Úvod > Co chcete dělat? > Výhledy z věže chrámu sv. Víta
Památky

Výhledy z věže chrámu sv. Víta

Vydejte se za nevšedním výhledem na jižní věž chrámu sv. Víta na Pražském hradě, která je opět přístupná. Věž je nejvyšší věží chrámu a její výška dosahuje téměř 100 metrů. Připravte se však na náročný výstup, za výhledem budete muset překonat skoro 300 schodů.

Se stavbou věže začal Petr Parléř roku 1396 a po jeho smrti pak ve stavbě pokračovali jeho synové. Při velkém požáru Pražského hradu roku 1541 se zvony utrhly z prohořelých trámů věže a poškodili tak její konstrukci. Opravu pak provedl a do dnešního stavu věž dostavěl architekt Bonifác Wohlmut.

Věž zdobí hodiny přestavěné v 17. století hodinářem Petrem Neumannem. Největší zvon v Čechách, Zikmund, je dílem Tomáše Jaroše z Brna, který jej zhotovil v roce 1549 a vyzdobil plastickými portréty Ferdinanda I. a Anny Jagellonské. Na vyhlídkový renesanční ochoz vede pravotočivé kamenné schodiště s 287 schody, ze kterých mohou lidé nahlédnout do zvonových komor katedrály.

Ochoz ve výšce 56 metrů nabízí úchvatný výhled na jednotlivá nádvoří Hradu, Karlův most a vlastně celou Prahu. Za vstup na věž, která je otevřena denně od 9.00 do 16.30, zaplatíte 100 korun.