Úvod > Česká nej > Vědecké > Pražské Klementinum - nejstarší záznamy o počasí v Evropě
Vědecké

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.
Stanice v Praze-Klementinu se nachází v centru města a je umístěna na střeše Klementina, ve které sídlí Národní knihovna ČR. Mapuje klima centra města Prahy, které je značně odlišné od klimatu ostatních částí a značně odlišné od okrajových částí Prahy na tzv. pražských vrcholech.

Za počátek ucelené klementinské řady měření se tak považuje až rok 1775. K pravidelnému odečítání a měření teploty vzduchu sloužily tzv. "mannheimské hodiny", podle kterých se zapisoval průběh počasí vždy v 7, ve 14 a v 21 hodin během dne. Klementinská meteorologická stanice je díky své nejdelší řadě pozorování počasí považována za unikát v celé střední Evropě a dnes, kdy se stále častěji hovoří o změně klimatu, představuje více než 250letá řada měření ojedinělý zdroj informací.

Astronomická věž v Klementinu je vysoká 68 metrů a je z ní nádherný výhled na historické centrum Prahy do všech světových stran. Na vrcholu věže je usazena téměř dva a půl metru vysoká a 600 kilogramů těžká olověná postava Atlanta, který nese nebeskou sféru.
 

Rekordy z Klementina

Vůbec nejvyšší absolutní naměřená teplota +37, 8 °C tu byla zaznamenána 27. července 1983, nejnižší -27,6 °C 1. března 1785. Průměrná roční teplota za období 1971-2000 dosáhla 10,4 °C, což je o 0,4 °C více ve srovnání s roky 1961-1990. Průměrný roční srážkový úhrn v letech 1971-2000 byl 456,5 mm, tedy ve srovnání s obdobím 1961-1990 se snížil o 13,2 mm.

V zimním období je v  Klementinu mráz pouze při vpádech mrazivého vzduchu od severu či severovýchodu nejčastěji a sněhová pokrývka se zde vyskytuje výjimečně, zatímco na okrajích města může být teplota na -3°C či i níže a ležet tam i 10cm sněhu.
Procházka Prahou barokní

Procházka Prahou barokní

V době baroka byla Praha jedno obrovské staveniště. Město se proměnilo téměř k nepoznání. Potkávali se tu nejslavnější architekti z celé Evropy, rostly kostely, paláce se zahradami, měšťanské domy i brány, byly přestavovány kláštery, vše nádherně zdobeno sochami… Dodnes se dá bez nadsázky říci, že Praha je barokním srdcem Evropy.

Národní knihovna České republiky

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Prohlédněte si barokní knihovnu Klementina

Prohlédněte si barokní knihovnu Klementina

Barokní knihovna byla poprvé otevřena roku 1722 pro účely jezuitské univerzity, sídlící v Klementinu. Je zde uloženo přes 20 tisíc svazků převážně cizojazyčné teologické literatury, přicházející do Klementina od začátku 17. století až do nedávných časů. Prohlídky se konají denně v angličtině, česky je pouze jedna prohlídka, a to každou neděli v 11:00 hodin.

Cesta kolem světa začíná v Roztokách: glóbusy, poledníky a další kuriozity

Cesta kolem světa začíná v Roztokách: glóbusy, poledníky a další kuriozity

Proč v Roztokách? Protože právě tam si nyní prohlédnete zajímavou výstavu, kde poznáte glóbusy do nejmenších podrobností. Kromě toho vám poradíme, na kterých zámcích uvidíte skutečné rarity glóbusového řemesla a zavedeme vás také k několika poledníkům vyznačeným v terénu. Vezměte tam na procházku děti a kamarády, patří k vyhledávaným turistickým kuriozitám!

Klementinum: nejkrásnější knihovna světa, Astronomická věž a miliony knih

Klementinum: nejkrásnější knihovna světa, Astronomická věž a miliony knih

Barokní knihovna, Astronomická věž s nádherným výhledem na historické centrum Prahy anebo Zrcadlová síň – to vše skrývá pražské Klementinum, jeden z největších stavebních komplexů v Evropě. Znáte je jako sídlo Národní knihovny, ale víte, že se tu pořádají prohlídky, výstavy a dokonce si můžete objednat romantické večery se soukromou prohlídkou a přípitkem na věži?

Klementinum otevírá Astronomickou věž s krásným výhledem

Klementinum otevírá Astronomickou věž s krásným výhledem

Chcete se podívat na Prahu z výšky z netradičního místa? Zveme vás na nově otevřenou astronomickou věž pražského Klementina. Navštívit ji můžete od 1. června.

Pražské Klementinum oslavuje narození K. J. Erbena

Pražské Klementinum oslavuje narození K. J. Erbena

Přesně před 200 lety se v Podkrkonoší narodil významný český básník, literát a dramatik Karel Jaromír Erben. Jeho životní příběh i rozsáhlé dílo připomíná výstava v přízemí pražského Klementina.

Nenechte si ujít vzácné rukopisy v Klementinu!

Nenechte si ujít vzácné rukopisy v Klementinu!

Pražské Klementinum zve na návštěvu barokní Zrcadlové kaple, kde jsou do pátku 14. do neděle 16. ledna 2022 vystaveny originály středověkých rukopisů. Jedná se o nejvzácnější kusy, které má Národní knihovna ve svých fondech! Výstava je přístupná zdarma všechny tři dny od 10:00 do 18:00 hodin.

Korunou návštěvy Klementina je kouzelný výhled na Prahu

Korunou návštěvy Klementina je kouzelný výhled na Prahu

Klementinum vybudované na ploše dvou hektarů je jedním z největších stavebních komplexů v Evropě. K nejatraktivnějším bodům při prohlídkách Klementina náleží Astronomická věž, Zrcadlová kaple a Barokní knihovní sál. V rámci Mezinárodního roku astronomie je připraven zajímavý výklad se zaměřením na astronomickou problematiku – pro žáky a studenty zlevněné vstupné! Korunou návštěvy klementinských historických prostor je kouzelný výhled na Prahu z ochozu věže.