Úvod > Co chcete dělat? > Loupežnický stůl na Velkém Mehelníku

Loupežnický stůl na Velkém Mehelníku

Příroda
V lesním komplexu Píseckých hor, východně od vrcholu Velkého Mehelníku, který leží 633 m n.m., můžete najít zajímavý kámen nazývaný Loupežnický stůl, označovaný kdysi za kámen obětní. I dnes toto místo přitahuje milovníky záhad.
Jedná se o plochý balvan přibližně čtvercového tvaru, o straně dlouhé takřka 3 metry, něco přes metr vysoký, s pěti špatně znatelnými prohlubněmi na povrchu. Ty však nejsou dílem lidských rukou, jak se domnívali někteří romantičtí badatelé zejména v 19. století, kteří je považovali za misky sloužící pohanům k zachycování krve obětí. Lidové pověsti zase tvrdily, že jde o misky, ze kterých jedli loupežníci. Dnes bezpečně víme, že důlky vznikly zvětráváním. Ale i tak se milovníci tajemna nevzdávají - podle postmoderních šamanů se prý do kamenných misek zachytávala voda, z jejíž hladiny se věštilo. Zajímavé jsou také vytesané obrazce pěti křížů a dvou lidských lebek.

V říjnu roku 1948 zkoumal okolí kamene archeolog Bedřich Dubský a vykopal pravěké střepy. V šedesátých letech 20. století tu archeolog Jiří Fröhlich našel keramické úlomky a stopy po výšinném sídlišti z doby halštatské.

Ke skalce, označované jako Loupežnický stůl, vede značený vycházkový okruh z osmi kilometrů vzdáleného Písku. Cesta je dobře schůdná, částečně vede po lesních silničkách. Není ale vhodná pro rodinné výlety s kočárkem.
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Interhotel America

Interhotel America

Písek, Jižní Čechy
Hotel Biograf v Písku

Hotel Biograf v Písku

Písek, Jižní Čechy
Apartmány v centru města Písek

Apartmány v centru města Písek

Písek, Jižní Čechy