Úvod > Aktuality > Poznejte Klementinum: nejkrásnější knihovnu světa, Astronomickou věž a miliony knih
Památky

Poznejte Klementinum: nejkrásnější knihovnu světa, Astronomickou věž a miliony knih

Barokní knihovna, Astronomická věž s nádherným výhledem na historické centrum Prahy anebo Zrcadlová síň – to vše skrývá pražské Klementinum, jeden z největších stavebních komplexů v Evropě. Znáte je jako sídlo Národní knihovny, ale víte, že se tu pořádají prohlídky, výstavy a dokonce si můžete objednat romantické večery se soukromou prohlídkou a přípitkem na věži?
Rozsáhlý areál Klementina na Starém MěstěPraze najdete snadno: leží na trase Královské stezky, která prochází Karlovou ulicí. Hlavní průčelí je obrácené do Mariánského náměstí, kde sídlí také Městská knihovna a Magistrát hlavního města Prahy, jen pár kroků od Klementina je Staroměstské náměstí a Karlův most. Zkrátka když jezuité vybírali místo pro novu kolej, nemohli si vybrat lépe.

Velkoryse rozvrženému Klementinu vládne baroko, ostatně většina budov vznikla v 17. a 18. století. Areál využívala Karlova univerzita, dnes v něm sídlí Národní knihovna; do komplexu jsou začleněné i dva kostely, kostel Nejsvětějšího Salvátora a katedrála svatého Klimenta, a Vlašská kaple.


Prohlídková trasa Klementina: Astronomická věž a Barokní knihovna

klementinumJedinečná Barokní prohlídková trasa (přístupná od roku 2023 po velké rekonstrukci) vás zavede do části někdejší jezuitské koleje Klementina a na 68 metrů vysokou Astronomickou věž a v původní pracovně observatoře si prohlédnete dobové astronomické, geofyzikální a meteorologické přístroje z 19. století. V severním křídle klementinského komplex nahlédnete do Barokní knihovny s freskovou výzdobou a sbírkou geografických a astronomických glóbů. Knihovna v Klementinu se označuje za nejkrásnější knihovní sál na světě. Místnost zdobí fresky na téma věda a umění. Nechybí soubor cizojazyčné tištěné teologické literatury – fond knihovny zahrnuje 27 tisíc svazků. Z důvodu zachování stálé teploty a vlhkosti je návštěvníkům do sálu umožněn pouze vhled, nikoliv vstup.

klementinumDalší zastávkou prohlídkové trasy je Meridiánová síň (dříve využívaná na určování poledne) s dobovými astronomickými přístroji ve 2. poschodí Astronomické věže. Z jejího vrcholu už tři sta let shlíží obr Atlas, nesoucí na ramenou nebe plné hvězd. Ty v Klementinu ostatně nikdy nechyběly – v hvězdných atlasech ani v jeho sálech, v nichž se procházel a hrál dokonce sám W. A. Mozart. Vrcholem prohlídky je pak výstup na ochoz nejdéle souvisle měřící meteorologické stanice v českých zemích.

Prohlídky se konají denně včetně víkendů a státních svátků, vstupné pro dospělé stojí 300 Kč, ale můžete získat 50% ranní slevu, když si pořídíte vstupenku na 10:30 hodin. Vstupenky je nutné zakoupit formou eVstupenky. Výhodná je také Multi vstupenka "9 objektů v 365 dnech" – jedná se o vstupenku na devět nejkrásnějších pražských věží, které lze navštívit v průběhu celého roku. Vstupenka je k zakoupení pouze na každé z věží nebo formou dárkového voucheru on-line.
 

Nejkrásnější knihovna na světě

klementinumBarokní knihovna Klementina byla poprvé otevřena roku 1722 pro účely jezuitské univerzity a její podoba se od té doby příliš nezměnila. Před třemi lety čtenáři oblíbeného amerického serveru Bored Panda při hlasování rozhodli, že jde o nejkrásnější knihovnu na světě. Je v ní uloženo 20 tisíc svazků převážně cizojazyčné teologické literatury, přičemž knihy s nabílenými hřbety a červenými značkami tu byly již za dob jezuitů.

Klementinum se proslavilo také jako místo, kde se na přelomu srpna a září 1791 konala velká výstava českých průmyslových výrobků, jedna z prvních v Evropě a zřejmě i ve světě. Nazývala se Waarenkabinet a odehrála se v letním refektáři, dnešní Všeobecné studovně. Šlo o jednu z akcí doprovodného programu ke korunovaci Leopolda II., její ozvěnou pak byly Jubilejní zemská výstava 1891 a Všeobecná Československá výstava 1991. Ty se ovšem už do Klementina nevešly, obě se konaly na výstavišti a v Průmyslovém palácipražských Holešovicích.
 

