Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Národní knihovna České republiky
Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.
Soubor historické a novodobé literatury obsahuje více než 6 milionů dokumentů s ročním přírůstkem 70 tisíc titulů. Informace o dokumentech jsou dnes zpřístupněny v elektronické podobě podle mezinárodních standardů, postupně jsou digitalizovány vzácné rukopisy a ohrožené tiskoviny.
 
Jako knihovna Karlovy Univerzity vznikala již od 14. století. V roce 1366 daroval Karel IV. univerzitě první rukopisy a roku 1370 věnoval univerzitě dalších 114 rukopisů z pozůstalosti Viléma z Lestkova. Mezi těmito knihami byly i tři kodexy, které jsou dnes nejstaršími součástmi fondu Národní knihovny. K těm nejzáhadnějším rukopisům patří Liber sapientiae – čarodějnická kniha napsaná německy a latinsky. Název je latinský, v překladu Kniha moudrosti a obsahuje několik částí: teoretická magie, kabala, alchymie a také praktická magie. Roku 1777 byla knihovna Marií Terezií prohlášena Veřejnou c. k. univerzitní knihovnou, která se později stala, zásluhou ředitele knihovny Karla Rafaela Ungara, knihovnou Národní. Karel Agar zavedl, že pražští tiskaři jsou povinni odevzdávat knihovně veškeré výtisky. Postupně se toto nařízení stalo platné pro celé území Čech.
 
Od roku 1887 se název knihovny změnil na c. k. Veřejná a univerzitní knihovna, a po rozdělení Karlo-Ferdinandovy na českou a německou univerzitu zůstala knihovna pro obě nově vzniklé školy společnou. V roce 1919 po vzniku Československé republiky se součástí knihovny stal také Československý ústav bibliografický a roku 1924 došlo k založení Slovanské knihovny. V roce 1935 byla knihovna přejmenována na Národní a univerzitní knihovnu a v roce 1939 vystupovala jako Zemská a univerzitní knihovna. V roce 1958 došlo ke sloučení několika velkých pražských knihoven, a vznikl nový název Státní knihovna ČSR, který existoval až do roku 1990, kdy byl opět obnoven původní název Národní knihovna. Knihovna obsahuje množství významným a unikátních děl, a právě tyto sbírky mají v současnosti celoevropský význam. Za zmínku stojí také fakt, že Národní knihovna nedávno poskytla část starých tisků společnosti Google na digitalizaci. Knihy tak budou po dokončení celého procesu přístupné v digitální knihovně na Google Books.
 

Od papyrů po současnost

Opravdovou perlou Klementina je Knihovní sál, který je zároveň nejstarším sálem budovy. Roku 1722 jej postavil sám K. I. Dientzenhofer. Sál zdobí nádherné fresky na téma Věda a umění.
 
Nejstarší dokumenty, které se v knihovně nacházejí, jsou řecké papyry, pocházející z prvního století našeho letopočtu. Nejdelším dokumentem je rotulus ze čtrnáctého století, který měří více než deset metrů. Oproti tomu nejtěžší knihou klementinské sbírky je Lobkovický graduál, který váží více než sedmdesát kilogramů. Výjimečným unikátem je Kodex vyšehradský. Tento nejcennější dokument klementinské sbírky dosahuje nevyčíslitelné hodnoty, která je odhadována na miliardu korun.
 

Vchody do Klementina

1. vchod: Křižovnická 190
2. vchod: Karlova ulice 1
3. vchod: Mariánské náměstí  5
 

Prohlídky Klementina s průvodcem

Prohlídka Klementina zahrnuje Barokní knihovní sál, barokní perlu mezi knihovnami s překrásnou freskovou výzdobou a několika historicky cennými glóby. Meridiánovou síň, která byla dříve využívána pro přesné určování poledne. Astronomickou věž, která je vysoká 68 metrů a je z ní nádherný výhled na historické centrum Prahy do všech světových stran. Na prohlídkové trase také vystavujeme faksimile Vyšehradského kodexu, se kterými se můžete vyfotografovat. Více info na webu klementinum.com.


Národní knihovna České republiky
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2007 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2007 – za projekt „Codex gigas – Ďáblova bible (tajemství největší knihy světa)“

Devět let s festivalem ilustrace Lustr – výstava

Festival ilustrace a komiksu LUSTR letos na podzim oslaví desáté narozeniny.
Praha 1, Praha

Ošklivé rukopisy Kříže z Telče (1434–1504)

Výstava představí středověké rukopisy, které prošly rukama jediného velmi aktivního písaře, Kříže z Telče.
Praha 1, Praha

Hlaholské písemnictví v Čechách za vlády Karla IV. a Václava IV.

Přednáška z cyklu Z klementinských pokladů, který pořádá Oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny ČR
Praha 1, Praha

Knihovna? Národní!

Srdečně vás zveme na výstavu, která vás seznámí se spoustou zajímavostí o knihovnách, nejen o té Národní.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Originální thajské masáže Thajský ráj v centru Prahy

Připravili jsme pro vás příjemné a tradiční prostředí Thajska, kde se vám budou věnovat školené masérky. Náš personál jsou studované a učené masérky převážně ze světoznámé chrámové škole Wat Pho, které vám dopřejí maximálního požitku.
Praha 1, Praha

Praguekabinet – art & design

V praguekabinet tvoří design, starožitnosti a umění jedinečnou souhru.
Praha 1, Praha

Hotel Aurus v samém centru Prahy

Čtyřhvězdičkový hotel v centru Prahy patří k nejkrásnějším historickým památkám z 16. století. Hotel nabízí čtyři dvoulůžkové pokoje a čtyři prostorná apartmá.
Praha 1, Praha

Muzeum českého granátu v Praze

Pravý český granát v centru Prahy. Stále expozice i prodej šperků a kamenů vyzařujících sílu a energii, kterou využíval již Rudolf II. při svém bádání po Kameni mudrců.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Praha 1, Praha

Autentista

Bar v samém srdci Starého města. Nabízí ta nejosobitější naturální vína starého kontinentu a jedinečnou selekci champagne.
Praha, Praha

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.
Praha 1, Praha