárenské věži se donedávna pracovalo a bydlelo. Do roku 2024 zde ale vznikne moderní osvětové centrum. Obyvatelé a návštěvníci pražských Vinohrad se mohou těšit na nový veřejný prostor s celou řadou herních a vodních prvků, který vznikne z areálu, jenž je v současnosti veřejnosti uzavřen.

vodárenská věž bohumínA záleží jen na vás, jestli se ubytujete ve zrekonstruované vodárenské věží v Bohumíně, v níž objevíte penzion s atypickým a atraktivním uspořádáním interiéru. V nejvyšším patře je krásný výhled do okolí a kdo se ve věži ubytuje, ten má volný vstup do blízkého Aquacentra.

Výjimkou potvrzující pravidlo je dodnes funkční secesní vodárenská věž Nymburce, postavená roku 1904 podle projektu architektů Jana Vladimíra Hráského a Osvalda Polívky, spoluautora Obecního domuPraze. Kromě pohledu na krásnou stavbu si v Nymburku můžete vychutnat pravé postřižinské pivo.
 

Ptačí pohledy z výšky

ohrazeniceV obci Ohrazenice v Českém ráji tvoří dominantu věžový vodojem, který tvarem připomíná trofej pro fotbalové mistry světa. Podoba věže se dá vyložit také jako tryskající voda ze země, která si nahoře hraje s kuličkou. Stavba slouží nejen jako vodárenská věž pro Ohrazenice a okolí, ale příležitostně se otevírá veřejnosti jako rozhledna.

Mezi oblíbená místa se řadí majestátní 45 metrů vysoká kolínská vodárna. První voda z vodárenské věže do vodovodní sítě byla vpuštěna ve čtvrtek 7. srpna 1930. Kolaudace celého rozšířeného městského vodovodu proběhla na jaře roku 1933. Vodárna přestala fungovat v roce 1977, v roce 2010 byla prohlášena za kulturní památku. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2015 byla zpřístupněna veřejnosti jako rozhledna.

rozhledna na kostelíčku třebíčVodojem Kostelíček postupně chátral až do roku 2011, kdy se rozhodlo o rekonstrukci celého objektu. Díky této rekonstrukci byl vodojem opraven do původní podoby a zpřístupněn veřejnosti jako expozice vývoje třebíčského vodárenství s vyhlídkovou plošinou, která nabízí jedinečný výhled na Třebíč.

Věžový vodojem v Heřmanově Huti na Plzeňsku z roku 1908 slouží jako rozhledna už téměř deset let. Původně odtud měla proudit voda do pivovaru v nedalekém Vlkýši, kvalita ovšem byla nestálá, takže pivo se z ní stejně nevařilo. V roce 2011 se mimořádně hodnotná technická stavba proměnila ve vyhlídkovou věž, odkud je vidět například Český les, Brdy a hrad Radyně. Na základech starých vodojemů stojí také rozhledna Žernovník na Blanensku a jen 6 metrů vysoká rozhledna Bratčický vodojem.
 

Muzea a galerie ve věžích

vodárna Týniště nad OrlicíNovomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. První zmínka o ní pochází z roku 1484. Uvnitř najdete poutavou expozici "Praha hoří".

Krásnou vodárenskou věž si prohlédnete v Českých Budějovicích z roku 1742. Vodárenské zařízení staré téměř 300 let původně zásobovalo vodou z řeky Vltavy Samsonovu kašnu – známou českobudějovickou dominantu. Interiér věže zdobí fotografie s vodohospodářskou tématikou z cyklu „Kde je voda slunci blíž“. Za prohlídku stojí i areál pod Vodárenskou věží, kde je umístěna naučná stezka s tématikou vodárenství, fontána symbolizující koloběh vody v přírodě a hravá vodní fontána Čevava. Věž je otevřena o víkendech, prohlídky začínají vždy v 10:00, 13:00, 14:45 a 16:30 hodin.

Jako originální muzeum, galerie a rozhledna slouží rovněž prvorepubliková vodárenská věž v Týništi nad Orlicí. V třeboňské vodárenské věži od významného českého architekta Jana Kotěry najdete Galerii buddhistického umění.
 

