ÚvodCo chcete dělat?PamátkyNejvyšší purkrabství Pražského hradu

Památky

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

5 z 5 (1x hodnoceno)
1 nejméně / 5 nejvíce
Renesanční palác v areálu Pražského hradu stojí na místě románského a gotického domu. Přestavěn byl po roce 1555 G. Venturou a v 90. letech 16. století U. Aostalisem. Ve 20. století zde sídlil Dům československých dětí, dnes je zde Muzeum hraček a kavárna IPPA.
Jedná se o jednokřídlý dvoupatrový dům za zdí v Jiřské ulici, s původně románskou obrannou věží, renesančními fasádami a štíty. Do současné podoby v letech 1553-59 vystavěl palác italský stavitel Giovanni Ventura. Fasáda je zdobená psaníčkovými sgrafity. Z tohoto období pochází také zachovalá původní výzdoba interiéru – malovaný dřevěný strop a fresky.

V interiéru se dochoval renesanční sál s malovaným trámovým záklopovým stropem s námětem alegorií a Šalamounova soudu. Nad barokním vstupním portálem do dvora purkrabství jsou umístěny znaky purkrabí ze 17. a 18. století – Adama z Valdštejna, Jaroslava Bořity z Martinic, Jana Josefa z Vrtby, Karla Egona z Fürstenberka. Podle potřeb bylo purkrabství později ještě několikrát upravováno. Počátkem 60. let 20. století bylo se sousedními Lobkovickými konírnami propojeno podle návrhu Josefa Hlavatého v jeden celek – Dům československých dětí. Z nádvoří je dobře vidět románská Černá věž, k občerstvení zve vyhlášená cukrárna a kavárna IPPA.

Purkrabí zastupoval svého panovníka v případě jeho nepřítomnosti na hradě. Tuto funkci tak zastávali pouze členové nejvýznamnějších šlechtických rodů. Purkrabství Pražského hradu se v pramenech zmiňuje již v první polovině 14. století, v té sídlo sloužilo jako dočasné obydlí Karla IV. Horní patra Černé věže, postavené jako východní brána románského opevnění, sloužila jako vězení, zvláště pro dlužníky. Na prostranství mezi purkrabstvím a Černou věží byl sťat český šlechtic a rytíř Dalibor z Kozojed, který byl ale vězněn v jiné hradní věži, později pojmenované Daliborka.

Otázky a odpovědi jsou automaticky sestaveny z obsahu této stránky.

Kontakt

Správa Pražského hradu
Hradčany
Zlatá ulička u Daliborky 19/14, 119 00 Praha 1

E-mail: tourist.info@hrad.cz
Web: www.hrad.cz

Region: Praha
Městská část: Praha 1
Tipy na výlet: Praha 1 a okolí

Schválila redakce Kudy z nudy.

Nahlásit neaktuální obsah

Související témata

Od kalamáře k psacímu stroji v Lobkowiczkém paláci

Dočasná výstava Od kalamáře k psacímu stroji v Lobkowiczkém paláci ukazuje, jak psací potřeby formovaly dějiny i každodenní život. Od kalamářů, brků a pečetidel až po samotná slova, která měla sílu měnit svět.
Praha 1, Praha

Dary pro prezidenta z daleka i blízka II.

Pražský hrad zve návštěvníky od 31. 1. 2026 až do konce roku do Rožmberského paláce na výstavu Dary pro prezidenta z daleka i blízka II. Výstava nabízí jedinečný pohled na roli darů ve světě diplomacie i místních tradic.
Praha 1, Praha

Dušičky pod Pražským hradem

Pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky.
Praha, Praha

Promenádní koncerty v Jižních zahradách Pražského hradu 2026

Letní promenádní koncerty vojenských hudeb se na Pražském hradě konají nepřetržitě od roku 1843. V letošním roce se uskuteční již 179. koncertní sezóna, v níž se představí uniformované velké dechové orchestry, které nesou tuto naši – ve světě obdivovanou – tradici.
Praha, Praha

Promenádní koncerty v Jižních zahradách Pražského hradu 2026

Letní promenádní koncerty vojenských hudeb se na Pražském hradě konají nepřetržitě od roku 1843. V letošním roce se uskuteční již 179. koncertní sezóna, v níž se představí uniformované velké dechové orchestry, které nesou tuto naši – ve světě obdivovanou – tradici.
Praha, Praha

