Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí, nejzajímavější a nejnovější rozhledny, otevřené celoročně a zdarma
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí, nejzajímavější a nejnovější rozhledny, otevřené celoročně a zdarma

Že je Česko země plná rozhleden je známá věc. Víte však, že rozhledny mezi sebou soutěží? Že každý podzim mají svátek a že Klub přátel rozhleden pořádá každoroční anketu Rozhledna roku? Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat nejenom na osvědčená místa, otevřená celoročně a zdarma, ale i na novinky, málo známé vyhlídkové věže, rarity a kuriozity.

U Krásna na Sokolovsku najdete unikátní rozhlednu připomínající babylónskou věž

Rozhledny na Krásenském vrchu jsme si všimli v seriálu #světovéČesko: její tvar inspirovala velká mešita v Samaře v dnešním Iráku.
Takhle mohla vypadat slavná babylonská věž. Věž v Samaře pochází z 9. století, u základny měří 33 metrů a spirálovitá rampa sahá až do výšky 52 metrů.
Pokud by vám náhodou nestačila naše přehlídka rozhleden, doplněná tipy co vidět a zažít v okolí, doporučíme vám jednu tradiční akci. Až do 28. října si ještě můžete užít Měsíc věží a rozhleden, do něhož se zapojilo přes 120 věží, rozhleden a vyhlídkových míst po celém Česku. Podzimní příroda a počasí stále lákají k výletům!
 

1. Praha, Doubravka, Cibulka a Šiška

Praze sice nestojí rozhledna na každém kopci, ale i tak jich je tu dost. Dokonce o nich platí, že co kus, to originál. Platí to pro rozhlednu Doubravka od architekta Martina Rajniše, která od roku 2018 stojí v přírodním parku Čihadla, stejně jako pro tu nejstarší a přesto téměř neznámou, kamennou rozhlednu v parku CibulkaKošířích z roku 1820. Vypadá jako prastará hradní zřícenina, romantickou atmosféru v okolním parku podtrhuje obnovený historický sad, poustevna, studánka, čínský pavilon a samozřejmě i usedlost Cibulka, kterou Nadace rodiny Vlčkových mění v dětský hospic.

Měsíci věží a rozhleden přidáme ještě jeden rozhlednový tip: v parku Ladronka se v roce 2020 objevilo nové umělecké dílo a rozhledna v jednom. Jejím autorem je sochař Čestmír Suška, podle tvaru a perforace pláště dostala jméno Šiška a je vyrobená z vysloužilých kovových cisteren. Městské části Praha 6 ji autor zapůjčil společně s vedle stojící kovovou Kavárnou, vyrobenou z vysloužilé cisterny. Oba kousky tu zůstanou minimálně do konce května 2023, a možná už napořád.
 

2. Středočeský kraj, Závist, Korunka a Špulka

Když se na portálu Kudy z nudy píše o Závisti, není řeč o nepěkné lidské vlastnosti, ale o keltském oppidu Závist nad Zbraslaví. Novinkou je rozhledna od architekta Martina Rajniše, slavnostně otevřená v březnu 2022. Ve Středočeském kraji ale najdete ještě mladší vyhlídkovou věž: tou je rozhledna Korunka na kopci Červená hlínaBrdech, otevřená v květnu 2022 a volně přístupná od března do listopadu. Hezkým cílem výletu je i trochu starší rozhledna Špulka v Posázaví, vyhlášená rozhlednou roku 2014.
 

3. Jihočeský kraj, Jarník, Onen Svět a Dobrá Voda

Populárním výletním místem v okolí Písku jsou Písecké hory, byť označení „hory“ je jen připomínkou středověkých hornických tradic. Jedním ze zajímavých míst je rozhledna Jarník. Má dvě oddělená schodiště pro výstup a sestup, z vyhlídkové plošiny se otvírají krásné výhledy na okolní hory; sice bez horských štítů, zato se sítí lesních cest, pěšin a naučných stezek, s křížovou cestou, loupežnickým stolem a řadou dalších pěkných míst.

