Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Rozhledny a vyhlídky

Rozhledny a vyhlídky celá ČR

Pohleďte na svět z ptačí perspektivy z rozhledny či unikátní přírodní vyhlídky! Všeobecné oblibě se těší proto, že vás vždy odmění výhledem do okolí. Záleží jen na vás, zda to bude po rovinách, po horách anebo třeba jen po nejbližším okolí. Takže vzhůru do věží, na skalní plošiny či horské hřebeny!

Přehled nejnavštěvovanějších věží a rozhleden: věže mostu, katedrály, hradů, zámků i radnic

S bezmála 700 tisíci návštěvníky se Petřínská rozhledna v Praze usadila na čele žebříčku nejnavštěvovanějších věží a rozhleden v Česku. Mladší sestra pařížské Eiffelovky neboli Petřínská rozhledna vyrostla na vrcholu Petřína během několika měsíců: základy se začaly kopat 16. března 1891, slavnostní otevření se konalo už 20. srpna. Nová rozhledna byla splněným snem českých turistů a dodnes patří k nejnavštěvovanějším místům Prahy. Před ní se řadí jen Pražský hrad, zoologická zahrada a lanovka, která jezdí z Újezda přímo k rozhledně (a která mimochodem zvítězila rovněž coby nejnavštěvovanější místo v kategorii Věda a technika). Ze zajímavých míst Petřína najdete v první desítce nejnavštěvovanějších míst Prahy ještě slavné zrcadlové bludiště.

V seznamu nejnavštěvovanějších věží a rozhleden se Praha objevuje celkem třikrát, protože hojně navštěvované jsou také obě věže Karlova mostu, Staroměstská (druhé místo) i Malostranská mostecká věž (šesté místo). Čtvrtou a pátou příčku obsadil Moravskoslezský kraj: v něm bodovaly Štramberská Trúba neboli věž hradu ve Štramberku a vyhlídková věž Nové radniceOstravě. K lákavým cílům patří také vyhlídková věž Staré radnice v Brně, rozhledna na KlínovciKrušných horách nebo Černá věž v Českých Budějovicích.
 

Královny našich rozhleden

Které rozhledny jsou považovány za královny mezi rozhlednami, ať už svým vzhledem nebo výhledem? Pevné místo mezi nimi má Milešovka, Ještěd či rozhledna na Pradědu, nejvyšší hoře Moravy. Své příznivce má i naše nejsevernější rozhledna Tanečnice, Jedlová hora, Štěpánka coby nejstarší rozhledna Jizerských hor, kamenná rozhledna na kopci Brdo ve Chřibech na Kroměřížsku, rozhledna Černá Studnice anebo rozhledna na Poledníku se skvostným výhledem na Šumavu.
 

Rozhlednová romantika

Měřítka krásy má každý cestovatel jiná, ale i mezi rozhlednami existují krasavice, které pravidelně obsazují čelní příčky soutěží krásy. K nejobdivovanějším patří rozhledna na Krásenském vrchu, Jurkovičova rozhledna či rozhledna na Děčínském Sněžníku, ale znáte také rozhlednu Babylon na Zeleném kopci zdobenou freskami se znameními zvěrokruhu, rozhlednu Háj u Aše, mozaikové maurské interiéry Minaretulednickém zámeckém parku, nejstarší romantické stavby Lednicko-valtického areálu, anebo Schillerovu rozhlednu nad obcí Kryry?
 

Věže kostelů i přírodní vyhlídky

Na řadu míst se podíváte snadno a s minimální námahou, protože jsou vybaveny výtahy anebo k nim vedou lanovky. Patří k nim Petřínská rozhledna anebo Televizní věž ŽižkovPraze, věž Nové radnice a Bolt TowerOstravě, rozhledna DianaKarlových Varech anebo rozhledna na Kaňku u Kutné Hory. Zajímavé vyhlídky si vychutnáte také z kostelních věží, z rozhleden v parcích a zahradách anebo ze strání nad řekami – poradíme vám, kde hledat nejhezčí pohledy na Vltavu, na Labe a na Ohři
Celý popis
Nechejte se okouzlit podzimní krajinou pohledem z výšky
14. září 2020 8:19

Nechejte se okouzlit podzimní krajinou pohledem z výšky

Podzim je skvělá doba na výlety do přírody. Oblíbeným cílem procházek i delších túr jsou často rozhledny, ze kterých si můžete užít naplno krásy podzimních barev. V České republice jich je velké množství a všechny stojí za návštěvu, Kudy z nudy pro vás vybralo alespoň několik z nich.