Bohemia Jazz Fest 2026

Léto v Česku opět rozezní jeden z největších jazzových hudebních festivalů v Evropě. Akce, která je tradičně pro diváky zdarma, se uskuteční na pěti místech: v Praze, Plzni, Prachaticích, Hluboké nad Vltavou a v Brně.
Praha 1, Praha

Bohemia Jazz Fest 2026

Léto v Česku opět rozezní jeden z největších jazzových hudebních festivalů v Evropě. Akce, která je tradičně pro diváky zdarma, se uskuteční na pěti místech: v Praze, Plzni, Prachaticích, Hluboké nad Vltavou a v Brně.
Praha 1, Praha

Bohemia Jazz Fest 2026

Léto v Česku opět rozezní jeden z největších jazzových hudebních festivalů v Evropě. Akce, která je tradičně pro diváky zdarma, se uskuteční na pěti místech: v Praze, Plzni, Prachaticích, Hluboké nad Vltavou a v Brně.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu Audio

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.
Praha 1, Praha

Národní muzeum hraček v budově Nejvyššího purkrabství Pražského hradu

Muzeum hraček je od ledna 2025 opět otevřeno, má nového majitele, který zahájil provizorní testovací režim.
Praha 1, Praha

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen

Součástí areálu Pražského hradu je také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny.
Praha 1, Praha

Bílá věž na Pražském hradě

Věž pravděpodobně vybudoval český stavitel německého původu Benedikt Rejt v rámci výstavby severní části opevnění Pražského hradu po roce 1486.
Praha 1, Praha

Matyášova brána na Pražském hradě

Matyášova brána je slavnostní vstupní brána do areálu Pražského hradu, která odděluje I. a II. nádvoří. Je často považována za nejstarší světskou barokní stavbu v Praze a v Čechách.
Praha 1, Praha

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.
Praha 1, Praha

Černá věž na Pražském hradě

V areálu Nejvyššího purkrabství stojí ve východním cípu hradního areálu Černá věž, postavená jako součást románského opevnění Hradu ve 12. století.
Praha 1, Praha

Věž Daliborka na Pražském hradě

Na konci Zlaté uličky stojí válcová dělová věž Daliborka, postavená ve svahu nad Jelením příkopem roku 1496 Benediktem Riedem. Od počátku sloužila jako vězení a po svém nejslavnějším vězni byla také pojemnovaná.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

IPPA Café Pražský hrad – kavárna a cukrárna v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu

Ippa Café představuje vynikající kavárnu a cukrárnu s pouze domácími designovými zákusky. Ochutnejte některé z nich na Pražském hradě – cukrárnu a kavárnu naleznete v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Hotel Golden Well – Terasa U Zlaté studně v Praze

Hotel U Zlaté Studně je původní residence slavného astronoma Tychona Brahe situována do inspirativního prostředí Malé Strany. Nabízí 17 luxusně vybavených pokojů a 2 nádherné apartmány odrážející historii doby císaře Rudolfa II. Hotel okouzlí nejen nádhernými výhledy, ale také vyjímečným servisem.
Praha 1, Praha

Restaurace Terasa U Zlaté studně

Restaurace Terasa U Zlaté studně těsně pod Pražským hradem na malebné Malé Straně patří mezi vrcholné gastronomické adresy v Praze. Nabízí fine-dining s kuchyní, kterou vede renomovaný šéfkuchař Lukáš Hlaváček. Navíc si zde užijete dechberoucí výhled na město.
Praha 1, Praha

Restaurace Vikárka na Pražském hradě

Restaurace Vikárka se nachází se v ulici těsně přiléhající ke katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Naleznete zde poctivou restauraci, kde si vychutnáte chuť tradiční české i mezinárodní kuchyni.
Praha 1, Praha

Villa Richter Restaurant

Málokterá restaurace v Evropě nabízí takové výhledy. Zažijte fine dining s nejkrásnějším výhledem na Prahu.
Praha 1, Praha

Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu u vily Richter Audio

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.
Praha 1, Praha

U Hrocha

Pivnice U Hrocha. Městskému ruchu skrytá malostranská pivnice, která se během své relativně krátké existence stala kultovní hospůdkou.
Praha, Praha

Hoffmeister restaurant v Praze

Příjemná a stylová restaurace v hotelu Hoffmeister & Spa nabízí moderní zážitkovou kuchyni.
Praha 1, Praha