Diplom za rychlost přestavby by si zasloužila staronová rozhledna na Onom Světě u Lašovic. Dvacet let stará dřevěná rozhledna šla na jaře 2022 k zemi a během dubna a května na původním místě vyrostla rozhledna nová, replika té původní. Výhled na Onen Svět si můžete opět dopřát od 21. května 2022.

K nejnovějším rozhlednám Jihočeského kraje patří rozhledna na Dobré Vodě u Horní Plané. Je z ní krásný výhled na Lipno a pásmo ŠumavyPlechým a Třístoličníkem. Když budete mít štěstí na počasí, určitě zahlédnete i Alpy.
 

4. Plzeňský kraj, Kotel, Havran a Vysoká

Alpy uvidíte i z mnoha jiných míst, třeba z rozhledny na Kotli u Rokycan. Je jedinečná svým panoramatickým rozhledem, protože jako z jediné rozhledny v Plzeňském kraji z ní uvidíte všechna blízká i vzdálená pohoří – Brdy, České středohoří, Český les, Krušné hory i Šumavu.

Kdo touží po samotě a dlouhém putování, může se vypravit k rozhledně Havran: ačkoli na vrchu Havran téměř na česko-německých hranicích stojí už od 60. let 20. století, ještě před pár lety sloužila armádě a byla přísně střeženým nedostupným objektem.

Z rozhleden, které se v minulých letech umístily na stupních vítězů v anketě Rozhledna roku, stojí za zmínku rozhledna Vysoká. Stojí na vrchu Vysoká, měří necelých třicet metrů a z kryté plošiny si užijete kruhový výhled na Tachov a zříceninu hradu Přimda. Navíc to odtud je jen pár kroků k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a tajuplnému zámku!
 

5. Karlovarský kraj, Krásenská rozhledna, Cibulka a Boží vyhlídka

Mezi nejhezčí rozhledny v Česku patří rozhledna na Krásenském vrchu nad Krásnem.  Vznikla ve třicátých letech 20. století za velké hospodářské krize a stavitelé se podobně jako kdysi Karel IV. při stavbě Hladové zdi na PetříněPraze snažili dát práci místním nezaměstnaným. Krásenská rozhledna není jen krásná, ale i velmi originální: schody se vinou ve spirále po vnějším obvodu až do výšky dvacet pět metrů.

Ocenění v anketě Rozhledna roku 2014 se dočkala rozhledna Cibulka u Oloví, ještě mladší rozhlednou v Karlovarském kraji ale je Boží vyhlídka na Božím Daru. Navrhli ji architekti libereckého Studia Mjölk.
 

6. Ústecký kraj, Růženka, Rubín a rozhledna na Lucemburkově kopci

Ačkoli je rozhledna Růženka na Pastevním vrchu v Českém Švýcarsku mezi jinými rozhlednami mrně, stala se Rozhlednou roku 2018 a na portálu Kudy z nudy jsme ji zařadili jak do výčtu NEJ českých rozhleden, tak mezi zajímavé stavby z betonu. Inspirací pro architekty z libereckého Studia Mjölk byly malé vojenské bunkry, rozeseté po okolních lesích, a přestože Růženka měří jen něco málo přes šest metrů, výhledy do okolí jsou prostě fantastické! Ostatně jeďte se přesvědčit sami, Růžence a okolí se zničující požár národního parku České Švýcarsko naštěstí vyhnul.

Na druhém místě hned za Růženkou skončila mezi Rozhlednami roku 2018 další maličká a volně přístupná rozhledna, Rubín na stejnojmenném vrchu u Podbořan. Nejnovějším přírůstkem mezi rozhlednami Ústeckého kraje pak je roky plánovaná dřevěná rozhledna na Lucemburkově kopci poblíž Ústí nad Labem. Nadšencům a dobrovolníkům trvala její stavba asi rok, slavnostně se otvírala v květnu 2020.
 