Brněnské historické vodojemy jako z Tolkiena

vodojemZatímco až do této chvíle jsme cestovali směrem vzhůru, nyní se podíváme do podzemí! Monumentální prostory vodojemů ukryté ve svahu brněnského Žlutého kopce totiž stojí za to. Mnohým fanouškům fantasy žánru připomínají tajemnou Morii z Tolkienovy trilogie Pán prstenů. Poprvé se milovníkům industriální architektury otevřely v červnu 2020, po dvou letech byly opět bohužel v rekonstrukci. Návštěvníkům se otevírají v polovině října 2022. Termíny komentovaných prohlídek jsou dostupné na webu TIC Brno nebo brnenske-podzemi.cz.

vodojem žlutý kopecTrojice různě starých podzemních vodojemů se ukrývá v nenápadném areálu mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou. Nejstarší nádrž, umístěná nejvýchodněji při ulici Tvrdého byla vystavěna společně s pisáreckou úpravnou vody a vodojemem na Špilberku mezi roky 1869 a 1872 jako vodojem pro nižší ze dvou tlakových pásem v Brně. Druhý jižněji umístěný podzemní vodojem přibyl poměrně brzy, mezi roky 1896 a 1900, okolnosti jeho vzniku ani vnitřní uspořádání zatím neznáme. Pravděpodobně teprve v období prvních deseti let 20. století byly oba první vodojemy doplněny o třetí a největší vodojem, tvořený dvěma oddělenými nádržemi. Na jeho místě stála původně skála podobná skalisku Helgoland nad nedalekou nemocnicí, která musela být odtěžena. Vodojemy sloužily do roku 1997, kdy byly odpojeny od vodovodní sítě a po úvahách o jejich dalším využití určeny okolo roku 2014 k likvidaci.
 

Věže a vížky, kde vás ubytují

věž JičínNa rozhlednu nemusíte stoupat jen kvůli pěknému výhledu. Skvělým zážitkem bude noc strávená ve starobylé věži na místě, kde budete mít hlavu téměř v oblacích. K takovým místům patří například bývalá vodárenská věž v Jičíně, poblíž rybníku Kníže. Před kamennou stavbou zde bývala dřevěná stavba, která byla v roce 1543 přestavěna do současné renesanční podoby. Historií dýchá také Vila Art Tower ve Vratimově, zrekonstruovaná vodárenská věž z roku 1931. Má dvě ložnice, kuchyň, dvě koupelny a bytnou místnost. K dispozici jsou tři prostorná patra, všechna originálně řešena a naleznete zde 6 lůžek. Originální interiér vám nabídne spoustu netradičních prvků, jako jsou například místy prosklené podlahy. Za zmínku stojí i unikátní koupelna, která vám umožní průhled celou věží. Z horního ochozu uvidíte do širokého okolí z ptačí perspektivy. Zážitkové ubytování také poskytuje bývalá vodárna v Bohumíně, o kterém jsme již psali na začátku článku.
Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. První zmínka o ní pochází z roku 1484. Uvnitř najdete poutavou expozici "Praha hoří".

Historické vodojemy na Žlutém kopci v Brně

Historické vodojemy na Žlutém kopci v Brně

Monumentální prostory vodojemů ukryté ve svahu brněnského Žlutého kopce mohou fanouškům fantasy žánru připomínat Morii z Tolkienovy trilogie Pán prstenů. Po dlouhé rekonstrukci prostory vodojemů otevírají v říjnu 2022.

Vodárenská věž České Budějovice

Vodárenská věž České Budějovice

Komentované prohlídky Vodárenské věže z roku 1724. Součástí jsou dvě video-expozice o historii vodárenství v Českých Budějovicích. Zájemci také zavítají do přilehlého vodojemu, kde je čeká film o koloběhu vody. V sezoně 2022 otevřeno od 16.7., každou sobotu a neděli až do 4. září.

Vila Art Tower ve Vratimově

Vila Art Tower ve Vratimově

Art Tower leží ve Vratimově, asi 10 km od Ostravy a 36 km od Těšína. Jedná se o netradiční ubytování s originálně vymyšleným interiérem v prostoru bývalé vodárny.

Věž Jičín – originální ubytování a expozice Petra Hebera

Věž Jičín – originální ubytování a expozice Petra Hebera

Stylová galerie "Věž Jičín" představuje nový koncept romantického spojení umění a pobytu v renesanční stavbě jičínské "vodní věže". Na pěti podlažích se zde nacházejí ložnice, koupelna, salonek, vstupní hala a sklepní šenk.

