!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Letenská vodárenská věž
Památky

Letenská vodárenská věž

Letenská vodárna je 26 metrů vysoká pětipodlažní vodárenská stavba postavená v novorenesančním slohu. Stanová střecha oplývá vikýři, na špičce střechy je v nástavbě umístěn hodinový stroj. V posledním patře se nachází vnější ochoz umístěný na krakorcích.
Věž s přilehlou vodárnou na Letné původně zásobovala vodou část Holešovic a Bubenče. Byla vybudována v letech 1887 až 1888, ale svému účelu přestala sloužit již v roce 1913 a posléze byla přestavěna na bytový objekt. Od roku 1992 je památkově chráněna.

Rekonstrukce vodárenské věže začala v listopadu roku 2016 a městská část ji dokončila v červnu 2018. V nejvyšším místě věže, ve kterém se původně nacházela hlavní vodní nádrž, vznikl společenský sál s výsuvnou podlahou a výstavním systémem se světly. Je odsud také přístupný ochoz věže a pozorovací kabina, kam bude instalován periskop, který nabídne unikátní rozhled po okolí. V úrovni pod sálem, v bytě "prvního topiče" parního stroje, je zřízena knihovna s čítárnou. Ve zbývajících úrovních věže jsou navrženy prostory kluboven. Od září 2018 bude v přilehlé budově fungovat nová třída mateřské školy pro 22 dětí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí