Úvod > Co chcete dělat? > Keltské oppidum Závist – za největším a nejznámějším oppidem u nás
Příroda

Keltské oppidum Závist – za největším a nejznámějším oppidem u nás

Největší známé keltské oppidum v Čechách i ve Střední Evropě můžete navštívit i vy. Bylo vybudováno na vrchu Hradiště zvaném Závist, nad dnešní Zbraslaví u Prahy v nadmořské výšce 391 metrů.
Rozloha oppida se během staletí měnila a nakonec přesáhla sto hektarů. Archeologové zde v rozsáhlém výzkumu objevili stopy mnoha obytných a užitkových staveb a odhalili několik fází budování mohutného opevnění, které změnilo terén i tvar kopce. Pozůstatky oppida Závist dnes přibližuje naučná stezka vybudovaná v rámci mezinárodního projektu Keltská Evropa. Archeologické naleziště však muselo být z důvodu ochrany zasypáno.
 
První keltské osídlení je doloženo před polovinou 6. století před naším letopočtem. Těsně před přelomem letopočtu dosáhlo své maximální rozlohy 118 ha. Rozlehlý opevněný prostor byl schopný pojmout až 40 000 lidí. Důsledný archeologický výzkum v letech 1963 – 1989 prokázal existenci mnoha obytných i užitkových staveb, akropoli s kultovním okrskem na Hradišti, ale také několik fází budování mohutného opevnění, které změnilo terén i tvar kopce. Byla také nalezena celá řada předmětů, které dokumentují vysokou úroveň práce keltských řemeslníků. Z důvodu ochrany před různými destruktivními vlivy muselo být rozsáhlé naleziště v roce 2003 zasypáno.
 

Rozhledna na Závisti

Základní kostra rozhledny Martina Rajniše bude z modřínového dřeva s ocelovým zavětrováním a táhly. Uprostřed má stoupat schodiště na vyhlídkovou plošinu ve výšce 24 metrů. Stožár rozhledny má sahat až do výše 32 metrů. Kromě rozhledny na Závisti by měla vzniknout do roku 2023 i nová prezentace pozůstatků architektury z časně laténské doby. Má jít o několik betonových desek nabarvených na červeno, modrofialovo, žluto, tyrkysovo, temnězeleno a černo. Všechny mají být zasazené do celkové betonové obruby.
 

 

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Bifé Prádelna

Bifé Prádelna

Praha-Zbraslav, Praha
Olivův pivovar – pivní lázně a masáže

Olivův pivovar – pivní lázně a masáže

Dolní Břežany, Středočeský kraj