Úvod > Co chcete dělat? > Vydejte se na výlet na Závist za největším a nejznámějším keltským oppidem u nás
Příroda

Vydejte se na výlet na Závist za největším a nejznámějším keltským oppidem u nás

Největší známé keltské oppidum v Čechách i ve Střední Evropě můžete navštívit i vy. Bylo vybudováno na vrchu Hradiště zvaném Závist, nad dnešní Zbraslaví u Prahy v nadmořské výšce 391 metrů.
Rozloha oppida se během staletí měnila a nakonec přesáhla sto hektarů. Archeologové zde v rozsáhlém výzkumu objevili stopy mnoha obytných a užitkových staveb a odhalili několik fází budování mohutného opevnění, které změnilo terén i tvar kopce. Pozůstatky oppida Závist dnes přibližuje naučná stezka vybudovaná v rámci mezinárodního projektu Keltská Evropa. Archeologické naleziště však muselo být z důvodu ochrany zasypáno.
 
První keltské osídlení je doloženo před polovinou 6. století před naším letopočtem. Těsně před přelomem letopočtu dosáhlo své maximální rozlohy 118 ha. Rozlehlý opevněný prostor byl schopný pojmout až 40 000 lidí. Důsledný archeologický výzkum v letech 1963 – 1989 prokázal existenci mnoha obytných i užitkových staveb, akropoli s kultovním okrskem na Hradišti, ale také několik fází budování mohutného opevnění, které změnilo terén i tvar kopce. Byla také nalezena celá řada předmětů, které dokumentují vysokou úroveň práce keltských řemeslníků. Z důvodu ochrany před různými destruktivními vlivy muselo být rozsáhlé naleziště v roce 2003 zasypáno.

 

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021