Úvod > Co chcete dělat? > Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli
Klementinum Praha - druhý největší komplex v metropoli
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Rozsáhlý areál Klementina  se nachází na staroměstské straně Karlova mostu přímo v centru historické části Prahy. Klementinum bylo vybudováno na ploše dvou hektarů a je jedním z největších stavebních komplexů v Evropě. K nejatraktivnějším místům Klementina patří Astronomická věž, vysoká 68 m, z níž je nádherný výhled na historické centrum Prahy, Zrcadlová kaple s bohatě řešeným interiérem a osazením zrcadel, které nemá v Čechách obdoby a Barokní knihovní sál s překrásnou freskovou výzdobou a několika historicky cennými velikými glóby. Unikem jsou dvojí varhany, které byly nainstalovány do Zrcadlové kaple v průběhu 18. století.

V Zrcadlové kapli se pořádají koncerty jazzové a vážné hudby v podání špičkových tuzemských i zahraničních umělců. Nad Zrcadlovou kaplí se nachází další barokní perla – knihovní sál s překrásnou freskovou výzdobou a několika historicky cennými velikými glóby. Knihy s nabílenými hřbety a červenou značkou tu stály již za jezuitských dob.

Na budování Klementina se podílelo několik generací významných architektů, sochařů a malířů a řadí se ke stěžejním pražským památkám.


Opravy Klementina 2010 – 2020

Opravy Klementina začaly v roce 2010 první etapou trvající něco přes rok. Při ní byla rekonstruována nárožní budova na Mariánském náměstí směrem do Platnéřské ulice a trakt, jehož součástí je Zrcadlová kaple a Barokní knihovní sál. Druhá etapa trvala pět let a skončila roku 2017. Zahrnovala západní křídlo do Křižovnické ulice a dvou objektů kolem Studentského nádvoří. Rekonstruují se i vodovodní a kanalizační přípojky a budují se podkrovní klimatizované depozitáře, nová technologická centra, zejména trafostanice a datové centrum.

Třetí etapa je zaregistrována na ministerstvu kultury od prosince 2017. Předpokládaný termín výběrového řízení na zhotovitele je podzim 2018 a předpokládaný termín zahájení stavebních prací v prvním čtvrtletí roku 2019, uvádí mluvčí. Stavba musí být dokončena do konce roku 2020, kdy končí možnost čerpat peníze z vládního Programu péče o národní kulturní poklad. Bude se opravovat rozsáhlé severní křídlo do Platnéřské ulice a hala služeb ve středu areálu. Její část dostane novou střechu a vznikne z ní vstupní hala s přistavěným proskleným vstupem. Nový vstup a nové výtahy umožní jednodušší pohyb po budově i osobám se sníženou pohyblivostí. Uzavření haly služeb bude spojené s tím, že čtenáři budou muset dočasně chodit na jiné místo. Pro nejkritičtější fázi revitalizace NK počítá s náhradními prostory; půjdou ale do nich jen vybraná pracoviště.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021