Úvod > Co chcete dělat? > Vinohradská vodárenská věž
Památky

Vinohradská vodárenská věž

Vinohradská vodárenská věž je výraznou dominantou v pražském panoramatu. V různých časových obdobích odtud byla dodávána voda i Žižkovu, Strašnicím, Vršovicím, části Nuslí a Pankráce. Svému původnímu účelu sloužila vodárna až do roku 1962.
Novorenesanční hranolová věžová budova z konce 19. století je 40 metrů vysoká. Při pohledu na věž si můžete všimnout velkých hodin a také soch troubících andělů. Hodiny s římskými číslicemi obsluhuje elektricky řízený Hainzův mechanismus, renovovaný při celkové obnově fasády v roce 1993.

Vinohradská vodárenská věž byla postavena podle návrhu Antonína Turka ve slohu novorenesance. Má sedm podlaží, nejvyšší z nich je překryté terasou, která dříve sloužila jako rozhledna. Věž je kulturní památkou.

V roce 1882 ji nechalo podle projektu architekta Antonína Turka postavit v novorenesančním slohu tehdy samostatné město Královské Vinohrady. Stala se součástí zdejšího vodárenského areálu. Zpočátku zásobovala Vinohrady přečerpávanou vltavskou vodou, po roce 1912 vodou z velké vodárny v Káraném. V nejvyšším sedmém podlaží byl plechový válcový vodojem o kapacitě 200 m3. Vodu do něj vytlačovala strojovna umístěná v podnoži věže.
 

Hydropolis – osvětové centrum o vodě (realizace 2022 – 2024)

Ve Vodárenské věži na Vinohradech vznikne do roku 2024 moderní osvětové centrum, které bude součástí zrekonstruované historické věže v Korunní ulici. Jedná se o unikátní projekt Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), spol. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) a společnosti Veolia.

Obyvatelé i návštěvníci pražských Vinohrad se mohou těšit na nový veřejný prostor s celou řadou herních a vodních prvků, který vznikne z areálu, jenž je v současnosti veřejnosti uzavřen. Návštěvníci se dočkají třeba i unikátní expozice moderních technologií úpravy a čištění vody, která bude vytvořena v jednom z podzemních vodojemů.

Projekt zahrnuje i přednáškové místnosti se zázemím s kapacitou přes 220 míst či novou výstavní plochu pro výměnné expozice v historické vodárenské věži. Ta navíc nově nabídne vyhlídku na Prahu, čímž by se věž mohla stát oblíbeným místem i pro návštěvníky, které voda až tak nezajímá, ale na reliéf města se podívají rádi.

Provozovatel

Vinohradská vodárenská věž

Korunní 66
120 00 Praha 2
WWW:
https://www.pragu...
GPS:
50,075332 14,443305
 
Region:
Praha
Město:
Praha 2
 

Časová náročnost

1,5 hodiny