Úvod > Co chcete dělat? > Nejvyšší purkrabství Pražského hradu
Památky

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Renesanční palác v areálu Pražského hradu stojí na místě románského a gotického domu. Přestavěn byl po roce 1555 G. Venturou a v 90. letech 16. století U. Aostalisem. Ve 20. století zde sídlil Dům československých dětí, dnes je zde Muzeum hraček, muzeum fotografie, kavárna a kinosál.
Jedná se o jednokřídlý dvoupatrový dům za zdí v Jiřské ulici, s původně románskou obrannou věží, renesančními fasádami a štíty. Do současné podoby v letech 1553-59 vystavěl palác italský stavitel Giovanni Ventura. Fasáda je zdobená psaníčkovými sgrafity. Z tohoto období pochází také zachovalá původní výzdoba interiéru – malovaný dřevěný strop a fresky.

V interiéru se dochoval renesanční sál s malovaným trámovým záklopovým stropem s námětem alegorií a Šalamounova soudu. Nad barokním vstupním portálem do dvora purkrabství jsou umístěny znaky purkrabí ze 17. a 18. století – Adama z Valdštejna, Jaroslava Bořity z Martinic, Jana Josefa z Vrtby, Karla Egona z Fürstenberka. Podle potřeb bylo purkrabství později ještě několikrát upravováno. Počátkem 60. let 20. století bylo se sousedními Lobkovickými konírnami propojeno podle návrhu Josefa Hlavatého v jeden celek – Dům československých dětí. Z nádvoří je dobře vidět románská Černá věž.

Purkrabí zastupoval svého panovníka v případě jeho nepřítomnosti na hradě. Tuto funkci tak zastávali pouze členové nejvýznamnějších šlechtických rodů. Purkrabství Pražského hradu se v pramenech zmiňuje již v první polovině 14. století, v té sídlo sloužilo jako dočasné obydlí Karla IV. Horní patra Černé věže, postavené jako východní brána románského opevnění, sloužila jako vězení, zvláště pro dlužníky. Na prostranství mezi purkrabstvím a Černou věží byl sťat český šlechtic a rytíř Dalibor z Kozojed, který byl ale vězněn v jiné hradní věži, později pojmenované Daliborka.
 

Co si v areálu purkrabství prohlédnete

Před purkrabstvím lze zhlédnout panelovou expozici o historii a architektonickém vývoji areálu, včetně dobových obrázků a fotografií.

Uvnitř budovy sídlí Muzeum hraček (bude znovu otevřeno v roce 2022), které uchovává rodinnou sbírku filmaře a karikaturisty Ivana Steigera. Klasické hračky se soustředí na předválečnou tradici výrobců dřevěných i plechových hraček – panenky, starodávná auta a motorky, kolesové parníčky, zaoceánské lodi i dětské železnice s nejstaršími lokomotivami, vlaky, nádražími a vším příslušenstvím. Součástí výstavy jsou i parní stroje, stavebnice a hračky fyzikální a optické.

V roce 2022 se v areálu purkrabství otevře také kavárna a muzeum fotografie, které navazuje na domek číslo 12 ve Zlaté uličce.

Provozovatel

Správa Pražského hradu

Zlatá ulička u Daliborky 19/14
Hradčany
119 00 Praha 1
Email:
tourist.info@hrad.cz
WWW:
www.hrad.cz
GPS:
50,092034 14,404074
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,0 hodina