Úvod > Co chcete dělat? > Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích
Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Romantická kamenná rozhledna Cibulka se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí ve výšce 302 m n. m. Okolo ní se rozprostírá stejnojmenný areál, jehož centrem je bývalá hospodářská usedlost, později zámeček, dnes chátrající ruina.

Jméno parku bylo odvozeno od majitele Blažeje Cibulky z Veleslavína, který tu žil na přelomu 16. a 17. století. V roce 1817 koupil usedlost kníže a vypuzený pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenstein, který si tu vybudoval honosné letní sídlo. Statek přestavěl na empírový zámeček a na přilehlém pozemku zřídil přírodní park doplněný v romantickém duchu řadou drobných stavbiček a soch. Při původním budování parku myslel kníže i na odpočinkové stavby sloužící k výhledu.

Věž Cibulka, která je postavena jako umělá hradní zřícenina, je vysoká zhruba 13 metrů. Nabízí výhled především na Motol, Řepy a Kotlářku. Rozhledu však brání koruny stromů. Na její vyhlídkovou plošinu vede 76 schodů. Je celoročně volně dostupná. 

Do blízkosti věže se dostanete nejlépe pěšky z tramvajové zastávky Poštovka (č. 9, 10, 16) nebo autobusové zastávky U lesíka (č. 123). S autem lze zaparkovat v ulicích V Cibulkách nebo U lesíka.