7. Liberecký kraj, Špička, Liška, Medvěd, Ovce, Horník a rozhledna na Světlém vrchu

Pro české architekty je každá nová rozhledna výzvou a místem, kde můžou popustit uzdu fantazii. Daří se to zejména architektům z libereckého Studia Mjölk – ostatně zajděte se podívat na rozhlednu Špička nad Tanvaldem. Originální stavba, stojící na třech tenkých ocelových nohách, nabízí nejen úchvatný výhled do okolí, ale i zážitek pro všechny milovníky moderní architektury. Tvar rozhledny vychází z historie místa: tam, kde dřív začínala tanvaldská bobová dráha a kde svištěly barevné skořepiny bobů, se dnes ve vypouklém lesklém břichu vyhlídkové plošiny zrcadlí les, skály, stromy i návštěvníci.

Stejný ateliér projektoval také vyhlídkový lesopark pod vrcholem Stráž u Rokytnice nad Jizerou s vyhlídkami Liška, Medvěd, Ovce a Horník; ta poslední získala třetí místo v anketě Rozhledna roku 2021. Jen o rok starší je rozhledna na Světlém vrchuJizerských horách, kterou si k výročí 350 let od založení postavila obec Albrechtice.
 

8. Královéhradecký kraj, rozhledny Na Šibeníku, Žaltman, na Feistově kopci, Na Větrné horce a na Velké Deštné

Hned čtyři rozhledny v Královéhradeckém kraji mají v rodném listě letopočet vzniku 2020. Volně přístupné jsou všechny: rozhledna Na Šibeníku u Nového Hrádku, která se v anketě Rozhledna roku 2020 umístila na třetím místě, rozhledna ŽaltmanJestřebích horách, rozhledna na Feistově kopci u Olešnice v Orlických horách (nenechte se nachytat, turniket u vstupu slouží jen pro sčítání návštěvníků) i rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské. Zapomenout ovšem nesmíme ani na jen o rok starší rozhlednu na Velké Deštné, nejvyšším vrcholku Orlických hor: 19 metrů vysoká věž s fantastickým výhledem se podle ankety Klubu přátel rozhleden stala Nejkrásnější rozhlednou roku 2019.
 

9. Pardubický kraj, Bára, Amálka a chodník kolem Fajmonovy lípy

Při toulkách Pardubickým krajem se musíte zajít podívat na legendu mezi českými rozhlednami, rozhlednu Bára. Stavba od architekta Martina Rajniše stojí na Čertově skalce nad zrušeným lomem v lese Podhůra jižně od Chrudimi a její osudy vám možná připomenou příběh Národního divadla v Praze. První návštěvníci na Báru vyšplhali v červnu 2008, ale už několik dnů poté ji zničila vichřice. Podruhé se Bára otvírala o rok později, v té době už vylepšená, zpevněná a vybavená dalšími bezpečnostními prvky.

Zajímavé jsou i další dvě nové stavby: rozhledna Amálka je od července 2020 zpestřením Sportareálu v Českých Petrovicích, volně přístupná je i vyhlídka Fajmonova lípa z roku 2021. Ta má podobu vyhlídkového chodníku, který se obtáčí kolem dvou lip; jedné z nich je odhadem 250 až 350 let
 

10. Vysočina, rozhledna Mařenka a rozhledna na Pekelném kopci

Přestože Vysočina nemá o kopce nouzi, rozhleden tu moc nenajdete – snad proto, že hezké výhledy se otvírají z kdejakého návrší, skály či kopečku. Ty nejnovější zase nejsou běžně přístupné zdarma, a tak se do našeho výčtu hodí jen část. Třeba rozhledna Mařenka anebo rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče. Jméno páchnoucí sírou má podle několika pověstí, a tak věži architekt Pavel Jura přidal na bocích vystupující hroty, které připomínají čertovské rohy.
 

11. Jihomoravský kraj, rozhledna Holedná, „vánoční“ rozhledna U Lidušky a Súsedská

Královnou rozhleden jižní Moravy je na Facebooku i Instagramu originální spirálová rozhledna v Kobylí, ale najdete tu i jiné vydařené stavby. V anketě Rozhledna roku 2020 získala první místo rozhledna Holedná v Brně. Stojí v oboře Holedná, která je díky síti zpevněných cest i lesních stezek oblíbeným místem vycházek i kondičních běžců.

