Úvod > Aktuality > Rozhlednou roku 2014 se stala Špulka u Lbosína na Benešovsku
Příroda

Rozhlednou roku 2014 se stala Špulka u Lbosína na Benešovsku

  • Vydáno16. dubna 2015
Celostátní Klub přátel rozhleden uspořádal během března anketu mezi svými členy i dalšími milovníky rozhleden o "nej" rozhlednu (nejhezčí, nejlépe umístěnou nebo s nejhezčím rozhledem) postavenou v uplynulém roce 2014. A ta nyní zná vítěze, kam poputuje diplom: nejvíce, 60 hlasů, obdržela rozhledna Špulka u Lbosína na Benešovsku.
rozhledna-spulka2.jpgCelkem bylo loni v Česku postaveno 24 nových rozhleden. Do Klubu přátel rozhleden přišly během března hlasy od 229 milovníků turistiky. Na 2. místě se umístily dvě rozhledny, a to Cibulka u Oloví na Sokolovsku a Čáp u osady Skály na Náchodsku. Na bronzovém 3. místě je rozhledna Vysoká u Tachova na Tachovsku s počtem hlasů 21.

Klub přátel rozhleden vypsal anketu i proto aby přiměl veřejnost zamýšlet se nad architektonickou podobou a také lokalitami nově postavených rozhleden, které v posledních letech rostou doslova jako houby po dešti. Výsledky ukázaly, že zaujmout dokáží architektonicky zcela unikátní stavby (Špulka, Cibulka) a místa s jedinečným výhledem (Čáp).

Klub přátel rozhleden (KPR) vznikl v lednu 2009 jako občanské sdružení s cílem usilovat o záchranu chátrajících rozhleden a zpřístupňování nepřístupných. Již v roce 2010 jeho členové z celé republiky zpřístupnili několik let zavřenou rozhlednu na vysílači mobilního operátora na vrchu Kozinec na rozhraní Českého ráje a podhůří Krkonoš, s unikátním výhledem, od které daly místní radnice zcela ruce pryč. O rok později KPR převzal do správy i rozhlednu na Tobiášově vrchu na Rakovnicku. Nyní KPR shání peníze na obnovu rozhleden na Lovoši v Českém Středohoří a v Uherčicích na Znojemsku.
Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Rozhledna Vysoká u Tachova

Rozhledna Vysoká u Tachova

Atraktivní pohled na město Tachov a okolí nabízí rozhledna Vysoká, která byla vybudována na 564 metrů vysokém vrchu Vysoká nad Tachovem. Z kryté plošiny si užijete kruhový výhled na Tachov, Přimdu, Vlčí horu i Panský vrch.

Rozhledna Špulka na vrchu Březák u Lbosína

Rozhledna Špulka na vrchu Březák u Lbosína

Na vrchu Březák nedaleko Lbosína na Benešovsku stojí architektonicky velmi zajímavá dřevěná rozhledna Špulka, která by díky svému tvaru snad ani nemohla dostat lepší jméno.

Rozhledna Cibulka u Oloví

Rozhledna Cibulka u Oloví

Na Šibeničním vrchu u Oloví na Sokolovsku se tyčí rozhledna Cibulka. Ocelová konstrukce měří 26 metrů a při hezkém počasí nabízí pohled do okolí Doupova na Karlovarsku, opačným směrem i na Zelenou horu na Chebsku. Vidět je i německá část Krušných hor.

Další aktuality

Během dvou adventních víkendů se mimořádně otevře zámek Lány

Během stříbrného a zlatého adventního víkendu se mimořádně otevřou dveře zámku Lány na Kladensku široké veřejnosti. Stane se tak ve dnech 9. až 11. prosince a 16. až 18. prosince 2022. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost, jak si prohlédnout reprezentační prostory letního prezidentského sídla! Vstup do zámku je zcela zdarma.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Nenechte si ujít svatomikulášské obchůzky v Kouřimském skanzenu

Druhá adventní neděle bude v Kouřimi již tradičně ve znamení Svatomikulášských obchůzek, které jsou v letošním roce připravené ve 12:00 a v 15:00 hodin. Během celého dne budou skanzenem procházet další tajemné adventní postavy, Barborky a Ambrož.
Středočeský kraj | Kultura

Vorařství je v UNESCO! Starobylé tradiční řemeslo bylo zapsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva

Ve čtvrtek 1. prosince 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. I když voroplavba jako komerční doprava v souvislosti se stavbou přehrad zanikla, tradice spojené s ní jsou stále živé a předávané mladším generacím. Mimo České republiky o připsání tradice vorařství společně usilovalo šest dalších evropských států: Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.
Středočeský kraj | Kultura