!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích
Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Příroda
Romantická kamenná rozhledna Cibulka se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí ve výšce 302 m n. m. Okolo ní se rozprostírá stejnojmenný areál, jehož centrem je bývalá hospodářská usedlost, později zámeček, dnes chátrající ruina.

Jméno parku bylo odvozeno od majitele Blažeje Cibulky z Veleslavína, který tu žil na přelomu 16. a 17. století. V roce 1817 koupil usedlost kníže a vypuzený pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenstein, který si tu vybudoval honosné letní sídlo. Statek přestavěl na empírový zámeček a na přilehlém pozemku zřídil přírodní park doplněný v romantickém duchu řadou drobných stavbiček a soch. Při původním budování parku myslel kníže i na odpočinkové stavby sloužící k výhledu.

Věž Cibulka, která je postavena jako umělá hradní zřícenina, je vysoká zhruba 13 metrů. Nabízí výhled především na Motol, Řepy a Kotlářku. Rozhledu však brání koruny stromů. Na její vyhlídkovou plošinu vede 76 schodů. Je celoročně volně dostupná. 

Do blízkosti věže se dostanete nejlépe pěšky z tramvajové zastávky Poštovka (č. 9, 10, 16) nebo autobusové zastávky U lesíka (č. 123). S autem lze zaparkovat v ulicích V Cibulkách nebo U lesíka.

Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019