O rok mladší je rozhledna U LiduškyBílovicích nad Svitavou, svým jménem připomínající tradici stavění velkých vánočních stromů na náměstích našich měst. Nenechte si ujít ani rozhlednu Súsedská, která v roce 2021 vyrostla na Slovácku mezi obcemi Hýsly, Žádovice a Ježov. Jen kousek od ní stávala od roku 2006 dřevěná rozhledna Johanka, o deset let později rozebraná kvůli špatnému stavu dřevěné konstrukce.
 

12. Zlínský kraj, rozhledny Salaš, Kelčský Javorník a vodojem v Kunovicích

Dvě skvělé, volně přístupné rozhledny ve Zlínském kraji se jmenují Salaš a Kelčský Javorník. Rozhledna Salaš stojí u stejnojmenné obce, má tvaru dvou do sebe zaklesnutých sedmiček a z nadmořské výšky 366 metrů nabízí krásný výhled na Chřiby. Rozhledna na Kelčském Javorníku stojí o 500 metrů výš, otvírají se z ní krásné výhledy na Hostýnské vrchy a výlet se dá spojit třeba s návštěvou Svatého Hostýnu nebo historické lesní železnice v Rajnochovicích. Nejmladší a zatím neobjevená je rozhledna na vodojemu v Kunovicích: sice nepříliš vysoká, zato s dalekými výhledy.
 

13. Olomoucký kraj, Stříbrná Twiggy, rozhledna na Borůvkové hoře a vyhlídka Humenec se skluzavkou

Ačkoli i v Olomouckém kraji vyrůstají nové rozhledny jako houby po dešti, zadarmo a kdykoliv se na ty nejnovější podíváte nanejvýš zespodu. Jednou z výjimek je rozhledna Stříbrná Twiggy, otevřená v roce 2018 ve Ski areálu Kraličák pod Králickým Sněžníkem. Volně přístupná je rovněž rozhledna na Borůvkové hoře s krásnými výhledy na Rychlebské hory, milou kuriozitou ve světě rozhleden pak je vyhlídka na návrší Humenec na jižním okraji Zábřehu. Betonová vyhlídka podle návrhu Venduly Klírové slavnostně otevřená v roce 2021 sice sotva přesahuje tři metry a nahoru vede jen dvanáct schodů, ovšem je tu něco, co hned tak někde nenajdete: vyhlídku totiž doplňuje zvlněná nerezová skluzavka.
 

14. Moravskoslezský kraj, rozhledna Halaška, rozhledna Blahutovice a Veselská rozhledna

Anketu Rozhledna roku 2021, ve které sbírají hlasy veřejnosti rozhledny dokončené v posledním roce, vyhrála Dalimilova rozhledna (do našeho přehledu se nehodí, platí se tu vstupné) u Starého MěstaOlomouckém kraji, hned za ní však bodoval Moravskoslezský kraj a nová rozhledna Halaška. Třicetimetrová, celoročně volně přístupná rozhledna u Budišova nad Budišovkou je společně s desítkami dalších vyhlídkových míst součástí česko-polského projektu Silesianka. Z nových rozhleden je od léta 2021 volně přístupná rozhledna Blahutovice, a rovněž o tři roky starší Veselská rozhledna u Oder.
Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Veselská rozhledna u Oder

Veselská rozhledna u Oder

Krytá dřevěná vyhlídková věž vysoká 13 m nabízí výhled na vrcholky Oderských vrchů, Beskyd, Hostýnských vrchů i na Moravskou bránu. Dostanete se k ní pohodlně po silnici vedoucí z Veselí do Oder.

Silesianka – stezka rozhleden v Euroregionu Silesia

Silesianka – stezka rozhleden v Euroregionu Silesia

Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Silesianka zahrnuje 34 míst na české i polské straně hranice.

Rozhledna Špulka na vrchu Březák u Lbosína

Rozhledna Špulka na vrchu Březák u Lbosína

Na vrchu Březák nedaleko Lbosína na Benešovsku stojí architektonicky velmi zajímavá dřevěná rozhledna Špulka, která by díky svému tvaru snad ani nemohla dostat lepší jméno.

