Úvod > Co chcete dělat? > Rozhledna na vrchu Havran v Českém lese
Příroda

Rozhledna na vrchu Havran v Českém lese

Vrch Havran (895 m) je nejvyšším bodem Tachovska. Na vrcholu stojí kovová kobaltově modrá konstrukce rozhledny. Dnes už ani nepoznáte, že tahle stavba ještě před pár lety sloužila armádě a byla přísně střeženým nedostupným objektem.

Rozhledna HavranRozhledna Havran je bývalé stanoviště radiotechnického průzkumu Zpravodajské správy Československé lidové armády v době studené války. Hlavní účel stanoviště byl sledovat vojenské radiotechnické cíle, jako například radary, identifikační systémy IFF/SIF (vlastní/cizí), navigační systémy letadel armád tehdejšího svazku NATO. Dosah modernějších zařízení byl až 500 kilometrů na území Spolkové republiky Německo.

V devadesátých letech, po pádu železné opony, hrozil hlásce úplný zánik, měla být rozebrána. Díky nadšení Klubu vojenské historie a sportů v Tachově se to ale naštěstí nestalo.

Rozhledna Havran nabízí úžasné panorama velké části západních Čech a sousedního Bavorska. Uvidíte několik hradů, velkou část Šumavy, hrad Přimdu, Slavkovský les a další vzdálená místa. Za opravdu dobré viditelnosti dohlédnete až do Alp.

Rozhledna Havran je celoročně přístupná všem milovníkům dalekých výhledů zdarma. K rozhledně se lze dostat na kole nebo pěšky z obce Stará Knížecí Huť, odkud je to přibližně sedm kilometrů. Asi tříkilometrová cesta vede z nedaleké německé obce Silberhütte, kde se dá i lépe parkovat.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant a pizzerie Baileys v Tachově

Restaurant a pizzerie Baileys v Tachově

Tachov, Plzeňsko a Český les