Úvod > Co chcete dělat? > Rozhledna na Závisti u Dolních Břežan
Příroda

Rozhledna na Závisti u Dolních Břežan

Rozhledna podle návrhu architekta Martina Rajniše stojí na plochém vrcholu Hradiště, 200 metrů nad úrovní hladiny Vltavy na místě bývalého keltského oppida. Dřevěná konstrukce s kovovými výztužemi měří dvaatřicet metrů a poskytuje kruhový výhled do okolí.
Na akropoli největšího keltského oppida v Čechách nedaleko Dolních Břežan u Prahy vyrostla roku 2021 válcovitá stavba z modřínového dřeva vysoká 32 metrů tyčící se 200 metrů nad úrovní hladiny Vltavy. Za jejím návrhem stojí architekt Martin Rajniš.

Rozhlednu tvoří tři dřevěné sloupy obepínající kruhovité schodiště. Celou konstrukci upevňují k zemi ocelová táhla. Turisté mohou vystoupat na vyhlídkovou plošinu, která se nachází ve výšce 24 metrů. Z vrcholu se nabízí kruhový výhled na soutok VltavyBerounkou, zámek Zbraslav a nedaleký kamenolom, vysílač Cukrák, Hřebeny, jižní okrajové části Prahy Modřany a Stodůlky, Žižkovskou televizní věž, částečně i Hradčany, na obzoru za Prahou pak vrcholky Českého středohoří a za dobré viditelnosti i Bezděz nebo Ještěd.

K rozhledně se lze dostat pouze pěšky. Pokud přijedete autem, zaparkujte v Dolních Břežanech na parkovišti u hřbitova nebo v Břežanském údolí. Odtud je to k rozhledně necelé dva kilometry. Dobrým výchozím bodem může být i vlaková zastávka Zbraslav, odkud přijdete k rozhledně po žluté značce (2 km do kopce).

Ubytování a restaurace v okolí