Rozhledna Jarník u Písku

Rozhledna Jarník u Písku

Rozhledna Jarník stojí na vrchu Jarník (606 m n.m.) asi 2 km východně od okresního města Písek a slouží zároveň jako vysílač. Výška železné rozhledny je 59,4 metrů, ale návštěvník se může dostat do maximální výšky vyhlídkové plošiny, která je ve výšce 34,6 metrů.

Dřevěná rozhledna Bára

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče

Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče

Nová rozhledna na Pekelném kopci poblíž Třebíče je zhotovena z modřínového dřeva a měří 26,5 metru. Uvnitř konstrukce se nachází točité ocelové schodiště a na vrcholu je vyhlídková terasa. Při dobré viditelnosti lze zahlédnout i vrcholky Alp.

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Romantická kamenná rozhledna Cibulka se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí ve výšce 302 m n. m. Okolo ní se rozprostírá stejnojmenný areál, jehož centrem je bývalá hospodářská usedlost, později zámeček, dnes chátrající ruina.

Rozhledna Halaška – Kopřivná v Budišově nad Budišovkou

Rozhledna Halaška – Kopřivná v Budišově nad Budišovkou

V Budišově nad Budišovkou na Vítkovsku přibyla dlouho očekávaná turistická atrakce – třicetimetrová rozhledna, která je součástí nové česko-polské sítě vyhlídek. Rozhledna byla pojmenována na počest budišovského rodáka, fyzika, matematika a astronoma Františka Ignáce Kassiána Halašky.

Rozhledna Holedná nad brněnským Jundrovem

Rozhledna Holedná nad brněnským Jundrovem

Rozhledna Holedná v Brně byla koncem roku 2020 postavena na vrcholu na úbočí kopce Holedná, nad brněnskou čtvrtí Jundrov.

Langova rozhledna na Onen Svět – zažijte romantickou večeři na rozhledně

Langova rozhledna na Onen Svět – zažijte romantickou večeři na rozhledně

Chcete z České republiky vidět Alpy? Langova rozhledna v Lašovicích je to pravé místo. Dopřát si tu můžete i jedinečnou romantickou večeři na rozhledně. Jste snoubenci se smyslem pro přírodu a romantiku? Co takhle svatba na rozhledně? Dívejte se společně dál už při novomanželském slibu...

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Ti, kdož zavítají na jižní okraj Rychlebských hor, mohou si prohlédnout krajinu z krásné rozhledny. Vyrostla na 915 metrů vysokém vrchu Větrov poblíž Starého Města pod Sněžníkem.

Rozhledna Lucemburkův kopec

Rozhledna Lucemburkův kopec

Roky plánovaná dřevěná rozhledna na Lucemburkově kopci poblíž Malečova na Ústecku už stojí, tak ji pojďte navštívit.

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan

Vyhlídková věž na Rubínu u Podbořan stojí nedaleko slovanské hradiště, možná slavného Wogastisburgu.

Rozhledna Salaš u Uherského Hradiště

Rozhledna Salaš u Uherského Hradiště

Rozhledna Salaš se nachází v nadmořské výšce 366 metrů u obce Salaš a nabízí krásný výhled na pohoří Chřibů.

Rozhledna Kelčský Javorník

Rozhledna Kelčský Javorník

Na vrcholu Kelčského Javorníku stojí rozhledna (otevřena od září 2015). Cílem stavby rozhledny je zvýšit turistickou atraktivitu Kelčského Javorníku a Hostýnských vrchů a nabídnout neobvyklý výhled do kraje.

Rozhledna Korunka na kopci Červená hlína v Brdech

Rozhledna Korunka na kopci Červená hlína v Brdech

Stavba 30 metrů vysoké rozhledny tvaru rotačního hyperboloidu s nakloněnou osou, která působí padajícím dojmem, začala v roce 2019 a byla dokončena v květnu 2022. K vrcholu, odkud se otevírá krásný výhled, vede 118 schodů.

