Úvod > Co chcete dělat? > Zvonkohra v Jindřišské věži
Památky

Zvonkohra v Jindřišské věži

V původním unikátním krovu z roku 1879 v 10. patře Jindřišské zvonice je od roku 2003 umístěna zvonkohra od Petra Rudolfa Manouška. Pod střechou zavěšené zvony hrají 1152 melodií, můžete si jednu z nich nechat zahrát, výběr je však náhodný.
Jindřišská věž, jedna z nejvyšších věží v Praze, ve svém nejvyšším patře skýtá, ve výšce 54 metry, atraktivní výhled na město. Na věž nemusíte složitě šplhat, do ochozu vás zaveze výtah. Zde naleznete, v původním unikátním krovu zvonkohru od Petra Rudolfa Manouška. Zvony byly odlity ve spolupráci s holandskou zvonárnou Royal Eijsbouts. Řídicí elektroniku dodala firma Clock-o-Matic.
 
Soubor 10 nových zvonů symbolizuje své předchůdce: zvony, které z této věže byly odebrané a posléze rekvírované či přelité. Jediný zvon Maria přežil všechny ostatní a dnes je součástí rekonstruovaného interiéru. Jeho hlas se proto stal základem ladění nové zvonkohry, na jejíž hře se pravidelně podílí. V samém centru Prahy tak vznikl skutečný unikát: malá koncertní síň s neobvyklým hudebním nástrojem, navíc v mimořádně cenné architektonické památce. Prostor krovu je charakteristický krátkou akustikou, proto je ideální i pro využití u nás unikátního hudebního nástroje – přesně laděného souboru litých bronzových zvonů.

Na rozdíl od obvyklých instalací v otevřených věžích byla nová zvonkohra pro Jindřišskou věž projektována od samého začátku jako komorní nástroj pro poslech v uzavřeném prostoru. Podobná koncepce nemá v České republice obdoby a není obvyklá ani ve státech s mnoha desítkami zvonkoher. Přibližné porovnání by bylo možno nalézt nejblíže v Japonsku. Kromě automaticky řízené hry s 1152 předvolitelnými skladbami umožňuje elektronický systém i ruční hru pomocí ovladačů jednotlivých bicích kladiv.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Andaz Prague

Hotel Andaz Prague

Praha 1, Praha
Edison film hub

Edison film hub

Praha 1, Praha
Restaurace Tiskárna

Restaurace Tiskárna

Praha 1, Praha