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky

Také se rádi na svých toulkách přírodou kocháte panoramatickými výhledy? Potom se nechejte inspirovat našimi tipy, které vám přináší přehled nejzajímavějších přírodních vyhlídek v celé České republice. Vybírat můžete z pohledů na meandry řek, skalní města či hřebeny našich hor.

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči

Ve starém třebíčském vodojemu mohou návštěvníci zhlédnout expozici, která se věnuje historii vodárenství. Samozřejmostí je také atraktivní pohled na město.

200 tipů na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

200 tipů na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!

Nejnavštěvovanější věže a rozhledny: královnou je Petřínská rozhledna v Praze

Nejnavštěvovanější věže a rozhledny: královnou je Petřínská rozhledna v Praze

Mladší sestra pařížské Eiffelovky neboli Petřínská rozhledna vyrostla na vrcholu Petřína během několika měsíců: základy se začaly kopat 16. března 1891, slavnostní otevření se konalo už 20. srpna. Nová rozhledna byla splněným snem českých turistů a dodnes patří k nejnavštěvovanějším místům Prahy.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Ve vodárně se seznámíte s chemickou úpravou říční vody a navštívíte vodárenskou věž. Otevřeno je pouze po předchozím objednání.

Do výšky zdarma: 15 tipů na volně přístupné rozhledny

Do výšky zdarma: 15 tipů na volně přístupné rozhledny

Hledáte tip na pěkný výlet, ale nechce se vám platit žádné vstupné? Pak pro vás bude ideální výprava na některou z volně přístupných rozhleden. Někdy je sice výstup vykoupen prudkým stoupáním, o to sladší však bude odměna v podobě nádherného výhledu.

20 tipů na zajímavé rozhledny

20 tipů na zajímavé rozhledny

Představte si, že v průběhu výletu vyšplháte na vysoký kopec a doufáte ve výhled do kraje. Na vrcholu ale rostou vysoké stromy a vás tak čeká sice krásný a uklidňující, nicméně nepříliš zajímavý výhled do lesa. Naplánujte si výlet tak, aby vás na vrcholu čekal zajímavý zážitek a některá z dvaceti rozhleden, které najdete v našich dnešních tipech.

10 tipů na rozhledny, které zdoláte výtahem

10 tipů na rozhledny, které zdoláte výtahem

Rozhleden, která ve svém nitru ukrývají výtah není v České republice mnoho. Jednou z výjimek je gotická věž Staroměstská radnice, na jejíž ochoz návštěvníky vozí moderní prosklený výtah. Dalšími rozhlednami s výtahem jsou pak moderní stavby, jako je například Nová radnice v Ostravě, Bolt Tower ve Vítkovicích nebo televizní vysílač na pražském Žižkově. Kde jinde se ještě setkáte s rozhlednovými výtahy vám poradí Kudy z nudy.

Poznejte patnáct „nej“ českých rozhleden

Poznejte patnáct „nej“ českých rozhleden

Od počátku 19. století až do dnešních dnů bylo v našich zemích postaveno více než 615 rozhleden. Češi se zkrátka rádi dívají do daleka, a tak naleznete hojné množství rozhledem v každém kraji. Od těch nejjednodušších dřevěných až po opravdové architektonické skvosty s pohnutou historií a osudem. Rozhledny skrývají nejedno tajemství a je jen na vás, abyste je odhalili. Pojďme si dnes připomenout rekordmanky světa rozhleden – víte, která z našich vyhlídkových staveb je ta nejvyšší nebo kde hledat tu nejstarší kamennou stavbu?

Vodárenská věž v zámeckém parku Sychrov

Vodárenská věž v zámeckém parku Sychrov

Vodárenská věž byla postavena taktéž v novogotickém stylu roku 1891 podle návrhu Františka Wondrena. Tato novogotická věž nahradila původní vodojem, jehož podobu neznáme.