Rozhledna na Závisti u Dolních Břežan

Rozhledna na Závisti u Dolních Břežan

Rozhledna podle návrhu architekta Martina Rajniše stojí na plochém vrcholu Hradiště, 200 metrů nad úrovní hladiny Vltavy na místě bývalého keltského oppida. Dřevěná konstrukce s kovovými výztužemi měří dvaatřicet metrů a poskytuje kruhový výhled do okolí.

Rozhledna Na vodojemu Kunovice

Rozhledna Na vodojemu Kunovice

Rozhledna v obci Kunovice na Vsetínsku vyrostla roku 2021 na místě původní již nevyhovující přízemní vodárny, která byla zbourána. Na vyhlídkovou plošinu vede 42 schodů a příchozím se otevře daleký rozhled do kraje.

Rozhledna Světlý vrch v Jizerských horách

Rozhledna Světlý vrch v Jizerských horách

Rozhledna na Světlém vrchu je dřevostavbou s půdorysem pravidelného osmiúhelníku a točitým schodištěm se 105 stupínky uvnitř rozhledny. Nachází se v Albrechticích v Jizerských horách.

Súsedská rozhledna

Súsedská rozhledna

Tři obce, jeden kopec. A na něm stojí zajímavá rozhledna. Svým jménem odkazuje na společný projekt starostů a obyvatel vesnic z Podchřibí. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Vyhlídkový chodník v korunách lip u Čisté

Vyhlídkový chodník v korunách lip u Čisté

Vyhlídka Fajmonova lípa z roku 2021 má podobu vyhlídkového chodníku, který se obtáčí kolem dvou lip. Jednou z nich je Fajmonova lípa, která je stará odhadem 250 nebo až 350 let. Několikrát byla poškozena bleskem, nejhorší rána však přišla v roce 2015, kdy ji někdo úmyslně zapálil.

Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané

Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané

Železná rozhledna je vysoká 36 m a byla postavena v rámci postupné obnovy Stifterova parku. Její tvar má symbolizovat sklářskou historii v okolí. Rozhledna má dvě podlaží, horní ve výšce 32 m a spodní ve výšce 26 m.

Vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou ateliéru Mjölk

Vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou ateliéru Mjölk

Vyhlídky nad Rokytnicí jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Vytvořili je architekti ateliéru Mjölk.

Rozhledna Šibeník u Nového Hrádku

Rozhledna Šibeník u Nového Hrádku

Rozhlednu na vrcholu Šibeníku postavil městys Nový Hrádek, který pro jej výstavbu využil vysloužilý tubus větrné elektrárny. U rozhledny se navíc nachází návštěvnické infocentrum vybudované z bývalé trafostanice větrníku.

Rozhledna Amálka u Českých Petrovic

Rozhledna Amálka u Českých Petrovic

Na horní stanici vleku A Sportareálu České Petrovice naleznete rozhlednu Amálku v nadmořské výšce 750 m n. m. Je přístupná každý den a za provozu areálu (a hezkého počasí) se můžete těšit na stylový bar uvnitř rozhledny.

Rozhledna Šiška na Ladronce

Rozhledna Šiška na Ladronce

V parku Ladronka na pražském Vypichu stojí rozhledna vytvoření ze staré cisterny. Dostala jméno Šiška podle svého tvaru a zpracování vnějšího pláště. Za jasného počasí je z Šišky vidět oboru Hvězda a Prahu 5.

Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách

Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách

Špička stojí v místě, kde v minulosti začínala Tanvaldská bobová dráha. Odkaz k historii se promítl ve vzhledu objektu. Rozhledna na Malém Špičáku má připomínat bob, mnohým však evokuje lžící nebo mimozemské těleso.

Rozhledna na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách

Rozhledna na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách vznikla rozhledna na Feistově kopci. Celková její výška je 30 metrů, nadzemní část má čtvercový půdorys s osmiúhelníkovou otevřenou vyhlídkovou plošinou, nacházející se v sedmém patře.

Boží vyhlídka na Božím Daru

Boží vyhlídka na Božím Daru

Vyhlídka moderního střihu stojí ve výšce 1 099 metrů nad mořem na trase červené turistické značky jihovýchodně od města Boží Dar. Je vysoká osm metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce pět metrů nad zemí a turisté se z ní mohou rozhlížet za příznivého počasí bez omezení.