Galerie Klementinum v Národní knihovně

vyšehradský kodexV areálu Klementina sídlí také Národní knihovna České republiky, nejrozsáhlejší a nejstarší z veřejných knihoven u nás. Její univerzální knihovní fond je zaměřený na potřeby vysokých škol univerzitního typu a vědeckých pracovišť. V 7miliónové sbírce se nacházejí také vzácné staré tisky a rukopisy. Ten nejvzácnější, Vyšehradský kodex, vznikl před rokem 1085. Na 27 000 historických svazků stále otevřeného fondu je uloženo v unikátním barokním knihovním sálu.

Mimo studia vzácných knih se sem můžete vydat na zajímavé výstavy, které se pořádají (většinou zdarma) v Galerii Klementinum. Výstavní sál se nachází ve vchodu B2, vstup je od Mariánského náměstí. Další výstavní prostory objevíte ve vchodu A, kde se nacházejí výstavní chodby v přízemí a 1. patře Národní knihovny. Vstup je sem umožněn od pondělí do soboty od 9:00 do 19:00 hodin, v otevírací době Národní knihovny. Vstupné činí 20 Kč, čtenáři NK jej mají zdarma.
 

Zajímavosti o Klementinu aneb víte, že...?

  • klementinumZ Astronomické věže je nádherný výhled na historické centrum Prahy, ale oceníte jej pouze v případě, že dokážete vyšplhat až nahoru. Při výstupu na věž lze použít výtah, ovšem z nejvyššího patra stále zbývá 87 schodů na věžní ochoz.
  • Klementinu probíhala meteorologická pozorování a měření již roku 1752, od roku 1775 ale tvoří nepřetržitou řadu. Víte však, že poledne měřená v Meridiánové síni byla od roku 1842 vyhlašována máváním praporu z ochozu věže, od roku 1891 ještě doprovázená výstřelem z děla? Naposled se představení odehrálo patrně v roce 1928.
  • klementinumAstronomická pozorování a měření vynesla Klementinu jeho místo na nebi: je po něm pojmenovaná planetka 3386 Klementinum, objevená v roce 1980 ve hvězdárně na Kleti.
  • V předsálí knihovny je vystavena faksimile Vyšehradského kodexu. Kniha výňatků z evangelií obsahuje 108 bohatě ilustrovaných pergamenových listů, celkem 26 stran z toho tvoří obrazy evangelistů, Kristovy rodiny či obrazy ze Starého zákona a také českého patrona svatého Václava. Jde o jeden z nejvzácnějších iluminovaných rukopisů druhé poloviny 11. století v Evropě.
  • klementinumKlementinu sice je symbolem Národní knihovny, ale většina knihovních svazků se už dávno nachází jinde: v centrálním depozitáři v pražské čtvrti Hostivař. Po dokončení všech oprav by v Klementinu měly zůstat „pouze“ dva miliony svazků, v Hostivaři se počítá s uložením zhruba 10 milionů knih.
  • Navzdory obřím číslům kapacita knihovny vystačí nanejvýš do roku 2040, a tak se patrně záhy objeví myšlenka výstavby nové knihovny. Z té poslední před deseti lety sešlo – vzpomínáte na projekt nové budovy na Letné od architekta Jana Kaplického? Mimochodem, najdete ji jako zmenšeninu v Brně, kde byl nápad využit jako zajímavá zastávka MHD.
Multi vstupenka 9 objektů v 365 dnech

1.1.
31.12.
Multi vstupenka 9 objektů v 365 dnech

Mějte dobrý výhled po celý rok. Pořiďte si nebo darujte kouzelnou vstupenku "9 objektů v 365 dnech" na devět nejkrásnějších pražských věží.

Biblické příběhy na renesančních iluminacích

8.1.
28.3.
Biblické příběhy na renesančních iluminacích

Výstava představí vybrané hudební rukopisy, kancionály a graduály z fondů v Národní knihovny České republiky.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Národní knihovna České republiky

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky

Od dubna 2023 bude možné s kvalifikovaným průvodcem nahlédnout do unikátních prostor Klementina, včetně Barokní knihovny.

Další aktuality

Setmělým skleníkem Fata Morgana se projdete i v březnu

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Poznejte unikátní skleník Fata Morgana za tmy, kdy vykvétají druhy rostlin, které jsou opylovány nočními motýly. Během března si tento jedinečný zážitek můžete vychutnat v pátek i v sobotu vždy od 18:50 hodin. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Noční procházka je možná do 23. 3. 2024!
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda

Farmářské trhy na Jiřáku startují

Farmářské tržiště Jiřák zahájí pravidelný týdenní provoz už ve středu 28. února. Obyvatelé Vinohrad, Žižkova a blízkého i vzdáleného okolí tak mohou nakupovat na oblíbeném trhu sezónní potraviny. Nebude chybět kvalitní čerstvé pečivo včetně bezlepkového a celozrnného, tradiční kváskový chléb, domácí cukrárny, sirupy, med, koření, sušené byliny, marmelády a další lokální potraviny zimní sezóny.
Praha | Gurmánská turistika