10 tipů, kam na výlet na zajímavou rozhlednu

10 tipů, kam na výlet na zajímavou rozhlednu

Češi prostě výhledy z rozhleden milují. Od roku 1800 bylo na území České republiky postaveno více než 500 vyhlídkových staveb a pořád přibývají další. Stavitelé novodobých rozhleden se snaží zaujmout zvláštními tvary i originálními názvy rozhleden. Než se opět otevřou sezónní vyhlídky, doporučíme vám výlet k zajímavým rozhlednám, které jsou přístupné po celý rok. K nejoriginálnějším i nejmladším patří spirálovitá rozhledna v Kobylí, Salaš ve tvaru dvou sedmiček, Doubravka v Praze, Růženka na Pastevním vrchu anebo nová Dalimilova rozhledna.

V anketě Rozhledna roku zvítězila Dalimilova rozhledna

V anketě Rozhledna roku zvítězila Dalimilova rozhledna

S koncem února skončila anketa, kterou vyhlašuje Klub přátel rozhleden. Jednalo se o Rozhlednu roku 2021, ve které sbíraly hlasy novinky ve světě rozhleden. Letos vyhrála Dalimilova rozhledna u Starého Města na Bruntálsku, hned za ní je pak Halaška u Budišova nad Budišovkou a třetí místo obsadila vyhlídka Horník poblíž Rokytnice nad Jizerou.

Procházky noční přírodou: 10 tipů na rozhledny, které jsou zajímavé i v noci

Procházky noční přírodou: 10 tipů na rozhledny, které jsou zajímavé i v noci

Toužíte po zvláštním dobrodružství? Zkuste výpravu do přírody v neobvyklém čase, pojďte se toulat v čase mezi psem a vlkem, kdy už není úplně noc, ale ještě ani den. Přicházející léto s krátkými nocemi k takovému zážitku přímo nahrává. Zajímavým cílem mohou být rozhledny poskytující výhled na osvětlené město či do krajiny, kde pomalu začíná vycházet Slunce. Nechejte se inspirovat a vyrazte na volně přístupné rozhledny ještě před svítáním.

Vodárenská věž u kostela sv. Pavla v Ostravě

Vodárenská věž u kostela sv. Pavla v Ostravě

Výškovou dominantou centra městské části Ostravy-Vítkovic se stala v roce 1880 zvonice, ke které byla v letech 1883 – 1886 přistavěna chrámová loď kostela sv. Pavla. Charakteristickým znakem všech staveb je režné neomítané zdivo.

Secesní vodárenská věž Nymburk

Secesní vodárenská věž Nymburk

Krásná secesní věž ve tvaru kalicha byla postavena v roce 1904. Jedná se o kulturní památku.

Vodárenská věž u Ohrazenic

Vodárenská věž u Ohrazenic

V Ohrazenicích u Turnova stojí futuristický, třicet metrů vysoký vodojem. Jeho zahnuté pilíře vytvářejí korunu, do které přiléhá obří vodárenská koule. Pod ní je ochoz, odkud lze dohlédnout na Český ráj, Ještěd nebo Jizerské hory.

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti

Šestnáctimetrová betonová vodárenská věž z roku 1908 v Heřmanově Huti je jedním ze dvou dochovaných pivovarských věžních vodojemů v Česku. V roce 2011 prošla celkovou rekonstrukcí a dnes je z ní unikátní vyhlídka, ze které uvidíte Brdy i Český les.

Vodárenská věž a rozhledna v Týništi nad Orlicí

Vodárenská věž a rozhledna v Týništi nad Orlicí

Nedaleko vlakového nádraží v Týništi nad Orlicí naleznete jednu z dominant tohoto města, prvorepublikovou vodárenskou věž, která dnes slouží jako originální muzeum, galerie a rozhledna. Vyhlídka na věži poskytuje nádherný výhled do širokého kraje.

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Výstavy výtvarného umění v neobvyklých prostorách staré vodárenské věže v historickém centru jihočeského města Tábora.

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Na okraji Třeboně, v části Na kopečku stojí vodárenská věž, která díky své výšce 42 metrů a rovinatému okolí je i z pěkné dálky nepřehlédnutelná. Od historického centra je vzdálená necelý jeden kilometr.

Vinohradská vodárenská věž

Vinohradská vodárenská věž

Vinohradská vodárenská věž je výraznou dominantou v pražském panoramatu. V různých časových obdobích odtud byla dodávána voda i Žižkovu, Strašnicím, Vršovicím, části Nuslí a Pankráce. Svému původnímu účelu sloužila vodárna až do roku 1962.