Rozhledna Stříbrná Twiggy na vrcholu Štvanice ve Skiareálu Králičák

Rozhledna Stříbrná Twiggy na vrcholu Štvanice ve Skiareálu Králičák

Ve Ski areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku se v listopadu 2018 otevřela nová rozhledna, která dostala jméno Stříbrná Twiggy. Z jejího vrcholu si vychutnáte panorama Jeseníků a Králického Sněžníku.

Rozhledna Vysoká u Tachova

Rozhledna Vysoká u Tachova

Atraktivní pohled na město Tachov a okolí nabízí rozhledna Vysoká, která byla vybudována na 564 metrů vysokém vrchu Vysoká nad Tachovem. Z kryté plošiny si užijete kruhový výhled na Tachov, Přimdu, Vlčí horu i Panský vrch.

Rozhledna na Medvědí hoře v Koutech nad Desnou

Rozhledna na Medvědí hoře v Koutech nad Desnou

Rozhlednu na Medvědí hoře najdete u horní stanice lanovky v areálu Kouty nad Desnou. Všem milovníkům dalekých rozhledů je volně přístupná, uzavírá se pouze v případě nepříznivých klimatických podmínek.

Rozhledna U Lidušky

Rozhledna U Lidušky

Rozhledna byla postavená v roce 2021, měří 30 metrů a na její vrchol vede 135 schodů. Z vyhlídkové plošinymetrů uvidíte obec Bílovice nad Svitavou a okolí.

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Na vrchu Kotel u Rokycan (575 m. n. m.) se nachází nová rozhledna. Z výšky 28 metrů spatříte Šumavu, Brdy i hrad Radyni. Pokud budete mít opravdu štěstí, mohli byste spatřit i vrcholky Alp.

Rozhledna Blahutovice

Rozhledna Blahutovice

Ocelová rozhledna s dřevěnými prvky a vyhlídkovou plošinou ve výšce 15 m je otevřena od července roku 2021. Autorem návrhu je arch. Tomáš Kudělka.

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Pár kilometrů od obce Krásno, uprostřed Slavkovského lesa stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodu, může připomínat babylonský zikkurat.

Rozhledna na vrchu Havran v Českém lese

Rozhledna na vrchu Havran v Českém lese

Vrch Havran (895 m) je nejvyšším bodem Tachovska. Na vrcholu stojí kovová kobaltově modrá konstrukce rozhledny. Dnes už ani nepoznáte, že tahle stavba ještě před pár lety sloužila armádě a byla přísně střeženým nedostupným objektem.

Rozhledna Cibulka u Oloví

Rozhledna Cibulka u Oloví

Na Šibeničním vrchu u Oloví na Sokolovsku se tyčí rozhledna Cibulka. Ocelová konstrukce měří 26 metrů a při hezkém počasí nabízí pohled do okolí Doupova na Karlovarsku, opačným směrem i na Zelenou horu na Chebsku. Vidět je i německá část Krušných hor.

Rozhledna s útulnou na Borůvkové hoře

Rozhledna s útulnou na Borůvkové hoře

Z vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se návštěvníkům nabízí nádherné výhledy na Rychlebské hory a roviny v sousedním Polsku. Nová stavba nahradila původní historickou rozhlednu z konce 19. století. Využít můžete i přilehlou turistickou útulnu.

Rozhledna Mařenka – výhledy na Třebíčsko z vrchu Mařenka

Rozhledna Mařenka – výhledy na Třebíčsko z vrchu Mařenka

Mařenka je nejvyšší vrch v okrese Třebíč s nadmořskou výškou 711 m n.m. V roce 2012 zde byla zpřístupněna nová, asi 30 metrů vysoká vyhlídková věž se stejným názvem – Mařenka.

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Vrch Žaltman je jedním z nejznámějších míst Jestřebích hor. Na podzim 2020 byla na vrcholu (740 m) postavena nová kovová rozhledna namísto předchozí zchátralé. Vidět jsou z ní Krkonoše, Orlické hory, Trutnovsko i Adršpašské skály.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda