Úvod > Aktuality > V anketě Rozhledna roku zvítězila Dalimilova rozhledna
Příroda

V anketě Rozhledna roku zvítězila Dalimilova rozhledna

  • Vydáno10. března 2022
S koncem února skončila anketa, kterou vyhlašuje Klub přátel rozhleden. Jednalo se o Rozhlednu roku 2021, ve které sbíraly hlasy novinky ve světě rozhleden. Letos vyhrála Dalimilova rozhledna u Starého Města na Bruntálsku, hned za ní je pak Halaška u Budišova nad Budišovkou a třetí místo obsadila vyhlídka Horník poblíž Rokytnice nad Jizerou.
Novinky ve světě rozhleden se rok od roku liší; někdy je jich jen pár, někdy se seznam utěšeně rozroste. Loňský rok patřil k těm "úrodnějším", proto se novinky ze světa rozhleden a vyhlídek se odrazily i ve výsledcích ankety Rozhledna roku 2021.

Dalimilova rozhlednaPrvní místo patří Dalimilově rozhledně Na Větrově nedaleko chaty Paprsek, na rozmezí mezi Jeseníky a Rychlebskými horami. Jde o přesnou kopii rozhledny, která kdysi stávala na Králickém Sněžníku. Její tvar nová stavba věrně napodobuje, použit byl také obdobný stavební materiál. Větrov je vysoký 918 metrů, samotná rozhledna měří čtyřiatřicet metrů. Stavbu nechal postavit pan Dalimil Mika, po němž se také rozhledna jmenuje. Bývalou vyhlídkovou věž na Sněžníku sice nepamatuje, rodiče mu o ní však často vyprávěli a ukazovali fotografie. Stavba nabízí úchvatné rozhledy do okolí. K rozhledně se lidé dostanou například po zelené turistické značce, která spojuje Staré Město s chatou Paprsek.

Rozhledna HalaškaDalší oceněnou stavbou, která vybojovala druhou příčku, je rozhledna Halaška na vrchu Kopřivná nedaleko Budišova nad Budišovkou. Třicetimetrová vyhlídková věž je součástí nové česko-polské sítě rozhleden. Byla pojmenována na počest budišovského rodáka, fyzika, matematika a astronoma Františka Ignáce Kassiána Halašky. Z rozhledny se zadíváte do dáli a uvidíte Beskydy, Červenou horu u Libavé, Praděd. Rozhlednu najdete na kopci Kopřivná. Díky vyhlídce tudy vede speciální trasa u státní hranice.

vyhlídka HorníkTřetí místo patří další nové vyhlídce Horník, která je součástí drobných vyhlídkových lávek u Rokytnice nad Jizerou. Nachází se na vrcholu Stráž spolu s dalšími vyhlídkami Liška, Medvěd a Ovce, které mají odkazovat na postavy z erbu města Rokytnice nad Jizerou. Horník stojí na vysoké skále, které říkají místní horolezci Ká pětka. Jeho postava odkazuje na hornickou minulost Rokytnice. Jako symbol Rokytna je posledním ze čtyřčlenné hlídky. Mohutná postava shlíží do údolí Jizery. Prudké schodiště vás dovede na vyhlídku s krásným výhledem. Když se zaposloucháte, uslyšíte možná i šumivé vody řeky, která si prodírá cestu divokým údolím z hor na hranicích s Polskem. Vyhlídky nad Rokytnicí vytvořili je architekti ateliéru Mjölk.

Rozhlednou na čtvrtém místě je Dobrá Voda u Horní Plané, za ní se pak umístily rozhledny U Lidušky nedaleko Bílovic nad Svitavou, Na Závisti nad Zbraslaví v místech akropole keltského oppida, Paluba Hamburk na plzeňském hlavním nádraží, Kalamajka na Javořické hůře, Blahutovice v Jeseníku nad Odrou, Světlý vrch u Albrechtic v Jizerských horách, Vodojem Kunovice na Vsetínsku a Súsedská poblíž Kyjova.
Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Ti, kdož zavítají na jižní okraj Rychlebských hor, mohou si prohlédnout krajinu z krásné rozhledny. Vyrostla na 915 metrů vysokém vrchu Větrov poblíž Starého Města pod Sněžníkem.

Rozhledna Halaška – Kopřivná v Budišově nad Budišovkou

Rozhledna Halaška – Kopřivná v Budišově nad Budišovkou

V Budišově nad Budišovkou na Vítkovsku přibyla dlouho očekávaná turistická atrakce – třicetimetrová rozhledna, která je součástí nové česko-polské sítě vyhlídek. Rozhledna byla pojmenována na počest budišovského rodáka, fyzika, matematika a astronoma Františka Ignáce Kassiána Halašky.

Rozhledna Kalamajka na Javornické hůře

Rozhledna Kalamajka na Javornické hůře

Na Javornické hůře u Javorníku na Benešovsku stála od roku 1931 dřevěná rozhledna, která se zřítila v roce 1956. Roku 2021 zde byla postavena rozhledna nová podle projektu Petra Myslivce. Dřevěná stavba na železobetonové podezdívce je vysoká 26 metrů a přístupná po celý rok.

Rozhledna Na vodojemu Kunovice

Rozhledna Na vodojemu Kunovice

Rozhledna v obci Kunovice na Vsetínsku vyrostla roku 2021 na místě původní již nevyhovující přízemní vodárny, která byla zbourána. Na vyhlídkovou plošinu vede 42 schodů a příchozím se otevře daleký rozhled do kraje.

Rozhledna Světlý vrch v Jizerských horách

Rozhledna Světlý vrch v Jizerských horách

Rozhledna na Světlém vrchu je dřevostavbou s půdorysem pravidelného osmiúhelníku a točitým schodištěm se 105 stupínky uvnitř rozhledny. Nachází se v Albrechticích v Jizerských horách.

Súsedská rozhledna

Súsedská rozhledna

Tři obce, jeden kopec. A na něm stojí zajímavá rozhledna. Svým jménem odkazuje na společný projekt starostů a obyvatel vesnic z Podchřibí. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané

Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané

Železná rozhledna je vysoká 36 m a byla postavena v rámci postupné obnovy Stifterova parku. Její tvar má symbolizovat sklářskou historii v okolí. Rozhledna má dvě podlaží, horní ve výšce 32 m a spodní ve výšce 26 m.

Vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou ateliéru Mjölk

Vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou ateliéru Mjölk

Vyhlídky nad Rokytnicí jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Vytvořili je architekti ateliéru Mjölk.

Paluba Hamburk – rozhledna a galerie u vlakového nádraží v Plzni

Paluba Hamburk – rozhledna a galerie u vlakového nádraží v Plzni

Vyhlídková dvanáctimetrová věž spolu s infocentrem a galerií vznikla v roce 2021 u bočního vchodu do plzeňského hlavního vlakového a autobusového nádraží ze Šumavské ulice. Své jméno dostala podle vžitého místního názvu území u nádraží.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda